postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הקמת מפעל מזהם פרוטרום במבואות הגלבוע – הדיון בכנסת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקמת מפעל מזהם פרוטרום במבואות הגלבוע – הדיון בכנסת

נושאים בריאות ואיכות סביבה, תכנון ובניה ב 1.06.14 19:54

מחר (יום ב') תערוך מליאת ועדת הפנים והסביבה של הכנסת דיון על התכנון להקים בגלבוע מפעל של חברת פרוטרום שגרמה לזיהום סביבתי חמור במפרץ חיפה. דני עטר ראש המועצה האזורית גלבוע תומך בהקמת המפעל אולם התושבים מתנגדים  

מאת: א.גלעד

מחר 2 ביוני 2014 בשעה 13.00 ייערך במליאת ועדת הפנים והסביבה של הכנסת דיון בנושא פרוטרום
(תכנון להקמת מפעל מסוכן והרסני של חברת פרוטרום באזור התעשייה החדש "מבואות הגלבוע" הצעה לדיון מהיר של ח"כ חנין זועבי.)

אולי הדיון יעזור למנוע את האבסורד של מסירת כספים לטייקונים אמריקאים שזיהמו את ישראל.

הקמת מפעל פרוטרום בגלבוע, לכאורה לא נשמע נורא, אבל מאחוריו מסתתרות עוולות רבות. נתחיל באלו הכלכליות כי הסביבתיות הן כל כך ברורות ופשוטות. הקמת המפעל בגלבוע היא סכנה חמורה לגלבוע שגם כך לא סובל מעודף מוניטין חיובי. כל מה שיש לו זה הירוק והעמק.

אבל לא רק שרוצים להקים בגלבוע מפעל מזהם שהפר את החוק פעם אחר פעם, גם רוצים להעניק מענק כפול לבעל מפעל היושב באמריקה הרחוקה ומזהם אותנו כאן. הוא גרם לזיהום התעשייתי כנראה החמור ביותר בתולדות מדינת ישראל. ג'ון פרבר האמריקאי והתאגיד שלו ICC International chemical corporation יקבלו כסף ממדינת ישראל פעמיים למרות שהם זיהמו בחומרה וביודעין!! – פעם אחת כשהמדינה צריכה לשלם על הנזקים הבלתי נסלחים שעשו המפעלים בבעלותם – טיהור במיליוני שקלים של הזיהום הסביבתי החמור (האזור בעכו עדיין עומד שומם ומזוהם) ופעם שנייה כשמדינת ישראל דרך משרד התעשייה והמסחר עתידים לתת להם מענק על הקמת המפעל בגלבוע. (אחרי שכל המועצות האחרות בסביבה זרקו אותם מכל המדרגות).

ועדיין לא דיברתי על העלות החברתית והכלכלית של פגיעות 80 העובדים שתבעו את המפעל וזכו בסכום מגוחך, על הריסת חייהם והפיכתם מאנשים פרודוקטיביים לאנשים חסרי תקווה שהם גם נטל על החברה, על הפגיעה בסביבה הרחבה יותר – מה ההשלכות על הילדים שגדלו ליד המפעל הזה? מישהו יודע? מישהו עוקב? ועוד..

על האבסורד במתן המענק של משרד התעשייה והמסחר לחברות מזהמות היה דיון כבר ב2005. בסיכום הדיון אמרה לאה נס יושבת הראש דאז שלא יתכן שהמדינה תתן מתנה למי שזיהם ועוד לפני שהוא שילם על כך. אלא שעברו כמעט 10 שנים ולא קרה מאז כלום לתיקון האבסורד .

יש להציל את הגלבוע מגזרה קשה של חיים בצל מפעל מזהם ומדיף ריחות חריפים המסכן את בריאותנו ובריאות ילדינו. להלן העצומה שלנו שיש בה מידע נוסף.

ערב הדיון בכנסת היינו רוצים שכמה שיותר אנשים ידעו על כך.

להלן העצומה. נא הוסיפו חתימתכם

העצומה: : http://www.atzuma.co.il/stopfrutarom

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. מערכת עבודה שחורה :

  ועדת הפנים קראה שלא להקים את מפעל פרוטרום במועצה האיזורית גלבוע עד לקבלת חוות דעת ברורה של המשרד להגנת הסביבה
  2 ביוני 2014, ד' בסיון תשע"ד, בשעה 17:40
  ועדת הפנים והגנת הסביבה, בראשות ח"כ מירי רגב, דנה היום בתכניות להקמת מפעל פרוטרום באזור התעשייה החדש "מבואות גלבוע". את הדיון ניהל ח"כ חמד עמאר. הדיון נקבע בעקבות הצעה לדיון מהיר של ח"כ חנין זועבי.

  על פי טענות תושבי האזור המפעל המתוכנן אינו תואם את אזור התעשייה המיועד להיות "פארק עסקים ירוק", שכן מדובר בתעשייה כימית לכל דבר המפיקה חומרים מן הצומח באמצעים כימיים שעלולים לסכן את הסביבה ואת אלו השוכנים בה. כמו כן טוענים תושבי האזור כי אין להם אמון במפעל, שכן הוא נמצא בבעלות או בעלות חלקית של תאגיד הכימיקלים העולמי ICC שבבעלותו היה גם מפעל "תעשיות אלקטרוכימיות" בעכו שזיהם את הסביבה בכספית האופן חמור ופגע גם בעובדיו. בדיון התברר כי מועצות אזוריות אחרות דחו את המפעל ואילו המועצה האזורית גלבוע אישרה את הקמת המפעל. עוד טענו התושבים כי המפעל והמועצה האזורית אינם נוהגים כלפיהם בשקיפות.

  ארי רוזנטל מנכ"ל המפעל טען כי בניגוד לתעשיות אלקטרוכימיות המפעל החדש אינו עוסק ב- PCV. עוד אמר כי המפעל יעמוד בכל הדרישות הסביבתיות שהועמדו לו. נציגות התאחדות התעשיינים תמכה אף היא בהקמת המפעל.

  בסיכום הדיון, קרא ח"כ חמד עמאר למשרד הפנים ולמועצה האזורית גלבוע לא להתקדם עם הקמת המפעל עד לקבלת חוות דעת ברורה מהמשרד להגנת הסביבה. עוד ביקש כי משרד הפנים יבדוק את הטענה כי פארק התעשייה אמור להיות "פארק עסקים ירוק". הוא קרא למועצה האזורית גלבוע לנהוג בשקיפות כלפי הציבור ולשתפם בתהליכי קבלת החלטות.
  http://main.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/press020614-tyqa.aspx

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.