חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק מע"מ 0%, פגיעה ביחסי ישראל והתפוצות

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות, כלכלה ותקציב ב 3.08.14 3:27

אשר רוכברגר מאיר כמה פינות אפלות נוספות בחוק המוצע.  עיקרן פגיעה בעולים – שלא כולם טייקונים ואוליגרכים שאין להם עניין בדירות שהחוק חל עליהן.  ראוי לתקן את הצעת החוק ולהחיל אותה על עולים, אחרת ייפגעו יחסי ישראל ויהודי התפוצות

יאיר לפיד פוגע במרקם היחסים בין ישראל לתפוצות

מצוקת הדיור - כולם מתנגדים למע"מ אפס

ועדת הכספים ערכה דיון (ב-14 ביולי) על תכנית מע"מ אפס של שר האוצר יאיר לפיד. הישיבה חשפה קואליציה רחבה של מתנגדים לתכנית. כמו כן, האגודה לזכויות האזרח יחד עם קבוצה של ארגונים כתבה מכתב ליו"ר ועדת הכספים והגישה נייר עמדה, המנמק את ההתנגדות לתכנית

לקריאה נוספת

גם כאשר התותחים רועמים אסור לשכוח שהבעיות החברתיות והכלכליות לא מתאדות בעשן ההפגזות. כל כך רבות נכתב על כל מגרעותיה של הצעת חוק 0% מע"מ שכבר ניתן היה לחשוב שהנושא הזה מוצה ונדוש עד תום. אבל מסתבר שקיים עוד פן אחד שלא זכה לסיקור תקשורתי מספיק וגם הוא מתווסף לנחשולי הביקורת שהצעת החוק הזאת זכתה לה ובצדק רב (לפחות בעיני כותב שורות אלה).

קיימת קבוצה נוספת באוכלוסיית ישראל שעלולה להיפגע בלא עול בכפה, במידה וההצעה הקיימת תתקבל מתישהו ולא תיפסל ע"י בג"ץ. מדובר בעולים שהגיעו ארצה בגיל שפוטר אותם משירות צבאי\לאומי\אזרחי. בד"כ מדובר ביחידים או משפחות שעלו ארצה באמצע שנות ה-20 שלהם ומעלה. חלקם הקטן מתגייס לשירות מקוצר בשם "מילואים שלב ב'" שכולל טירונות רובאי 02 ותקופת שירות קצרה של כמה חודשים. לאחר מכן כמו שאר האנשים שהשתחררו מצה"ל, חלקם הקטן מתגייס למילואים והשאר- לא. זאת לא בחירתם אלא החלטה של צה"ל. לגבי הנשים המצב עוד יותר פשוט. מי שעולה לאחר גיל 18, אוטומטית מקבלת פטור מכל סוג של שירות. במקרים רבים אלה שרוצים להתגייס לצה"ל, נאלצים להיאבק על כך, משום שהצבא לא כל כך מעוניין בגיוסם מסיבה כלכלית- גם כאשר מדובר בחיילים בודדים וגם כאשר מדובר בעלי משפחות- עלותם לצה"ל הרבה יותר גבוהה מחייל הרגיל והתועלת הרבה יותר נמוכה.

יודגש ויובהר, שלעומת המצב שקיים לגבי לפחות חלק מהציבור החרדי והציבור הערבי – הפטור לא מותנה בשום עניין שקשור לדת או אורח חיים, אלא מעוגן בנהלים שמקורם לא ידוע לכותב שורות אלה (חקיקה ראשית או הוראת שר הביטחון וכדומה). מידיעה אישית שמעתי מאנשים כאלה, שלפעמים הם אפילו לא נקראים ללשכות הגיוס בכלל (בערך מגיל 30 ומעלה) ולפעמים עוברים את שלבי המיון הראשוניים ומקבלים פטור מהשירות. כנראה יש כמה יוצאים מן הכלל כגון רופאים ועוד כמה בעלי מקצועות מאוד דרושים לצה"ל.

כל האנשים האלה – שקיבלו פטור מהשירות ולא גויסו וגם אלה שגויסו לפרקי זמן קצרים – מודרים מההטבות והזכאות שהצעת חוק 0% מע"מ אמורה להעניק.

אנחנו ערים להתגברויות חוזרות ונשנות של האירועים האנטישמיים ו\או אנטי-ישראליים במקומות רבים באירופה, טורקיה, דרום אמריקה, לאי-יציבות מדינית וכלכלית בחלקים מחבר המדינות וכתוצאה מכך לדעתי קיים סיכוי מעל לסביר שהטפטוף של העולים שקיים היום (כ-20000 איש לשנה בשנים האחרונות) עשוי להפוך לנחשול הרבה יותר עוצמתי. יש לזכור שקהילות צרפת, רוסיה, אוקראינה וטורקיה מונות ביחד בערך יותר ממיליון איש. יש להוסיף לכך גם את העולים שכבר עלו ארצה וטרם קנו את דירתם הראשונה. ביניהם אנשים שעשו עליה גם בגיל 50+ שלדעת כולי עלמא פטורים משירות צבאי. יש לזכור שבשנים האחרונות רוב העולים שעלו ארצה מוגדרים כ"עולים מבחירה ומרצון" ולא כעולים מסיבות הומניטאריות שרואים במדינת ישראל מקום מפלטם, אבל אליבא דלפיד ואנשיו רוב רובם של העולים הם אנשים סוג ב' לפחות.

לא כל מי שעולה לארץ נמנע עם שועי עולם ואוליגרכים שאפילו לא מסתכלים על הדירות שאמורות להיכלל בהטבות המוצעות ולוטשים עיניהם על מגדלי יוקרה נוצצים, וזה לא משנה אם הם עולים מארצות הברית או מרוסיה. רוב האנשים הם אנשים רגילים וחלקם כנראה היו מעוניינים בהטבות המוצעות. הם לא עוברים על החוק, הם לא מסרבים לשרת את המדינה (לפחות רובם הגדול) ואין שום סיבה להפלות אותם בצורה כה בוטה שמנוגדת לכל עיקרי השוויון, הצדק, השכל הישר ומה שלא פחות חשוב- היא גם מנוגדת למגילת העצמאות של מדינת ישראל בהצהרתה שהמדינה היא מדינה קולטת עליה מכל תפוצות ישראל.

מן הראוי שהשר לפיד, (שאביו המנוח בזמנו היה בעצמו עולה צעיר מחוסר כל), יחד עם אנשי משרדו והמחוקקים, יתקנו את העיוות הזה בטרם יתפרסם בקהילות היהודיות בתפוצות ויפגע במרקם היחסים העדין ביניהם לבין מדינת ישראל. תקוותי שגם המשרד לקליטת העלייה יחד עם הסוכנות היהודית וארגוני עולים יוכלו להתערב ולטרפד את המצב הקיים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.