חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק שלישי)

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 26.06.14 1:13

לעתים קרובות מדי מוסתרים מקורותיהם של חליינו הכלכליים מתחת לגלימה של יראת כבוד מיסטית לרוח אוטונומית הנקראת "כסף". בעלי התורה המוניטרית המודרנית מבקשים להרים את רעלת הכסף באמצעות לימוד הפעולות הספציפיות המתרחשות כאשר כסף נוצר, נע במחזור ומושמד

MoneyCat3

העולם על פי התורה המוניטרית המודרנית (MMT)

מאת רבקה רוג'ר Rebecca Rojer

פורסם במקור ב: . TNI’s April Money Issue

תרגם: רון גולדרינג
הערת המתרגם: בגוף המאמר שבצתי הערות שלי, המצויינות בראשי תיבות, וכן הוספתי הערות שולים להבהרה. התרגום מפורסם בהסכמתה ובברכתה של המחברת.

————  פרק שלישי ———————

הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק שני)

לעתים קרובות מדי מוסתרים מקורותיהם של חליינו הכלכליים מתחת לגלימה של יראת כבוד מיסטית לרוח אוטונומית הנקראת "כסף". בעלי התורה המוניטרית המודרנית מבקשים להרים את רעלת הכסף באמצעות לימוד הפעולות הספציפיות המתרחשות כאשר כסף נוצר, נע במחזור ומושמד

לקריאה נוספת

אחת התובנות השימושיות של MMT היא זו, שלא כל הממשלות הן ריבוניות. ממשלה שאיננה מנפיקה את ההליך שבו היא משתמשת, או שיש לה חובות נקובים במטבע של ריבון אחר, איננה ריבונית מן הבחינה המוניטרית. לפיכך ההשואה בין הפיננסים של יוון (שבה נהוג האירו, שליוון אין כמעט השפעה עליו), לאלה של ארה"ב היא חסרת תועלת. נכון יותר להשוות בין יוון למדינת מישיגן, שבה נהוג הדולר שאיננו מונפק על ידה כי אם על ידי הממשל הפדרלי. (הריבונות המוניטרית של מדינת ישראל מוגבלת ע"י הצורך שלה במט"ח. ככל שיתרות המט"ח גדולות יותר, גדלה העצמאות המוניטרית – ר. ג.)

בארה"ב, דולרים נוצרים כאשר הממשלה הפדרלית מוציאה. הקונגרס מקצה הוצאות וקובע את המיסוי. הממשלה אוכפת את המסים באמצעות ה-IRS(שירות המסים הפדרלי = ר.ג.) , מערכת המשפט ולבסוף, באמצעות מערכת הענישה. ממש כשם שלקו-אופ לעולם אין "אוזלות" הנקודות, לממשלת ארה"ב לעולם לא יאזלו הדולרים. (המטפורות המפחידות של "מצוק פיננסי" ו-"בור תקציבי" אינן מתארות אסון הולך וקרב של התמוטטות הכלכלה. אלה אינן יותר מסיסמאות תעמולה מאד אפקטיביות, המאפשרות קבלת החלטות כלכליות בעלות השלכות קשות מאד לרוב האוכלוסיה, תוך הימנעות מדיון פתוח ועניני – ר. ג.). כל עוד הקרן והרבית של חובות ממשלת ארה"ב נקובים בדולרים, הממשלה יכולה תמיד לשלם ע"י הדפסת כסף או הנפקת רזרבות. ההבדל בין הנפקת חוב ריבוני ו-"יצירת כסף יש מאין" הוא פשוט עניין של תזמון וכסף נוסף הנוצר כריבית ל-FED (הבנק הפדרלי המרכזי – ר.ג.).

מחסור בכסף נובע, בעצם, מהחלטה פוליטית, כמו, למשל הצבה של גבול שרירותי ע"י הקונגרס ("תקרת החוב") על סך הכסף שהממשלה הפדרלית "לווה". המניע להצבת הגבול – מקורו, במידה רבה, ברצון לשמור את העושר בידי מעטים (שלהם גישה ישירה ל-"מדפסת הכסף" או לבנק המרכזי). (המקבילה בארץ לגבול זה הם "הכלל הפיסקלי", הקובע את גבול הגרעון הממשלתי ו-"כלל ההוצאה" ,המגביל את הוצאות הממשלה בלא שים לב לגודל הגירעון. כאשר בנק ישראל קובע שיש צורך לקצץ 18 מיליארד שקל או לגבות אותם כמסים, אין הקביעה נובעת משיקול "מקצועי", אלא מאימוץ החלטה פוליטית של הממשלה – ר. ג.).

אין בכל הנאמר לקבוע, שאין מגבלות להוצאה ציבורית. אם קצב יצירת הכסף והוצאתו על ידי הממשלה עולה על הביקוש להחזקת כסף בידי המגזר הפרטי  (עסקים ומשקי בית – ר. ג.) המחירים יעלו. חסכונות יאבדו את ערכם, ועול החובות יקטן. כאשר שכר העובדים איננו מדביק את עליית המחירים, העול על המשפחות מכביד והולך.

למרבה המזל, בידי הריבון כלים נוספים לניהול הביקוש לכסף מלבד הטלת גבולות שרירותיים על החוב: מסים. העלאת המסים סופגת חלק מן הכסף שנוסף למשק ומגדילה את הביקוש לו. אך אם כוח הקניה של המגזר הפרטי קטן יתר על המידה בשל מיסוי יתר (או חסר בהוצאה הממשלתית), המסחר נכנס לקיפאון.

איך ניתן לדעת מתי להטיל מסים, על מי ובאיזה אופן? שאלה זו נוגעת להעדפות פוליטיות-ערכיות לא פחות מלמקרו כלכלה. MMT מסייע לנו בבחינת אפשרויות הבחירה. MMT מאפשר להציב את צמד המטרות של יציבות מחירים ותעסוקה מלאה (מטרות שגם הבנק המרכזי אמור לדבוק בהן). במקום להתמקד ב-"צמיחה" לשמה, או לשם מטרות אחרות שצמיחה אמורה להשיג באופן עקיף, MMT מבקש להשיג ישירות את התוצאות שמבטיחים הדוגלים ביעד הצמיחה: שכל אדם המבקש מקום עבודה יוכל לקבלו, ושהטובין והשירותים יישארו בני השגה (affordable) ביחס להכנסות. (ראוי להזכיר כי הסטטיסטיקה של שיעורי התעסוקה והאבטלה איננה בוחנת את שאלת הפרנסה: האם יציאה מאבטלה לעבודה מחלצת גם מעוני? MMT מאפשר להחליף את המטרה של "תעסוקה מלאה" ב-"תעסוקה מלאה ומפרנסת" – ר.ג.)

לצורך השגת יציבות מחירים, MMT דוחה את פרנויית האינפלציה האופפת את החוכמה המקובלת, לטובת ניתוח מעודן יותר. האם הסיבה לכך, שמחיריהם של טובין ושירותים מסוימים עולים, נעוצה בכסף עודף המסתובב בשוק, או במחסור אמיתי? מה שנראה כאינפלציה עשוי להיות שילוב של דפלציה בשכר משולבת במחסור מלאכותי הנכפה בידי מונופוליסטים, ספקולנטים ומבקשי רנטה. השפעותיהן של רעות אלה לא יתוקנו על ידי כוונון היצע הכסף. אם מחירי המזון עולים בגלל ספקולציה, עדיף להפעיל רגולציה על שוקי הסחורות, ולא להעלות מסים.

גם במקרים של מחסור אמיתי, עדיף לעיתים להוציא יותר. אם מחירי האנרגיה עולים בשל מחסור, עדיף להקטין את הביקוש לאנרגיה על ידי הוצאה על אלטרנטיבות, כגון שיפור והרחבת התחבורה הציבורית ובידוד מבנים, ולא באמצעות הגדלת הביקוש לכסף ע"י קיצוצים. בכלכלה המקובלת מתיחסים לתעסוקה מלאה כגורם אינפלציוני, משום שכאשר שוקי התעסוקה מתוחים, העובדים עשויים לדרוש חלק גדול יותר מן העושר שהם יוצרים. "צבא המילואים של המובטלים" מבטיח שהשכר ישאר נמוך. המובטלים משמשים מלאי בטחון ((buffer stock המעגן את המחירים, ובניסוחו של רנדל ריי, "מאפשרים להלחם באינפלציה באמצעות נואשותם של המובטלים המוכנים לקחת מן העובדים את מקומות עבודתם באמצעות הסכמה לעבוד בשכר נמוך עד כדי עליבות".

לפי MMT, לעומת זאת, ניתן לעגן את המחירים לא דרך מצוקתם של המובטלים, אלא ע"י כך שהממשלה תציע עבודה לכל מי שרוצה לעבוד. עבודה מובטחה זאת, שעבורה יוצע שכר מחיה עם הטבות, תקבע רצפה לשכר ותיתן לעובדים את הברירה לסרב לעבודה נצלנית בתנאים בלתי סבירים במגזר הפרטי. עבודה מובטחת תהווה כוח מאזן כנגד מחזורי ההתנפחות והקריסה של המגזר הפרטי, תייצב את הכלכלה, ותבטיח שכר לעובדים בלא תלות בגחמות המעמד הקפיטליסטי.

אם הממשלה יכולה להרשות לעצמה להעסיק כל אחד, היא יכולה גם לספק הכנסה בסיסית לכל אזרח, בלא תלות בשאלה אם עבד או לא. הכנסה בסיסית תהפוך את שוק העבודה לתחרותי יותר, אם מספיק אנשים יבחרו לא לעבוד. אך היא לא תגרום להצבת רצפה לשכר. אפילו בהתקיים הכנסה בסיסית, אם יהיו יותר מבקשי עבודה ממשרות פנויות, המעסיקים לא יילחצו לשפר את תנאי העבודה והשכר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.