postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צדק חברתי – גם מעבר לקו הירוק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צדק חברתי – גם מעבר לקו הירוק

נושאים דעות, זכויות אדם, מדיני-בטחוני ב 9.06.14 1:05

לפני שנלחמים על האי-שוויון של האזרחים סוג א' השבעים, שחיים חיים חופשיים, פחות או יותר – אלון מרום מבקש להזכיר שמתחת לרדאר שלנו מתקיים משטר אפרטהייד אלים, עושק, צבוע ונכלולי, ובסוף כל האידיאולוגיות, תמיד עומד מישהו וסופר כסף

בשנים האחרונות אני מאוד ציני לגבי פיסניקים. גם אני בעד להחזיר את מעלה מכמש ורמות כהנא, אבל זוכר היטב כיצד הרטוריקה הזו, שימשה את המפריטנים בעשורים האחרונים להסוות את מעשיהם – כשהתהדרו: 'אבל מה? אנחנו שמאל, וסיום הכיבוש דוחה צדק חברתי'. ולא שהם באמת התכוונו, או עשו, שלום. רק מלל מלל מלל, בצוותא ובסלוני כפר שמריהו והקומה המאתיים במגדלי You (שימו לב לשם: אתה, כמו בפרסומות בסגנון של "מגיע לך יותר", לך, אתה, אני – לא אנחנו).

Having said that,

צפיתי בסדרה החדשה והמצויינת של מודי בר-און וענת זלצר, "כביש 90". זהו הכביש שחוצה את הארץ לאורכה דרך הבקעה. קשה להישאר אדיש לייבוש הכפר ג'יפטליק ממים המוצג שם (ולא שחסרים שם מים מליחים לחקלאות, הם רק מופנים ליהודים). אדיש לנישול החקלאים מאדמותיהם בתירוצים "ביטחוניים", ולהרס בתים וסיפוח שדות ומסירתם ל- נכון, "נאמנים" יהודים. 5,000 מבני העם הנבחר שולטים שם ב- 94% מהאדמות החקלאיות, בעוד עשרות אלפי פלסטינים רועבים – פשוטו כמשמעו. מודי, למשל, עצר שם לרגע ליד מאהל בדואי, ונדהמתי כמוהו מהילדים הרצים אליו ומתחננים לאוכל. זה היה מביש. לא אנושי אפילו, והכל בשמי, בשמכם – ואת מי זה בכלל מעניין עכשיו בשרב הזה? (דמיינו מה היתה הטמפרטורה בבקעה היום). ועוד לא דיברתי על 60 ש"ח ליום שמרוויח שם פועל, (אי) חשמל, על המיתות המשונות של ילדים מקליעים – כשאף אחד לא עומד לדין על כך, על עוד מאות עוולות עליהם אנחנו לא מדווחים.

סתם, חשבתי לעצמי מין הרהור כפירה אישי שכזה. אולי באמת לפני שנלחמים על האי-שוויון של האזרחים סוג א' השבעים, שחיים חיים חופשיים, פחות או יותר – אולי בכל זאת צריך תמיד לזכור, שמתחת לרדאר שלי ושלך, מתקיים משטר אפרטהייד אלים, עושק, היפוקרטי ונכלולי. ובסוף כל האידיאולוגיות, תמיד עומד מישהו וסופר כסף.

הלוואי שתקום פה סוף סוף מפלגה כנה, שבאמת תייצג את הקול השפוי. גם במדיני, גם בחברתי-כלכלי. אחרי הכל – אנחנו הרוב השפוי. אני משוכנע שרוב האנשים כאן טובים. רק צריך להעיף קיבינימאט את כל הצבועים שיושבים על ה"טיקט" של הייצוג של אותם אנשים טובים. את ציפי, פרץ, מצנע, וכן – גם את בוז'י.

כנות, זה שם המשחק. והאמת תמיד צפה בסוף. את זה כולנו יודעים מחיינו הפרטיים.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

6 תגובות

 1. שרי :

  מי חותם על הכתבה הזאת?

  הכתבה הזאת כוללת נתונים אשר לעניות דעתי,חלקם החשוב, אינו מדוייק.

  נכון, הכתבה מתייחסת לדברים שהוצגו ע"י מודי בר און אשר , כפי שגם צויין בכתבה , "עצר שם לרגע ליד מאהל בדואי" וראה מה שראה, ברגע שרעה.

  אני חיה 32 שנה בבקעת הירדן. מכירה היטב את הג'יפטליק ואפילו באותו יום שצפיתי בסרטון של בר און, הייתי שם. אז, למי שמעניין, יש מים בג'פטליק. יש עוד הרבה דברים שאני יכולה לספר על היחסים שלנו עם האנשים שגרים בשכנותנו, שבר און, משום מה התעלם מהם. אם תרצו, אוכל לפרט. בינתים אשמח לדעת מי כתב את הכתבה כאן (ובחר לא להזדהות) כדי לספר לו קצל על הצד השני של הדברים. אולי הוא/היא ירצו לדעת את האמת, שבדרך כלל נמצאת באמצע

 2. דורון :

  המאמר הוא פרי עטו של אלון מרום

  כפי שמצוין בכותרת המשנה.

 3. אלון מרום :

  אני כתבתי

  שרי, כפי שציינת המאמר ניזון עובדתית מהסדרה בהפקת מודי בר און וענת זלצר. ראיתי סרטים דוקומנטרים רבים שלהם ואינני מזהה שום בעיית אמינות מצידם.
  התיקון הקליל היחיד שהייתי מעדכן, הוא שמדובר במאגר מים מטופלים (ולא מליחים). מצויין שם שזהו המאגר הגדול במדינה, ומימיו מופנים לחקלאים יהודים.
  אני מציע לך לכתוב תגובה מסודרת, מגובה בעובדות (למשל, למי מופנים מי המאגר? מה שכר פועל פלסטיני לעומת פועל תאילנדי? מה משקל תמר שמשווקת מג'יפטליק ומה של זו מהשטח הצבאי הסגור של החקלאים היהודים (ההפרש הוא הוכחה למחסור במים)? וכו'). אני משוכנע שמערכת עבודה שחורה תפרסם תגובה כזו.
  וכמובן שאין לי שום טענה אישית אלייך, אלא לממשלות שמקיימות מדיניות גזענית ולאומנית זו.

 4. ל רפי :

  איננו זקוקים למפלגה כנה, אנו זקוקים לאנשים נורמלים

  אנשים נורמלים יודעים להבחין בין אמת לשקר ובין צודק ללא צודק, בין שפוי למטורף ואפילו בין צבוע לדוב אמת.
  אנשים נורמלים אינם מדקלמים סיסמאות כתחליף למציאות ואינם פותרים בעיות בהבל פה של אידיאות סרק.
  אנשים נורמלים יודעים שהחיים אינם שחור ולבן אלא אינסוף גוונים של אפור ואפילו שלא כל מי שחושב שארץ ישראל שייכת לעם ישראל הוא בהכרח "זולל ערבים"…

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  פרקטיקות של עינויים, התעללות, אלימות פיזית ומילולית, איומים ויחס משפיל – כך נשמעות עדויות על מעצרי קטינים פלסטינים בגדה. 47 שנה ל-67'
  מעצרי קטינים בגדה המערבית הינם עניין שבשגרה ואינם בגדר סוד. אופני ביצוע המעצר וניהול החקירה, לעומת זאת, אינם זוכים לחשיפה מספקת. זכויות יסוד בסיסיות הניתנות לחשודים בישראל, לא כל שכן ההגנות המיוחדות המובטחות לחשודים-קטינים, אינן נחלתו של הקטין הפלסטיני שנעצר על ידי כוחות צה"ל.
  ארגון DCI-Palestine) Defense for Children International – Palestine Section), הפועל לקידום זכויות הילד הפלסטיני בהתאם לקווים הקבועים באמנה הבינלאומית לזכויות הילד ולסטנדרטים בינלאומיים אחרים, אסף במהלך שנת 2013 עדויות מילדים פלסטינים שנעצרו על ידי כוחות הצבא וסקר 107 מעצרי קטינים בגדה המערבית ובירושלים המזרחית. מתוך עדויות אלה עולה מגמה חדה וברורה של נקיטה בפרקטיקות של עינויים, התעללות, אלימות פיזית ומילולית, איומים ויחס משפיל, כאשר לעתים מטרתן להביא את הקטינים החשודים להודות בעבירות שביסוד החקירה ולעתים הדברים נעשים לשמם, ללא כל תכלית הנראית לעין, מלבד שעשוע לחייל השומר על הקטין או מתוך תפיסה המוחקת כליל את אנושיותם של אותם קטינים.
  http://www.haokets.org/2014/06/07/%D7%96%D7%94-%D7%94%D7%99%D7%94-%D7%91%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%A9-%D7%9C%D7%A4%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%95%D7%A7%D7%A8/

 6. חקלאי :

  סדרה מגמתית של קלשאות נבובות

  לא רק בפרק על גפטליק, אלא לאורך כל הסדרה ההפקה נופלת לקלשאות. בית שאן, למשל, בתנופת פיתוח אדירה! מאז שנפטרו ממשפ' לוי ושחיתותיה העיר שינתה פניה! במקום להראות את הפיתוח חיפשו לצלם את מעט השיכונים שעוד לא שופצו וקינחו בשוק לאחר יום מסחר. כאילו שבסוף יום המסחר שוק מחנה יהודה נראה טוב יותר. בפרק על ג'פטליק ראיתי משפ' בדואית עושה מכה על איש שמאל פראייר שתקוע באובר ביקורתיות עצמית ומגלחת ממנו כל דבר שזז (ולא מספיק מהר).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.