חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יום ירושלים – הנתונים שמעבר לדגלים

נושאים איכות השלטון, חדשות ב 26.05.14 2:02

לקראת יום ירושלים, האגודה לזכויות האזרח מפרסמת את מסמך "עובדות ונתונים" השנתי, הסוקר את מצבה של למעלה משליש מאוכלוסיית העיר – תושביה הפלסטינים של ירושלים המזרחית. השנה, הופנה הזרקור ביתר שאת אל ההפקרה המוחלטת של השכונות הירושלמיות שמעבר לחומת ההפרדה

בחודשים האחרונים נחשף מצבן הקשה של שכונות ירושלים המזרחית שהופרדו מהעיר על ידי חומת ההפרדה. למעלה מ- 100,000 תושבים בשכונות אלה, הנמצאות בתוך שטחה המוניציפאלי של ירושלים, אינם מקבלים שירותים מינימליים – כמעט ללא בתי ספר, ללא מגרשי משחקים מוסדרים, ללא תאורת רחוב, והתשתיות מוזנחות. גם המשטרה אינה נוכחת, והתושבים מתלוננים על עלייה בהיקף הפשיעה, כולל מקרי שוד ורצח. במרץ 2014 נפסק זרם המים בעשרות אלפי בתים שמעבר לחומה.

Photo

הנתונים חושפים תמונה מבהילה של עוני, מצוקה והזנחה: 75.3% מתושבי ירושלים המזרחית חיים מתחת לקו העוני  ו- 82.2% מהילדים באזור זה. למרות זאת, מספרן של לשכות הרווחה בעיר נמוך משמעותית ביחס לגודלה של האוכלוסייה הנזקקת: לעומת 18 לשכות רווחה במערב העיר, במזרח פועלות רק 5. עובדת סוציאלית במערב העיר מטפלת בממוצע ב-90 תיקים, לעומת 120 תיקים במזרח. כ- 90% מהקטינים הנזקקים לטיפול נפשי אינם מקבלים אותו.

מצב התשתיות בירושלים המזרחית בכי רע: אישורי הבנייה ניתנים בצמצום, כאשר רק 14% משטח העיר המזרחית מתוכנן לשמש לבנייה למגורים לפלסטינים; שליש מהאדמות הפלסטיניות בירושלים הופקעו מאז 67' לטובת בנייה ליהודים וכ- 35% מהשטח המתוכנן בשכונות הפלסטיניות מוגדר כשטח נוף פתוח שאסור לבנות עליו. בכל השכונות יש מחסור אדיר במבני ציבור כגון בתי ספר, גני ילדים, טיפות חלב, סניפי דואר, מגרשי משחקים וכיו"ב.

 

למסמך עובדות ונתונים של האגודה לזכויות האזרח

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.