חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עבודות חקר בחינוך – שיווק ופרסום של יוזמה

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 12.05.14 0:34

שני פרסומים של אותה כתבה במקומון חיפאי נראים כניסיון לפרסם ולשווק את שיטת עבודות החקר ולהשתמש בה כתירוץ לביטול בחינות הבגרות. רחל מתוקי, מנהלת מחוז חיפה  במשרד החינוך ויו"ר המזכירות הפדגוגית פועלת לקידום שיטת החינוך החדשה

מאת: דליה בלומנפלד

מצפון תיפתח הרעה

ב-28 באפריל 2014 פורסם במקומון חיפה של "ידיעות אחרונות" (mynet) כי "במשרד החינוך נערכים לשיטת חינוך חדשה". ב-1 במאי פורסמה אותה כתבה באותו מקומון על-ידי אותה כותבת. התוכן זהה.

הפרסום הכפול מעורר את החשד שאין מדובר בכתבה עיתונאית אמיתית, אלא במידע פרסומי המוסווה באצטלא של כתבה עיתונאית. בפרסום מככבת רחל מתוקי, מנהלת מחוז חיפה  ויו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך. לפי הכתוב בו, היא מניעה את היוזמה להנהגת "שיטת חינוך חדשה". ומהי השיטה? עבודות חקר במקום בחינות בגרות.

רחל מתוקי, הידועה כעושה דברו של שר החינוך, הייתה זו שהוציאה לפועל את פרויקט הצמדת רבנים לבתי-ספר חילוניים. ונראה שגם במקרה זה היא מוציאה לפועל יוזמה מבית מדרשו של השר. נראה שהשר רוצה לא רק לצמצם את בחינות הבגרות. הוא רוצה לבטלם. הדרך לביטול היא על ידי שיווק ופרסום "שיטת חינוך חדשה" – עבודות חקר. זו אינה שיטה חדשה, אבל מדוע לא להציגה ככזאת?

לפי הפרסום הנ"ל, משרד החינוך מנהיג את השיטה החדשה, ומתחיל בחיפה כפיילוט. העיר שבה משמשת רחל מתוקי כמנהלת מחוז של משרד החינוך.

המידע הלא אמין בפרסום מבשר כי: "מאז פורסמה הכתבה ב"ידיעות חיפה" פנו אלי מנהלים רבים המבקשים להיכלל בתכנית", כך מצוטטת מתוקי בפרסום. התמונה המצטיירת לפי פרסום זה היא שמשרד החינוך יוזם ניסוי בפרויקט עבודות חקר במקום בחינות, והתלמידים יקבלו עליהם ציון. לפי הפרסום, מנהלים רבים שקראו את הכתבה הזו ב"ידיעות חיפה" מתדפקים על דלתות מנהלת המחוז כדי לצרף את בית ספרם לניסוי.

הפרסום הזה מציג את מנהלי בתי-הספר כאילו פרסום כתבה בעיתון המריץ אותם להצטרף לניסוי. הרי אם היה מדובר ביוזמה  רצינית, משרד החינוך יכול היה ליזום פנייה למנהלים, לארגן להם ימי עיון ולהעביר הנחיות לפיילוט. העניין הוא שנראה כי משרד החינוך רוצה להיראות לא כיוזם, למרות שהוא כן יוזם. הוא רוצה להיראות כנדחף להנהגת "השיטה החדשה" על-ידי מנהלים רבים הרוצים בכך: "מנהלים רבים פנו כאמור למנהלת המחוז במשרד החינוך בבקשה להיכלל ברשימת בתי-הספר שיצטרפו כבר בשנת הלימודים הקרובה לפרויקט." כך בפרסום.

ה"כתבה" הזו במקומון חיפה היא ניסיון לפרסם ולשווק את שיטת עבודות החקר ולהשתמש בה כתירוץ לביטול בחינות הבגרות. וכל זה ייראה כאילו הדחיפה לכך באה מהשטח, ממנהלי בתי-הספר. נראה שהאמת הפוכה. נראה ששר החינוך יזם. הרושם הוא שהדרך אצה לו לבטל את הבחינות.

אמנם בכנס "גבולות הגמישות בחינוך הציבורי" דווח על ידי פקידי משרד החינוך על פיילוט המתקיים בבתי-ספר בחולון על שיטות של הערכה חלופית לבחינת בגרות.חוזר מנכל, שהוציא לאחרונה משרד החינוך, מאפשר בכל מקצוע הערכה חלופית ב-30% מהחומר במקצוע הלימוד. זאת לעומת 70% מהחומר במקצוע שיוערך בדרך הרגילה של בחינת בגרות.

הפרסום הזה במקומון חיפה מרמז שנראה שלשר החינוך אצה הדרך, והוא רוצה לבטל בהקדם את בחינות הבגרות, לא רק 30% מהן, ולשם כך הוא מתהדר בנוצות של "שיטות חינוך חדשות" שאינן חדשות כלל.  לפני שמתחילים בסחף של מעבר מאסיבי לעבודות חקר, כדאי אולי לשים לב למחקרים המעידים על בעיית העתקות בעבודות חקר אקדמיות? שיטת חינוך חדשה זו עלולה להיות חסרת מהימנות, לאור בעיית ההעתקות, והיא עלולה לגרום להידרדרות מצב החינוך ולחנך לתרבות של שקר.

ומה המניע העומד מאחורי יוזמה זו? הרצון לייבא לארץ יוזמות חינוך אמריקאיות? הפרסום במקומון חיפה מדווח כי מתוקי חזרה זה מכבר מארה"ב, "שם למדה ובדקה את השיטה הנהוגה במספר בתי ספר שלפיה לומדים התלמידים בכיתות פתוחות כשביניהן מפריד רק קיר זכוכית, ותפקיד המורה הוא להנחות את התלמידים ולא להרצות בפניהם." הפרסום מבשר גם ש"ייתכן שגם תצא משלחת לארצות הברית כדי לבחון מקרוב כיצד פועלת השיטה…"

אולי מן הראוי הוא ששר החינוך יעיין במאמרו המפורסם של אחד העם "חיקוי והתבוללות", ויפסיק להפוך את מערכת החינוך הישראלית לחקיינית מתוך התבטלות. בישראל מומחים רבים לחינוך, מורים טובים ומחנכים טובים. אין צורך ללכת לרעות בשדות זרים ולחפש שם את הישועה. הישועה תבוא מכאן.

אבל אם בכלכלה ומזומנים עסקינן, אפשר להבין את הגיון היוזמה הזו.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.