חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מנכ"ל השירות הלאומי, בטל את האיסור להעסקת בני שירות לאומי ל"בצלם"

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 17.08.14 0:58

מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי, שר שלום ג'רבי, ביטל אישור העסקת בני ובנות שירות לאומי לארגון "בצלם". עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, פנה במכתב אל המנכ"ל בדרישה לבטל את ההחלטה המנוגדת לחוק ולהימנע מבגצ 

14 באוגוסט 2014

 לכבוד

מר שר-שלום ג'רבי

המנהל הכללי

רשות השירות הלאומי-אזרחי

קריית הממשלה

ירושלים

שלום רב,

הנדון: ביטול האישור לארגון בצלם להעסיק בני ובנות שירות לאומי

                                                                                                                               מכתבך מיום 12.8.14

קראנו בתדהמה את מכתבך לארגון בצלם, שהגיע לבצלם ביום 13.8.14 בשעות הערב, בו הודעת לו על ביטול האישור כגוף מפעיל, הזכאי להעסיק בני ובנות שירות לאומי-אזרחי. המכתב רצוף השמצות חמורות ביותר וחסרות בסיס כאילו בצלם פועל נגד מדינת ישראל וחייליה, וכאילו הוא שותף להפצת שקרים והסתה, שהם חלק ממסע דה-לגיטימציה בינלאומי נגד המדינה.

לא רק שדברים אלה אין להם דבר וחצי דבר עם פעילותו של בצלם, אלא הם מבטאים תפיסה מעוותת של ערכי הדמוקרטיה וחוסר הבנה מוחלט לתפקידם של ארגוני זכויות האדם במדינה דמוקרטית.

ארגון זכויות אדם תפקידו להגן על זכויות האדם ולקדמן, לעמוד על המשמר ולהתריע מפני פגיעה בזכויות האדם. תפקיד זה מעמיד אותו באופן מובנה במתח עם השלטון – כל שלטון באשר הוא – שנוטה לפגוע בזכויות האדם. מתח זה מתחדד במיוחד בעתות משבר בטחוני, כלכלי או חברתי, שבהן הסכנה לפגיעה בזכויות האדם מתגברת. דווקא בעתות אלה חשוב במיוחד קולם של ארגוני זכויות האדם, כדי שיהוו במידת האפשר משקל נגד לנטייה להקריב את זכויות האדם או לפגוע בהן.

אם יש לארגוני זכויות האדם הישראליים השפעה כלשהי בעולם היא בחיזוק ההכרה, שבישראל קיימת קהילה פעילה של ארגונים הפועלים לקידום זכויות האדם והדמוקרטיה. מדינת ישראל עצמה משתבחת בדוחות לאו"ם בכך שארגוני זכויות האדם פועלים בישראל בחופשיות וללא מגבלות. ארגון בצלם לא רק שזכה למוניטין בינלאומי על פעילות לתיעוד הפרות של זכויות האדם בשטחים, אלא הוא זוכה להכרה ולמעמד מיוחדים אף בקרב רשויות השלטון בישראל.

למרבה הצער בשנים האחרונות אנו עדים למסע דה לגיטימציה נגד ארגוני זכויות האדם בישראל, וחמור במיוחד שנושא תפקיד ממלכתי כמוך מצטרף אליו. ניתן לטעון נגד כל ארגוני זכויות האדם שקיבלו אישור להעסיק בני ובנות שירות לאומי כי הם פועלים "נגד המדינה" בכך שהם מגישים עתירות לבג"ץ נגד מדיניות הממשלה, מפרסמים דוחות ביקורתיים על פגיעות בזכויות האדם ומפיצים מידע באמצעי התקשורת. כך האגודה לזכויות  האזרח, קו לעובד, מוקד סיוע לפליטים ולמהגרים ועוד.

בתחילת מכתבך לבצלם אתה מציין שהוא נשלח לאחר בדיקה שערכת בגופים המפעילים. לא ברור איזו בדיקה ערכת ולשם מה היא הייתה נחוצה. בסיום מכתבך אתה מציין, שהעתק המכתב נשלח למנכ"לים של כל הגופים המוכרים בשירות לאומי-אזרחי.  מלבד הגדלת התפוצה של התוכן המשמיץ של מכתבך (במקביל לפרסומו בתקשורת) אין זאת אלא שביקשת לשדר מסר מאיים לשאר העמותות המוכרות: ראו הוזהרתן, כל פעילות ביקורתית נגד השלטון עלולה לעלות בביטול האישור להעסיק בנות ובני שירות לאומי-אזרחי.

ביטול האישור לארגון בצלם סותר עקרונות יסוד חוקתיים ובא לפגוע בפעילות חיונית להגנה על זכויות האדם. לא בשולי הדברים יצוין, כי ההחלטה אף סותרת כללים בסיסיים של המשפט המינהלי והזכות להליך הוגן, כשהיא התקבלה מבלי שניתנה לבצלם ההזדמנות להגיב למידע שעליו ביססת את החלטתך ובניגוד לסעיף 17 לחוק שירות לאומי-אזרחי, התשע"ד-2014.

הנך נדרש בזה להודיע ללא דיחוי על ביטול החלטתך כדי לייתר פנייה לבג"ץ.

בכבוד רב,

                                                                      עו"ד  דן יקיר, היועץ המשפטי

                                                                       האגודה לזכויות האזרח בישראל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

13 תגובות

 1. דוידי הרמלין :

  עוכרי ישראל

  בהיות "בצלם" ארגון אנטי-ישראלי, גם אם נמתח את גבולות הדמוקרטיה ונתיר את פעילותו, עדין אין סיבה לתמיכה ממסדית באמצעות הכללתו בארגונים הזכאים ליהנות משירותי השירות האזרחי או השירות הלאומי. זוהי המשמעות של דמוקרטיה מתגוננת בימינו.

 2. לדוידי הרמלין :

  האם גבולות הדמוקרטיה כוללים אצלך גם את ארגון "להבה" החודר לפרטיותם של אזרחים ומתנכל להתחברות בין יהודיות וערבים? הדמוקרטיה שלנו צריכה להתגונן מהארגון הזה ומארגון "חוננו" המגן על עברייני תג מחיר ולא מארגון "בצלם". זכור את הפסוק: "בצלם אלוהים ברא אותנו". ארגון "בצלם" הוא ארגון הומני הדואג לזכויות האדם. כל הכבוד לישראל שקיים בה ארגון כזה. לשלול מהארגון את האפשרות להיעזר בבנות שירות לאומי, זה לא יעבור מבחינה חוקית.

 3. דוידי הרמלין :

  למגיב/ה השני

  ארגון להב"ה, שדרכיו נתעבות, ודאי שאינו צריך להיות זכאי להיעזר במשרתים בשירות אזרחי / לאומי, קל וחומר שלא ארגון אנטי-ישראלי כ"בצלם".

 4. ziv :

  לתגובה 2:

  א. לא קיים כזה פסוק: " בצלם אלוהים ברא אותנו".
  ב. מה הקשר בין הפסוק לבין ארגון בצלם?
  ג. לא שמעתי את קול הארגון לגבי תושבי הדרום שחייהם כבר חודש לא חיים. אז ישראל צריכה להיות גאה בארגון שדואג רק לצד אחד שנפגע?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לתגובה 4 מתגובה 2
  א. כל הפסוקים להלן מתייחסים אל האדם שנברא בצלם אלוהים.
  הפסוקים: "בצלם אלהים ברא אותו" בראשית פרק א פסוק 27. "כי בצלם אלהים עשה את האדם" בראשית פרק ט' פסוק 6. "ויברא אלהים את האדם בצלמו" בראשית פק' א' פסוק 27.
  ב.ארגון בצלם הוא ארגון הומני, המתעד הפרת זכויות אדם. הקונוטציה של המילה מהמקורות המתייחסת אל האדם שנברא בצלמו של האל מהדהדת באופי הארגון הדואג לזכויות אדם באשר הוא אדם.
  ג. ארגון "בצלם" מתעד הפרת זכויות אדם. לא הייתה הפרה כזו לגבי תושבי הדרום, לכן לא שמעת את קול הארגון לגבי תושבי הדרום.

 6. ziv :

  לתגובה 5 מתגובה 4:

  א. תודה על הציטוט מהמקורות, גם אני מכיר אותם. אך לא הכרתי א תהפסוק שהבאת בתגובתך הראשונה ( תגובה 2) ועל זה הייתה הערתי. אם מביאים ציטוטים מהמקורות, אז כדאי שהם יהיו ציטוטים.

  ב. אין הפרת זכויות אדם של תושבי הדרום???????
  אם אני מבין נכון, אז לזרוק טילים שיכולים להרוג אנשים בבתיהם בכל שעה משעות היממה זה בסדר מבחינת הארגון.
  זה רגיל, בסדר, ואין שום הפרה.כמו כל תושבי כדור הארץ היושבים בבטחה בבתיהם ( חוץ מתושבי עזה שעליהם יש גם פצצות אבל זה לא בסדר).

  הבנתי. תודה.
  (עכשו הצדקת את ההחלטה שנמצאת בפוסט. אתה מודה שלדעת הארגון לתושבי הדרום אין שום הפרת זכויות).

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לתגובה 6
  המצב הוא מלחמה או מבצע מלחמתי. זו חריגה מהשגרה. מתבצעת הפרה מאסיבית משני הצדדים. הטילים והפצמ"רים המשוגרים לישראל הם הפרה מאסיבית. הפגזת עזה ומות אזרחים רבים שם גם היא הפרה מאסיבית. שני הצדדים מפרים את זכויות האדם. להבנתי, ארגון "בצלם" אינו מתעד את המלחמה, אלא הפרות במצב של שגרה. אלא אם כן, מדובר באירוע יוצא דופן.

 8. ziv :

  לתגובה 7.

  במצב שיגרה?
  לך לדרום ושאל אותם מה זו "שיגרה".
  זה נראה כאילו אתה חי בפלנטה אחרת ( מדינת ת"א?).

  דווקא ישראל לא מטפטפת הפצצות במצב שיגרה…. ודי לחכימא.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שגרת טילים.

  יפה לה לשפה העברית שמצאה דרך לחבר שיגור טילים עם שגרות אחרות, כמו למשל "שגרת חירום".

  למיטב ידיעתי "בצלם" אוספת כרגע מידע על הפרת זכויות בעזה ולא על הפרת זכויות שנובעת משגרת טילים ופצמ"רים לעבר ישראל.
  "בצלם" כארגון ישראלי, יכולה לבדוק רק את עצמנו בדיוק כמו שמבקר המדינה לא בודק את החמאס.

  איך היא עושה את זה? כמה טאקט היא מפעילה? על אילו מקורות מידע היא נסמכת?
  אלה שאלות לגיטימיות בדיוק כמו שהרצון לשמור על ישראל מתורבתת גם במצב לא בדיוק שגרתי, הוא לגיטימי.

  ברגע שהדיון יוצא מהקווים האלה ויורד למטה אל הבטן ונשאר שם, הרבה טוב לא יצא מזה.

 10. אנונימית :

  הכפשת הביקורת

  מצחיק [או לחילופין עצוב] שארגונים שמטרתם לבקר את השלטון במדינה -שלהם- נדרשים לבקר במידה שווה את השלטון במדינות [או לא-מדינות] אחרות, רק כדי שלא יחשבו לשונאי המדינה של עצמם.

  דמוקרטיה זקוקה נואשות לביקורת מבית, ביקורת מבית היא הביקורת הטובה ביותר והיעילה ביותר, וגם זו שיכולה לגרום לשינויים המועילים ביותר.

  אך ברור לכל שהשלטון יחפוץ בהשמצת אותם גופי ביקורת המוציאים לאור את פשעיו כמו את טעויותיו הלא מכוונות. מה שלא ברור הוא מדוע אנשים רגילים וחושבים, שאין להם אינטרס להסתיר את הבעיות של מדינתם כי הם אוהבים אותה ורצים שהיא תוציא לאור השמש המחטא את כל הצרות, מדוע אנשים כאלה קונים את מה שאומרים להם שליחיו של השלטון.

  למגיבי התגובות הללו- כמה מתוך הפעילות של ארגון "בצלם" אתם מכירים באופן אישי ולא דרך תיווך [או ברוב המקרים-סילוף]?

  דברים דומים שמעתי שנאמרו על חנין זועבי, בעוד שכשעשיתי את הדבר המתבקש ובדקתי על מה המהומה, ופשוט שמעתי את הנאום שלה [בעברית, כך שלא נאלצתי להסתמך על תרגום] הבנתי שסילפו את דבריה באופן קיצוני כדי להציגה בצורה שונה מאוד ממה שהיא באמת.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תודה לאנונימית. תגובה ראויה. לתגובה 8. מכובד עלי ארגון "בצלם" שבודק הפרת זכויות אדם בישראל, של ישראלים. זה לא אומר שום דבר לגבי עזה והתנהלות החמאס בה. הביקורת שלי על החמאס חמורה יותר, אך אינה מצדיקה אי בדיקה בתוך ישראל. זה נושא אחד וזה נושא אחר. הפסילה המוחלטת של ארגון "בצלם" כי הוא מבקר פנימי היא תופעה של סתימת פיות וערעור הדמוקרטיה. החמאס יורה דרך שגרה טילים בישראל. זה לא בסדר. לא ראוי. ראוי לגינוי. אז משום כך, אין היתר לבקר את המתרחש בישראל?

 12. דוידי הרמלין :

  הבעיה היא שהארגון הנקלה הזה משטנקר החוצה

  אין בעיה עם ביקורת פנימית אלא עם הבאשת ריחנו ברבים. יבושו וייכלמו המלעיזים, ובטח שלא צריך שהציבור יסבסד להם עזרה!

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לתגובה 12
  הריח הוא סימפטום לריקבון פנימי. יש לסלק את הריקבון ולהבריא את הגוף ואז לא יהיה ריח, וריחנו לא יובאש ברבים.
  המלעיזים הם אלה הנאבקים נגד הביקורת הפנימית. עדיף שהציבור יסבסד את בצלם ולא את להב"ה ההופכת את ישראל לגזענית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.