חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דו"ח זיהום האוויר בישראל לוקה בחסר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 13.05.14 0:01

מאמרה של עו"ד אליס גולדמן מתנועת אומ"ץ בתגובה לדו"ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשבוע שעבר, הטוען (בין השאר) שחיפה אינה בראש רשימת הערים המזהמות בישראל

הדו"ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשבוע שעבר גרם לי להתרגז פעמיים!

פעם ראשונה בגלל המיקום הלא מחמיא של ישראל בדירוג ופעם שנייה בגלל המיקום "הנמוך" לכאורה של חיפה במדד המוזר הזה – יש לומר. כפעילה חברתית-סביבתית מאזור חיפה, נושא רמת הזיהום הנמוכה – לכאורה, של חיפה מאד מטריד אותנו התושבים והפעילים בעיקר לנוכח העובדה ששיעורי תחלואה מסוימים פה במפרץ, הינם מהגבוהים בארץ! אז נכון שראש עיריית חיפה "הכריז" לא פעם שהאוויר של חיפה וסביבתה נקי ונכון שהוא נלחם עד חורמה למנוע הכרזת האזור – כאזור מוכה זיהום אוויר. אך זה לא מרשים אף אחד בעל שכל ישר לנוכח שיעור התחלואה הגבוה באזורנו שמדבר בעד עצמו!

על פי דו"ח של משרד הבריאות שהתפרסם באוקטובר 2007, באזור הערים חיפה, תל אביב ובאר שבע יש תחלואה עודפת במחלות סרטן יחסית לגורמים מסורתיים שנחשבו כהסבר לתחלואה בסרטן (כמו עישון, רקע גנטי, גיל, גילוי מוקדם ועוד). על פי הדו"ח, שיעורי התחלואה באוכלוסיית אזור חיפה גבוהים ב-22% מהצפוי לפי גודל האוכלוסייה! הדו"ח גילה קשר בין מגורים בערים צפופות ומזוהמות לבין תחלואה עודפת בסרטן, ויש חשד גבוה כי מקור הבעיה הוא זיהום אוויר שמקורו בכלי רכב וממפעלים מזהמים.

בקואליציה לבריאות הציבור טוענים שלא ניתן כלל לדעת מהי איכות האוויר היות וחלק גדול מהמזהמים כלל לא נמדד. למזהמי אוויר רבים הכלולים בחוק אוויר נקי לא קיים ניטור או דיגום בשטח האיגוד, או שקיים דיגום חלקי מאוד. מזהמים אלה כוללים בעיקר מתכות כבדות ותרכובות אורגניות החשודות כמסרטנות. כך, לרשויות אין תמונת מצב מהימנה על איכות האוויר במפרץ חיפה.

בדקתי באתר הרשמי של ארגון הבריאות העולמי – מהן שיטות המחקר עליהן התבסס הדו"ח ולא אגזים אם אומר שלא הופתעתי וישנם מספר דברים מטרידים ב"מחקר" הזה! ראשית, מסתבר שהנתונים מתבססים על מדידות ונתונים מקומיים של כל מדינה החברה בארגון – כן, כן – "החתול שומר על השמנת". וכי איזה אינטרס יש למדינה או במקרה זה לאזור חיפה – בעיקר לנוכח הדברים שציינתי בהקשר למאבקו של ראש עיריית חיפה – להודות בעובדה כל כך מביכה?! שנית, הלכו ומדדו פרמטר אחד בלבד המכונה מדד PM10 שלגביו טוענים במגמה ירוקה שעל פי רוב המזהם הזה לא נקשר לפעילות של תעשייה או תחבורה אלא לתנאי מזג האוויר ולכן מאוד תלוי מתי מודדים את המזהם הזה. בימים של אובך או סופת אבק נמדדות חריגות של אלפי אחוזים מהתקן ובימים בהירים הריכוז שלו נמוך מאוד. כך לדוגמה, אם נביט באופן אקראי על נתונים שפרסם איגוד ערים לסביבה מפרץ חיפה בנוגע ל- PM10 נראה שביום רגיל התקבלו נתונים סבירים ואילו ביום של אובך התקבלו נתונים גבוהים במאות אחוזים (29 מיקרוגרם למטר מעוקב ב- 1.3.14 לעומת 708 מק"ג למ"ק ב- 2.1.14 – שהם פי 2 מהריכוזים שנמדדו באפגניסטן שממוקמת במקום הראשון בדו"ח הזה!) שלישית, המדידה לוקה בחסר. חסרים נתונים על זיהום האוויר במתכות כבדות, חסרים נתונים על ריכוזים של תרכובות אורגניות נדיפות ובכלל זה מזהמים מסרטנים כמו בנזן (הנוצר בזיקוק נפט) הקיימים במפרץ חיפה.

כדי להראות את התמונה האמיתית של מה שקורה במפרץ חיפה ולא רק להזדעזע מנתוני התחלואה האובייקטיביים, יש לפרסם את הנתונים האמיתיים ואת התמונה האמיתית של זיהום האוויר בערים המדוברות, צריך להשוות יותר מפרמטר אחד, שעם כל הכבוד – אינו רלוונטי במקרה זה או לפחות בעל משקל מינורי מאד ביחס לשאר המזהמים.

כאמור, הדו"ח הזה מגוחך ולוקה בחסר. דו"ח רציני יבדוק וישווה נתונים של זיהום האוויר במתכות כבדות, תרכובות אורגניות נדיפות (הריח שאנו מריחים פה במפרץ ממש לא תמים!), מזהמים מסרטנים וכל חומר המזיק לבריאותנו.

עו"ד אליס גולדמן היא פעילה חברתית-סביבתית, ציר ועידת המפלגה ויו"ר החוג לזכויות בע"ח בעבודה

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.