postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מה עומד מאחורי ההצהרה של השגת מיליארד שקל לדיור הציבורי?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה עומד מאחורי ההצהרה של השגת מיליארד שקל לדיור הציבורי?

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 20.07.14 23:50

מה הקשר בין ותמ"ל לבין דיור ציבורי? ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), קידמה, לטענתה, העברת כספים לרכישת דירות לדיור הציבורי. בתמורה היא תמשיך לקדם את הצעת החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל). ראייה ביקורתית של הדברים מעלה סימני שאלה בנוגע לקשר של הוותמ"ל לדיור הציבורי.

מאת: חובב ינאי

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו), קידמה, לטענתה, העברת כספים לרכישת דירות לדיור הציבורי. בתמורה תמשיך ח"כ רגב לקדם את הצעת החוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל), שחזרה שבוע שעבר (ד', 16/07/14) במפתיע לדיון בוועדת הפנים אחרי חודשיים של הקפאה. ח"כ רגב זכתה לשבחים בעיתונות, אולם ראייה ביקורתית של הדברים מעלה סימני שאלה בנוגע לקשר של הוותמ"ל לדיור הציבורי.

במהלך הדיון הציג הצוות המשפטי של ועדת הפנים נוסח חדש לדיון בהצעה, ללא החלק הקנייני של הצעת החוק, שהופרד ממנו. עיקר הנוסח החדש עוסק במנגנוני הוותמ"ל, היא הוועדה המיוחדת שתקום על מנת להסדיר את הבנייה במתחמים לדיור תוך עקיפה בוטה של מוסדות התכנון הקיימים. הוותמ"ל הוא גרסה מחודשת רביעית לתכניות הדיור הלאומיות. השם הארוך של הוותמ"ל, והעובדה שמדובר בגרסה הרביעית של ועדות התכנון הלאומיות הביאו את רגב לכנות את הצעת החוק בשם"ויפללה".

איך קשור הוותמ"ל לדיור הציבורי? ח"כ רגב ניסתה להכניס את הדיור הציבורי לחוק הוותמ"ל, ולפניו גם לווד"ל וגם לתיקון 102 של חוק התכנון והבנייה. בשני המקרים היא לא הצליחה לעשות זאת, על אף שנראה שכוונותיה בנושא היו כנות ושהיא השקיעה בכך מאמצים רבים. רגב הצהירה בדיון הראשון בנושא הוותמ"ל: "אני מבטיחה שלא יהיה מצב שהדיור הציבורי לא יקבל מענה. החוק לא ייצא בלי דיור ציבורי".

למרות ההצהרות של רגב, הדיור הציבורי לא נכלל בגרסה הראשונית של הצעת החוק שהובאה לדיונים בוועדת הפנים, וגם לא בגרסה החדשה שלו, שנדונה ביום ד' האחרון. יש לציין שסמנכ"ל "ידיד", רן מלמד, כמעט ולא נכח בדיוני הוועדה. ופתאום בדיון שנערך בשבוע שעבר מלמד ורגב החליפו מילות ברכה הדדיות. רגב הודתה למלמד על כך שסייע לה בעניין הדיור הציבורי, ומלמד הודה לרגב על כך שהזיזה את הכספים לרכישת דירות של הדיור הציבורי. יום קודם לדיון בוועדת הפנים אישרה ועדת הכספים העברה תקציבית בת מיליארד ש"ח, המשנה את תקצוב משרד השיכון באופן פנימי כך שסכום זה יוקצה לדיור ציבורי.

ח"כ רגב, יו"ר ועדת הפנים, פתחה את הדיון ואמרה שהיא רצתה לקדם את נושא הדיור הציבורי, והנה הוא מקבל ביטוי בדמות ההעברה התקציבית הזאת. אמירה זו כוללת שלושה היבטים בעייתיים: הראשון הוא שהדיור הציבורי כלל לא בא לידי ביטוי בחוק הוותמ"ל, וקשירת הנושאים זה בזה היא מקרית. השני הוא שההעברה התקציבית היא הסדר תקציבי פנים משרדי במשרד השיכון, ולא מציאה של מקורות תקציביים חדשים למימון רכישת הדירות של הדיור הציבורי. השלישי הוא שהעברת הכספים באה לאחר קיצוצים מאסיביים של 3 מיליארד ש"ח (לטענת ח"כ דב חנין מסיעת חד"ש), לאחר קיצוצים בדיור הציבורי בוועדת הכספים בסוף 2013 ובשנת התקציב הנוכחית (כאן וכאן), ולאחר שהמדינה נמנעה מלקיים את חוק הדיור הציבורי שנחקק לפני כ-15 שנה.

כלומר, גם אם רגב אכן קידמה את העניינים מאחורי הקלעים בהעברת הכספים לדיור הציבורי, ואכן נראה שכוונותיה כנות בעניין זה, הקשירה בין הכספים הללו לוותמ"ל, ומידת ההישגיות בהעברת הכספים הללו שנויות מאוד במחלוקת לאור הנתונים. נוסף על כך יש לתהות על דבריו ופעילותו של סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, בעניין זה. התייצבותו לצידה של ח"כ רגב, ותמיכתו בקידום הוותמ"ל לאחר שלא נכח באף אחד משמונת הדיונים מאז דיון הפתיחה, מעלה את השאלה האם תמיכתו היא רק "מלבין" חברתי למהלך שח"כ רגב טוענת שעשתה, או שמא היה מוכן להתפשר על הישגים שנויים במחלוקת בעניין הדיור הציבורי בתמורה לקידום הוותמ"ל.

עידן פינק, מצוות הדיור הציבורי, הביעה אי שביעות רצון מכך שהדיור הציבורי לא נכנס לחוק הוותמ"ל, וסירבה לקשור בין שינוי התקצוב בתוך משרד השיכון, לבין הוותמ"ל. לדבריה, מדובר בתקצוב שממילא היה צריך להינתן לדיור הציבורי, ועכשיו, למרות שמדובר בתקצוב קטן יותר מזה שהיה אמור להינתן, ח"כ רגב גוזרת עליו קופון תקשורתי.

להמשך קריאה באתר "המשמר החברתי"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.