חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המדינה תפצה בעלי אדמות פלסטינים שעל אדמתם נבנה מאחז בלתי מורשה

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 25.06.14 1:25

עקב הפרת חובתה של המדינה לפנות את המאחז הבלתי מורשה עמונה, בעלי האדמות שתבעו על אבדן הכנסה מעיבוד הקרקע יפוצו

אתמול נחתם הסדר בין בעלי האדמות שעל אדמתם נבנה המאחז הבלתי מורשה עמונה לבין המדינה בתיק הפיצויים שהתנהל בבית המשפט השלום בירושלים. על פי ההסדר המדינה מודה כי "…קיימות לתובעים זכויות במקרקעין נושאי התובענה שהינה קרקע פרטית מוסדרת…" בנוסף, נאמר בהסדר כי "עוד אין מחלוקת בין הצדדים, כי על חלק מחלקות אלה אשר, כאמור, הינן קרקע פרטית מוסדרת שאף אינה בתחומי יישוב, הוקמו מבנים ללא קבלת היתר כדין וחרף זאת, בתקופה שקדמה לשנת 2005, העבירו גורמים ממשלתיים כספים לצורך השקעה בתשתיות במקום. הגם שלאורך השנים נערכו הליכי פיקוח על ידי המנהל האזרחי, מרבית המבנים הבלתי חוקיים בחלקות הנדונות לא פונו עד היום. כתוצאה מאלה נמנעה מהתובעים הגישה לאדמות והיכולת לעבדן."

על פי ההסדר המדינה תשלם לתובעים, שהם שישה מבין עשרות בעלי האדמות, בגין אבדן פרנסתם סכום כולל של 300,000₪. במידה ועד לסוף שנת 2015 לא יפונו כלל המבנים המצויים על חלקות התובעים, תשלם המדינה לתובעים סכום כולל נוסף של 48,000₪. בעלי האדמות מתכוונים להקים בכספי הפיצויים קרן שתממן הגנה משפטית לפלסטינים שישראלים השתלטו על אדמתם.

תביעת הפיצויים הוגשה בשנת 2008 במקביל לעתירה לבג"ץ על ידי בעלי האדמות באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד, שלומי זכריה ומוחמד שקיר מהצוות המשפטי של ארגון זכויות האדם יש דין, בדרישה לפצות את בעלי האדמות על הפרת חובתה של המדינה לפנות את הפולשים, מחדל שהביא לאבדן ההכנסה הפוטנציאלית מעיבוד הקרקעות. מטעמים אידיאולוגיים התובעים לא דרשו פיצוי בגין השימוש שנעשה בקרקע על ידי המתנחלים וזאת משום שהם אינם מעוניינים להרוויח ממגורי הפולשים באדמתם.

בהסדר מובהר בצורה חד משמעית כי התובעים עומדים על דרישתם כי כלל המאחז יפונה כפי שנתבקש במסגרת העתירה שהוגשה לבג"ץ. העתירה הוגשה ב-2008 על ידי נציגים של בעלי הקרקעות מסילוואד, עין יברוד וטייבה בבקשה לאכוף את צווי ההריסה שכבר הוצאו לכלל המבנים במאחז ובבקשה לפנות את המאחז כולו, שנבנה בניגוד לחוק ועל אדמתם הפרטית של תושבי שלושת הכפרים. הדיונים בעתירה הסתיימו ובעלי האדמות ממתינים לפסיקת בג"צ.

עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, מהצוות המשפטי של יש דין, הגיבו להסדר: "מדינת ישראל מפירה כבר שנים את חובתה כלפי בעלי אדמות פלסטינים בכל רחבי הגדה המערבית, שישראלים פלשו לאדמותיהם וגזלו אותם. מחדל זה, אליו מתלווה הזרמת כספי ציבור למאחזים בלתי מורשים, כפי שנעשה גם במקרה של עמונה, גורם לנזקים עצומים לחקלאים הפלסטיניים. הפיצוי  שתשלם המדינה בתיק זה הוא רק רכיב אחד של עשיית צדק עם בעלי האדמות. הרכיב המתחייב עתה הוא פינוי ואנו נמשיך להיאבק עד שהוא יתרחש."

הודעה מטעם "יש דין", הדוברת רעות מור

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.