חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפללת לקוחות זנות, האם חקיקה ואכיפה היא הפתרון

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 25.08.14 0:33

מכון תודעה, שהוא השלוחה הישראלית של התנועה למלחמה בזנות, מתמקד בהפללת הלקוחות. למערכת עבודה שחורה הגיע מכתב של המכון אשר נשלח למחליטים שונים לשם קידום חקיקה ישראלית להפללת הלקוחות. מצאנו לנכון לצרף גם דעה אחרת – של ק. טוכולסקי – שכתב אותה בתגובה למאמר קודם בעניין זה והרואה בתיקון חברתי גם את התיקון בתחום זה

 

החוק לאיסור צריכת זנות - הוגן, חיוני וחשוב

בעקבות נייר העמדה של העמותה להסדרת הזנות נגד חקיקת החוק ההופך צרכני שירותי זנות לעבריינים, מסבירה פעילה בעד החוק מדוע הוא חשוב להגנתן של נשים (וגברים) העוסקות בזנות וטוענת כי הניסיון במדינות אחרות מראה כי מדובר באמצעי יעילי לצמצום תופעת הזנות מאת ניבה לכטמן

לקריאה נוספת

המכתב של מכון תודעה

שלום לכולם,

1.      בדיון על החוק לאיסור צריכת זנות, עולה לא פעם שאלת התמודדות גורמי האכיפה עם החוק, בעניין זה, מצורפת מצגת ממנה אפשר ללמוד כיצד המשטרה בשבדיה מתמודדת עם הנושא. מצגת של Detective Inspector Simon Haggstrom, Stockholm Police on the sex purchase law. וכדי להשלים את התמונה להלן סרטון של כ 12 דקות ובו מצולמת פעילות של שני בלשים בשעה שהם עוצרים לקוח זנות. מומלץ לצפות: https://www.youtube.com/watch?v=OofRzb5gDBE

2.      גם בשיקגו מתחילים לפזול לעבר הפללת לקוחות. חוק חדש שהולך לקראת יישומו מבטיח הפעלת סנקציות כנגד סרסורים ולקוחות ולא נגד הנשים, כפי שקורה בארה"ב. אין בכל שיקגו ולו מקום אחד לשיקום נשים וצעירות ממעגל הזנות. הם רוצים לשנות זאת: http://www.myfoxchicago.com/story/26134742/chicago-aims-to-change-view-on-prostitution

3.     טועני המיסוד רואים במיסוד פתרון לאלימות נגד נשים בזנות, אבל מסתבר שלא כך קורה בפועל. כתבה בעניין מניו זילנד: http://www.stuff.co.nz/national/crime/10200534/Sex-workers-deserve-protection

4.     ואצלנו בארץ: מצורפת כתבה על אישה שחתמה על עסקת טיעון בעבירה של ניהול רשת של בתי בושת בנשר וחיפה. למרות שהיא מכונה בכתבה "מדאם", ב 99% מהמקרים ה"מדאמיות" הן נשים שהיו בזנות ו"התקדמו". על פי הכתבה גם השופט הבין זאת: "לפנינו פרשה עגומה המגוללת עבירות זנות רבות עם נשים רבות, פרשה בה נטלה הנאשמת חלק, על אף שהיא עצמה עברה את תלאות הזנות הואיל כי במשך מספר שנים עסקה בעצמה בזנות".

הכתבה מתוך המקומון "כוכב נשר" מיום 18 ביולי 2014
NesherMadam

 

ומה שכתב ק. טוכולסקי על המערכה לחקיקת הפללת הלקוחות

… צר לי שחלק לא מבוטל ממי שמתיימרות להיאבק למען נשים בזנות נגועות בחד מימדיות שמאפיינת את אלו שמתעלמים מהבעיה. משפטים כמו מעולם לא פגשתי אשה בזנות שנמצאת שם מרצון, מלמדים על הפמפלטיות של המאמר. מעט מאוד נשים נעזרות בארגוני הסיוע ומוכנות בכלל לדבר עם נשות מכון תודעה, בין השאר בגלל היחס הפטרנליסטי שהן זוכות לקבל מהן. רוב מוחלט של הנשים שמגיעות למרפאת לוינסקי, למרפאות הניידות ולמקלטים לא יוצאות ממעגל הזנות כי הפתרונות שהמדינה מציעה עלובים ולמעשה המדינה לא עושה שום דבר ממשי בכדי להתמודד עם התופעה בצורה משמעותית ולמגרה.
… ממצאים … מצביעים על בעיות לאורך זמן כמו הדוח לוועדה למאבק באידס של האו"ם שמצביעה על התרומה של ההפללה לעלייה בהידבקות שכן הזנות לא נעלמה אלא ירדה למחתרת. הזנות לא מוגרה בשום מקום שהלקוחות הוצאו מחוץ לחוק בדיוק כשם שההסדרה לא הביאה את הזנות למצב שבו תופעות של אלימות כלפי נשים וניצולן מוגר.

אם אנחנו לא רוצים יותר זנות הפתרונות האפקטיביים היחידים הם שילוב של שיפור בטוח הקצר והמידי במצב הכלכלי-חברתי של האוכלוסיות העיקריות שמגיעות לזנות, נשים בעיקר אמהות חד הוריות בקרב בגירים, נערות ונערים מקצה הרצף אצל קטינים. במקביל עבודה חינוכית ארוכת טווח.
חוק ההפללה הוא עוד ניסיון ליברלי עקר המתעלם מהמציאות החברתית כלכלית ושולח למעשה יותר נמצאות ונמצאים בזנות לעומק הסיכון והתלות. מה שמדהים הוא שאותם ארגונים שנלחמים בזנות נלחמים גם למען פונדקאות מה שמלמד שחפצון גוף האשה הוא בכלל לא הנושא אלא היעד שלשמו נשים משמשות כמכונות.
הפטרנליזם כלפי נשים וגברים בזנות הוא אחד הגורמים לכך שהמאבק הליברלי בזנות נכשל, גם בשבדיה. במקום להגיד לנמצאות בזנות מה טוב בשבילן כדאי להקשיב למה שהן אומרות ובמקביל לתת מענים לצרכים שמביאים יותר ויותר נשים וגברים לשקוע בזנות. ללא מתן פתרונות חברתיים-כלכליים אין בהסדרה או בהפללה שום תועלת מלבד מאשר לשביעות העצמית של המציעים אותם.

וראו גם זנות: פתרונות סוציאל-דמוקרטיים

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. ק. טוגו לסקי :

    דיור תחילה והבטחת הכנסה שאפשר לחיות ממנה ומסגרות לילדים, זה הבסיס המינימלי. בלי זה הלהג הליברלי הנאור וה פטרנליסטי יכול להמשך לנצח הלי שום משמעות.

  2. יעל :

    לפי מיטב ידיעתי מרבית הארגונים שמתנגדים לזנות מתנגדים גם לפונדקאות מסחרית. באלו עוד אי דיוקים עובדתיים לוקה מאמר הדעה הזה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.