postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » איחור בהגשת תיאום מס השאיר מורה ללא משכורת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איחור בהגשת תיאום מס השאיר מורה ללא משכורת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 15.05.14 1:05

מכתבה של מורה, שמצאה את עצמה במשך חודש ללא שכר בגלל אי הגשה במועד של תיאום מס. דרושה חקיקה שלא תאפשר למצב זה להישנות

שלום רב,

בחודש מאי 2014 לא קבלתי כמורה שכירה את המשכורת החודשית!

בבירור שערכתי, נדהמתי לגלות שעפ"י החוק, מי שאינו מגיש במועד תיאום מס (במקרה שלי בגלל אי הבנה*) מחויב ב 48% מס אוטומטית. יצא איפה שהמס על 4 חודשים עלה על המשכורת וכך מצאתי עצמי חודש ללא שכר. בתחילת מאי העברתי תיאום מס (15%!), במקום עבודתי (עיריית חיפה) סירב הגזבר לאפשר מקדמה על החשבון.

* ​מלאתי לראשונה (נראה שלא בהצלחה) טופס מכוון באתר רשות המיסים בחודש מרץ. הדפסתי אותו ושלחתי למקומות העבודה + מבטחים והאישור משום מה לא התקבל במקומות העבודה. זאת נודע לי באיחור ולכן טרחתי ונגשתי לפקיד שומה בתחילת חודש מאי ומיד שלחתי התיאום למקומות העבודה (15%).

הייתי מצפה :

א. שבעידן המחשוב ביכולתה של רשות המיסים לקבל כל המידע על הכנסות השכירים עפ"י ת.ז. ותיק ניכויים מכל מקום עבודה ולהעביר לבעלויות המשלמות את המס השולי של השכיר מבלי להטריח אותו לטפל בתאום מס. כל שהוא צריך להידרש הוא לדווח בטופס על מקומות העבודה ומספר תיק הניכויים שלהם.

ב. כמורה ששנת לימודים מתפרשת על 2 שנות מס ישנו עיוות נוראי של החוק, כשעד חודש דצמבר המס במקרה שלי היה 14% מס והחוק מעניש אותי על אי מסירת תיאום בזמן באותה שנת לימודים ביותר מפי 3 מס (48%)?! הרי שהמשכורת היא אותה משכורת.

ג.דרושה חקיקה שלא תאפשר מצב ששכיר שעובד, לא יקבל כלל שכר חודשי, כעונש בגלל שלא הגיש בזמן תיאום מס. לכל היותר תהיה התראה ובתלוש יופיע בהבלטה שללא תיאום המס יהיה כפול ובכל מקרה יותר שכר כלשהו בידי העובד.

אציין שכמורה שנים רבות, כמעט בכל שנת לימודים אני נאבקת מול המעסיקים לקבל את כל רכיבי השכר לעיתים חודשים רבים, אך אין נקיטת סנקציות כנגד המעסיק שמלין את שכר המורים. מורה שינסה להיאבק משפטית עלול למצוא עצמו מפוטר אחרי שיזכה בשכר המגיע לו ממילא…

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. לקסי :

  מורתי, ציפיות מוגזמות

  כתבת:
  הייתי מצפה :

  א. שבעידן המחשוב ביכולתה של רשות המיסים לקבל כל המידע על הכנסות השכירים עפ"י ת.ז. ותיק ניכויים מכל מקום עבודה ולהעביר לבעלויות המשלמות את המס השולי של השכיר מבלי להטריח אותו לטפל בתאום מס. כל שהוא צריך להידרש הוא לדווח בטופס על מקומות העבודה ומספר תיק הניכויים שלהם.

  הציפייה שלך מבליעה הנחה שרשות המסים רוצה לפעול בהגינות כלפי כל התושבים ובנוקשות כלפי מי שמעלימים מס.
  ההנחה הזו שגויה.
  רשות המסים פועלת על-פי הכלל שכל התנהלות שתגדיל את הכנסות המדינה היא כשרה ומאידך כל מה שיקטין את הכנסות המדינה הוא רע וצריך להקשות עליו.
  מה שאת מציעה הוא למעשה העברת נטל העשייה הזו מכתפי התושבים לאחריות ועשיה של רשויות המסים וזה מנוגד לקוד ה(לא) אתי של הרשויות.
  גם הצורך של רבבות אנשים למלא טפסים ואולי לשגות ואולי לותר בכלל על הטורח נמצא במסגרת הקוד הלא אתי הנ"ל.
  התוצאה של דרך הפעולה הזו של רשות המסים גוררת אי אמון מצד תושבי ישראל ומכאן קצרה הדרך להונאות מס מה שלכאורה מצדיק את החשדנות של רשויות המס… ובהמשך מעלה את מפלס אי האמון ברשויות בכלל.
  התנהגות המנהיגים אינה תורמת לתיקון.
  ובאווירה כזו כשישאלו תלמידיך, מה תאמרי להם?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.