postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "גישה" – עובדות על עזה, הגבלת כניסת סחורות לעזה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"גישה" – עובדות על עזה, הגבלת כניסת סחורות לעזה

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני ב 13.07.14 0:26

עמותת "גישה" – מרכז לשמירה על הזכות לנוע מציגה מספר עובדות על עזה. בעקבות הגבלת כניסת סחורות אזרחיות על עזה, מבקשת "גישה" להימנע ככל האפשר מפגיעה באזרחים בעת הפעילות הצבאית בעזה

התנתקות

 • ישראל אמנם הסיגה את כוחותיה הצבאיים מהרצועה ב-2005, אולם היא עדיין שומרת על שליטה ניכרת על מרשם האוכלוסין, על המרחב האווירי והימי, על אזור חיץ בתוך שטחי הרצועה ועל המעברים של אנשים וסחורות אל ומחוץ לרצועה. מתוקף השליטה הזו, שמשפיעה על רוב התחומים האזרחיים, ישראל מחויבת לאפשר חיים תקינים ברצועת עזה.

חשמל

 • הדרישה לחשמל ברצועת עזה נעה בין 350-450 מגה-וואט. ישראל מוכרת לרצועה 120 מגה-וואט. מצרים מוכרת 28 מ"וו. תחנת הכוח המקומית לא יכולה לספק את כל היתרה.
 • תושבי הרצועה סובלים לכן מהפסקות חשמל של כ-12 שעות ביממה בממוצע.
 • התחנה בעזה אינה עובדת במלוא התפוקה מאז הופצצה על-ידי ישראל ב-2006.
 • גם לו היתה עובדת במלוא התפוקה, היתה תחנת הכוח יכולה לספק רק כשני שליש מצרכי החשמל הנוכחיים של עזה.
 • ההצעה לנתק את החשמל לרצועה מנוגדת הן לעמדתה המשפטית של המדינה ביחס לעזה, הן לפסיקת בג"ץ בנושא והן לחוק הבינלאומי. המדינה הודיעה עוד ב-2007 כי היא מחויבת להימנע מפעולה שתגרום למשבר הומניטרי בעזה, ובית המשפט העליון קבע כי אסור לישראל להפסיק את אספקת החשמל שכן פעולה זו אינה מתיישבת עם חובותיה ההומניטריים של ישראל כלפי הרצועה.

העברת סחורות

 • ישראל מאפשרת העברת סחורות לרצועה. זו אינה מחווה של רצון טוב, ולא על חשבון ישראל. להפך, סוחרים פלסטינים קונים את הסחורה שישראל מאפשרת את העברתה לעזה. ערך הסחורות של מוצרים ישראליים שנרכשו ברצועה עמד ב-2012 על 1.3 מיליארד שקל.
 • עם זאת, מאז תחילת השבוע ישראל החליטה להגביל עוד את כניסת הסחורות האזרחיות לעזה רק לתרופות, מזון ודלקים. מוצרים אחרים כבגדים, נעליים, עץ וניירות, אסורים בכניסה. יצוא סחורות כלל לא מתאפשר. לא ידוע לנו עדיין אם מדובר במצב זמני.
 • ישראל מגבילה מאוד את כניסתן של סחורות שהיא מכנה "דו-שימושיות", ובהן חומרי בניין. מכירת חומרי בניין למגזר הפרטי בעזה אסורה כליל כבר תשעה חודשים, החלטה שהובילה לזינוק באחוזי האבטלה.

כלכלה

 • אחוז האבטלה בעזה עמד על 40.8 אחוז נכון לרבעון הראשון של 2014.
 • שיעור האבטלה בקרב צעירים (גילאי 15 עד 29) בעזה עומד על 58.2 אחוז.
 • לפי לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית, באמצע שנת 2013 עבדו בענף הבנייה 24,200 איש. נכון לקיץ 2014, מועסקים בו 6,800 איש בלבד.
 • למעלה מ-70 אחוזים מהאוכלוסייה בעזה מקבלים כיום סיוע הומניטרי.

בחירות

 • תושבי רצועת עזה לא בחרו בחמאס. חמאס ניצח בבחירות הכלליות למועצה המחוקקת הפלסטינית, שנערכו בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים ב- 2006. ב-2007 תפס חמאס את השלטון בכוח.
 • 53 אחוז מתושבי הרצועה צעירים מגיל 18, כלומר, רוב תושבי הרצועה לא היו בעלי זכות הצבעה כאשר נערכו הבחירות ב-2006. מאז לא נערכו בחירות ברצועה.

מה- 5 ביולי משרד הביטחון מגביל כניסת סחורות דרך מעבר כרם שלום, שהוא מעבר הסחורות היחיד לרצועה. המעבר פתוח רק לכניסת תרופות, מוצרי מזון, פירות, ירקות ודלקים. מוצרים אחרים כבגדים, נעליים וניירות, אסורים בכניסה. גם יצוא סחורות לא מתאפשר.

 • ניסיונות בירור של ארגון גישה מול מת"ק עזה, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ודובר צה"ל טרם הניבו תשובות בקשר לטיב או היקף המגבלות, הנימוק להן או משך הזמן שהן יושתו על תושבי הרצועה.
 • מעבר ארז פועל במתכונת מצומצמת מאז 13 ביוני. מותרת רק יציאתם מהרצועה של חולים וזרים. היום גם לא התאפשרה יציאת סוחרים.
 • מעבר רפיח, שבין עזה למצרים, סגור מאז יום רביעי שעבר.
 • בנוסף, ב-6 ביולי  הכריז הצבא על צמצום מרחב הדיג משישה לשלושה מייל ימי. זאת הפעם הרביעית מאז מבצע "עמוד ענן", בנובמבר 2012, שבה ישראל משנה את השטח המותר לדיג לאורך חופי הרצועה. גם להחלטה זו לא ניתן כל נימוק.

במקביל לגינוי הגורף מכל קצות הקשת הפוליטית לפעולות נקם של בודדים, אין ספק שאין זה הוגן, נבון או חוקי לנהוג כך ברמה מדינית ובכך לגרום נזק למיליוני בני אדם. שימוש במגבלות תנועה של אנשים וסחורות כאמצעי לחץ, במיוחד כלפי אוכלוסייה שממילא נמצאת במצוקה כלכלית, אינה מתקבלת על הדעת ואסורה גם מכוח המשפט הבינלאומי.

בשעה זאת תוקפת ישראל ברצועה. בשבועות האחרונים חלה עלייה בירי רקטות מרצועת עזה לשטח מדינת ישראל. הדין הבינלאומי מחייב את הצדדים לנקוט זהירות מתמדת על מנת למנוע פגיעה באזרחים, מכל צד של המתרס, ומטיל אסור חמור על פגיעה מכוונת בהם.

מנכ"ל גישה, עו"ד איתן דיאמונד, אמר: "ישראל רשאית ואף חייבת לפעול כדי להגן על ביטחונם של אזרחיה, אבל בה בעת עליה להימנע מפגיעה באזרחים, שאינה נחוצה או שעולה על הנדרש להשגת מטרה זו. פעולות שפוגעות באוכלוסייה האזרחית בעזה, ללא תכלית ומידה, אסורות בדין הבינלאומי והן פסולות מכל וכל".

הודעות הדוברת שי גרינברג

גישה – מרכז לשמירה על הזכות לנוע

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.