postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » למי חשוב התיקון לחוק משק הגז?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למי חשוב התיקון לחוק משק הגז?

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 11.06.14 0:27

בשקט בשקט, בזמן שכולם מתרכזים בבחירתו של רובי ריבלין לנשיא, הצעת החוק שנתפרה עבור פז והוגשה על ידי רוברט אילטוב (הליכוד ביתנו) ואיילת שקד (הבית היהודי), תעלה להצבעה בוועדת הכלכלה. המשמר החברתי קורא לעצור את קידום הצעת החוק ולקיים עליה דיון ציבורי

מאת: מערכת המשמר החברתי


הצעת החוק הזאת כל כך חשובה לחברת פז עד כדי כך שמנכ"ל החברה, יונה פוגל, התרוצץ במסדרונות הכנסת כדי לשכנע את חברי ועדת הכלכלה לתמוך בהצעת החוק.

אנחנו קוראים לחברי וחברות ועדת הכלכלה: זאת הזדמנות בשבילכם להראות עבור מי אתם עובדים. לציבור אין לוביסטים ומנכ"לים שיסתובבו בכנסת! אתם ואתן נבחרי הציבור שלנו, והאינטרס הציבורי צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות!

פורסם במקור בפייסבוק של המשמר החברתי

 

להלן רשומה המפרטת את התהליכים למניעת ריכוזיות בשוק האנרגיה הישראלי בעקבות תגליות הגז ומסבירה שהצעת התיקון לחוק שהגישו ח"כ רוברט אילטוב ואיילת שקד תגרום למצב הפוך, לריכוזיות ולשליטה של שתי חברות "בזן" ו"פז" בשוק זה

ללא דיון בכנסת ומתחת לרדאר, שוק שיווק הגז – שממילא אינו תחרותי – יישאר בידי החברות הגדולות

הצעת חוק משק הגז הטבעי (תיקון – הגברת התחרות), התשע"ד–2014, שעברה בקריאה טרומית בכנס החורף האחרון ועולה בימים אלה לדיון בוועדת הכלכלה, מבטיחה להגביר את התחרותיות בשוק שיווק הגז הטבעי בישראל ומכירתו. אלא שהמשמר החברתי מצא כי רק שתי חברות בישראל – בז"ן ופז – ירוויחו מהתיקון בחוק. כמו כן, הצעת החוק עברה ללא דיון מהותי בכנסת, בהשתתפות עשרה ח"כים בלבד ומבלי שנכח במליאה ולו ח"כ אחד מהאופוזיציה. לפיכך עולות שאלות רציניות באשר לתכלית הצעת החוק, אפשרותה להגביר תחרות בריאה ואמיתית, ותפקידם של חברי הכנסת כמגיני הכלכלה הישראלית.

מה רוצה הצעת החוק לעשות?

תגליות הגז הטבעי שמול חופי ישראל פתחו ענפי תעשייה ותעסוקה חדשים בעלי פוטנציאל רווח עצום, והמאבק על השלל נמצא, מטבע הדברים, בעיצומו. אחד מענפים מתפתחים אלה הינו שוק הובלת הגז וחלוקתו הצומח במהירות ככל שהגז הופך למקור אנרגיה משמעותי. מיליוני לקוחות רוכשים את הגז ממספר החברות המצומצם שמוכרות אותו – מפעלים, תחנות כוח ובתי מגורים.

כדי למנוע מצב של ריכוזיות בשוק האנרגיה הישראלי, על כל שלבי הייצור, ההפקה והחלוקה בו, מצא לנכון המחוקק להציב חסמים מסוימים על חברות המעוניינות להיכנס לפעילות בתחום. כבר לפני 12 שנה, כאשר נחקק החוק המסדיר את הענף – חוק משק הגז הטבעי – הותקנו הוראות המצמצמות את האפשרות שגורמים עסקיים ישלטו גם בשוק הגז וגם בשוק הנפט. סעיף 4 (א) (2) בחוק קובע כי בעלי שליטה בחברה שמזקקת 10% או יותר מהנפט המזוקק בישראל לא יוכלו לקבל רישיון לשיווק גז טבעי או למכירתו. החוק מחמיר אף יותר, וקובע כי שר התשתיות ושר האוצר רשאים לקבוע הגבלות נוספות על מתן רישיונות בענף הגז הטבעי, על מנת "לקדם את התחרות". כך מנסה המחוקק למנוע מחברה שמחזיקה בנתח שוק משמעותי מענף מסוים (במקרה זה, נפט) מלהשתמש בכוחה ובמשאבים הגדולים שעומדים לרשותה כדי להגביל את התחרות כנגדה בענף אחר (במקרה זה, גז).

בחודש פברואר האחרון הגישו ח"כ רוברט אילטוב (הליכוד-ביתנו) וח"כ איילת שקד (הבית היהודי) הצעת חוק העושה בדיוק ההפך: מבטלת את שני הסעיפים בחוק שאוסרים על מזקקי נפט לשווק גז טבעי ולמכור אותו. בדברי ההסבר להצעת החוק מציינים שני היוזמים כי החוק המקורי נדרש בתקופה בה הייתה במשק הישראלי חברה אחת בלבד לזיקוק נפט, ואילו כיום "ניכרת עלייה במספר השחקנים הפועלים בניפוק תזקיקים". לכן, ועל מנת "להגביר את התחרותיות" במשק הגז, "יש הכרח לאפשר כניסת מתחרים נוספים "אשר יביאו, לדבריהם, להורדת מחירים.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    בשביל מי עובד ח"כ רוברט אילטוב? רמז: לא בשביל הציבור
    מאת: ערן הילדסהיים
    חבר הכנסת רוברט אילטוב הגיש הצעת תיקון חוק מפורטת שאמורה להיטיב עם שתי חברות ענק במשק. כשנשאל בועדת הכלכלה מי עומד מאחורי התיקון -פה הוא פלט תשובה שהיממה את הנוכחים.
    http://kalkala-amitit.blogspot.co.il/2014/06/blog-post_12.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+blogspot/tgrlJ+(%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%94+%D7%94%D7%90%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%99%D7%AA)

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.