חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שיטות הפעולה של החברה לישראל

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 26.05.14 2:07

קמפיין ליצירת דעת קהל אוהדת לצד איומים בסגירת מפעלים ועצירת השקעות – כך עמלה חברת  "כימיקלים לישראל" להשפיע על מקבלי ההחלטות להתאים עצמם לאינטרסים שלה. חלק א'

מאת אמנון פורטוגלי

לכאורה זו סחיטה באיומים

תגובתה של כי"ל להמלצות ועדת ששינסקי השניה היא לכאורה מהלך של סחיטה באיומים. האם המדינה תאכוף את החוק על המאיימת? מאת: יעקב לקס

לקריאה נוספת

חברות כמו צים, מפעלי ים המלח ורותם אמפרט הנמצאות בבעלות החברה לישראל, נמצאות בתקופה האחרונה בכותרות מסיבות שונות, שהמכנה המשותף להן הוא כסף בהיקפי עתק.
צים מנסה להשיג הסדר חובות הכרוך במחיקת מאות מיליוני דולרים ודרישה מהממשלה לוותר על מנית הזהב שבידי הממשלה.
מפעלי ים המלח נמצאת במאבק נגד המלצות ועדת ששינסקי השנייה, להטיל עליה מס רווחי יתר.
רותם אמפרט מפעילה לחצים וקמפיין אדיר כדי לקבל זכויות כרייה בשדה בריר שיתנו לה שליטה בסלעי פוספט בשווי הנאמד ב- 25 מיליארד שקל לפחות.

כדי להשיג את מה שהן מבקשות, וכאן מדובר בכספים בהיקף עתק, החברות האלו משקיעות מיליוני שקלים בקמפיין רב ערוצי בתקשורת ובלחצים ישירים על מקבלי ההחלטות. הטכניקות של קמפיין זה מעניינות. הספין-דוקטורס של החברות משתמשים באותן השיטות, התרגילים, והשימוש בלוביסטים כמו שננקטו ע"י תאגידי הגז במאבקם בועדת ששינסקי הראשונה. הכל נראה כשר, חצאי אמת, מידע כוזב, הטעיות, ואיומים. חזרה לעייפה על טיעונים שהופרכו, בגישה שאם חוזרים על שקר מספיק פעמים הוא נהייה אמת.

תאור מצויין של דרך הפעולה התקשורתית והקמפיין של חברות אלו פורסם בריאיון עם מאיר סוויסה יועץ תקשורת ואסטרטגיה, בכתבה על מניפולציה של התקשורת (ללא קשר לחברה לישראל) בערוץ 10.

לדברי סוויסה, הרבה פעמים אנחנו מעניקים לאמת גוונים וצבע ומתבלים אותה במקום שצריך לתבל את אותם גוונים אפורים. אנחנו משנים את המציאות ובונים אותה כך שנגיע לנרטיב הנכון עבור הלקוח, באופן כזה שהיא מתאימה לצרכים אד-הוק של הלקוח.

בנוסף למניפולציה של התקשורת, יש גם מדיניות בריונית של איומים בגוונים שונים שהפכה לשיגרה מצד חברות החברה לישראל. איומים על הממשלה במקרה של צים, איומים על הממשלה המלווים בהכפשות על שרת הבריאות יעל גרמן במקרה של רותם-אמפרט, ועל ועדת ששינסקי במקרה של כיל/מפעלי ים-המלח.

צים מאיימת שאם המדינה לא תוותר על מניית הזהב שלה, החברה תחוסל. בישיבת ועדת הכספים בפברואר 2014, אמר רפאל דניאלי מנכ"ל חברת "צים", כי הנפקה של 'צים היא קריטית וחשובה. לדבריו, צים ניסתה לצאת בהנפקה בבורסה בהונג-קונג ב-2007 ואחד המכשולים המרכזיים לאי הצלחת ההנפקה הזו הייתה מניית הזהב. דניאלי הדגיש, שהאלטרנטיבה להסדר המוצע, הכולל ויתור המדינה על מניית הזהב, היא של'צים' לא תהייה היכולת לעמוד בהתחייבויותיה כלפי הנושים, הנושים יקחו את האוניות, ו'צים' תתחסל.  הסיפור gk fl שמניית הזהב הינה מכשול להנפקה נראה מעט מוזר, לאור העובדה שבחברה 'אחות ' של צים חברת  כי"ל השייכת גם היא לחברה לישראל, יש למדינה מניית זהב וזה לא מפריע לכי"ל להיסחר בבורסה.
כי"ל, בתגובה למסקנות הביניים של וועדת ששינסקי השניה, מאיימת כי "מסקנות הביניים של ועדת ששינסקי הן טעות כלכלית וחברתית קשה, שתאלץ את כיל לעצור את רוב השקעותיה בישראל, תכפה עליה להתרכז בצמצום הוצאות ובהפחתת הפעילות בישראל לטובת הגברת הפעילות במפעלי החברה בחו"ל לצד השקעות חדשות בחו"ל".
ורותם אמפרט, בתגובה להחלטת שרת הבריאות יעל גרמן להתנגד לכרייה ניסיונית (פיילוט) של פוספטים בשדה בריר, הנחה מנכ"ל החברה, סטפן בורגס, את הנהלת רותם אמפרט, להכין תוכנית לסגירת החברה אם ממשלת ישראל תחליט לא לכרות בשדה בריר.

פעילות האיומים הברוטלית הזו של חברות 'החברה לישראל' עומדת מול תגובה רופסת דפנסיבית של ממשלת ישראל. כך לדוגמה לא שמענו כל הודעה מהמדינה שבמידה וכיל תמשיך באיומיה לסגור את רותם-אמפרט או לשתק את מפעלי ים המלח, אזי הממשלה תבטל את הזיכיון שלה על ים המלח ומכרות הפוספטים ותפעיל את החברות ישירות. לא שמענו על אפשרות שהמדינה תיקח עליה את האחריות להפעלת צים כחברה עצמאית חדשה, כפי שממשלת שוויץ עשתה במקרה של סוויסאיר.

זו אולי הבעיה העיקרית והחמורה בענין זה, התנהגות המדינה שלא מראה משילות. המדינה חייבת להשתמש בסמכותה כריבון, לפעול בצורה פרו-אקטיבית ולא מתגוננת. יש לממשלה הרבה אופציות לפעולה, ואין להיכנע לאיומים ולשיטות הפעולה של חברות הטייקונים.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

5 תגובות

 1. עמית :

  הפרטת החברה לישראל בזמנו הייתה טעות חמורה, היום כאשר החברה נמצאת בקשיים יש לעזור באמצעות קנייה ממשלתית של מניות שליטה והחזרה הדרגתית שלה לידי המדינה, חברה בגודל הזה צריכה להיות מנוהלת דמוקרטית.

 2. דליה :

  תגובת הממשלה רופסת ואינה מראה משילות. לניצול נוסף מציעים לנצל את המצב ולחוקק חוקי משילות. כך משתף השלטון פעולה עם הכרסום במעמד הממשלה.
  הראיון עם מאיר סוויסה ראוי להנצחה. הוא חושף את הכושר המניפולטיבי של חברות תקשורת וייעוץ אסטרטגי. ההשתלחות בפרופ' יהודה היס מהמכון הפתולוגי באבו כביר, אותי לא שכנעה. אני האמנתי בניקיון כפיו, למרות ההשמצות נגדו.

 3. ק. טוכולסקי :

  צריך להלאים את החברה הזו. אחרת מגיע לנו כל מה שעושים לנו.

 4. לקסי :

  משה רבנו גמגם

  משה רבנו העיד על עצמו: "כִּי כְבַד-פֶּה וּכְבַד לָשׁוֹן, אָנֹכִי" (שמות, ד', י').
  הליצנים אומרים שביקש להגיע לקנדה ובשל הגמגום "יצא לו" כנען.
  נתניהו, עידן עופר ומשרתו עתיר התמלוגים Borges מנסים לתקן ולהעביר לקנדים את אוצרות הטבע בדרך של מכירת כיל להם.

 5. יוסי :

  במקרה של צים, המהלכים האחרונים מלווים בשחתות שלטונית שתומכת בביטול מנית הזהב כנגד כל אינטרס לאומי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.