חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דליה דורנר על רשות השידור – חוק הסוגר ארגון הוא בעייתי

נושאים עלו ברשת, תקשורת ב 22.06.14 0:19

בישיבת הוועדה המיוחדת לדיון בהצעת חוק השידור הציבורי, שהתקיימה ביום חמישי 19 ביוני בשעה 15.00 (שתי ישיבות נערכו באותו יום), אמרה נשיאת מועצת העיתונות, השופטת בדימוס דליה דורנר: הרדיו פועל מצוין, למה לפטר את עובדיו? …החוק מדי קיצוני

"החוק, שסוגר ארגון ציבורי בצורה דרמטית ובונה ארגון חדש, בעייתי", אמרה היום השופטת בדימוס ונשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר בדיון הוועדה להצעת חוק השידור הציבורי בראשות ח"כ קארין אלהרר, לדברי דורנר, "החוק לא מדבר על הרדיו. הרדיו פועל מצויין. למה לפטר את כל העובדים שלו? צריך לכלול בחוק פרק על הרדיו. הח"כים צריכים לחשוב למה לפטר את העובדים שלו. הרעיון לפטר את כל העיתונאים ולקבל עיתונאים בלי מכרז כי אין זמן, מאד בעייתי. החוק מדי קיצוני. אני ממליצה לפחות על הוראות מעבר. אי אפשר לזרוק עיתונאים מנוסים, לשלם להם המון כסף ולקחת צעירים בזול. לא יהיה חופש עיתונות בלי עיתונאים רציניים. הנכס העיקרי של הרשות הם האנשים. שיקבעו הוראות מעבר, שאף עיתונאי לא יפוטר במשך זמן מסוים, ובזמן הזה יתחילו להתארגן במכרזים".

ח"כ איתן כבל: "ביום שנתחיל לבחור עיתונאים במכרזים זה סוף העיתונות".

על מינוי השופט שיעמוד בראש ועדת האיתור אמרה דורנר: "מטבע כל שלטון הוא רוצה תקשורת טובה, שישבחו אותו. לכן צריך להקים חומה סינית בין פוליטיקאים לשידור. השיטה היא ועדת איתור שבראשה יעמוד שופט. אבל יש 332 שופטים עם דעות שונות. אם נותנים לשר לבחור מבינהם, לא עשינו כלום". דורנר הציעה שהשר ימנה את השופט על פי המלצת נשיא בית המשפט העליון "המכיר את עמו". "זה הכרחי", אמרה דורנר, " לא לכל שופט יש היכולת. לכן בית המשפט יושב בהרכבים. נשיא בית המשפט העליון יבדוק אם יש לשופט גישה לנושא ויכולת. הוא מכיר את המערכת. אם השופט ייבחר על ידי השר, לא עשינו כלום".

בתגובה לדבריה של השופטת דורנר הציעה יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר כי מינוי יו"ר וועדת האיתור יותנה בהתייעצות עם נשיא ביהמ"ש העליון: "יש ליצור איזון ראוי בין שיקוליהם של גורמים שאינם נקשרים בפעילות פוליטית לבין אחריותו של השר הממונה. רק כך יובטח שידור ציבורי מתפקד ואיכותי אשר ינותק ככל הניתן מהפוליטיקה".

ח"כ עיסאווי פריג' התייחס לתקציב השידור הציבורי בסעיף 68: "מצוין (בדברי ההסבר) תקציב של 200 מיליון להפקה ורכישה של יצירה. האם הסכום הזה יבטיח קיום החוק באיכות שאתם רוצים? ביררתי בערוץ 2, ברשת וקשת. יש להם חצי מיליארד דולר להפקות מקור. מתוך ה-200 מיליון 10% זה לרכישת הפקות זרות. ובמה שנשאר צריך בידור, תעודה, דרמה. בנוסף, מתוך 650 מיליון תקציב מוצע, 200 מיליון אמורים להגיע מהאוצר, כלומר מתקציב המדינה. ואם יהי הקיצוץ, מה יקרה? אין מנגנון שמבטיח את זה. לכן אני מציע תקציב רב שנתי לרשות השידור".

במהלך הדיון התפרצה עובדת רשות השידור וקראה: "איך אני קונה חלב ולחם במכולת? יש קבוצה גדולה של אימהות שלא יכולות לשרוד. תראו את תלוש השכר שלי. חותכים לנו בבשר. אל תגידו לי תירגעי, תפוצצו הכל. אני מתפוצצת. אני והחברים שלי, גמרו אותנו. גהינום, מדינה של גהינום". בשלב זה היא הוצאה מהאולם והמשיכה לצעוק במסדרון דקות ארוכות.

יו"ר הוועדה ח"כ קארין אלהרר הכריזה על הפסקה. כשהוועדה התכנסה שוב אמרה: ״אני מבינה ומכילה את הסערה בה נמצאים עובדי רשות השידור בימים אלה. על אף שלא ניתן לשמוע כל עובד ועובד בדיוני הוועדה, נציגיהם יעידו כי אני נפגשת באופן אישי ומקדישה תשומת לב מלאה לטיעונים של כל ועד וארגון שפנה אליי״. עוד הוסיפה אלהרר כי ״נושא עתידם של עובדי הרשות נידון בימים אלה בין נציגי העובדים למשרד האוצר וכבר אמש הושגה התקדמות משמעותית במשא ומתן. נמשיך לעשות מאמצים לסיים את המהלך בצורה הטובה וההוגנת ביותר״.

לואיז ספורטס מאגודת העיתונאים הביע התנגדות לכך לסעיף 14, העוסק בדוחות כספיים ודוחות על פעילות תאגיד השידור הציבורי, ועל כך שהדוחות יוגשו לשר. על כך אמר השר ארדן: "הגוף החדש אמור להצטיין בשני תחומים – 1. כל חטיבת החדשות והאקטואליה. 2. הפרייה והזנה של שוק היצירה, מתוך פלורליזם. כלומר לא גוף אחד יקבל 80%. זה מאד בריא לכלכלה ולתוכן. למי מפריעה השקיפות?"

הסעיפים שנדונו היום הם 12-19

הודעה לעיתונות מטעם הוועדה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  העיסוק בסעיף פלוני או אלמוני הוא כבר הכרה בעצם הדבר – סגירת הרשות.

  העובדה החצורה שסוגרים את הרשות אחרי הסכם שכבר התקבל בעבר ומסתבר שלא היתה כונה מצד האוצר לישמו – כבר בכלל לא נמצאת על השולחן.

  מתוך ועדת החינוך, התרבות והספורט 10/07/2012

  באיחור רב מגיע נציג האוצר –
  "היו"ר עינת וילף:
  נציג האוצר, אפרים מלכין. בוא אני אעדכן אותך בקצרה. נאמרו כאן כמה דברים…"

  "אפרים מלכין:

  אני יכול להגיד – אני מטפל בחלק מהנושאים של הסכם המימון, יש עוד אגפים שמתעסקים – – –

  היו"ר עינת וילף:
  רק תגיד שם ותפקיד.

  אפרים מלכין:

  אפרים מלכין, אגף הממונה על השכר. אני לא יודע להתייחס לגבי כלל הנושאים שבמחלוקת. אני מטפל רק בחלק מהנושאים. ישנם עוד אגפים באוצר שמתעסקים בנושאים האחרים.

  היו"ר עינת וילף:

  אתה מסתובב במסדרונות? אתה יודע לספר לנו האם יש מחלוקות, מה האווירה?

  אפרים מלכין:

  אני לא מכיר שום אמירה או חזרה מאיזשהן הסכמות, או מכל מתווה שהיה על השולחן. אני לא מכיר שום דרישות חדשות, שום דבר כזה.

  היו"ר עינת וילף:

  שום תחושות חרטה על הרפורמה, על העלויות, על המשמעויות שלה לאוצר? ניסיון לראות אולי אפשר למסמס את זה? אולי אפשר להביא לשיפורים אחרים?

  אפרים מלכין:

  שום דבר כזה. יש אולי ספק לגבי – בגלל היות הרפורמה כזאת מורכבת, ספק לגבי היכולת להוציא אותה לפועל, אבל אין – – –

  היו"ר עינת וילף:

  מה זאת אומרת ספק? הספק לגבי ההוצאה שלה לפועל הוא כנראה רק אצלכם, כי העובדים כאן עשו את חלקם בשביל להוציא אותה לפועל. הכנסת עשתה את חלקה בשביל להוציא אותה לפועל. משרד ראש הממשלה עושה את חלקו בשביל להוציא אותה לפועל. אז זה ספק, הוא אצלכם. אתם אלה שאמורים להוציא אותה לפועל.

  אפרים מלכין:

  לא, אנחנו בסוף מקסימום אמורים לאשר את ההסכמים הקיבוציים ולחתום על הסכם מימון. אנחנו לא אלה שאמורים בסוף להוציא את הרפורמה – – –

  היו"ר עינת וילף:

  שני הדברים שמצוינים כאן שוב ושוב כמחסומים העיקריים להתקדמות.

  אפרים מלכין:

  נכון, אבל אני אומר, מבחינת משרד האוצר, כל ההסכמות עדיין עומדות בעינן.

  היו"ר עינת וילף:

  אז למה זה לא מתקדם?

  אפרים מלכין:

  לא קרה שום דבר. יש מחלוקות – שחלקן לגיטימיות, חלקן אולי פחות לגיטימיות – בין האוצר לבין הרשות לגבי – – –

  היו"ר עינת וילף:

  מהי מחלוקת לגיטימית או לא לגיטימית?

  אפרים מלכין…….

  וכך הלאה
  http://www.blacklabor.org/?p=54741
  תגובה 4

  חשוב לקדם את דרישת אומ"ץ
  http://www.blacklabor.org/?p=54672

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יש איזה אירוניה טרגית בעובדה שח"כ אלהרר, עו"ד שמתמחה בזכויות של אנשים עם מוגבלות – מטפלת ב"זכויות" עובדי הרשות המפורקת, כאילו מדובר בעוד גזרת גורל.

  הלב נחמץ.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.