חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרוצי סוסים הם מַעֲשֵי נְבָלָה, אין להם מקום בישראל

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 26.08.14 2:06

אין לסייע למרוצי הסוסים, "לא בעצם כינונם ולא בצפייה בהם, הן משום צער בעלי חיים והן משום "מושב לצים" והן משום משחק בקוביא."(פסק הלכה של הרב עמאר)
מאת: אליס גולדמן

 

אין שום צידוק כספי/תיירותי וכל טענה "בולשיטית" אחרת שתעמוד במבחן הצדק והמוסר. לא! לא צריך ולא מוצדק לקיים בארץ מרוצי סוסים – ודאי לא בשביל בצע כסף (הימורים)!

הסדרה וחקיקה

מאז סוף שנות ה-80 ממליצים ומאשרים גופים פרלמנטרים וממשלתיים להנהיג מרוצי סוסים בישראל.

בפרדס חנה ובגלבוע כבר ב 2004

בשנת 2004 הוצגה התוכנית להקים היפודרום לשר האוצר דאז, בנימין נתניהו, שהשתכנע שאכן מדובר בפרויקט חיוני לפיתוח האזור. הוא העביר החלטה מתאימה בקבינט החברתי-כלכלי, שאף קיבלה תוקף של החלטת ממשלה על פיה נקבע שיש להקים היפודרום בישראל באזור הגלבוע. כבר אז התקיימו מרוצים מאורגנים בפרדס חנה ומאוחר יותר – באוקטובר 2006, בגלבוע. בכתבה שפורסמה באתר ynet באותו היום נכתב:

11" שנים לאחר שעלה לראשונה לדיון נושא הסדר הימורי מרוצי הסוסים, חייך היום עטר חיוך גדול עם פתיחת ההיפודרום לציבור: זה הישג עצום שיביא תנופה כלכלית גדולה לאזור. עם זאת, הדרך עוד לא נגמרה אבל אני בטוח שבתוך חצי שנה, לכל המאוחר,יהמרו כאן באופן חוקי".

שרי הממשלה דאז, עמיר פרץ ואיתן כבל, הגיעו גם הם לגלבוע לתמוך בהימורים חוקיים ובספורט מרוצי הסוסים. "אם מהמרים על כדורגל מדוע שלא יהמרו על מרוצי סוסים?", אמר כבל. פרץ הוסיף: "על הממשלה להביע תמיכה בענף, ובכך למנף מקומות תעסוקה רבים לתושבי האזור".

עתירות של עמותות לזכויות בעלי חיים לבג״ץ ובהן עמותת "הכל חי" הביאו לעצירת הנושא. המדינה התחייבה בפני בג"צ:

 • לא לקיים מרוצי סוסים למטרות הימורים אלא אם תעבור חקיקה ראשית של הכנסת בנושא,
 • לא לקדם את התעשייה בטרם תשמע את טענות המומחים של הכל חי נגד הכנסת התעשייה לארץ.

לראשונה, המדינה מחויבת לשקול את רווחת בעלי החיים לפני שהיא שוקלת לקדם תעשייה המנצלת אותם.
לפיכך הוחלט במועצת ההימורים "שעדיף להזדרז ולפנות לחו״ל כדי להגדיל את ההכנסות, במקום לחכות שתוקם פה תשתית מסודרת״.

ראלב מג'דלה ולימור לבנת תומכים

ראלב מג׳אדלה אשר כיהן כשר הספורט ב-2008, תמך בפיתוח תעשיית מרוצי סוסים לצורך הימורים אבל שר האוצר דאז רוני בראון התנגד לה. ב-2009 לימור לבנת נכנסה למשרד הספורט והחליטה לקדם את הנושא וכך בעצם החל שלב הסדרת הנושא, "בכנסת החליטו להזדרז בגלל ריח הבחירות שריחף באוויר לפני הצטרפות קדימה לממשלה״.

החלטה לאפשר הימורים – נובמבר 2013

לפני כשנה, התקבלה בישראל החלטה לאפשר הימורים על מרוצי סוסים דרך מועצת הטוטו. משחק ההימורים החדש"RACER" שהושק ע"י הטוטו ואף שווק בצורה אגרסיבית ברחבי הארץ ובטלוויזיה, עורר את זעמם של פעילים רבים למען בעלי חיים, המזכירים כי מאחורי התדמית הזוהרת של מרוצי הסוסים מסתתרת תעשייה המנצלת יצורים חיים לצרכי בידור וגורמת להם לסבל קשה מנשוא.

כדי שיתקיימו מרוצים בישראל יש לבנות אצטדיון ייעודי ענק – היפודרום – שהיקפו המינימאלי חייב להיות ק"מ וחצי. במועצה האזורית גלבוע "חמים אש" על הרעיון, הם הקצו כבר שטח לפרויקט צמוד לכביש התענכים ובונים על הרבה תיירות וכסף שייכנסו לאזור בזכות האטרקציה, אלא שכדי שזה יקרה צריכה הכנסת לתקן את חוק ההימורים, שכרגע מתיר הימורי סוסים רק על מרוצים שמתקיימים מחוץ לישראל. בגלבוע מקווים שהפיילוט הנוכחי, שאורכו שנה, יהיה מוצלח ובסיומו יינתן האישור לבניית ההיפודרום.

עובדות על תעשיית מרוצי הסוסים

תעשיית מרוצי הסוסים מפרסמת עצמה כ"אפופת זוהר", אולם במציאות – ניצול, פגיעה ברווחה, אכזריות ומוות טרם עת – הם חלק בלתי נפרד ובלתי נמנע מתעשייה זו, שכל מעייניה – תאוות בצע.

בין מעשי העינויים הטבועים בתעשיית מרוצי הסוסים, יצוין כי סוסי מרוץ מאולצים להשתתף במרוצים לעתים קרובות גם כשהם פצועים. הם נמצאים במשטר אימונים אכזרי כבר מגיל צעיר, עוד לפני ששלדם הגיע לבגרות מלאה ועצמותיהם התקשו, דבר הגורם לשבירתן.

horses01

תעשיית מרוצי הסוסים מביאה ללידתם של אלפי סוסים, רק כדי שייטבחו או יינטשו לקיום מחריד של הזנחה, הרעבה וסבל. העובדות האלה הוכחו כנכונות בכל מדינה בה נבדק נושא זה, כולל אנגליה, גרמניה, יפן, וארצות הברית.

.

horses02.

מאחר שהמניע בעל העדיפות הראשונה מאחורי תעשיית מרוצי הסוסים הוא עשיית רווחים ולא רווחת בעלי החיים, הסוסים מסוממים כך שיוכלו להתחרות גם כשהם פצועים.

שימוש מוגזם בשוטים ודרבנות במרוצים, והשימוש בבטריות ומלמדים חשמליים במסלולי המרוצים הם בלתי חוקיים, ועדיין הם קיימים.

עפ"י סקר שבוצע על ידי ארגון, Animal Aid , רוכבי מרוצים באנגליה מכים את סוסיהם בשוט כ-30 פעם במרוץ אחד. השוט מופעל אפילו על סוסים צעירים במרוץ הראשון שלהם. סוסים תשושים לחלוטין, ואשר כבר סיימו את התחרות, הוכו גם הם. השוט מופעל על הצוואר והכתפיים, כמו גם על הרגליים האחוריות.

.

horses03.

התעשייה מקדמת את התדמית הכוזבת של סוסי מרוץ, הפורשים לחיי מותרות ותפנוקים כחיות מחמד, כסוסי רכיבה המטופלים היטב, או כסוסי הרבעה. במציאות, סוסי מרוץ לשעבר אשר אינם מורדמים, סובלים לעתים קרובות מגורל גרוע עוד יותר.

.

horses04.

בישראל, סוסי מרוץ אשר לא יגיעו לשלב הסופי, יסיימו, קרוב לוודאי, את חייהם האומללים בדומה לסוסי המשא ביפו. אופיים של רוב הסוסים הגזעיים אינו מתאים לסוג זה של עבודה, אולם ניתן להרעיב כל בעל חיים, עד שייכנע.

ההלכה נגד מרוצי סוסים

ב-30 ביולי 2006 פסק הרב הראשי הספרדי לישראל דאז – הרב שלמה עמאר, נגד מרוצי סוסים.

לפי פסק ההלכה אין לסייע למרוצי הסוסים, "לא בעצם כינונם ולא בצפייה בהם, הן משום צער בעלי חיים והן משום "מושב לצים" והן משום משחק בקוביא."

האם בידור והימורים הם הצדקה סבירה להתעללות ממוסדת בהיקף מחריד שכזה?

סוסים הם יצורים רגישים, וכמו כל יצור חי – יכולים לחוש כאב פיסי ונפשי. אין שום דבר רומנטי או זוהר במרוצים, וקיימות דרכים רבות בהן ניתן להמר, פרט לסוסי מרוץ. תעשיית מרוצי הסוסים מבוססת על ניצול מזעזע של סוסים, למען הבידור וההימורים. זהו מעשה אכזרי כלפי הסוסים, רע לבני האדם, ואין לו מקום בחברה נאורה. ניצול בעלי חיים כדי שבני אדם יוכלו להמר הוא מעשה חסר מצפון, בעיקר כאשר פגיעה חמורה ברווחתם של הסוסים היא חלק בלתי נפרד מהתעשייה.
מי שרוצה לערוך מרוצי סוסים, או לחלופין לאכול סוסים, שיבושם לו. רק שלא יספר לעצמו, ובעיקר לא לי, שלא מתעללים בבהמות האומללות כדי לספק את בעלי ההון והמהמרים.

ודבר אחרון לחברי למפלגה. גם אם יש בכם ציניים ואפילו כאלה שנושא זכויות בעלי החיים אינו מעניינם, אני רוצה להזכיר לכם שישנם מאות אלפי תומכים בזכויות בעלי חיים ולמי שטרם הבין – מדובר בכוח אלקטוראלי שכדאי מאד להתחשב בו.

 

הכותבת:

עו"ד אליס גולדמן, פעילה חברתית וסביבתית, יו"ר ומקימת החוג לזכויות בעלי חיים במפלגת העבודה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

6 תגובות

 1. בשם הסוסים :

  בושה לעם ישראל!

  לא ידעתי שהנושא עדיין על הפרק. אני מקווה שהנושא יבוטל לחלוטין ויפה שעה אחת קודם!

 2. רות :

  מרגישה את כאב הסוסים על גופי

  אנו רגישים להתעללות בכלבים בחתולים ומנסים לעצור במתעללים. כאן הולכים תחת חוק וברשות התעללות בסוסים, אבסורד. לא מתקבל על הדעת.

 3. אבני נורית :

  לתפארת מדינת ישראל

  כשכולם מנסים ללכת קדימה, ולהיות מוסריים יותר, מדינת ישראל מצאה עוד דרך ללכת אחורה… וכ"כ מתאים ללימור ליבנת לתמוך, לא ראיתי החלטה הגיונית אחת של הגברת הזאת.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תודה על הפוסט . אני מסכים בעיקרון בהחלט עם הכתוב . אולי אפשר היה להציע לכותב אסטרטגיה מסויימת . אם הכותב ( שאני מניח שהוא אדם מנוסה ) יראה שכלו כל הקיצין , ויש סיכוי גבוה שיוצא לפועל הדבר , אזי :

  אפשר להניח שהרשאה למירוצי סוסים לטווחים קצרים , ולא ארוכים , יזיקו פחות לסוס ( ואפילו יועילו לו ) ויחד עם פיקוח הדוק על הגידול , ההכשרה וכו…. הכותב יוכל לצמצם נזק לפחות , במקום להילחם בטחנות רוח ובסוף להזיק לקוז , יותר מאשר להועיל .

  כך או כך , מקווה שתצליח !!

  תודה

 5. עופרה :

  לא מייצג את הערכים עליהם גדלנו

  הגיע הזמן שנפסיק לתת לכסף לשלוט. זה ידרוש מאבק, אבל אני חושבת שרוב האנשים רוצים לראות את הערכים שלנו נשמרים.

 6. גילה :

  רוץ בן סוסי, כדי שאני אהיה בן חיל

  רוץ בן סוסי רוץ ודהר
  רוץ בגבעה טוס בהר,
  אוצה רוצה יום וליל

  פ ר ש א נ י ו ב ן ח י ל

  נזכרתי בשיר הזה שמספר בחמודיות כיצד הסוס המסכן רץ יום וליל בתנאי שטח קשים כדי שהאדם יחוש חזק, גיבור ובן חיל. עכשו הוא גם יעשה מזה כסף.

  כמה נחיה עוד סביב ה"אני" הזה ונשעבד את מי שלא יכולים להתנגד לנו לטובת העצמת עצמנו?

  תודה אליס על המאמר החשוב הזה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.