postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אושר בטרומית: דיור חלופי לתושבי גבעת עמל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אושר בטרומית: דיור חלופי לתושבי גבעת עמל

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 23.07.14 0:15

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק להבטחת דיור חלופי לתושבי גבעת עמל, התשע"ד-2014 של ח"כ מירי רגב. להצעה זו הוצמדה הצעה דומה של ח"כ ניצן הורביץ. להלן ההודעה לעיתונות

הצעת החוק קובעת כי תושב מתחם גבעת עמל בתל-אביב-יפו שהחזיק בנכס לפני ח' באדר התשכ"א (24 בפברואר 1961) או תושב שמלאו לו 21 שנים שנולד במתחם השכונה ומחזיק בה נכס, יהיה זכאי לדיור חלופי שווה ערך בעד פינוי הנכס שבו התגורר.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "בסוף שנות ה-40 המדינה יזמה תהליך התיישבות בשטחי כפר ג'מוסין (כיום – גבעת עמל). לאחר מכן בתחילת שנות ה-60 נמכרו שטחים אלו על ידי המדינה, באמצעות מנהל מקרקעי ישראל, ליזם פרטי, תוך כדי שהמדינה דרשה מהיזם בהסכם המכר כי ידאג ל"דיור אקוויוולנטי" לדיירים. במשך השנים הקרקע נמכרה ועברה מיזם ליזם וכעת, התושבים מצויים תחת איום כי יפונו ללא פיצוי הולם. מטרת הצעת החוק היא להבטיח את זכויות המפונים לדיור חלופי. הצעת החוק קובעת כי תושב שנשלח להתיישב באזור גבעת עמל על ידי המדינה לפני חודש פברואר בשנת 1961 או תושב שמלאו לו 21 שנים שנולד במתחם השכונה ומחזיק בה נכס, יהיה זכאי לדיור חלופי."

ח"כ רגב: "לא היה לנו קל להביא את הצעת החוק הזו שקדמו לה דיונים רבים ולא הצלחנו להגיע לסיכומים, ואז הבנו שצריך להביא כאן חקיקה. משום שעיריית תל אביב לא רצתה ללכת לקראת תושביה, אני הייתי מתביישת בשם ראש עיריית תל אביב."

17 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הפנים.

http://main.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/press220714-m8.aspx

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. דויד סנדובסקי :

  צדק חלוקתי-בג"ץ הקשת המזרחית.

  הצעת החוק צודקת וחיונית כדי להבהיר לנדל"ניסטים שחוץ מרווחי עתק -יש גם בני -אדם עם זכויות אדם חברתיות.

 2. דליה :

  לאן הגענו? מה שנראה ברור מאליו, שתושבים שמתגוררים שנים במקום ורוצים לפנות אותם, ראוי שיקבלו פיצוי חלופי, צריך לחוקק עבורם במיוחד בחוק. לחוק תוקף כללי ולא ספציפי. התנהלות הנוגעים בדבר גורמת לחקיקת חוק. חבל שהגענו עד הלום. ראוי היה שהנוגעים בדבר, בעל הקרקע וגם עיריית תל אביב היו יושבים עם התושבים ומגיעים להסכמות על פיצוי חלופי הוגן. לא לזרוק אותם לרחובות, אלא לנהוג בהם בהגינות.

 3. לקסי :

  מעניין לעניין (כמעט) באותו עניין

  http://www.ha-makom.co.il/article/tzach-el-arakib
  ראוי להצמיד – בועדת הפנים – דיון בשתי העוולות האלה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  גבעת עמל – נלחמים על הבית
  ‏18 מאי‏ ב-‏11:21‏ ·
  חוק גבעת עמל אושר היום (חמישי) בוועדת הפנים לקריאה ראשונה, אחרי שש שנים של מאבק מצד תושבי השכונה. החוק יסדיר את הפיצויים שיקבלו אנשי המקום, ואם יאושר סופית יחייב את היזמים לפצות את התושבים בדירות בעלות ערך שווה לנכס שפונה. החוק סופג התנגדות רבה מתחת לשטח מצד היזמים שקנו את הקרקע, בהם עיריית תל אביב ואיש העסקים יצחק תשובה.
  ==
  חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת), שליווה את המאבק בשנים האחרונות, יזם את החוק יחד עם חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי). "העברת החוק בקריאה ראשונה היא בשורה חשובה עבור התושבים, הנאבקים כבר שנים על הזכות המינימלית לדיור חלופי", מסר חנין בתגובה לאישור.
  "המדינה, שהביאה את התושבים לשם, התנערה מאחריותה", הוסיף חנין. "היא גלגלה אותם במהלך השנים להתמודד מול יזמים שלא סופרים אותם ותובעים אותם כעת, אנשים קשיי יום, על מיליוני שקלים. אישור החוק בקריאה ראשונה יביא צדק לתושבים אחרי שנים של הפקרה. המדינה חייבת לוודא שהאנשים האלה לא ימצאו עצמם ברחוב ללא דיור חלופי".

  מועלם מסרה לאחר האישור בוועדה: "התקדמנו – מדינת ישראל מתקנת את העוול שנעשה לתושבי גבעת עמל. שאלת הזכאים תיקבע לקראת הקריאה השניה והשלישית". הוא הוסיפה כי אישור החוק בהקדם מהותי כיון ש"גם בימים אלו, עיריית תל אביב והיזמים מנהלים באופן ציני מהלכים משפטיים נגד התושבים במטרה לנשל אותם מבתיהם ומזכויותיהם. תושבי גבעת עמל שנשלחו על ידי המדינה להתיישב שם לפני קום המדינה עברו סחבת מאז שנת 1961. בעוד שאחוזי הבניה שניתנו ליזמים הוכפלו במאות אחוזים, זכותם של התושבים לדיור חלופי נזנחה והיום התקדמנו צעד משמעותי בתיקון העוול הזה".

  לפני כשנתיים נחשפו לראשונה פרוטוקולים המגלים מה היו השיקולים שהנחו את ראשי עיריית תל אביב במשך השנים בקביעת מדיניותה בשכונת גבעת עמל שבצפון העיר. לפי הפרוטוקולים, הזנחת השכונה ומניעת הסדרת זכויותיהם של תושביה בקרקע נעשתה באופן מכוון. מהדיונים, שנערכו במשך 60 השנים האחרונות, עולה גם כי חלק מבכירי העירייה החזיקו בעמדות גזעניות, שככל הנראה השפיעו על המדיניות שקידמו לאזור.

  גבעת עמל יושבה בחופזה במלחמת השחרור. ארגון "ההגנה" פינה לשם תושבים מדרום תל אביב, שהפכו פליטים בעקבות התקפות מצד ערביי יפו, והם שוכנו בבתיהם של תושבי הכפר הערבי ג'מוסין, שהפכו לפליטים בעצמם. ההעברה לשיכון קבע מסודר מעולם לא אירעה, והזמני הפך לקבוע. עם השנים נמכר השטח לידיים פרטיות, והחלו מאבקי הפינוי. כיום השכונה מחולקת בין עיריית תל אביב, משפחת כוזהינוף וחברת אלעד.

  לינק:
  https://www.haaretz.co.il/news/local/1.6096872
  הרשומה בפייסבוק גבעת עמל נלחמים על הבית

  https://www.facebook.com/givatamal/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.