חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכסף משגע את בני האדם, אז בואו ניקח אותו וניתן לכולם (פרק ראשון)

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 24.06.14 1:19

לעתים קרובות מדי מוסתרים מקורותיהם של חליינו הכלכליים מתחת לגלימה של יראת כבוד מיסטית לרוח אוטונומית הנקראת "כסף". בעלי התורה המוניטרית המודרנית מבקשים להרים את רעלת הכסף באמצעות לימוד הפעולות הספציפיות המתרחשות כאשר כסף נוצר, נע במחזור ומושמד

 MoneyCat

העולם על פי התורה המוניטרית המודרנית ([MMT[1)

מאת רבקה רוג'ר [2] Rebecca Rojer

פורסם במקור ב: . TNI’s April Money Issue

תרגם: רון גולדרינג
הערת המתרגם: בגוף המאמר שבצתי הערות שלי, המצויינות בראשי תיבות, וכן הוספתי הערות שולים להבהרה. התרגום מפורסם בהסכמתה ובברכתה של המחברת.

התבוננות מעבר לכסף בכוחו של הריבון המעניק לו את ערכו

לעתים קרובות מדי מוסתרים מקורותיהם של חליינו הכלכליים מתחת לגלימה של יראת כבוד מיסטית לרוח אוטונומית הנקראת "כסף". הכלכלנים שמאחורי MMT מבקשים להרים את רעלת הכסף באמצעות לימוד הפעולות הספציפיות המתרחשות כאשר כסף נוצר, נע במחזור ומושמד.

המבקשים למצוא תיאוריה מפוארת, כלכלית וסוציופוליטית מאוחדת, יתאכזבו מ-MMT. אולם ככלי אנליטי, MMT מבהיר מי מחזיקים בידיהם את הכוח האמיתי – הריבונות – בתוך החברה, וכיצד הם מארגנים את מערכת הכסף כדי לשרת את האינטרסים שלהם. שלא במפתיע, זהו לעתים קרובות סיפור של אכזריות וניצול בממדי ענק. אך הגילוי שחוקי הכסף אינם חוקי טבע שאינם ניתנים לשינוי, כי אם חוקים שנוצרו בידי אדם ומשתנים ברציפות על ידי אנשים, פותח אפשרויות מעבר לתחום הדמיון הפוליטי הנוכחי. השאלות החשובות הופכות להיות: איזו מין חברה אנו רוצים להיות? האם יש לנו המשאבים הפיזיים הדרושים לתמיכה בחברה כזו? ולבסוף: איך לעזאזל אפשר לגייס את הרצון הפוליטי להגיע לשם?

ראשית, עלינו להבין את המקורות לערכו של הכסף המודרני – ולהיות מודעים לאלימות הגלומה במקורות אלה.

דמיינו שזה עתה פלשתם לאי. האוכלוסיה בו מנהלת אורח חיים נינוח של צייד וחקלאות מחיה. תנאי הסביבה והשפע שבאי מאפשרים חיים נוחים ללא עבודה קשה. אתם, הפולשים, גליתם מתחת לאדמה הפוריה מרבצי מינרלים יקרי ערך שכרייתם תעשיר אתכם מאוד. אלא שהדרך היחידה להשיג עושר זה היא באמצעות עבודה מפרכת של האוכלוסיה- ביצוע הכרייה עבורכם.

רובים יוכלו לשמש אתכם לצורך שעבוד האוכלוסיה. אך עבדות כבר איננה מקובלת חברתית. מה יקרה אם, במקום להכריח עובדים להכנס למכרות באמצעות קני הרובים, תיצרו מערכת כספית משלכם? למשל, אם תטביעו את דיוקנאותיכם על אסימוני פלסטיק צבעוניים, תשלמו באמצעותם לעובדים, ותודיעו להם כי הם נדרשים לשלם לכם מס באסימונים בסוף כל חודש? כדי להמנע מכליאה או מוות, התושבים יידרשו להשיג אסימונים לצורך תשלום המסים. עובדי המכרות יוכלו להשיג אסימונים רק בתמורה לעבודתם. חלק מן האוכלוסיה יוכל להשיג אסימונים כתשלום שיקבלו מעובדי המכרות תמורת מכירה של מוצרים ושירותים. אתם עוסקים בהנפקת מטבעות ובגבייתם כמסים, ובארגון העבודה במכרות.

אין צורך לאיים על העובדים באופן רצוף, מדי יום ביומו. די לאיים פעם בחודש, בעת גביית המס. העובדים "חופשיים", אך הכרייה מתבצעת במרץ.

הריבון (אתם, בתרחיש זה) הופך ליוצר כסף לא ע"י מציאת הדרך להטביע דיוקנאות על מטבעות, כי אם באמצעות הכוח לכפות מסים נקובים במטבעות אלה. כפי שאמר הכלכלן המנוח היימן מינסקי, "כל אחד יכול ליצור כסף – הבעיה היא לגרום לו להיות מקובל".

האסימונים שלכם יהיו חסרי כל ערך, אם לא תאיימו באלימות. אך עם איום זה – הם הופכים להיות גורם ראשון במעלה בחיי נתיניכם. הנתינים חייבים למקד את חייהם בהשגתם ושמירתם של אסימונים. הנתינים יעבדו ויקימו עסקים במטרה להשיג אסימונים. נתינים ייאבקו להשגת משרות המשלמות באסימונים. אתם, בינתיים, הפכתם לחלוטין את הכלכלה לטובת רווחיכם, תוך שימוש נדיר בכוח: אם בתחילה לוו גובי המסים בחיילים מזויינים, בהמשך התרגלה האוכלוסיה להתנהלות כלכלית זאת. האלימות המקורית נשכחת והולכת.

כפיית האנשים לשלם את מסיהם בכסף נקוב יוצרת ביקוש לכסף ונותנת לו את ערכו. ללא כפיה זו – לכסף אין כל ערך. הרעיון הזה, הנקרא קרטָליזם chartalism. הינו אחד ממרכיבי הליבה של התיאוריה המונטרית המודרנית. "כסף מודרני" הוא כסף מבוסס אמון fiat money, הליך המונפק ע"י המדינה, שאיננו מגובה ע"י מתכות יקרות או סחורה אחרת מסוג כלשהו. ההליך הוא שרירותי כמו אסימוני הפלסטיק שטבעתם באי הדמיוני. המדינה לא תסחר אתכם במתכות יקרות או בדגנים לפי שער קבוע נקוב בהליך שהנפיקה. אך היא תדרוש מכם לשלם מסים באמצעות הליך זה. ארה"ב עברה לשיטה הקרטליסטית ב-1971, כאשר ניקסון הביא לקיצו את הסכם ברטון-וודס, הסכם שנחתם אחרי מלחמת העולם השניה להסדרת היחסים הפיננסיים, ואשר במסגרתו הוצמד הדולר לזהב. מאז, הפכו גם הלירה האנגלית, האירו והין היפני למטבעות מבוססי אמון (וכך גם השקל – ר.ג.). אך גם במערכות מטבע מגובה סחורות ומונפק על ידי המדינה, המטבע נוטה להסחר בערכים העולים על על ערכו הנקוב בסחורות. לפי קיינס, מערכות מטבע הן "מודרניות" כבר מזה למעלה מ-4000 שנה.

____________________

[1]Modern Monetary Theory – תיאוריה המסבירה שמדינה ריבונית יוצרת כסף על ידי הוצאתו ומשמידה כסף ע"י גבייתו כמיסים. אין משמעות לגירעון תקציבי כשלעצמו. המגבלה היחידה להיקף הוצאת הכסף היא אינפלציה, עליה אפשר להתגבר ע"י הטלת מסים על בעלי ההכנסות הגבוהות. יכולת יצירת הכסף של הממשלה הריבונית מאפשרת לממן תעסוקה מלאה.

[2] רבקה רוג'ר Rebecca Rojerהיא בלוגרית (http://rrrojer.net/blog) ועורכת המולטימדיה של Jacobin, כתב עת מוביל של השמאל האמריקאי

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. אבשלום בן צבי :

  דימוי נחמד אבל לא היסטורי

  הדימוי על שעבוד האי באמצעות חובת תשלום מיסים במטבעות פלסטיק הוא נחמד, אבל עד כמה שאני מכיר את ההיסטוריה, מערכות המס החלו את דרכן כגביית כסף בתוצרים (חיטה, פירות, כל אחד ממה שהוא מגדל), או בזמן עבודה (מכסת ימי עבודה למען השליט), ורק בשלב מאוחר יותר הפכו לתשלום בכסף, בעיקר עקב הצורך הגובר של השליט בתזרים מזומנים במקום בסחורות שצריך להחליף תמורת מה שהוא רוצה

 2. פוקסי :

  תודה על הפוסט . אם כבר מפליגים לאי נדח , ואקזוטי , אזי , חוזרים באמת לשחריתו של דבר , עם מתודה כזו , אזי אפשר להגיע למסקנות יותר ליבתיות וקמאיות .

  האדם להבדיל מן החיה , הינו יצור מאורגן ותעשייתי . הוא חושב ללא הרף על המחר , ומנסה לארגן אותו ולצפות אותו ולתמחר אותו , ואילו חיית טרף או סתם חיית עשבים , מונעת לרוב על ידי דחפים ואינסטיקנטים של רגע , אוכלת לשובע , ונחה .
  לא כך האדם כאמור . מאורגן , ותעשייתי , וחושב ללא הרף על יום המחר . בעיקרון , מי שמתמחר וחושב על יום המחר , מועד ליפול . יהא זה בשיטה הקפיטליסטית מוניטרית ( עאלק ) או אפילו סחר חליפין פרימיטיבי . כאשר נופלים , מורכבות המערכות החברתיות כלכליות , לוקחות איתן , כל מי ומה שמסביב . כך היה , כך יהיה , זהו מעין חוק טבע , טבוע באדם הדבר !!

  ניקח דוגמא באקסטרים , סחר חליפין , שום כסף !! יש לפלוני , שדה גזר . הוא מעריך שכך וכך יניב השנה . וכנגד הוא יקבל כך וכך כבשים . מתחייב כנגד התוצרת משפץ הבית וכו…. באה שנת בצורת , והיבול דל , ממילא מעט כבשים . הוא כבר בתוך ההתחייבויות והכבשים לא יספיקו לתשלום או עמידה בהתחייבויות . הוא למעשה חדל פירעון , ולוקח איתו הנושים ( מי שבונה או משפץ לו הבית ) ובני משפחה שתלויים בו , או סתם חוב בחנות ביישוב .

  אין לכך הרבה קשר לכסף . אופיו של האדם מייצר בועות כלכליות , הואיל והוא אינטליגנט מספיק לנסות לצפות העתיד ולארגן אותו כלכלית , וממילא ליפול ללא הרף .

  תודה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.