postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הח"כים ברוורמן וכבל לחצו – רשות המים תבטל את ניתוקי המים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הח"כים ברוורמן וכבל לחצו – רשות המים תבטל את ניתוקי המים

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 30.04.14 2:10

חה"כ שהובילו את המהלך יחד עם עמותת "ידיד" הודיעו כי הם מברכים את הרשות על הכרתה בעובדה שניתוק מים הינו מהלך לא חוקתי ולא מוסרי אשר אינו תורם להעלאת אחוזי הגבייה של חובות המים

בעקבות לחץ של יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ פרופ' אבישי ברוורמן וח"כ איתן כבל על רשות המים ומשרד האוצר הודיעה אתמול  סמנכלי"ת רשות המים, תמי שור, כי הרשות תמשוך את כללי המים שהונחו לאחרונה לאישור ועדת הכלכלה וכי בכוונתה להביא כללים חדשים שלא יאפשרו לתאגידי המים לנתק מים לצרכנים ביתיים.

בתום דיון שהתקיים אתמול ובו השתתפו חברי הכנסת כבל וברוורמן, סמנכ"ל עמותת "ידיד", רן מלמד, נציגי משרד האוצר ונציגי רשות המים, הודיעה סמנכלי"ת הרשות כי  לאחר למעלה מעשור במהלכו ניתקו תאגידי המים, עשרות אלפי חייבים בשנה, בשל חוב כספי, רובם חייבים עניים שהתקשו לשלם את חשבון המים, מתכוונת הרשות להציג בקרוב בפני ועדת הכלכלה כללים חדשים שבבסיסם האיסור לנתק מים לצרכנים ביתיים.

הפגישה התקיימה לבקשת חברי הכנסת לאחר שבחודשים האחרונים הם קידמו, בשיתוף עם סמנכ"ל עמותת "ידיד" רן מלמד מהלך לביטול מוחלט של ניתוקי המים וזאת בהמשך לדיונים שכבר התקיימו בועדת הכלכלה ושעסקו בכללי ניתוק המים שהגישה הרשות לאישור.  במסגרת המהלך התקיימו פגישות עם סגן הממונה על התקציבים אודי אדירי ונציגי האגף והגישו להם מתווה להגברת יכולת הגבייה של רשות המים ללא ניתוקים. במקביל התנהל משא ומתן עם נציגי רשות המים.

סמנכ"ל האסדרה של הרשות תמי שור, הודיעה בפגישה כי בכוונת הרשות לא לאפשר יותר לתאגידי המים לנתק מים לצרכן פרטי, שלא שילם את חשבון המים. ההחלטה כפופה לאישור מועצת רשות המים שתכריע האם לקבל את המלצת  הרשות. שור הודיעה עוד כי רשות המים מושכת מועדת הכלכלה את "כללי ניתוק המים" שהגישה לפני מספר חודשים לועדה וכי בכוונתה להביא כללים חדשים (לאחר שיאושרו על ידי המועצה), שיסדירו את כללי גביית כספי חשבונות המים, ללא מתן האפשרות לתאגיד המים לנתק את החייב שהוא צרכן פרטי.

ח"כ אבישי ברוורמן הגיב להודעה ואמר כי "רשות המים הפגינה בהחלטתה רגישות חברתית אדירה ואומץ ציבורי. ניתוקי המים הם כלי לא מוסרי ללחוץ על אזרחים לשלם חשבונות מים. אזרחים צריכים לשלם את חובותיהם, אבל במדינה בה שיעורי העוני הם מהגבוהים בעולם המערבי, אסור להשאיר משפחות, עם ילדים קשישים ואנשים חולים מנותקות ממים". ברוורמן אמר עוד כי "ייתן לנציגי רשות המים את כל הגיבוי הדרוש למהלך, וכי הוא מבקש מהם להביא את הכללים מהר ככל האפשר לאישור ועדת הכלכלה של הכנסת".

ח"כ איתן כבל הזהיר את נציגי רשות המים והאוצר כי מהלך שיאפשר ניתוקי מים לא יעבור בכנסת הנוכחית. "זהו מהלך לא מוסרי ואני מתקשה מאד לראות כיצד חברי הכנסת יסכימו לתמוך בו. אנחנו מוכנים למאבק ציבורי כולל כדי להוציא את המילים ניתוק מים מספר הנוהלים של התאגידים" כבל בירך את רשות המים על החלטתה ואמר כי "נפתחה הדרך לדיון אמיתי בין הצרכנים לרשות והתאגידים לבחינת הדרכים המתאימות שיאפשרו לגבות את חובות המים ולשמור על כבודם של הצרכנים".

סמנכ"ל "ידיד", רן מלמד, אמר בפגישה כי "ניתוק מים הוא כלי מאיים ודורסני כמו מאסר חייבים. הוא אינו מגדיל את הגבייה אך פוגע בזכותם הבסיסית של אזרחים רבים למוצר יסוד. אנו מברכים את רשות המים על החלטתה ונסייע בידה לכתוב כללים שישמרו על יכולת הקיום של הצרכנים מחד ויאפשרו את תשלום חובם מאידך".

סגן הממונה על התקציבים באוצר, אודי אדירי אמר כי "אין ספק שבניתוק מים יש בעיה ולכן אנחנו מוכנים לבחון חלופות אך חייבים להבין שמים הוא מוצר שיש לשלם עליו".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית :

  נפלא, מחזירים לציבור את הזכות הבסיסית למים.
  יש לקוות שהצעד הבא יהיה הלאמה של התאגידים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שתי תיאוריות שנשענות לפעמים על נתונים שונים ובכל זאת נותנות אותה תוצאה

  "לאחר חודשים רבים של מאבק ממושך שאותו הוביל ח"כ איציק שמולי בשיתוף הארגונים החברתיים דוגמת: האגודה לזכויות האזרח ופורום מים ירושלים הודיעה הבוקר רשות המים כי בכוונתה לעצור את החקיקה שקידמה למען מתן סמכויות לניתוק מים לתאגידי המים הפרטיים. כזכור, רשות המים היא שקידמה את קידום התקנות ובפעם האחרונה הצליחו שני ח"כ בוועדת הכלכלה, ח"כ איציק שמולי (העבודה) וח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) למנוע מיו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן, שתמך בתקנות, את ההצבעה ועצרו בפועל את יוזמת הממשלה. הסכנה היא שכניסת התקנות לתוקף הייתה מעלה דרמטית את כמות הניתוקים בישראל, שכן במקום לנקוט כנגד החייבים בהליכים משפטיים ובהליכי הוצאה לפועל כאמצעי גבייה (כמקובל כמעט בכל המדינות המערביות) היו התקנות, במידה והיו נכנסות לתוקף, מתירות לתאגידי המים הפרטיים את הסמכות לנתק חייבים ולהתירם ללא גישה למים."
  http://www.blacklabor.org/?p=54447

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בחדרי חדרים.
  http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=62197

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.