postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא רק בישראל

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא רק בישראל

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 12.05.14 0:50

כאשר עולה נושא כלכלי-חברתי, חוזרת ונשנית הטענה ש"רק בישראל יכול להיות דבר כזה". נפתלי גוטמן מבקש להפריך את הטיעון הדמגוגי בעזרת הדוגמאות של דואר ישראל ורשות השידור 

אנחנו כבר רגילים להתלהמות בתגובות אינטרנט ובפוסטים בפייסבוק וברשתות חברתיות אחרות, אבל הסגנון הטוקבקי המתלהם חודר לשיח הציבורי שמחוץ לאינטרנט, כאשר עולה נושא כלכלי-חברתי, חוזרת ונשנית הטענה ש"רק בישראל יכול להיות דבר כזה…" ולזה מתלווה לעתים קרובות "בולשביזם", "מפא"י" וכיוצא בזה. בכוונתי כאן להפריך את הטיעון הדמגוגי הזה ולהראות בעזרת שתי הדוגמאות של דואר ישראל ושל רשות השידור, שהבעיה נובעת מנסיבות אמיתיות ולא מאיזה מציאות מדומיינת של חסידי ההפרטה.

החודש הסתיימה שביתה של עובדי הדואר במחאה על תכנית התייעלות של חברת דואר ישראל שבמסגרתה עתידים היו לפטר אלפי עובדים. העובדים נאלצו להלוות לדואר 5% משכרם. אבל האם הבעיה היא בדואר ישראל? ובכן' הבעיה נובעת מכך שבעקבות שימוש בטלפון סלולרי ודואר אלקטרוני יש פחות ביקוש לשירותי דואר, אלו משמשים בעיקר למסמכים רשמיים, חשבונות ודוחות תקופתיים או משלוח חבילות. אליה וקוץ בה, בדיוק בשירותים אלו הכניסו מתחרים פרטיים לדואר. הדואר למעשה נכנס לתחרות כאשר למתחריו יש יתרון. הם מעניקים את שירותיהם רק במקומות הרווחיים – במרכז הארץ, בעוד שהוא מחויב להעניק שירותים גם בפריפריה. הוא כחברה ממשלתית מחויב לרמת שכר מסוימת בעוד שהם אינם מחויבים בכך.

מי הרוויח: החברות השולחות את הדואר הכמותי ובעלי חברות המעניקות שירות דואר כמותי.

מי הפסיד: הציבור שהדואר החליט לצמצם את שירותיו (נפגעים בעיקר לקוחות הדואר הנע), שמקבל את הדואר הכמותי מאוחר יותר, עובדים חדשים שכעת מועסקים בתנאים פחותים מהעובדים הוותיקים.

והדבר המעניין שתהליך זהה עבר על הדואר המלכותי בבריטניה, תחרות על הדואר הכמותי גרמה לאובדן הכנסות שחייב העלאה של מחירי השירותים לציבור הרחב. בדוחות שניתחו את המצב הובע חשש שהדואר המלכותי יתקשה לספק שירות הולם באזורים הכפריים.

הממשלה החליטה לפרק את רשות השידור ולהקים רשות חדשה. האם התכנים הבלתי רלוונטיים שאליהם התייחס השר הממונה יכולים להיות: הסרט על אביו של ראש הממשלה פרופסור בן ציון נתניהו ז"ל שהוקרן לרגל יום הולדת המאה שלו ולאחר פטירתו, מחווה שלה לא זכו אפילו זוכי פרסי נובל, או חידון התנ"ך וטקס פרסי ישראל שבשניהם הופיע ראש הממשלה?!

בשלטוט (זפזופ) בין תכניות הגעתי לתכנית ראיונות ב- BBC ושם שאל המנחה את המרואיין על הביקורת החריפה שהוא הטיח ב- BBC. "לא ייתכן שעלות הגבייה של האגרה תגזול את רוב האגרה" אמר המרואיין, "ייתכן שיצטרכו לסגור מספר ערוצים" הוא הוסיף. אותם חוליים בדיוק מהן סובלת רשות השידור' וזה כאשר בניגוד ל- BBC אין לה האפשרות למכור תכניות בהפקתה ברחבי העולם.

ניתן לכתוב עוד רבות על המצב בדואר ישראל, על ועדת לנדס ועל מסקנותיה אבל בחרתי להתמקד כאן בסתירת הטיעון של חסידי ההפרטה הטוענים שהדבר נובע ממבנה ייחודי למשק הישראלי. חסידי הפרטה נזקקים לדמגוגיה הזאת של "רק כאן זה יכול לקרות…", כדי שלא נשווה זאת למקומות אחרים שבהם ננקטו אותם צעדי הפרטה ונמצא שהם הגורם לבעיה. השיטה המדעית קובעת שתוצאות ניסוי ייחשבו תקפות אם כל פעם שנחזור על הניסוי תתקבל אותה תוצאה. העובדה שבתנאים זהים במקומות אחרים בעולם מתרחשות אותן תופעות מפריכה את הטיעון שמדובר בחולי הייחודי לישראל.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.