postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שרון שפורר: מוותרת על אות אומ"ץ

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שרון שפורר: מוותרת על אות אומ"ץ

נושאים איכות השלטון, חדשות ב 6.08.14 0:09

העיתונאית שרון שפורר התבשרה על זכייתה באות אומ"ץ לשנת 2014  אולם הודיעה כי אין בכוונתה לקבל את הפרס. הסיבה: קריאתה של תנועת אומ"ץ לצעדים פליליים נגד העיתונאי גדעון לוי. "אחת המטרות המרכזיות של תנועת אומ"ץ היא ליצור חברה צודקת יותר. אין דרך לעשות זאת מבלי שלעיתונאים אמיצים יהיה החופש המוחלט להביע את דעתם" נימקה שפורר את החלטתה.

מאת מערכת עבודה שחורה

 אות אומ"ץ מוענק מדי שנה לאישי ועובדי ציבור, גופי מתנדבים ואנשי תקשורת אשר הצטיינו בפעילותם למען קידום זכויות האזרח, תיקון עוולות חברתיות והמנהל התקין וחשיפת מעשי שחיתות שלטונית. תנועת אומ"ץ הודיעה כי הזוכים באות אומ"ץ לשנת 2014 הם העיתונאים מתן חודורוב (ערוץ 10), אילה חסון-נשר (ערוץ 1) ושרון שפורר (The Marker).
עם זאת, מעט לאחר שהתבשרה על הזכיה הודיעה שפורר כי אין בכוונתה לקבל את הפרס. זאת בגלל תלונה שהגישה התנועה, בראשות אריה אבנרי, ליועץ המשפטי לממשלה נגד העיתונאי גדעון לוי, בעקבות מאמרים שפרסם  בעת מבצע "צוק איתן".

זהו נוסח ההודעה שפרסמה שרון שפורר בפייסבוק:

"תודה לכולם על הברכות על קבלת אות אומ"ץ ותודה לאריה אבנרי ולתנועתו על ההערכה. עם זאת, החלטתי לסרב לקבל את הפרס, כי אני לא יכולה לקבלו מתנועה שדורשת מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד עיתונאי רק משום שהביע את דעתו. זה בדיוק מה שעשתה אומ"ץ לפני שבועיים, כשהתלוננה על גדעון לוי אצל היועמ"ש. מחר תלונה כזו יכולה להיות מוגשת נגדי או נגד כל אחד מהקולגות שלי, שמעזים לומר או לכתוב את דעתם, לא נוחה לנו ככל שתהיה. או רחמנא ליצלן למתוח ביקורת. זה מתחיל בעמדות פוליטיות אבל זה יכול להדרדר לעוד הרבה תחומים – כמו ביקורת על יחסי ההון והשלטון על שחיתות על בזבוז רשלני של כספי ציבור ועוד. נזכרתי היום למשל בפעם ההיא שבה היחצ"ן רונן צור, נציג מובהק של ההון והשלטון בישראל אמר שאני מסיתה נגד טייקונים ונגד עשירים בדיוק כמו ההסתה לפני רצח רבין. ולמה? כי בכתבה בדה מרקר קראתי למנהלים תאבי הבצע בשוק ההון הישראלי שגוזרים מיליוני שקלים על חשבון כספי ציבור אותם הם משמידים ועוברים לעבוד מטייקון אחד אצל השני בלי בעיה – חווסים (חיה חדשה שמשלבת חזיר וטווס). אחת המטרות המרכזיות של תנועת אומץ היא ליצור חברה צודקת יותר. אין דרך לעשות זאת מבלי שלעיתונאים אמיצים יהיה החופש המוחלט להביע את דעתם. בכל תחום."
בתגובה לכלי התקשורת אמר יו"ר אומ"ץ אריה אבנרי: "כשהודעתי לשרון שפורר לפני שלושה שבועות על זכייתה היא גילתה שמחה רבה, והיום הופתעתי לגלות שהיא מסרבת לקבל את הפרס. מי שמכיר אותי יודע שאני לוחם ותיק בעד חופש הביטוי וניהלתי לא מעט מאבקים עבורו. אני מכבד את גדעון לוי ואין לי כל בעיה עם המאמרים שהוא מפרסם כל השנה, אבל בימי מלחמה כשטייסים של חיל האוויר צריכים לבצע משימות על הגנת המדינה, זו לא דרך נאותה לקרוא להם לסרב. צר לי ששרון שפורר נהגה כלפי אומץ באותה דרך בה היא טוענת שאסור לנהוג".
 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

11 תגובות

 1. ל רפי :

  יותר חשוב לטפל בגדעון לוי על דברי הבלע שלו,

  מאשר להעניק לשרון שפורר פרס שהיא אינה חפצה בו.
  הטיעון הסרבני שהיא מעלה אינו ראוי להתיחסות רצינית.
  אין חופש שאין לו גבולות, וגדעון לוי אינו יוצא מכלל זה.

 2. דליה :

  לל. רפי
  ועוד יותר חשוב הוא חופש הביטוי. זכותו של גדעון לוי לחוות דעתו. זכותך לא להסכים עם דבריו. מי שמגביל את חופש הביטוי מדרדר את הדמוקרטיה בישראל.

 3. א. קוריאל :

  חופש הביטוי נבחן בגבולות.
  קל מאוד לתמוך בחופש הביטוי כלפי דעות ועמדות שלא מרגיזות אף אחד. היכולת לקרוא לסרבנות גם בזמן מלחמה היא העדות לחופש הביטוי, ומי שמגיש תלונה ליועץ המשפטי נגד הבעת דעה כזו , מעיד על עצמו שהוא לא מבין מה זה חופש ביטוי.
  גדעון לוי הרגיז רבים, גם אותי, אבל צריך לומר ביושר שיש לו זכות לומר את דבריו, אפילו אם הם דברי בלע.

 4. רביב :

  עצם העובדה שאומ"ץ, תנועה שמגדירה את עיסוקה כטיפול באיכות השלטון, עוסקת בכלל בתלונות נגד עיתונאים מרמזת על הבנה לקויה מאד של תפקיד התקשורת, בימי מלחמה ושלום כאחד.

 5. ק. טוכולסקי :

  מי שלא רוצה לקרוא את גדעון לוי שלא יקרא אותו, אני למשל חדלתי לפני שנים לקרוא את דעותיו ומסתפק בדיווחיו מהגדה.
  אבל כדי שנוכל להתעלם משטויות שמישהו אומר צריך לשמור על הזכות שלו לומר אותם.
  כל הכבוד לשרון שפורר על האומץ ללא גרשיים שהיא הפגינה

 6. אריה רפפורט :

  חופש הביטוי אינו הזכות להיות איוב

  גדעון לוי חרג מזמן מגבולות חופש הביטוי . הזמנה לפגוע בטייסי הצבא שלנו הנה בלתי קבילה לחלוטין. לא יתכן שדבר נורא שכזה יחלוף מעלינו כאילו כלום לא קרה.

 7. ד. ש. :

  לשרון שפורר, תודה

  תודה על כך שבצעד אמיץ שלך הבאת לידיעת הציבור שארגון אומ״ץ שם עצמו כצנזור מבלי שפעולה זו עונה לאף אחת ממטרות הארגון הרשומות באתר זה.
  חלק מחברי הטובים נפלו כטיסים. (שרתתי בח״א), הטייסים הם חוד התער השומר על יכולת הקיום פה. התנסחות גדעון לוי אומללה ללא קשר למועדה.
  ככלל, טייסי החייל מבינים היטב את התוצאות (הלא ״אגביות״) אך תקוות כולנו שהם חזקים דיים כדי לשאת בנפשם את התוצאות בידיעה שרמת טוהר הנשק שלהם עליונה.
  מקווה שאבנרי ימשוך את הפניה לפני שיקבל תשובה המייתרת אותה, שגדעון יפרסם מאמר מבהיר, ואשמח לראות עוד אנשים כמו שפורר שעושים את שביכולתם כדי שהמשיח כבר יגיע.

 8. מעגל הקסמים הטראגי :

  סטטיסטים במחזה טראגי.

  "לא יודע, לא יכול אחרת", יאמר גדעון לוי, שכבר עכשיו מן הסתם, יוצא להוכיח בשער "צדקתי".

  אבל גדעון לוי הוא עוד שחקן בתסריט קבוע של מעגל קסמים טראגי –
  לא רק שרון שפורר קוראת אותו, אלא גם אנשי החמאס.

  גדעון לוי, בינו לבין עצמו, צריך להתפלל שלא תרם ולו כזית להחלטת החמאס לדחות לפני שבועיים (שלושה?) את אותה הצעה ממש שקיבל עליו החמאס עכשיו.

  דעתי שלי בענין לא חשובה, לא מעניינת, ולא משנה דבר, אבל מי שמחזיק ביד רמקול בעל עוצמה – הלוואי והיה יודע איך לא למחזר את "המאמר שכתבתי כבר לפני שנתיים", למרות שהזמן שעבר מאז הוכיח שלא היתה במאמר ההוא שום תועלת (במקרה הטוב).

  כי המטרה היא לא המצפון של פלוני אלמוני, אלא צמצום שפיכות הדמים לטובת תהליך מסובך ומיגע שנועד לפרוץ דרך להרגעת "כל המשוגעים והמתלהטים שלא יכולים אחרת" (ציטוט מחבר פלסטיני).

 9. ואת הדרך יפרצו רק אנשים שיכולים לחלוץ עצמם מדפוסי פעולה קבועים. אנשים שיכולים גם אחרת :

  .

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "באנו מתוך מודעות שזה לא ייגמר עד שנדבר ושבסופו של מאבק אלים נשב לשולחן המשא ומתן עם כל אויבנו ואינשאללה נגיע להסכם הדדי ואמיתי.
  עמדנו והבענו בשקט את עמדתנו וזכינו לקיתונות של בוז ולצעקות מהעוברים ושבים. גם המשטרה ביקשה מייד להתפזר למרות שמחאה שקטה של עד 50 איש מותרת על פי חוק. השוטרים לא וויתרו ופרצו לתוך הקהל ועכבו שישה מאיתנו לחקירה ולמעצר בתחנת המשטרה.
  למחרת זכינו בכתב אישום שטוען כי "…תוך שהמתקהלים מחזיקים בידיהם שלטים בגנות המבצע הצה"לי בעזה ובעד היציאה מתוך רצועת עזה".

  בעקבות בקשתו של ח"כ לשלול את אזרחותם של מי שמוחה כנגד המבצע בעזה, מבקשו לחזור בו מדבריו הפוגעים בחופש הביטוי ובזכויותנו כאזרחים במדינה דמוקרטית".

  "החיים בשנים האחרונות בשדרות וישובי מערב הנגב הפכו לבלתי נסבלים. האיום המתמיד שוחק עד דק את היכולת לקרוא לחיים הללו נורמליים במובנים שאליהם החברה הישראלית מורגלת. החיים ברצועת עזה גם הם אינם חיים בריאים, בטוחים ומאושרים. בשני הצדדים קיים סבל גדול וחוסר אונים נוכח הקיבעון של אורח החיים הזה. במשך שנים התחושה היא שגם מדינת ישראל וגם החמאס לא עושים מספיק על מנת להקל על הסבל של האזרחים, שעל בטחונם הם אמונים. כל זה יכול להשתנות עכשיו. קיימת תקווה, ודווקא עכשיו חשוב שנבטא אותה בקול רם. חשוב שלא ניתן לה להיות מושתקת על ידי קולות קיצוניים. האלימות הנוכחית אינה הפתרון, היא הדרך כרגע, וחשוב שנזכור שכל מלחמה סופה בשולחן המשא ומתן".

  "בין התגובות בציבור הישראלי על הפסקת האש ניתן לזהות ספקנות, במיוחד של תושבי הדרום למודי הסבל, ואיתם תושבי המרכז, שהוכנסו למעגל האיום הרקטי בסבב האלימות הנוכחי. רועמות הרבה יותר מהן הן תגובות האכזבה והתסכול מהימין…"

  "מערכת כיפת ברזל היא מערכת מופלאה, פסגת הטכנולוגיה הישראלית, קוצרת הישגים ושבחים מוצדקים. פיתוח בזמני שיא, שילוב יכולות אלקטרוניקה, מכאניקה, מחשוב ועוד. 90% של יירוט טילים שהיו מכוונים אל אוכלוסייה אזרחית שהיו גורמים בסבירות גבוהה פגיעה בנפש. אולם, באופן פרדוקסאלי, ככל שהמערכת משיגה תוצאות טובות יותר, נדמה לקברניטים ולגנרלים שאפשר "למשוך" עוד יום, לחסל עוד כמה מחבלים ולהשיג עוד יעד, שכן עוד לא נגרם לנו נזק משמעותי ואין אבדות בנפש. היינו מצפים שהאויב יתעייף וישתכנע לבוא לדרך ההידברות והשלום, אבל זה לא מה שקורה".

  "כואב לי להגיד את זה כאיש שמאל, אבל אני לא חושב שמדינת ישראל יכולה להרשות לעצמה שכנות כמו עזה של החמאס. מה שתכלס מפחיד אותי יותר מעוד מבצע, זאת האפשרות שכמו המבצע הקודם, ממשלת ישראל תעדיף שלא להשלים את המבצע, לכבוש את הרצועה, לטהר אותה ולהכין אותה להעברת שלטון מסודרת לרשות הפלסטינית, ישראל תמנע מכיבוש הרצועה ותותיר אותנו עם אותה ישות ואותו שלטון איסלמיסטי ודכאני שפוגע באוכלוסיית הרצועה ובזכויות האדם והאזרח של תושביה לא פחות ולמען האמת אף יותר משהו פוגע בבטחונם של אזרחי ישראל באזור המכונה "עוטף עזה".

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שמאל-ימין במקום - דרוך!

  סליחה
  שכחתי להקליד את הכותרת לתגובה 10

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.