חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקמת מתקני גז ביבשה – הכלבים נובחים והשיירה עוברת

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 12.08.14 23:52

כתבה שפורסמה במקומון "גפן" מאת שמעון שגיא מפרטת את בעיית ניגוד העניינים של עו"ד גדעון ויתקון, חוקר ההתנגדויות שמינתה המועצה הארצית לתכנון ובנייה לתמ"א 37 ח ואת ההתעלמות ממאבקי הגופים הציבוריים שניסו לקדם הקמת מתקני גז בים

בעיצומה של המלחמה בעזה, ב-27 ביולי, כשדעתו של הציבור נתונה למלחמה, אישרה ועדת השרים לענייני פנים בראשות שר הפנים גדעון סער את התכנית להקמת מתקני קליטת הגז ביבשה ולא בים, כפי שרצה הציבור. משרד ראש הממשלה הגיש את התכנית לאישור ועדת השרים. משרד ראש הממשלה היה גם זה שביקש ממשרדי הממשלה לתמוך במתווה התכנוני תמ"א 37 ח' שאושר במועצה הארצית לתכנון ובניה בנובמבר 2013.

אישור ועדת השרים לענייני פנים יקבל תוקף החלטת ממשלה אם תוך שבועיים לא יגישו שרי ממשלה ערר נגד התכנית. הפורום הישראלי לשמירה על החופים שלח לשרים מכתב המתריע מפני הסכנות בתכנית, וביקש מהם להגיש ערר נגד התכנית.

מתקני הגז מתחת לרדאר

הכלבים נובחים והשיירה עוברת כך כנראה מתייחסים נציגי המדינה במועצה הארצית לתכנון ובניה לקולות המחאה כנגד הקמת מתקני הגז ביבשה ומקבלים החלטות בעורמה כאילו יוקמו מתקני טיהור הגז בים תוך שהם מקצים שטחים ושומרים "אופציות" לשינוי ההחלטות בידי ועדה בין משרדית.

הדברים כתובים למעשה שחור על לבן… ביום 10.6.14 התכנסה המועצה הארצית לתכנון ובניה והחליטה על הקמת חלופה משולבת של מתקנים יבשתיים שיחוברו בצנרת למתקנים הימיים שאליהם יגיע הגז מתגליות (בארות) הגז שבים התיכון.

אלא שבניגוד למה שנאבקים תושבי האזור כמו גם אזורים נוספים לאורך מעט החופים הפנויים שעוד נותרו לנו, שמתקני טיהור הגז ימוקמו הרחק בים תוך הקטנת החיכוך של האוכלוסיה עם הסיכונים והזיהום שמביאים מפעלים מסוג זה כאשר הם בסמיכות לתושבים, בחרה המועצה הארצית בהחלטה המהווה המלצה בלבד!!! היא בחרה כאמור בחלופה משולבת שבמסגרתה מתקנים יבשתיים בני כ-052 דונם בשני אתרים האחת באתר תחנת הכח חגית שבמועצה האזורית חוף הכרמל והשני בעמק חפר, הם יחוברו בצנרת למתקנים ימיים בחלופה קרובה במרחק של כ-7 ק"מ מהחוף. המלצת המועצה לעשות טיפול מלא בגז בים אלא שזו כאמור המלצה בלבד וועדה בין משרדית אמורה לקבוע את ה"תמהיל הסופי…" עניין שמשמעותו כי וועדה בין משרדית יכולה לקבוע תיאורטית הקמת מתקנים יבשתיים לטיפול מלא ביבשה.

בכך בעצם מוציאה המועצה הארצית לתכנון ובניה את העוקץ מכל ההתנגדויות. עד כדי כך סברו בטעות במטה המאבק של עמק חפר, עד שראש מטה המאבק הודיע בסיפוק על פי הודעה שהעביר לציבור, כי בעקבות ההחלטה הוא מפרק את מטה המאבק: "הגיעו לקיצם שנות הפעילות מול הכוחות האדירים…"

מסתבר אם כן, שמטה המאבק של עמק חפר שרוכז ע"י נושא משרה ציבורית כמנהל אחד היישובים ומשכורתו מטעם המועצה, קובע בזאת לפחות בעקיפין, כי הגוף הציבורי בו הוא משרת תומך בהחלטת הגוף הציבורי הריבוני: הממשלה.

זהו עניין לגיטימי אך האם לגיטימי שהמועצה הארצית לתכנון ובניה תתעלם מהערה שהופנתה אליה בעניין ניגוד העניינים בו נמצא עו"ד גדעון ויתקון שמונה כחוקר לשמיעת השגות הציבור בעניין.

תוכנית תמ"א 37/ח' שאושרה ביום 10.6.14 ע"י המועצה הארצית לתכנון ובנייה (זו התוכנית של מתקני הגז), מתוך מכתב שנשלח אל המועצה הארצית לתכנון ובניה ע"י עו"ד רונית לירן-שקד, בשם הפורום הישראלי לשמירה על החופים (ע"ר), אני למד כי עו"ד גדעון ויתקון אמור היה לשמוע את השגות הציבור ולהעביר את המלצותיו למועצה הארצית משמע הוא משמש כ-"זרוע ביצועית" של המועצה הארצית, אלא שעל פי תקנון התוכנית עולה כי מתכנן התוכנית מר גדעון לרמן, ואדריכל התוכנית מר רפאל לרמן שניהם מחברת לרמן אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ, הינם קרובי משפחה, ומהמידע שהגיע לכותבת המכתב עולה חשש כי החוקר עו"ד גדעון ויתקון הינו ידיד ותיק של משפחת לרמן, משמע, קיים חשש כי הינו בעל אינטרסים לסייע לבני המשפחה מכח חברות ארוכת שנים. משמעות הדבר, כי אם יקבל עו"ד ויתקון את טענות הציבור המשיג כלפי התוכנית, הרי שיאלץ לקבוע כי התוכנית הינה פגומה, ומכאן כי קביעותיו יראו כי התכנון לקוי, על כל המשתמע מכך.

להמשך קריאה

הוראות תכנית תמ"א 37 ח'

הביאה לפרסום: דליה בלומנפלד

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    לאן נעלמו מטות הפעולה של היישובים? לפי הכתבה, מטה המאבק של עמק חפר פורק. האם זה מסמן הצלחה במאבק או כישלון במאבק? חוץ ממטה כרמל מנשה, נעלמו המטות הנאבקים. האם התושבים באזורים הנוגעים בדבר מסכימים להקמת מתקני גז בשטחי מגוריהם? האם מסכימים לחיות עם זיהום אוויר ומפגעים סביבתיים שיפגעו בבריאותם?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.