חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד החינוך – כיתות מופת לא ייבחנו בבגרות בשנה הבאה בכיתה י'

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 22.05.14 0:57

אם לשלושה תלמידי מופת, שהצעיר בהם בכיתה ז', קיבלה תשובה כתובה למכתב המבקש לאפשר לתלמידי כיתת מופת לגשת בכיתה י' לבחינות בגרות. תשובת המשרד: "אנו מבקשים לשנות את תפיסת העולם הקיימת …." "לא צריך 'להספיק' את החומר לבגרות"

bagrut

תלמידי כיתות מופת המיועדים לגשת לבחינות בגרות בכיתה י', עומדים מול שוקת שבורה. זאת לאחר הודעת משרד החינוך על ביטול היבחנות בבגרות בכיתה י' במסגרת הרפורמה החדשה בחינוך. הורי התלמידים פנו למשרד החינוך, אך אינם מקבלים הסבר איך ולמי לפנות על מנת לקבל אישור חריג להיבחנות התלמידים בכיתה י'. נראה שהמשרד התיר לאוכלוסיות חריגות מסוימות להיבחן בכיתה י' בשנה הבאה, אך אינו מתיר זאת לכיתות מופת.
המכתב להלן – מתאריך 14 במאי 2014 – שנשלח למשרד החינוך לאחר ניסיונות לפנות בטלפון, אך מספרי הטלפון מנותקים ואינם מעודכנים, נענה בתשובתה של גב' דסי בארי, מנהלת האגף לחינוך על יסודי. תגובתה המופיעה להלן, מעידה שהיא מתעלמת מהעובדה שאם מנהיגים רפורמה בחינוך, יש לאפשר תקופת מעבר מן המצב הקיים למצב החדש. אם תלמידי מופת נכנסו לכיתות מופת לפי ההסכמה שיוגשו לבגרות בכיתה י', יש לאפשר להם ללמוד לפי הסכמה זו. אם רוצים לשנות את הכללים, שיגיעו להסכמות חדשות ויודיעו להורים על התנאים החדשים של כיתות מופת. על הכללים להיות ברורים להורים, ויש לאפשר תקופת מעבר.  תלמידים שהתכוננו בשנתיים האחרונות לבחינות בגרות שאליהם היו אמורים לגשת בשנה הבאה כשהם בכיתה י', לא יוגשו לבחינות בשל היכנסותה לתוקף של רפורמה חדשה. לא ראוי ולא נכון לבטל הסדר זה באמצע בשל רפורמה חדשה. מעולם לא הופעלה רפורמה בחינוך בצורה כה אלימה הקובעת את החלתה מהשנה הבאה ללא תקופת מעבר.
יש מקום לאפשר לתלמידים אלה ללמוד במסלול שמשרד החינוך עצמו קבע להם. אי אפשר לקטוע להם את ההסדר באמצע. משרד החינוך מפר את ההסכמות שנקבעו עם התלמידים הללו. האם זה החינוך לחברת מופת שמשרד החינוך מדבר עליו?

מכתבה של אם לתלמידים בכיתת מופ"ת
שלום רב,
ראשית ברצוני לברך את הרצון להיטיב את מערכת החינוך כיוון שרבים הם האתגרים של המערכת יש לשקול בצורה מעמיקה ומכובדת את המשימה המרכזית העומדת בפני המוסד החינוכי והיא קידום של כלל תפקודם והישגיהם של התלמידים מתוך הכרה בקיומה של שונות בין הלומדים להציבו כיעד מרכזי כדי לתת מענה מקצועי הולם לתכנית , לפיה יש לקדם את כלל הלומדים במערכת. אנחנו נמצאים היום כבר בעיצומו של מפנה עמוק שמתחולל במערכת החינוך.
לצערי כיוון שמשרד החינוך העביר החלטה לגבי אי היבחנות בבחינות בגרות בכיתה י' בצורה גורפת הרפורמה פוגעת בתלמידי מגמת ה"מופת". כתוצאה מהשינויים נפגעו ילדים שמעוניינים ללמוד יותר שעות, יותר חומר ויותר טוב. במסגרת מגמה זו עושים התלמידים בגרות מורחבת באנגלית, בפיזיקה, במתמטיקה ובמקביל מתחילים את לימודיהם לתואר ראשון בכיתה י"א. לצורך זה הם עושים את בחינות הבגרות במקצועות המורחבים כבר בכיתה י'.
מניסיון ארוך-שנים במהלכן מתקיימת המגמה למצטיינים בלימודים תלמידיה משיגים תעודות בגרות עם ציונים גבוהים מאוד ולצד הצטיינות בלימודיהם במסגרת התיכון מגיעים ללימודים אקדמאיים כבר בגיל תיכון, כך שהם מגיעים לשירות צבאי עם תואר ראשון שלא על חשבון הצבא והמדינה.
מתשובה שקיבלתי ממשרד החינוך ניתן להבין שיש התייחסות לאוכלוסיות חריגות אבל לא קיבלתי הסבר איך ולמי יש לפנות על מנת לקבל אישור לילדינו. אנחנו זקוקים לעזרה דחופה כיוון שילדים, שקיבלו הבטחות מפורשת והשקיעו מאמצים רבים על מנת לעמוד בדרישות, מצאו את עצמם מול שוקת שבורה, ואנחנו כהורים לא מוצאים דרך איך ניתן לתמוך בהצטיינות של ילדינו ולהכיר בהם כאוכלוסייה מיוחדת ולאשר להם להבחן ללא קשר לשכבת גילם.
כמי שפועלים לחנך את הדור הבא של אזרחי המדינה, מוטלת עליכם אחריות גדולה וגם זכות גדולה. כמדיניות המשרד ממשיך להטמיע את הרפורמות "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" תוך הקצאת משאבים כאשר יש כאן קבוצה של ילדים ומגמה מובנית, שפועלת שנים רבות ושתלמידיה מגיעים להישגים גבוהים מאוד בבחינות הבגרות. ובמקביל לומדים במוסדות העל תיכוניים ומצליחים להתמודד עם הדרישות של שתי המערכות, התיכונית והעל יסודית. כל זה נעשה במימון ההורים.
אינני מאמינה שמשרד החינוך רוצה לחנך לבינוניות ולפגוע בילדים מצטיינים אלא לעודד מצוינות וכנראה נפלה פה אי הבנה. אנא עזרו לנו ולילדינו שמבקשים רק ללמוד. בתודה מראש על טיפולך המסור,
א………
אם של תלמידים במסלול מופת

תשובתה של גב' דסי בארי, מנהלת האגף לחינוך על-יסודי במשרד החינוך
א…… שלום,
ראשית חשוב להדגיש כי התכנית תחול על תלמידי י' משנת הלימודים תשע"ה, ועל כן איננה רלוונטית לתלמידי י' של היום.
ושנית, וזה העיקר, אנו מבקשים לשנות את תפיסת העולם הקיימת בשנים האחרונות בהם למידה מעמיקה ומועשרת שווה היבחנות באותו מקצוע ברמה של חמש יחידות לימוד והקדמת ההשכלה האקדמית עוד לפני תום לימודי הבסיס.
אנו מאמינים כי כל דבר צריך להיעשות בעתו וכי "תפסת מרובה לא תפסת".
תלמידים כמו ילדייך שלומדים בכיתת מופת יוכלו להמשיך וללמוד בה. ליהנות ממגוון דרכי הוראה ולמידה מעמיקות, יצירתיות וחדשניות ללא צורך "להספיק" את החומר לבגרות.
התלמידים גם יוכלו להמשיך וליהנות מקורסי העשרה ככל שיתאפשר ושהמערכת תוכל לספק להם.
עושר לימודי, העשרה, חוויית למידה, השכלה כללית והשכלה גבוהה אין משמעותן היבחנות מוקדמת.
בתקווה שכל תלמידי כיתות מופת ידעו ליהנות מהלימודים עצמם ומהעושר הרב שייפגשו איתו בעקבות שינוי הגישה והמדיניות

בברכה,
דסי בארי
מנהלת האגף

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חבל שמשרד החינוך מחנך לאי אמון. התלמידים הצעירים הללו חווים על בשרם הפרת הבטחות. הם משקיעים בלימודים מזה שנתיים, אך בשנה השלישית שבה עליהם יהיה להיבחן, מבטלים להם את הבחינות. המסר הוא שמילה היא לא מילה ואין ערך להסכמות ולהבטחות.

 2. כ :

  המגמה עצמה מתחילה בכיתה ז' ואני חושבת שכל התלמידים שנבחנו, עוד בכיתה ו', ועמדו בדרישות האקדמיות של המכינה והתקבלו למגמה כאשר הם מקבלים הבטחות מפורשות מהמערכת ממשרד החינוך/מבית הספר/מעמותת מופת צריכים לקבל הזדמנות לסיים את לימודיהם בהתאם להבטחות שקיבלו ובאמת אם רוצים להתחיל ברפורמה כלשהיא ניתן להתחיל אותה מהשנה הבאה אבל לא להתחיל אותה רטרואקטיבית.

 3. idan57 :

  שלום,
  לפי מה שראתי ממה שענתה הגברת דסי בארי, ראיתי שיש לה מידע לקוי במעט. למיטב ידעתי, בהתייחס למה שאמרה בנוגע ללמודים אקדמאים שילדי מופת ניגשים אליהם לפני סיום הלימודים הבסיסי, תלמידי מופת רוצים לסיים את הבסיס לפני הלימודים האקדמיים בקצב מואץ ומהיר יותר במטרה להכנס לאקדמיה. הם אכן מסיימים את הבסיס ללמודים האקדמיים לפני לימודים אלו.
  זאת ועוד, תלמידי מופת לפי מה שאני שמעתי נהנים מצורת הלימדה שלהם עכשיו, הלמידה המואצת המאתגרת, לימוד איטי יותר לא יגרום להם לכל הנאה אלה לשיעמום בגלל הקצב הזה.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חחח… ברור ש"התכנית תחול על תלמידי י' משנת הלימודים תשע"ה" בחינת הבגרות היום!!!

 5. בריינט :

  מדינת עולם שלישי

  המדינה מנמיכה את המוכשרים והופכת אותם לבינוניים מוחלשים כיאה למדינות העולם השלישי ולמדינות נחשלות כדוגמת מדינות המרחב מסביבנו,סליחה אפילו באירן יש עידוד למצויינות,כאן יש עידוד לנחשלות ,מדוע מי שמסוגל ללמוד בגיל צעיר לימודים אקדמים צריך לבלום אותו? נכון צריך לעזור לחלשים אבל למה להנמיך את המצויינים,אולי כל ההורים של המחוננים יוציאו את ילדיהם וישלחו אותם ישר לאוניברסיטה כבר בסיום כיתה ט'- אולי זו התשובה למשרד החינוך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.