חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההוצאה לפועל – בוטל מאסר החייבים, יוקם מאגר מידע

נושאים חדשות, משפט ופלילים ב 13.05.14 23:54

​ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את  הצעת חוק של ח"כ מירב מיכאלי ו-77 ח"כים נוספים אשר הציעו לבטל את האפשרות לאסור אדם, כאמצעי לגביית חובו בהוצאה לפועל

מאסר החייבים בוטל בהוראת שעה שנחקקה בשנת 2008, (למעט תיקי מזונות). הצע"הח כפי שאושרה היום, מבטלת לחלוטין את האפשרות לעצור חייב כאמצעי לחץ לתשלום חובותיו. לצד ביטול המאסר, החוק מקנה לזוכה כלי אכיפה חלופיים שמאפשרים לזוכה לבקש להטיל על החייב ביניהן: הגבלות להחזיק דרכון; עיכוב יציאה מהארץ; הגבלת החייב מלהשתמש בכרטיס אשראי; הגבלת החייב להחזיק רישיון נהיגה ועוד.
הצעת החוק הממשלתית אשר הוצמדה להצעת החוק הפרטית של ח"כ מיכאלי קובעת, כי יוקם מרשם חייבים משתמטים שיהיה פתוח לציבור. מאגר החייבים יפורסם באינטרנט. המאגר יכיל חייבים אשר סך חובותיהם עולה על 10,000 ₪ ורשם ההוצאה לפועל קבע כי החייב מסוגל לשלם את חובו ואולם החייב משתמט מתשלום.
נציגי משרד המשפטים חזרו בהם מכוונתם המקורית להותיר את מאסר החייבים על חייבים חובות אזרחיים לרשויות המדינה. כך שמאסר החייבים נותר רק על חייבי דמי מזונות. הודעה של ועדת חוקה חוק ומשפט

תגובת האגודה לזכויות האזרח:

…..הצעת החוק היא איחוד של חקיקה ממשלתית עם הצעת חוק פרטית בהובלת ח"כ מרב מיכאלי, והיא תובא להצבעה במליאה בימים הקרובים.

הצעת החוק משלימה מהלך שהובילו ארגוני זכויות אדם לפני ארבע שנים. אז, בשנת 2009, נחקקה הוראת שעה זמנית לביטול מאסר חייבים. בשנים שחלפו, חודשה ההוראה הזמנית, והתברר כי ביטול המאסר לא פגע בהיקף גביית החובות ואילו אמצעי התייעלות אחרים שנכנסו לשימוש הביאו לשיפור בשיעורי הגבייה.

במהלך הדיונים על חקיקת הקבע לביטול מאסר בגין חובות, נכנעו הממשלה והכנסת ללחצי הנושים והוסיפו הוראה בחוק, הכוללת הקמת מאגר מידע שבו יפורסמו שמות החייבים שחובותיהם עומדים על סכום של 10,000 ₪ ומעלה, והוגדרו על ידי ההוצאה לפועל כ"חייבים בעלי יכולת". באגודה לזכויות האזרח מביעים חשש כבד מהשלכות מאגר המידע על החייבים.

לדברי עו"ד דבי גילד-חיו מהאגודה לזכויות האזרח, "לצד השמחה על כך שכליאת אנשים בגין חובות צפויה להימחק סופית מספר החוקים של ישראל, חשוב לזכור כי מאגר מידע פומבי של חייבים יהפוך ליעד איסוף מידע של חברות האשראי, בעלי דירות, עסקים וגורמים נוספים. הטענה של משרד המשפטים, כאילו שמות החייבים 'יימחקו' ברגע שישלמו את חובם, איננה רלוונטית בעידן כריית המידע. רישום שמות החייבים עלול להפוך לאות קלון לכל החיים."

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.