חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרכז אדוה – תשלומי הורים מגדילים פערים בין תלמידים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 23.06.14 0:23

לקראת הדיון שייערך היום בוועדת החינוך על חוזר התשלומים החדש של משרד החינוך, מתריע הפורום למען החינוך הציבורי כי הגדלת תשלומי ההורים עומדת בניגוד מוחלט לרוח חוק חינוך ממלכתי ומרוקנת מתוכן את שוויון ההזדמנויות בחינוך

הפורום למען החינוך הציבורי

האגודה לזכויות האזרח – הלה למען החינוך – מרכז אדוה – ידיד –
פרופ' יוסי דהאן, המרכז האקדמי למשפט ועסקים – פרופ' יוסי יונה, אוניברסיטת בן-גוריון – פרופ' דני גוטווין, אוניברסיטת חיפה – עו"ד הרן רייכמן הקליניקה המשפטית לחינוך בפקולטה למשפטים, אוניברסיטת חיפה – עו"ד סאני כלב, הקליניקה לחינוך, המרכז האקדמי למשפט ועסקים – דליה בלומנפלד, עבודה שחורה – עו"ד יעל כפרי – הקשת הדמוקרטית המזרחית – יסו"ד: ישראל סוציאל-דמוקרטית – אחותי – הנהגת הורים ארצית – האגודה הישראלית למען יוצאי אתיופיה

ועדת החינוך של הכנסת תדון בהגדלת תשלומי ההורים לחינוך
תשלומי הורים מגדילים פערים בין תלמידים

היום, יום שני ה-23 ליוני, בשעה 9:00, תדון ועדת החינוך של הכנסת בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, המאפשר לבתי ספר לגבות תשלומי הורים  בסך אלפי שקלים בשנה, תמורת תכניות לימוד נוספות.
בפורום למען חינוך ציבורי מתריעים: התשתית הציבורית תשמש להעמקת פערים בחינוך הציבורי.

על פי חוזר המנכ"ל אשר צפוי להיכנס לתוקף בשנת הלימודים הבאה, בבתי ספר המוכרים כ"ייחודיים" ישולשו תשלומי ההורים ביחס לשנת הלימודים הקודמת ויעברו את רף ה- 7000 ₪ לתלמיד לשנה. בנוסף, כל בתי הספר יוכלו לגבות תשלומים עבור מגמות בשיעור של 750 ₪ עבור כל מגמה, וכן עבור מרכזי תגבור לימודי לתלמידים מתקשים.

זאת, בניגוד מוחלט לרוח חוק חינוך ממלכתי וכן להבטחת מפלגת "יש עתיד" במצע הבחירות שלה כי תפעל לצמצום תשלומי ההורים ויישום חוק חינוך חינם.

בנייר עמדה מטעם הפורום לחינוך ציבורי שהוגש למשרד החינוך ולח"כים, מתריעים חברי הפורום כי משרד החינוך נותן לגיטימציה למציאות שנוצרה בעשרים השנים האחרונות: מצד אחד, בתי ספר ומסלולים איכותיים לבעלי ממון, על גבי התשתית של כלל הציבור, ומנגד – חינוך בינוני לכל השאר. מדיניות זו מרוקנת מתוכן את התפיסה של שוויון הזדמנויות ואינטגרציה בחינוך ומעודדת את הגדלת הפערים בין תלמידים הבאים מרקע סוציו-אקונומי שונה. 

מנגד, מזכירים בארגונים, חרף הבטחות משרד החינוך, לא נעשה דבר כדי להגדיל את תקציב בתי ספר בהם לומדות אוכלוסיות חלשות. תוצאות מבחנים בינלאומיים מעלות כי ישראל מובילה בפערים בין תלמידים.

הפורום למען החינוך הציבורי מתנגד ליישום חוזר תשלומי ההורים החדש וקורא לביטולו לאלתר.  

בתקופה האחרונה נחשף הציבור לנזקי השר"פ למערכת הבריאות הציבורית, כך גם השח"פ (שירותי חינוך פרטיים הפועלים בתוך בתי הספר הציבוריים) זוכים כעת לחיזוק ופוגעים במערכת החינוך הציבורית. פגיעה זו נעשית על חשבון כולנו לטובתם של המעטים אשר יכולים לממן את תוספות התשלום.

מצורף נייר העמדה של הפורום שנשלח לחברי ועדת החינוך

"הפורום למען החינוך הציבורי" הוא שיתוף פעולה של ארגוני חברה אזרחית, מומחים, אנשי ציבור ואנשי אקדמיה בתחום החינוך, הפועלים למען חיזוק החינוך הציבורי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.