חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חטיפת שלושת הנערים – מי באמת אשם במחדלי המשטרה?

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 23.06.14 0:23

המחדל של מוקד 100 במשטרה בעניין שלושת החטופים אינו תופעה יוצאת דופן, אלא משקף את מצב המשטרה. המשטרה לא יעילה, בעלת תדמית שלילית ומוחלשת. במצבה זה היא מהווה סכנה לדמוקרטיה

מאת: אשר רוכברגר

אחת ההשלכות הישירות והמיידיות של האירוע הטראגי והמזעזע בו נחטפו שלושת ילדינו ע"י אנשי החמאס, היא ביקורת מוצדקת ונוקבת על המחדל של מוקד 100 בתחנת משטרת קריית-ארבע והדברים ידועים לכולנו, כך שאין צורך להרחיב.

ברשת מופצות הרבה קריאות ועצומות לפיטורי השר לביטחון פנים והמפכ"ל. גם אני סבור שהם חייבים ללכת ויפה שעה אחת קודם. חייבים להתרגל לעובדה הבנאלית שקיימת אחריות בכל הרמות של השדרה הפיקודית. יחד עם זאת, נודה עם יד על הלב שזה לא יעזור אם אנחנו נראה במחדל הזה משהו נקודתי. היום בכנסת יש עוד שני אנשים שמכירים את המשטרה לפני ולפנים – הניצבים בדימוס לוי ומזרחי ואילו אחד מהם היה עומד היום בראש המשרד לביטחון פנים, אני בטוח שהמצב היה אותו דבר.

כדאי להתחיל מהתחלה ולשאול כמה שאלות. מה תפקיד המשטרה במדינה דמוקרטית? האם משטרת ישראל היום עונה על הקריטריונים האיכותיים והכמותיים של הגוף שאמון על בטחון פנים של אזרחי המדינה? האם יש פער בין הרצוי והמצוי ועם כן, מה גודלו? מה נעשה כדי לסגור או לפחות לצמצם את הפער הזה? מה תדמית המשטרה בעיני האזרחים? האם המשטרה באמת פועלת למיגור התופעות השליליות הקיימות בתוכה? האם יש מנגנון ביקורת שמעיף החוצה אנשים שלא עונים לקריטריונים, אך גם לא עברו שום עבירה פלילית, שמחייבת את הפיטורים.

תפקיד המשטרה הוא לשמור על החוק, הסדר הציבורי ולתת מענה לאנשים בכל הקשור לביטחון הפנים. אני בטוח שבפקודת המשטרה יש הגדרות יותר מפורטות ומדויקות מבחינה משפטית, אבל זה התמצית. כל אחד מאיתנו יודע שהמשטרה היום לא מסוגלת לתת מענה לא במקרה של גניבת רכב ולא פריצת בית ובשאר דברים שקשורים לסדר ציבורי. מאידך , גם כאשר מדובר בעבירות מורכבות או עבירות של צווארון הלבן, במקרים רבים, המשטרה נכשלת והתיק נסגר או ברמה של הפרקליטות או נופל בבית המשפט. גם כאשר מדובר בתופעות ייחודיות כמו "תג מחיר" , במשטרה אין שום תגובה הולמת וכל העצורים משתחררים כמעט מייד. אני לא יודע האם מדובר באג'נדות כאלה או אחרות או בסתם בלגן והיעדר מקצועיות ושניהם חמורים באותה מידה.

פורסם לא פעם, שכמות השוטרים "הכחולים" יחסית למספר התושבים במדינה היא מאוד קטנה וזכור לי שלפני כשנתיים נטען שיש כ – 1600 תקנים לא מאוישים כי אין מי שמעוניין בהם. זה צד אחד של המטבע. הצד השני, הוא איכות השוטרים. אני לא מתכוון לכמה בעלי תפקידים יעודים עם תארים מתקדמים, אלא לשוטר ממוצע שאנחנו פוגשים או בתחנה או בניידת סיור. כולנו מכירים לא מעט בדיחות על שוטרים שכנראה מתגלגלות משנות ה – 50 וה – 60 וכנראה גם שהמצב מאז לא כ"כ השתנה. האם ההכשרה של אותו שוטר היא מספקת בשנת 2014? האם הוא מוכשר בדומה לעמיתו באירופה ובארה"ב? תחושת הבטן שלי אומרת שלא וזה קיים בכל הרמות ותפקידים. רובנו ראינו סרטים על האקדמיות לשוטרים בארה"ב וכנראה לא לומדים שם חצי שנה, כמו בקורס שיטור בסיסי אצלנו. לכמה קציני משטרה יש השכלה משפטית או קרמינולוגית? אין לי סטטיסטיקה אבל סביר להניח שלא לכולם. נכון, חלקם עושים תארים אקדמאים בכל מני תחומים שלאו דווקא קשורים לעבודה שלהם כשוטרים (גם בלי שערוריית התארים הקנויים בשלוחות זרות שונות ויותר משונות או קניית סמיכה לרבנות.)

אני לא יודע מי יהיה מוכן להרים את הכפפה ולדרוש על סמך חוק חופש המידע לקבל את כל הנתונים הסטטיסטיים שאין ברשותי, כדי שהתמונה תהיה מלאה ובהירה. הכי טוב, אם אחד מחברי הכנסת או ועדה כלשהי היו מתעניינים בזה, כי אז יש אפשרות לקבל דו"ח מפורט דרך מרכז המידע והמחקר של הכנסת, ששמו ומוניטין הולכים לפניו.

ברור שהפערים קיימים וכנראה הם לא מטופלים כראוי. המצב מאוד דומה לעתים למה שהיה בשירותי הכבאות עד אסון הכרמל. אנחנו חייבים להכריע האם אנחנו רוצים משטרה זולה או משטרה יעילה. אם באופן ספציפי מתייחסים למוקד 100, אז יושבות שם לרוב שוטרות שעושות שירות סדיר ולמעשה מושאלות למשטרה ע"י צה"ל. אין ספק שזה זול, השאלה אם אותה מוקדנית מספיק מוכשרת כדי לטפל בדברים מורכבים כמו חשש לחטיפה או לחלופין בעיות עם רכב שגם עלולים לגרום לאסונות כמו אסון של משפחת אטיאס ז"ל בשנת 2012.

בלא מעט מקרים הן אפילו לא מסוגלות לאתר את הכתובת כאשר אזרח מתקשר ומזמין ניידת. (לאשתי לפני מספר שנים היה מקרה כזה, כאשר היא הודיעה על חפץ חשוד סמוך לביתה בבאר-שבע והמוקדנית טענה בזעם שרחוב כזה לא קיים ואם היא מתעקשת שתצא החוצה להדריך את השוטרים).יש לי עוד כמה מקרים מהמשפחה וסביבתי הקרובה שהם דוגמא בולטת איך המשטרה לא צריכה לעבוד.

קיימים שני דברים שקשורים זה לזה, תדמית המשטרה בעיני הציבור ושכר השוטרים. הקורא היקר, כך בינינו עם יד אל הלב, האם החלום שלך שאחד מילדיך יתגייס למשטרה? האם האימא יהודיה מתפללת על כך היום? התשובה היא כמובן- לא. אני לא רוצה להכליל, אבל בלא מעט המקרים, מי שמתגייס למשטרה יודע שזה מקום העבודה היחיד בו הוא יכול להשתלב לפי כישוריו (שמעתי במו אוזני מכמה וכמה שוטרים).האם השכר והתנאים הנלווים לשוטרים הזוטרים היום (ונעזוב עכשיו את כל הבכירים והגמלאים) מתמרצים אנשים באמת איכותיים להתגייס למשטרה? אין מה לעשות, איך שהשוטר משתכר, כך התפוקה שלו (כמובן יש יוצאים מן הכלל לשני הצדדים).

ידוע שמצד אחד, המחלקה לחקירות שוטרים היא לא בתוך המשרד לביטחון הפנים אלא בתוך משרד המשפטים, אך ההפרדה הזאת היא למראית עין בלבד. התחושה הרווחת בציבור שפה ושם מגובה גם בסטטיסטיקה, שמח"ש מוסרים את נפשם על מנת לעשות הכול כדי לא לפגוע בשוטר הנחקר. במיוחד זה בולט במקרים בהם מעורבים אנשים שאין להם גב חזק- קשישים, עולים חדשים וכדומה. אני לא רוצה שזה יתפרש כשמחה לאיד, אבל כאשר המשטרה פעלה בברוטאליות בפיזור ההפגנה במסגרת המחאה החברתית בכיכר רבין בתל-אביב, לא הייתי מופתע או מאוכזב. ברגע שעד אז להרבה אנשים טובים לא היה אכפת איך המשטרה מתייחסת לבני נוער בעמונה או לבדואים בנגב, לא היו צריכים להיות מופתעים שגם הם ירגישו על בשרם את נחת הזרוע של אותו שוטר אלים. כך הוא הורגל. דרך אגב, המקרה של משפחת אטיאס ז"ל קרה עם מוקד 100 שלא היה בשטחים, כך שאי-אפשר לטעון שיש קשר גיאו-פוליטי למקצוענות של המשטרה.

יש לזכור שמשטרה מוחלשת, לא יעילה ובעלת תדמית שלילית מהווה איום ישיר על הדמוקרטיה במדינה. היא מעודדת יחידים או קבוצות באוכלוסיה שהתייאשו ממנה או איבדו בה אימון לקחת את החוק לידיים ובמקביל היא גם מגבירה אפשרות לניסיונות שוחד ושאר העברות שקשורות בפעילותה.

כידוע כל משבר הוא גם אתגר, לצערנו לעיתים הוא גובה מחיר כבד, כפי שנכחנו ללמוד מאסון הכרמל. ייתכן והזעזוע עד תיעוב מחמת המחדל של המשטרה בחטיפת הנערים יהפוך לדיון ציבורי ענייני שבעקבותיו יתחוללו בה שינוים ושיפורים נדרשים כדי שאנחנו כאזרחים באמת נזכה למשטרה מוכשרת ומתפקדת היטב.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פצוץ בצינור ב01.00 ברח' ירושלמי. מכונית חונה על המקום. מה תעשה המשטרה? מה תעשה ניידת 10-313?

  כלום.
  כמות המים שזורמת ברחוב עצומה. אנשי הגיחון (שיש עליהם בדכל"ל הרבה תלונות) הגיעו מיד למקום ובקשו את עזרת המשטרה במציאת בעל הרכב או לחילופין, גרירתו כדי לאפשר את הטיפול בפיצוץ.
  בינתיים סגרו את המים לתושבים.

  לילה. הרוב ישנים אבל לא כולם. במוקד 106 יודעים לספר לי על פניות רבות ומעבירים אותי לגיחון כדי לקבל מידע מעודכן.
  השעה כמעט 03.00 בלילה. בגיחון מוסרים לי על המכונית ועל כך שהם מחכים למשטרה.

  עכשיו מגיע תור החיוג ל100 . מוקדנית מסבירה לי שניידת בדרך אבל היא מוכנה לזרז אותה עבורי.

  "סליחה? שעתיים בדרך ואת מוכנה לזרז אותה עבורי". המוקדנית מדקלמת את הטקסט עוד פעמיים וטורקת. נו באמת, מה פה לא מובן?

  חיוג חוזר – הפעם אני עם קול סמכותי שדורש לדבר עם האחראי. "הניידת במקום" הוא מסביר לי.

  כבר אחרי 03.00 . הסקרנות גוברת. הפיצוץ מרחק מספר בתים ממני. לילה נעים בחוץ. החלטתי שטוב מראה עיניים.

  לא ניידת ולא בטיח. רק צוות של הגיחון שמנסה איכשהו להגיע לפיצוץ למרות המכונית.

  שוב חיוג ל100. שוב דרישה לדבר עם אחראי. הפעם זה ג'ורג'. "נשלח ניידת שתנסה לאתר את הנהג אולי יחפשו בבתים בסביבה. אם לא נמצא אותו נחשוב הלאה". נו באמת, עלינא כמאן, ומה עשיתם עד עכשיו?

  מחכים. בשעה 03.30 לערך מגיעה ניידת עם שוטר ושוטרת ומספרה:
  10-313.

  "הגעתם סוף סוף?" מקבל את פניהם ראש הצוות של הגיחון.
  השוטר שנוהג בנידת מפצח פיצוחים, מוסר את מספר המכונית למוקד ושואל את איש הגיחון: "אי אפשר לחכות לבוקר?".
  "אין מצב" עונה איש הגיחון "תראה את כמות המים שהולכת כאן לאיבוד. ומה, בבוקר כשתתחיל כל התנועה יהיה קל יותר, ומה עם התושבים שכל הזמן גם ככה כועסים עלינו, שיקומו בבוקר ולא יהיה להם מים?".

  השוטר מושך כתפיים ונוסע. הוא ושותפתו לא טורחים לצאת לחפש בסביבה את הנהג (אולי יש לו במקרה שם על הדלת? גם ככה מרוב הרעש והבלגן התעוררו הרבה אנשים, רק ההוא, להכעיס ישן לו והטלפון שלו כבוי).

  לא הספיקה הניידת להעלם בעיקול הרחוב ואיש הגיחון אומר לי "אנחנו נסתדר בלעדיהם. רק חסר לי שיתחילו עכשיו להזמין גרר. גם ככה חיכינו למעלה משעתיים".

  "ואם בעל המכונית יתבע אתכם על נזק?". "שיתבע, מה אכפת לי, אני לא יכול להשאיר כך את המצב ועל המשטרה אני כבר לא רוצה לסמוך".

  השוטר מניידת 10-313 הסביר לי שלא מדובר בסכנת חיים.

  מי יודע, אם לסמוך על המקרה של שליט, לא בטוח שהחטיפה הנוכחית כרוכה בסכנת חיים. אז נחטפו, זה הכאב ראש של הממשלה.

 2. מנחם לוריא :

  תגובה לאשר רוכברגר:

  אשר,
  אתה מעלה,במאמר שלך,מספר טיעונים כבדי משקל,בשל קוצר היריעה אנסה לכוון תגובתי לפן הכללי של הדברים.

  1.

  מדינת ישראל איננה מדינה דמוקראטית.נכון,יש פה בחירות.נכון,יש פה שיח פוליטי חופשי כל עוד לא מדובר בבטחון המדינה. נכון,יש פה ריבוי מפלגות אבל אין שונות גדולה. יש פה שיטת שלטון שהיא תמהיל של ההון וקשריו עם השלטון ולהיפך. אין כאן יצוג של הדמוס. ולכן השאלה האם הדמוס הישראלי רוצה משטרה כזו או אחרת כלל איננה רלונטית.

  2.

  בא נעשה,ברשותך,סדר בסמכויות משטרת ישראל: אין חקיקה המגדירה את הסמכות הטרטוריאלית של משטרת ישראל. יש את פקודת המשטרה המנדטורית – שמכילה תשובה לשאלות כמו:מהי משטרה,מה הם תפקידה וכיצד עליה לנהוג על מנת לבצעם – אבל אין הגדרה של הכלת הסמכות של שטח גאוגרפי כלשהו.

  ב 1976 התקבלה החלטת ממשלה שלפיה הסמכות הגאוגרפית של משטרת ישראל תחול:
  בצפון: בכל השטח עד לקו שביתת הנשק עם לבנון (הקו הסגול),במזרח:עד לקו הירוק,במערב עד למים הטרטוריאלים של מ"י (18 מיל ימי מהחוף בלבד),בדרום עד לקו הגבול עם מצרים נכון ל 6 ביוני 1967.

  מאז חלו כמה שינויים: חוק ירושלים בכיל דה פקטו את האחריות של משטרת ישראל על ירושלים רבתי כולל המזרחית. חוק סיפוח הגולן הקנה למשטרת ישראל סמכות במרחבי הגולן עד לקו הפסקת האש עם סוריה (גם הוא הקו הכחול)ובמקרה הזה על פי סייגים המצויים בהסכם שביתת הנשק מ 1974.

  החוק הישראלי איננו חל על שטחי יו"ש ולכן אין למשטרת ישראל כל סמכות שם. אבל,במסגרת סיפוח השטחים דה פקטו הוקם מרחב ש"י שמטרתו לתת שירותי משטרה לאוכלוסיה היהודית/ישראלית ולה בלבד.

  ממשלת נתניהו הקודמת וגם זו הנכחית דוגלת בממשל צר. כלומר ממשל שנותן מינימום שירותים לאזרח ומשאיר,כל מה שאפשר,לכוחות השוק ולרגולציה של הממשל. שירותי משטרה אינם יוצאים מן הכלל הזה. ולכן קול הדמוס מנוטראל והמצב כפי שקיים עכשיו לא הולך להשתנות לא משנה מה אני,או אתה או כלל אזרחי ישראל חושבים.

  אנחנו יודעים שהיכן שהכוח השלטוני מגלה ריפיון תופסים את מקומו "כוחות השוק" כאשר,"כוחות השוק" הם לא תמיד הכוחות הכי חיובים בארסנל של החברה בכללי ושל החברה הישראלית הפרטני. לכן: את אזורי חלוקת גז הבישול,בעקבות "רפורמה" בענף מנהלים משפחות פשע ששמם המלא מאפיה. לכן את אתרי סילוק הפסולת ברוב מרחבי ישראל מנהלת המאפיה,ולכן את רוב אתרי כריית חול ים מנהלת המאפיה.

  …ולכן: כל פורץ,גנב רכב,מטריד מינית וכו יכול לפעול בחופשיות כי הוא נכנס לריק שהותיר הריפיון הממשלתי כתוצאה מהאמונה בדת הממשלה הצרה. ולכן כל נהג מרשה לעצמו לנהוג איך שבא לו וציות לחוק/לשלט לרמזור הם המלצה בלבד. ולכן אב לוקח את ביתו הישר ללוע משאבות הקרור של רידינג…(גם שם השלט:המלצה בלבד.

  ולכן… אין מספיק שוטרים. ולכן מערך ההדרכה של המשטרה מתאים ל 1948 – עד שיופרט סופית. ולכן כשמשהו לא "מבסוט" מהחלטה של פרקליט ממחוז ת"א הוא מפוצץ לו את האוטו.

  ובאותו עניין: מי שחושב שיחול שינוי אנושי במוקד 100 של המשטרה חי בלה לה לנד. השיח הציבורי בעניין הזה,מפי הממשלה הצרה (צרה תרתי משמע) הוא להקים מוקד אחד לכל שירותי ההצלה והחירום (כדוגמת 911 של הדוד סם). למי שלא הבין את הרמז: יוקם מוקד כזה וכשם שמצלמות הקנס הופרטו לידיה של חברת טלדור כך גם יופרט המוקד לידיה של….

  מנחם.

 3. מנחם לוריא :

  הינה דוגמא...

  קראו את הכתבה עצמה פה:
  http://cars.walla.co.il/?w=//2717958&obref=obnetwork

  ושימו לב לתגובת משרד התחבורע (הטעות במתכוון) – להלן:

  "ממשרד התחבורה מוסרים בתגובה: " לצורך הגברת האכיפה בכלי הרכב המסחריים הכבדים, וכחלק מהשינוי המבני שעובר המשרד, הוקמה ברשות לתחבורה ציבורית יחידת אכיפה המונה פקחים וחוקרים שעברו הכשרה, בהתאם לחוק סדר הדין הפלילי. החוקרים יחלו לחקור עבירות רק לאחר קבלת הרשאה מהשר לביטחון הפנים, בהתאם להוראות הפרוצדורה הפלילית (עדות)." אולם לא מסרו כל התייחסות לעניין הוספת נקודות חובה לרישיון בעבירות אלה או לעניין הפסקת מימון השקילה על ידי מע"צ."

  מנחם

 4. אשר רוכברגר :

  תגובה למנחם

  מנחם,
  תודה על הערות והארות.
  אשר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.