חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נתניהו א' ונתניהו ב' – ימין קיצוני או הסדר מדיני?

נושאים פוליטי, פוליטי-רון ב 17.08.14 0:59

 מאז עלייתו של נתניהו לשלטונו המחודש אשתקד הוא אינו מצליח להחליט לאן פניו – לימין הקיצוני או להסדרה מדינית. מהבלבול הזה נפגע הסיכוי לתהליך מדיני אֲמִתִּי עם הגורמים הפלסטינים המתונים

מאת: רון שביט

במוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחולל מאבק בין שני זרמים אידיאולוגיים הנאבקים זה בזה ללא מוצא וללא תוחלת: נתניהו א' הוא איש ימין מובהק, רוויזיוניסט מבית אבא; חסר אמונה בהסכמים מדיניים עם הערבים וסבור כי את האינטרסים הישראליים ניתן לשמר רק בכוח הזרוע. נתניהו ב' הוא פשרן ופרגמטיסט, המבין כי במציאות האזורית והבינלאומית יש הכרח להגיע להסדרה, וכי עוצמה צבאית גרידא אינה מכריעה גרילה וטרור.

עם הקמת הממשלה לפי כשנה וחצי בָּשְׁלָה (לכאורה) ההחלטה אצל נתניהו ב' לצעוד במסלול חדש. פניו היו לשיקום היחסים עם האמריקאים, והוא אירח את הנשיא אובמה בביקור חמים בירושלים. זמן מה לאחר מכן הושק תהליך מדיני מחודש מול הרשות הפלסטינית. במסגרת המשא ומתן סוכם בין היתר על ארבע פעימות לשחרור אסירים. נתניהו ב' ביצע שלוש מהן, כאשר את הרביעית הוא עיכב בשל חילוקי דעות בין הצדדים.

אך נתניהו א' לא שקט על שמריו וערם קשיים על התהליך השברירי: הוא דרש מהרשות הכרה רשמית בישראל כמדינה הלאום של העם היהודי ביודעו כי אין סיכוי למימושה. ממשלתו אישרה המשך תנופת בנייה בהתנחלויות למורת רוחם של אובמה ועבאס. נתניהו אף תמך בחוק-יסוד המחייב משאל עם לגבי העברת שטחים הנמצאים בריבונות ישראלית (חקיקה זו נוגעת גם למו"מ על שטחי הגדה, שכן עם חילופי שטחים תידרש ישראל למסור שטחים בריבונותה). עדיין התהליך לא גווע, אולם התנגדותם הנחרצת של השרים ליברמן ובנט לפעימה הרביעית איימה על שלמות הקואליציה. או אז ניצל ביבי את ההודעה על הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית כדי להשעות את התהליך המדיני ואף להטיל על הפלסטינים סנקציות כלכליות.

ההסלמה לא איחרה לבוא. הוואקום שיצר נתניהו א' הוליד את התשתית הפסיכולוגית להתקפות הטרור הנפשעות של החמאס. לצערנו הנוסחה פשוטה וכואבת: כאשר הגורם המתון (הרש"פ בראשות הפתח') אינו מתקדם ומביא תוצאות, מגיחים הקיצוניים (החמאס והג'יהאד האיסלמי) ונוטלים את המושכות.

הפרדוקס של ראש הממשלה מעניין: בזמן תהליך מדיני משתלט נתניהו א', ובעת לחימה גובר נתניהו ב': כשם שבלם את תהליך השלום, כך גילה חוסר רצון בולט בהסתבכות צבאית במהלך "צוק איתן". הוא קיווה למבצע קצר מועד שלא יכלול תקיפה קרקעית וזאת בדומה ל"עמוד ענן" (גם הוא בפיקודו שלו). הוא ניסה כבר בשלבים ראשונים מאוד במהלך המערכה הנוכחית להגיע להפסקות אש. לאחר שהדבר לא הסתייע, יזם את נסיגת צה"ל משטחי הרצועה באורח חד צדדי.

נראה כי המפתח לפרדוקס הזה מצוי עמוק במערך החרדות של נתניהו: בזמן תהליך מדיני הוא חושש כי הימין הקיצוני (ישראל ביתנו, הבית היהודי ופלג רחב בליכוד), יביא להפלת כיסאו. בעת לחימה מערך החששות מורכב יותר: חרדה מתגובת הקהילייה הבינלאומית, צפי ריאלי של הידרדרות המשק, יִרְאָה מ"וועדת וינוגרד" עתידית ודאגה עמוקה מהסתבכות צבאית. זו האחרונה היא אולי הפוביה הגדולה מכולן, שכן נתניהו זוכר היטב את הפלונטר הנורא של מלחמת לבנון הראשונה. היא הביאה את מנחם בגין לסוף דרכו האישית והציבורית והשליכה את אריאל שרון למדבר פוליטי לשנים ארוכות.

דא עקא כי התגוששות נתניהו א' ונתניהו ב' אינה ניסוי מעבדה אישיותי, אלא חלק בלתי נפרד מחיינו שלנו בארץ הזו. חוסר היכולת של ראש הממשלה להיות נחרץ בהובלת פתרון מדיני, מחזק את אויבי ישראל הקנאים והטרוריסטיים ומחליש את הפרטנרים המתונים והפרגמטיים. בדרך הזו נפגע האינטרס הישראלי הברור והפשוט – להביא לסוף הסכסוך המר שפוטנציאל נפיצותו הולך וגובר.

ד"ר רון שביט הוא מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

12 תגובות

 1. צפרירה :

  אין שני נתניהו

  אין שני נתניהו. יש נתניהו אחד שלא מוביל אותנו בינתיים לחוף מבטחים.

 2. דוד מכפר סבא :

  א' ב' וג' ועוד

  ניתוח מעניין ביבי לא יכול לדבר כראש ממשלה כמו שדיבר כשהיה ראש אופוזיציה הוא במצב אחר ואחריות אחרת וכובע אחר. יש גם ביבי של אופוזיציה ביבי של קואליציה ביבי שקורץ לבוז'י הרצוג אולי על שיתוף פעולה בעתיד, ביבי של שלום ביבי של מלחמה ועוד ועוד.

 3. מיכאל :

  לא מוצא חן הטון הביקורתי כלפי ראש מממשלה שנמצא בזמן הכי מסובך שאפשר. רון הייתי מציע לך קצת לפרגן.

 4. דליה :

  מיכאל
  אני מציעה לך לחפש פרגונים לראש הממשלה במקום אחר. לנתניהו לא מגיע פירגון. הוא תוקע אותנו בשגרה של מלחמה מתמדת ומאחוריה הוא מבצע הפרטות כשהציבור שקוע במלחמה. נתניהו הוא אידיאולוג ימני קיצוני. אין לו אידיאולוגיה אחרת. כל היתר הוא הישרדות ומניפולציה. לעתים, כדי לשרוד הוא נראה כאילו נוטה להסדר או לשלום. אך כל זאת חזות מטעה. הוא אידיאולוג ימני קיצוני שהורס את הסדר הקיים של הממלכתיות והדמוקרטיה בישראל.

 5. התימני מאשדוד :

  זה לא ביבי, זה בייבי- הכל אצלו בקטן. שלום בקטן, מלחמה בקטן. כנראה שהתפקיד גדול עליו.

 6. מנחם לוריא :

  אין שני נתניהו - יש אחד,והוא:

  יש רק נתניהו אחד,ויש לו שלושה מאפיינים – שהם:

  1.סרבן שלום כרוני. לסירוב הזה יש פנים אידאולוגיות,אמונה שהכוח יפתור הכל והבנה ששלום יאלץ אותו לטפל בחולייה של החברה הישראלית. באלה האחרונים,בכלים הניאו ליברלים לפרשנותו – איננו יכול ואיננו רוצה להתעסק. ולכן עדיף,מבחינתו,לסרב לשלום ולכל הסדר של שקט ארוך טווח על מנת להאכיל את הדמוס בפחדים מאוייב אכזר ולא לטפל בחולייה של החברה שבמו ידיו יצר ו/או תרם ליצירתם.

  2.אדם לא אמין,כדי שקרן. די לצפות/לקרוא את יעדי "המבצע" בעזה על מנת להבין כיצד חוסר האמינות של האיש הזה הובילה למערכת של כשלים שבסופו של יום מי שקובע את הכללים,בקשר עם עזה,זה החמאס. ומי שקובע את הכללים הוא המנצח.

  3. אדם ששואב את מקור הכוח שלו מן ההון ולא מן הדמוס. ההון,אין הכוונה לקבוצה מצומצמת של טייקונים אלא לחשיבה רחבה יותר שהכל במשק,הן בצד החברתי והן בצד הכלכלי,יסתדר מעליו על ידי כוחות ה"יד הנעלמה". והממשלה תשב ותתנהל על הרצף שבין לא לעשות כלום לבין הסדרות רגולטריות. הוא קורה לזה ממשלה צרה.

  מנחם.

 7. לקסי :

  אילתור ספרותי

  Strange Case of Dr Nitay and Mr Bibi as was NOT written by Robert Louis Stevenson

 8. יול רגב :

  האמת -אי שם באמצע

  אכן,התחושה היא שנתניהו פוסע מאדם אחד לשני בתוכו.
  הנסיבות משתנות במהירות והוא מתאים תגובותיו לרוח השינוי.
  לא תמיד תגובותיו מספקות ושלמות. האם יש היום בזירה הפוליטית תחליף ראוי ?

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מאבק אידיאולוגי בין שני זרמים?

  נתניהו באופן הכי טבעי נאבק בין האידיאולוגיה לבין אילוצים פוליטים מדיניים.
  אי אפשר לקרוא לאילוצים האלה "אידיאולוגיה" ולכן גם אי אפשר לתאר איזה מאבק איתנים אידיאולוגי שמתרחש בראשו.

 10. נורית :

  יד חזקה

  אחרי אוסלו קיבלנו אוטובוסים מתפוצצים, אחרי ההתנתקות קבלנו קסאמים, רקטות ומנהרות. יש גם מתונים בצד השני אך הם לא מספיק רלוונטיים.
  אסור לנו לשמוט את הנשק מידנו. צריך יד חזקה. אין לנו ברירה. אני מבינה את ההתלבטויות של נתניהו.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לנורית

  לא נעים לאמר זאת, אבל סדר העניינים מחייב לאמר שבין אוסלו לבין האוטובוסים המתפוצצים התרוצץ כאן כאחוז אמוק איזה אחד נתניהו עם אידיאולוגיה שפסלה את אוסלו מהותית, עוד לפני שמשהו התפוצץ.

  אבל, באמת לכל הרוחות, מה זה משנה מה היה סדר העניינים? מה זה חשוב שעד הטבח במערת המכפלה היתה תקופה של אפיזודות נקודתיות (יוזמות אישיות בנשק קר, וכמספר פעולות בנשק חם בשטחים?

  אז נכון שרצח הוא רצח,
  אבל ללכת לטבוח מתפללים במערת המכפלה, פתר את הבעיה?
  להיפך, יצר מציאות שיצאה משליטה של הנהגות שני הצדדים.
  האם לפני הסכם אוסלו היה טוב יותר? לא, גרוע יותר.
  האם רק הימין הפלסטיני התנגד להסכם?
  כבר אמרנו – לא. הימין הישראלי השתולל נגד ההסכם.
  ונתניהו?
  רקד על הדם, כולל השתתפות ב"הלוויה" הזויה שארגנו ההזויים שבאנשי הימין – לעין כל.
  לעין כל.

  עכשיו האיש הוא נעבעך ראש ממשלה לגמרי לא אפקטיבי (חוץ ממכות כלכליות שהוא מפיל על האזרחים בחסות כל משבר חיצוני).

  מדינת ישראל נמצאת בסכנות מבפנים לפחות כמו שהיא נמצאת בסכנות מבחוץ, אבל נמאס אפילו להגיד את זה.

  ההצעה לכל אחד פה – לסדר לעצמו בונקר תת קרקעי מוכן ומצויד לימי צרה.

 12. לקסי :

  לנורית

  אחרי אוסלו היתה תקווה לשלום.
  רק אחרי שהתקווה לשלום נרצחה בשלוש יריות אקדח בכיכר התחילה רצחנות האוטובוסים.
  ומי תרם לרצח ההוא? מהמרפסת? מתהלוכת הלוייה?
  הנביא שאל את אחאב: הרצחת וגם ירשת?
  אחרי הרצח ההוא כולנו יורשים גיהינום בחיים.
  הגיע הזמן להחליף את הממשלה הרעה הזו – בואו ניתן סיכוי לשלום Give Peace A Chance
  http://youtu.be/RkZC7sqImaM

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.