חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלטון הלא מתאימים

נושאים דעות, פוליטי ב 8.07.14 0:39

ק. טוכולסקי משווה בין האחיזה בשלטון של אנגלה מרקל ושל בנימין נתניהו

דמיינו לכם מדינה שכבר 9 שנים נשלטת בידי ראש ממשלה אחד ממפלגת ימין, הוא מחליף מדי בחירות את שותפיו אשר בניגוד אליו סופגים מפלות אלקטוראליות על השת"פ עמו, הוא מוגדר בידי עיתונות כלכלית אשר בעליה ומפרסמיה נהנים ממדיניותו כגאון כלכלי, הוא נהנה מהעובדה שמי שניצב בראש מפלגת האופוזיציה העיקרית של המרכז שמאל אינו נתפס כמנהיג פעם אחר פעם מקסימום כשותף זוטר לשליט הנוכחי שמשווק כדמות הורה חזק. המדינה צולחת לפי הפרמטרים המקובלים את המשבר הכלכלי העולמי בנוכחות יחסית מה שמאפשר להציג את ראש הממשלה שלא באמת עושה יותר מדי חוץ מהפעלת בריונות כלפי החלשים והתחנפות כלפי אדירי ההון כגאון כלכלי ששומר על הקופה הציבורית ועוד כאלה וכאלה התחנפויות.

אני מבקש מכם לדמיין כי למרות הדמיון אני לא מדבר על ישראל. בישראל ראש הממשלה נמצא בשלטון רציף רק 5 שנים. אני מדבר על גרמניה שם הקנצלרית אנגלה מרקל בעיצומה של השנה ה-9 לשלטונה ניצבת ללא איום ממשי על שלטונה. נכון בבחירות האחרונות בדיוק קצת יותר מחצי מהגרמנים אמרו לא לגוש של מרקל, וכל מפלגה ששיתפה אתה אי פעם פעולה סבלה מנטישה מסיבית של בוחרים והתרסקה מיד בבחירות (ב-2009 הס"ד איבדו שליש מכוחם וירדו לשפל היסטורי של 23% מקולות הבוחרים לעומת 35% בבחירות 2005, ב-2013 הליברלים איבדו למעלה משני שליש מכוחם ולא עברו את אחוז החסימה). מרקל אולי מוצגת בעיתונות הכלכלית כמנהיגה האפשרית היחידה ונהנית מהעובדה שהבנקים הגרמנים חונקים את המדינות העניות ביבשת והכלכלה הגרמנית שולטת באירופה באמצעות היורו אבל גם הפערים בגרמניה מרקיעים שחקים. כל ילד רביעי בגרמניה הוא עני, כל אדם שמיני בגרמניה הוא עני, הניצול של עובדים בשכר נמוך מגרמניה ומחוצה לה נמשך. מרקל נהנית אמנם עדיין מהקיצוצים בתקציבי הרווחה של קודמה בתפקיד ב-2003, אבל בזמן שהמדינה הפדראלית מציגה חוסן כלכלי, מדינות המחוז מציגות גירעונות והרשויות המקומיות מקצצות ומקצצות בשירותים ומקומות עבודה. בגרמניה של מרקל יש יותר וילות עם בריכות פרטיות ויותר כלי רכב של מיליונרים שחורכים את האוטוסטרדות אבל פחות ספריות ובריכות ציבוריות, פחות תאטראות ונוי ציבורי, יותר עוני ויותר אבטלה לאורך זמן. נשמע לכם מוכר?

המצב בישראל קצת שונה, ביבי הצליח לאבד מכוחו ולא שותפיו, אבל הוא החליף שותפים ונשאר בשלטון. מעבר לכך העסק די דומה. מנהיג שמוצג בידי מי ששולטים בתקשורת כמנהיג היחיד שיש לטוב ולרע. זה לא מפתיע כי השולטים בתקשורת נהנים מהשלטון. מאחורי החזות הכלכלית המוצלחת עומדת מציאות של פערים מתרחבים, עובדים עניים, הידלדלות של המעמד הבינוני, ניכור הולך וגובר. די דומה לגרמניה, רק שאנחנו מדרדרים מראש ממקום יותר נמוך. אבל זאת לא הנקודה. מה שמעניין הוא כיצד שני פוליטיקאים ימניים כושלים, מצליחים לשווק את עצמם כאופציה היחידה. כיצד שני מנהיגים שמוליכים את הרוב המוחלט של הבוחרים בארצותיהם לירידה ברמת החיים מוצגים כאשפים כלכליים. כיצד שני מנהיגים שההצלחה הגדולה ביותר שלהם היא העמקת הפערים בחברה והעשרה נוספת של העשירים ביותר שורדים כל כך הרבה זמן בשלטון ולא נראה שיש להם אלטרנטיבה.

התשובה לא מסובכת במיוחד וטמונה בגוף השאלה, שני המנהיגים מוצגים כמי שאין להם אלטרנטיבה, זה קורה כי מבחינת המציגים וזה נכון לבילד, לדי צייט ולפרנקפורט אלגמיינה צייטונג בגרמניה או להארץ , ידיעות וישראל היום יש את אותו אינטרס מעמדי של הבעלים לשמר את השלטון שהופך אותם לכל כך עשירים. שני המנהיגים משקיעים המון בתקשורת, ביצירת ספינים, בעיצוב השיח הציבורי ובשליטה בדעת הקהל. שני המנהיגים מאמינים גם בשלטון הפחד, בישראל ביבי מוליך אותנו מסף עימות אחד לסף עימות אחר כדי שנהיה משותקים מפחד כל הזמן ובגרמניה מרקל טוענת שרק שלטון הבנקים שהיא משמרת יציל את גרמניה מגורל דומה לזה של מדינות הדרום העניות. בשני המקרים מדובר בספינים שקריים אבל יש יופי של עיתונות כלכלית וכללית שתתמוך בהם כי הבעלים של כלי התקשורת הם בעלי הון פרטיים שמשמרים את השקרים בשביל להמשיך להתעשר.

תמיד יש אלטרנטיבות, ולמען האמת גם למרקל וגם לביבי יש לא מעט אלטרנטיבות. נכון שהרצוג בישראל וגבריאל בגרמניה הם אלטרנטיבות די חיוורות, אבל צריך להבין שיש מחיר כבד להמשך הבחירה במנהיגים כושלים רק כי הם כבר שם. הרצוג וגבריאל לא יהיה גרועים כמו ביבי, ואם קצת שכל ומזל גם להם יהיו אלטרנטיבות בתוך מפלגות השמאל מרכז הגדולות. מנהיגות ומנהיגים אלטרנטיביים שיבינו שצריך לחדד את ההבדלים בינם ובין שלטון ההון של הימין. הגיע הזמן להבין שבראש ובראשונה צריך להעיף מהשלטון את הלא מתאימים מי שיצרו את המציאות ההולכת ומידרדרת ולא להאמין למי שאומרים לנו כמה הם טובים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. נטע :

  ובתחומים אחרים הוא כן מצליח ה"צוק האיתן" הזה ביבי?

  אם הוא נבחר למרות המצב הכלכלי, בהנחה שנושאי ביטחון גוברים פה על ענייני כלכלה – אז בבקשה גם בזה הוא נכשל, למרות שכל התנאים האזוריים משחקים לטובתו, לפחות בטווח הקרוב. ממשלת הפיוס המדומה היתה הבעיה שלו?

  איך, לעזאזל, איך הוא הצליח לאפשר לחמאס לגרור אותנו לתוך הגיהנום שלו?
  איך????
  והמלכודת היתה כל כך גלויה. (למרות מה שסיפרו לנו על "חוסר העניין של החמאס. על כך הערתי:
  "נטע :
  4 ביולי, 2014 בשעה 0:04
  דרך אגב, כל ניתוח אוביקטיבי מחזק את ההערכה שלחמאס יש עניין לגלגל את העימות, בניגוד למה שמנסים לספר לנו…..".
  http://www.blacklabor.org/?p=54881#comment-430141 )

  ומה יהיה המחיר החברתי כלכלי הפעם (חוץ מהנזק המובנה לתיירות)?
  http://on-the-left-side.org.il/ירושלים-של-זהב-עובדי-הדסה-כמשל

  בא פה להקיא, לזעוק חמס. אבל אנחנו שותקים.

  על רקע השתיקה הזאת ראויים לשמירה שני המאמרים של טוכולסקי.
  תודה לך.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  המסקנה: הרוב פה ממש "מת" שיפריטו אותו וירסקו לו את הצורה.

  המסקנה: הרוב פה ממש "מת" שיפריטו אותו וירסקו לו את הצורה.
  כנראה שניגריה עתירת הדלק מחד ועתירת העוני מאידך ,היא ה"מודל האהוב" על העם הפטריוט שלנו.

 3. לקסי :

  http://www.blacklabor.org/?p=54844

 4. אל, אל, אל - יתהלל חוגר כמפתח. :

  פירוק ממשלת הפיוס?
  מציאת החטופים וחוטפיהם?
  ריסוק החמאס?

  לעולם אל תזלזל באויבך,
  אל תדחק אותו אל "תמות נפשי עם פלישתים"
  ואל יתהולל חוגר כמפתח.

  זה נכון כמובן גם לחמאס
  כי נראה ששני הצדדים יצאו יותר עיוורים מן הסיבוב הזה.
  וכלל שהם הולכים ומתעוורים מסיסוב לסיבוב
  כך יורדת עקומת היכולת שלהם לצאת מהפלונטר שאליו הם נכנסים בעיניהם העצומות.

  אוי לנו מראש ממשלה "לא מתלהם" ומאופק" – שהציב מטרות גרנדיוזיות בעיתוי הללא נכון (מיד אחרי החטיפה)
  ובמינון הלא נכון,
  ואף שלח את הצבא לבצע.

  החטופים נמצאו מתים.
  החוטפים לא נמצאו.
  החמאס לא רוסק.
  ממשלת הפיוס שממילא התקיימה רק על הנייר כתכסיס של השועל אבו-מאזן, עדיין קיימת במתכונת הנ"ל.

  מצעד האיוולת צועד כסומא לעבר מי יודע מה.

 5. אל, אל, אל - יתהלל חוגר כמפתח. :

  ולא, אין הדברים האלה מכווונים לאמר ש"צריך לדבר עם החמאס".
  עם אבו-מאזן צריך לדבר, ולא במקרה מתפתחת קטטת הסומים לאחר שנפסקו השיחות, באשמתו של השועל שהבין שעם ממשלת בנט את שות' לא הולכים לשום מקום טוב.
  על הדרך – צאו וראו מי מפרק פה ממשלות.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אבו-מאזן הזה יש לו שכל בראש יותר ממה שיש לכל ממשלת ישראל ביחד.

  הוא יודע שהחמאס על הקרשים.
  הוא יודע שממשלת האחים הישראלים בנויה על קו שבר רגיש מאוד.

  הוא רוצה ללכת לאו"ם לקבל מדינה – בגדה ובעזה.
  בשביל זה הוא צריך את ה"פיוס" ולכן הקים ממשלת טכנוקרטים. (פיוס שמיוס).

  ואז בא החמאס ועושה לו את החטיפה הזאת (אחרי הרבה סיכולי חטיפות, כך לפחות ספרו לנו, ניתן מן הסתם לזהות את טביעת האצבעות. העובדה שהחמאס לא לקח אחריות מעידה על מצבו הקרוס. לפחות את השכל הזה היה להם – לא להתהדר עד שהחטיפה תתגלה כמוצלחת).

  נתניהו מיד מודיע שהוא הולך ל"רסק" את החמאס המרוסק –
  ומשיג בדיוק את ההיפך.

  לא פלא שאבו-מאזן חוטף את הג'אננה.

  האמריקאים לא במשחק ואין מי שירסן את הבייבי.

  לצערנו – גם לא האופוזיציה הראשית בישראל, שזו עוד טרגדיה בפני עצמה.

  שני הסומים משחקים תופסת בחסות האירועים הגדולים עליהם, והחמאס עוד ינסה להוציא מהסיפור הזה – מעמד של שחקן, ולו זוטר, באירועים הגדולים שישראל מושפעת מהם בלא יכולת להשתתף ולהשפיע.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מתקרבים לשלב הצילום האסטרטגי? תינוק מרוסק?

  אתמול בלילה בערוץ 2 ציטט ראש עיריית שדרות לשעבר את אלברט אינשטין: "אי־שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות".

  האמת היא שחלק מהשידורים (הודעות רשמיות, התבטאויות פוליטיקאים, פרשנויות, תמונות, סיפורי צער וגבורה) – נשמעים כמו שידורים חוזרים מהסיבוב הקודם

  אוטוטו יצאו אנשי השמאל לקרוא להפסקת אש ולדיבור עם החמאס, גם זה חלק מהשידור החוזר.

  רק טווחי השיגור, הנפילות ההפצצות והנפגעים מספרם משתנה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.