חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המלחמה בעזה – צריך ועדת חקירה למלחמת הברירה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 22.07.14 0:15

לא כל מלחמה היא מלחמת ברירה, יש מלחמות שבאמת נכפות על צד אחד בידי צד אחר. אבל רוב המלחמות באזורנו הן כן מלחמות ברירה. מלחמות שאכן מהוות המשך מתבקש של מדיניות הנהוגה בידי שליטים צמאי דם וחסרי אחריות, או סתם שליטים ציניים שמבחינתם דם ואש ותימרות עשן הן פשוט המשך מתבקש למדיניות של הפחדה.

מאת: ק. טוכולסקי


נכנסנו לעזה, כי במבצע המיותר גילינו להפתעתנו שעל החמאס אנחנו לא עושים רושם. עכשיו הצבא בתוך עזה ורק דבר אחד ברור. אין לממשלת ישראל שום כוונה לשנות את המציאות. עוד מבצע, עוד תקיפות, עוד חדירה ובסוף שוב יהיו הבנות עם החמאס ונמשיך במשחק של הם לא מכירים בנו אנחנו לא מכירים בהם העיקר שיש כמעט שקט וממשלות הימין בירושלים ועזה יכולות להמשיך עם הרטוריקה המתלהמת והדיכוי של האוכלוסייה.

הגיע הזמן תוך להתחיל לחשוב איך הגענו שוב, בפעם השלישית תוך 6 שנים לאותה הנקודה. הנקודה שבה מתברר שלמרות כל הבטחות ממשלות הימין שלנו, חמאס לא נחלש וגם אין לנו שום הרתעה ואנחנו שוב במלחמה. הגיע הזמן להתחיל להכין את השאלות כי עוד מעט, אולי קצת אחרי שמופע הדמים יגמר ורצוי אפילו במהלכו לדרוש תשובות על איל יכול להיות שהחמאס שצרבנו כל כך בעופרת יצוקה ובעמוד ענן, מפגין יכולות טובות יותר באוויר בים וביבשה ואנחנו שוב מגלים שהם לא מפחדים מאיתנו. הגיע הזמן לקבל הסברים מהממשלה הזחוחה צמאת הדם וההפרטות שלנו איך יכול להיות ששוב אנחנו באותו מקום.

ממשלת ישראל יכלה להכיר לפני חודשיים בממשלת האחדות הפלסטינית החדשה, להושיט יד לאבו מאזן ולהגיד עכשיו כשאתה שוב מייצג את כל העם הפלסטיני בגדה ובעזה בו ונדבר. כמובן שממשלת ההון והדמים שלנו בחרה אחרת. עכשיו תחת אש הם מקדמים את הפרטת רשות השידור, הקמת נמלים פרטיים ומיותרים, הגבלת השימוש בכסף מזומן ועוד שורה של רפורמות, כי להם מותר לעשות הכל בזמן מלחמה. לא סתם הם מדרדרים אותנו פעם אחר פעם לפתחן של מלחמות. לא סתם הם מעדיפים לא למגר את החמאס או לעשות שלום אלא להשאיר את הסכסוך על אש קטנה בשביל להסלים אותו מפעם לפעם.

יצאנו למלחמה הזו כי נכשלנו. נכשלנו כבוחרים להביא לשלטון הנהגה אחרת, הנהגה רצינית ואחראית שמתייחסת בחרדת קודש לחיי אדם. יצאנו למלחמה הזו כי ההנהגה שבחרנו לנו היא הנהגה צינית ומשרתת הון שמבחינתה מלחמה היא אמצעי להבטחת קיומה והפחדת בוחריה. המלחמה הזו לא תקדם אותנו לשום מקום. מתישהו בעוד יומיים או שבוע היא תסתיים בעוד הפסקת אש והמשך של המצור, ואנחנו נחזור למציאות היום-יום, עד הפעם הבאה שלביבי לפיד בנט ליברמן ולבני יתחשק לשלוף מלחמונת מהארון. לכן עלינו להיות מוכנים, לא לברך על עוד הפסקת אש, אלא לדרוש משא ומתן. לא רק לנשום לרווחה כשהחיילים יחזרו הביתה אלא לדרוש וועדת חקירה לכל מה שמתרחש פה בכל הנוגע לרצועת עזה מאז מבצע עופרת יצוקה.

גם עכשיו כשהאש בוערת, אנחנו צריכים לתמוך בחיילים, בחזית ובעורף ולא בממשלה. הממשלה הזו נכשלה בכל מעשיה גרמה, גורמת ותגרום רק נזק למדינה חוסנה והבטחת קיומה. ביבי אינו מתון ואינו שקול, הוא פחדן צמא דם, טירן הססן, משרת נרצע של ההון ומשחק בנערינו לפניו. אם הוא וממשלתו לא יושלכו ומהר לפח האשפה של ההיסטוריה, אני יכול להבטיח לכולנו רק דבר אחד. מלחמת קיץ 2014, לא תהיה המלחמה האחרונה בעזה, רק עוד מלחמה חסרת הישגים ומיותרת, עוד מלחמת ברירה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

15 תגובות

 1. א. קוריאל :

  אין שום צורך בוועדת חקירה

  העובדות של מלחמת עזה השלישית (זה השם הראוי ל"מבצע" הזה) ידועות:
  1. ממשלת ישראל מסמסה את המו"מ להסדר קבע עם הרשות הפלסטינית, ובכל מקרה לא היתה לה שום כוונה להגיע להסכם לסיום הסכסוך.
  2. בהמשך לכך, הממשלה סירבה להכיר בממשלת ההסכמה הפלסטינית ולשתף עמה פעולה.
  3. מערכת הביטחון ניצלה באופן ציני אירוע מקומי של חטיפה ורצח שלושה נערים כדי לצאת למבצע נגד החמאס בגדה המערבית. המבצע נוהל תוך יצירת מסך עשן של שקר ורמיה כאילו יש סיכוי למצוא את הנערים בחיים, וזאת למרות שכל האינדיקציות הצביעו על-כך שהם נרצחו סמוך לאחר החטיפה
  4. באופן מאוד צפוי, חמאס עזה הגיב בירי על ההתקפה על חבריו בגדה, וכך הגענו ל"מבצע" צוק איתן, הלוא הוא מלחמת עזה השלישית.

  שוב, הכל ידוע, הכל גלוי, הכל פורסם. אין צורך בוועדות, עורכי דין, מכתבים, שימועים וכל הבבל"ת הזה.
  מה שצריך זה לייצר חלופה פוליטית שמאלית ולשלוח את הממשלה הרעה הזו לפח הזבל של ההיסטוריה (בהנחה שפח הזבל של ההיסטוריה יסכים לקבל אותה)

 2. ק. טוכולסקי :

  קוריאל היקר מה שאתה אומר נכון. כל כך נכון שכמו כל שאר הדברים הנכונים שהשמאל אומר פה מאז 1977 לא הביאו אותו לשום מקום.
  ועדת חקירה זה כלי באמצעותו אתה לא מאפשר לפוליטיקאים המושחתים והמנוולים שהובילו אותנו למצב הקיים לחמוק מאחריות עד הבחירות הבאות ולייצר עוד ספינים.
  כשיש וועדת חקירה הציבור הרחב זה שאינו נמנה על קוראי עבודה שחורה שיחה מקומית והמקום הכי חם בגהנום מבין שמשהו לא בסדר.

 3. אריה רפפורט :

  הישראלים צמאי הדם וחסרי האחריות

  דוקא בימים אלו , אני ממליץ לכל אחד מאיתנו לעלעל שוב באמנת החמאס,
  ולדוגמא :
  *) פלסטין הנה הקדש דתי שהוקדש בידי המוסלמים עד יום תחיית המתים ולאף גורם אין סמכות לוותר על חלק ממנו וכל אדם מוסלמי כולל נשים ועבדים חייבים לצאת לגיהאד."
  הציונים אשמים בכל צרות העולם
  ולכןיאמרו העצים והאבנים , הו מוסלמי , יש יהודי מתחבא – בוא והרגהו "ובהמשך –
  אין פתרון לבעיה הפלשתינאית אלא באמצעות הג'יהד וכל היזמות וההצעות הבין לאומיות הרי הן בזבוז זמן והבל הבלים "
  ועוד ועוד –
  וכאשר לכל זה מתווספים עשרות אלפי טילים, עשרות אלפי ג'יהדיסטים
  ( אולי צמאי דם ???? ) ועשרות מנהרות תקיפה – התמונה קצת שונה .
  אסור בשום פנים לבלבל בין המצב
  הבטחוני ובין האמון המוחלט בהתנהלות צהל לשמירה על חיי כולנו.
  באופן מפתיע דווקא ההנהגה הימנית היא זו שנוהגת בדרך הראויה כל כך
  ותורמת לבטחון ועתיד ישראל בצורה
  שקולה ומדודה.

 4. ל רפי :

  דרושה וועדת חקירה, אבל מסוג אחר...

  דרושות למעשה שתי וועדות חקירה:
  א. וועדה לחקירת התנהלותם הבוגדנית של חוגים רחבים למדי באןכלוסיית ערביי ישראל, בימים של חירום.
  החקירה צריכה לזהות את היקף התופעה וקצב התפשטותה, את הגורמים המסיתים. את המנהיגות המלבה רוחות של שנאה ברחוב הישראלי. את מנהיגי המתפרעים ואת אחריותם לנזק הפיסי לרכוש פרטמי וציבורי את התמיכה הפומבית של אזרחים ואישי ציבור באויבים מוצהרים של המדינה ואת היקף וערך הסיוע שהתנהלות זו מעניקה לחמאס בימי מלחמה.
  על יסוד כל אלה יהיה צורך להעריך מחדש את יחסי ישראל כמדינת הלאום היהודי עם אזרחיה הערבים. הרושם הנוצר בימים אלה הוא שקיימים יסודות לא מבוטלים ברחוב הערבי שפועלים שיטתית נגד המדינה ונגד אופיה הלאומי, ומגלים סימנים בוליטם של חוסר נאמנות. עוד נראה שהמנהיגות הפוליטית והציבורית של ערביי ישראל בחלקה, מעודדת ומטפחת מגמות אלה.
  הואיל ואזרחות ישראלית אינה כפויה על ערביי ישראל, צריכה הבחינה של תוצאות החקירה להציע דרכי התמודדות ותגובה אפקטיביות לתופעות אלה.

  ב. וועדת חקירה לבדיקת התקשורת הישראלית, ועמדותיה האנטי-לאומיות, אנטי-ציונות ואנטי-סולידריות
  בין היתר יש לבדוק את הרכב ואופי השידורים, הרמה האיזון הפנימי, באיזו מידה משרתים השידורים באירוע האחרון משרתים אינטרסים לאומיים וציבוריים, ובעיקר את החלוקה הפנימית של זמן השידורים והתמהיל הפנימי שלהם בין מידע שזכות הציבור לדעת חלה עליו במלואו לבין פרשנות מוכוונת מטרה, תעמולה, או קידום אג'נדות סקטוריאליות, אידיאולוגיות או אינטרסנטיות, שבינם לבין תקשורת חופשית בעיתות מלחמה או משבר, אין שום קשר הכרחי.

  חילוקי דעות הם דבר לגיטימי בכל עת. מעשים שנויים במחלוקת, בעיתות חירום, גובלים תדיר בחבלה במאמץ הלאומי ובכוונה לגרום נזק לליריבים פוליטיים שעד מהרה הופכים לנזק בלתי-הפיך למדינה על רקע של יריבות פוליטית או אידיאולוגית – אלה מעשים שליליים תמיד אך קל וחומר בחירום.

  לאור מאמרים הזויים מסוג המאמר הנ"ל, אני מוצא לנכון להזכיר שדמוקרטיה אינה אנרכיה, ומי שמקבל בה החלטות הם הכנסת הנבחרת והממשלה המואמנת על ידה, ולא כל בר-בי-רב.

 5. דליה :

  לל. רפי
  חלק א תגובתך מסביר ומעודד את תופעת הגזענות במדינה ישראל.
  חלק ב בתגובתך משקף את הסכנה הנשקפת לדמוקרטיה בישראל. אתה רוצה לסתום פיות לתקשורת ולהגביל את חופש הביטוי. להתיר תקשורת התומכת בכל מה שהממשלה הזו עושה ולסלק כל תקשורת המביעה עמדה הפוכה. זה מסוכן לדמוקרטיה כמו שהגזענות סכנה לדמוקרטיה. ושתי הסכנות הללו הן סכנה לקיומה של מדינת ישראל.

 6. דליה :

  לרפופורט
  החמאס אכן קיצוני ביחסו לישראל. זה לא מצדיק בהכרח את מדיניות הממשלה בצוק איתן. הנגמ"ש הישן משנות ה-60 למשל, נשלח לפעולה בצוק איתן וחייליו נהרגו בשל חוסר מיגון הולם בנגמ"ש. דוגמא זו מלמדת על יחס מזלזל כלפי חיי חיילים בקרב. זו התנהלות הצבא הראויה לביקורת נוקבת.

 7. ק. טוכולסקי :

  אני כבר כתבתי כאן באתר זה שצריך לחבוש את הרצועה אבל צריך לחקור את שרי השלטון שלנו שאחראיים על הקונספציה של להשאיר את החמאס בעזה ולהגיע איתו להסכמים של שביתת נשק ואז מדי שנתיים להלחם.
  שיקרו לנו בעופרת יצוקה עם הצריבת תודעה, שקרו לנו בעמוד ענן עם השקט יענה בשקט.
  מנהיגות שהיא גם פשיסטית וצמאת דם וגם פחדנית. מנהיגות עלובה שרוצה מלחמה מתמדת ומפחדת לעשות את מה שצריך, כמו למשל לכבוש את הרצועה ולטהר אותה מהחמאס והגיהאד ואז להעביר אותה לרשות הפלסטינית ולהגיע להסדר עם אבו מאזן.

 8. ק. טוכולסקי :

  ל. רפי
  צריך באמת לחקור את התקשורת שהריעה להשגי שלושת ממשלות ישראל האחרונות שמכרה לציבור את הקונספציה שמנתה את אהוד ברק וביבי כ"מר ביטחון" בזמן שהם החלישו את המדינה.
  וצריך להעיף את ממשלת הימין ההרסנית והפחדנית שלנו קיבינימט.

 9. נטע :

  מצב העניינים היה כזה שהחמאס אכן נחלש בפרמטרים רבים ונשאר כמעט ללא תמיכה פוליטת ואבא גדול ששומר לו על התחת.
  מצד שני הוא הצליח להתחמש מעבר לאוזניים עם רקטות מלמעלה (שעושות את המינימום שהן אמורות לעשות עבור החמאס) ועם מנהרות שמגיעות לתוך שטח ישראל). כל שאר הדברים החשובים לחיי התושבים הוזנחו לגמרי ו/אונסמכו על ישראל.

  אז מדובר בחיה פצועה שעדיין כוחה במותניה והשאלה היא איך קושרים את ידיה שלא תזנק מתוך יאוש ותפעיל את כל הארסנל שלה?

  במצבים כאלה של הליכה על חבל דק לא מלבים אש – בתור התחלה. ואת זה עשה ה"שקול" נתניהו אחרי החטיפה (ר' תגובה 1). ההתלהמות שלו על "ריסוק החמאס" לא גובתה באיזה תכנית ממשית לעמוד מאחורי האמירה.
  כשהחמאס החל לשלוף צפורניים – סיפרו לנו ש"אין לו עניין בעימות עכשיו".
  ולי זה דווקא נראה הפוך* – החמאס קיבל הזדמנות לפרוץ את המצור הפוליטי סביבו. דגש – המצור הפוליטי, (שהוביל להרעה במצב הכלכלי ולא להיפך).
  הדיבורים על חולשתו ועל העדר העניין שלו בעימות עכשיו נשמעו כמו הבעת חשש מפני אפשרות הפוכה ולדעתי כך קרא החמאס את הדיבורים האלה. ובטח שלא הולכים וזורקים לגוף כזה "בוא נראה אותך הרי אין לך כוח".

  במקום לשמור על ערוץפתוח עם עבאס הלכה ישראל גם לפרק את ממשלת ה"פיוס" שלו שהיתה אמורה להיות אחד האמצעים שישאירו את החמאס לשבת במקום. אבל גם עבאס שיחק באש, בינינו, כשהשהה את תשלום המשכורות.

  אין מה לאמר השתלבותנו במרחב מתקדמת בהצלחה.
  כל ההתנהלות היתה גולמנית, לא מתוחכמת, מתגרה ללא צורך ו"אל יתהולל חוגר כמפתח" זעק ממנה.

  דרך אגב, בסוף השבוע האחרון נהרגו בסוריה 700 איש אבל ברגע שהעולם החליט לא לקשור את ידיו של אסד, איש לא שם לב ואם היו באירופה הפגנות מחאה המוניות, שכחו לספר לנו. מי שמפנטז אל אפשרויות מלחמה "נוחות" שכאלה, אל יתיאש מן התקווה, אם נמשיך ככה נגיע גם נגיע.

  *http://www.blacklabor.org/?p=54881
  תגובה 6

 10. דויד סנדובסקי :

  ממשלה סטגנטית-יש צורך בועדת חקירה.

  ממשלת ישראל עובדת בתבנית מאובנת ללא פרספקטיבה מעוררת תקוה.
  הגיע הזמן לוועדת חקירה.
  הגיע הזמן להשתחרר מהתודעה הכוזבת שכפה ביבי על הציבור והכניסו לדיסאוריינטציה.

 11. neta :

  חטיפת החיילים היתה רק החטיף

  שהיווה תירוץ לכניסה מיותרת ועקובה מדם. לא זאת ואף זאת. שאותה ממשלה פחדנית ואותו ביבי נחש שתק ועודנו שותק בזמן שאזרחי מדינת ישראל משתלחים בכל מי שמעז להביע ביקורת. בבהמיות, באלימות, בהסתה. לא רחוק היום שיהיה פה פיצוץ או לפחות מלחמת אחים. במקום לכבד את כללי המשחק הדמוקרטים ולתת לביקורת להישמע (כי בלי ביקורת מזמן היינו ישראל הנאצית), נוצרה מציאות של הפחדה ואיומים. בריונות שיש לה לגיטימציה, כזאת שמפחיד להגיד דעות, מפחיד להתבטא. מפחיד לצאת נגד הקונצנזוס. ישראל של היום הולכת ומתקרבת למשטרים חשוכים שחשבתי שהפסיקו להיות פופולריים בעולם המערבי. אבל מסתבר שלא. לא רחוק היום שנהיה אנחנו פונדמנטליסטים כמו בני דודינו מעבר לגבול.

 12. neta :

  ואין להערה האחרונה להעיד על הכלל. כמו לומר- יש לנו ממה להימנע. ואוי לנו מלחזור לימים שהיינו אנחנו ארגון טרור משולח רסן. אבל גם מילים ארסיות הן טרור.

 13. neta :

  תיקון- חטיפת הנערים

 14. אבו הילאל :

  אין ספק שמצב העניינים שבו ישנן מנהרות לעשרות חפורות מתחת ליישובי ישראל, הנגמשים העלובים שחיילים נשלחו איתם לתוך המלחמה וירי הטילים המסיבי על ישראל הם מחדל ושערוריה בכל קנה מידה. מישהו צריך לתת לכל הפחות הסברים לשני הסעיפים הראשונים. זה שצריך להסביר את האחרון כבר שוכן עפר (אני צריך לומר מי?)

  אבל הרציונל המוזר של קוריאל כאילו כל האחריות על ממשלת ישראל ואפס אחריות על חמאס היא לא פחות ממוזרה. האם מר קוריאל סבור שישראל אמורה להשלים עם פעולות של חטיפת 3 נערים ורציחתם ע"י חמאס (כפי שכל הסימנים מראים שהיה ככל הנראה)? האם עליה לשבת בחיבוק ידיים כשחמאס יורה טילים? האם עליה לקבל מנהרות (ולהמשיך) ולדמיין כאילו אינן קיימות? אין בזה שום היגיון. ה"תירוץ" של ממשלת ישראל "להיכנס" בחמאס יו"ש דווקא נראה הגיוני מאד בעיקר על רקע מה שנראה כמו מזימה להשתלט גם על איו"ש ע"ח הרשות (כמו שעשו בעזה). כל מי שחושב שעבאס הוא בדל סיכוי לפרטנריות יאמר שזה בדיוק מה שצריך היה לעשות כדי לחזק אותו ולהחליש את החותרים תחתיו. אפילו טוכולסקי אומר שצריך לכבוש את עזה ולהחזירה לשלטון הרשות ועבאס.
  ולכן אני מציע משוואה הפוכה לשם שינוי: בכל פעם שחמאס יורה טילים בצורה מוגזמת (יענו על תל אביב) ישראל נכנסת בעזה בכח רב. האם לא היה הגיוני לצפות מחמאס שיסיק מסקנות כבר ויבין שזה מה שייקרה כשיגדיש את הסאה? כמובן שאני מתלוצץ. המסקנה הזו נובעת מחשיבה מערבית ולא מחשיבה מוסלמית פנאטית.

  אבל אם להשתמש בלוגיקה של קוריאל (אבל הפוך):

  1. חמאס עשה הסכם פיוס עם הרשות כדי להשתלט עליה מבפנים.
  2. באופן צפוי חמאס ממשיך להתנגד לקיומה של ישראל וקורא להשמדתה.
  3. חמאס חוטף ורוצח שלושה צעירים וחוגג על הדם באופן ציני.
  4. חמאס היה צריך לצפות שישראל לא תוכל להבליג על פעולה כזו ותצא לחפש את האשמים.
  5. כדי להוכיח שהוא יכול להתנגד לישראל והפעולה הישראלית בשטחים לא מזיזה לו חמאס מתחיל בירי על ישראל.
  6. חמאס היה צריך לצפות לתגובה חריפה של ישראל.
  7. חמאס מאבד נכסים אסטרטגיים וגורם סבל לעמו.
  מסקנה: חמאס חסר אחריות ומפקיר את עמו.

  ועוד מסקנה: על בית המשפט העליון בעזה (גיחוך מתחת לשפם העבות שלי) להקים מייד ועדת חקירה ע"מ לחקור את מחדלי ממשלת חמאס וההתקפה הכושלת על ישראל.

  שמישהו יסביר לי פעם אחת ולתמיד למה תמיד הישראלים במשוואה אשים ולא בסדר ואילו האויב (יהא אשר יהא) מגיב "הלית ברירה" לתוקפנות הישראלית.

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נראה טוכולסקי שאתה הולך לקבל אותה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.