postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נייר עמדה – כריית פוספטים בשדה בריר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נייר עמדה – כריית פוספטים בשדה בריר

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 29.04.14 1:00

גילי סופר ואמנון פורטוגלי החברים בעמותת "רוצים לחיות בלי מכרות", ניסחו נייר עמדה המציג עמדת ציבור מגובשת ומנומקת בסוגיית כריית הפוספטים בשדה בריר

רוצים לחיות בלי מכרות

בשם "רוצים לחיות בלי מכרות", פורום המייצג קבוצת אזרחים רחבה ממגוון המגזרים והאזורים בארץ, אנו מבקשים להציג עמדת ציבור מגובשת ומנומקת היטב, המבוססת על ניסיון עשיר, לימוד מקיף ומחקרים, בסוגיה החשובה של כריית פוספטים בשדה בריר

אנו טוענים :

שכרייה בשדה בריר תסכן חיי אדם, תחשוף עשרות אלפי תושבי ערד, אל פורעה, כסייפה ונבטים בפני סיכוני בריאות מעל ומעבר לסף העליון המקובל בעולם המערבי.

שאפשר לקיים את תעשיית הפוספטים בנגב בלי כרייה בשדה בריר.

שכרייה בשדה בריר משמעותה חיסול הפוטנציאל התיירותי של ערד וסביבתה, ומחיקת המוניטין של ערד כמקום עם האוויר הכי טוב בארץ.

ושהכרייה טומנת בחובה גם פגיעה אנושה בערכי טבע ומורשת, בהם הרס דרך אדום המקראית.

להלן נייר עמדה המציג את עיקרי הדברים ומסמך השולל את טענות כיל אחת לאחת:

…"אנחנו גם חוזרים כאן, גם היום, על אותה התחייבות….אם יתברר על ידי חוות דעת כזאת שאכן קיימת סכנה לבריאות תושבי האזור, אנחנו לא נכרה בשדה בריר. זאת התחייבות. אפשר לרשום אותה שוב, בפרוטוקול". יוסי יוגב, סמנכ"ל אקולוגיה ותשתיות, כי"ל דשנים. ישיבת ועדה משותפת פנים-עבודה לנושא סביבה ובריאות, כ"ד באדר א' התשע"א, (28.2.2011(

גם פרנסה גם בריאות

בשנים האחרונות עמלה כימיקלים לישראל עמל רב על מנת לקבל אחיזה בשכבות הפוספט שבבקעת ערד. החברה אינה בוחלת בדבר על מנת לשכנע את מקבלי ההחלטות להעניק לה את מבוקשה. והנה, דו"ח המומחה הבינלאומי שכי"ל דרשה שוב ושוב, מראה שכל הטענות והמחקרים שהציגה החברה, התבררו כלא נכונים. בניגוד למה שטענה החברה ולנתונים שסיפקה – לא ניתן לקיים בבקעת ערד חיים בני קיימא יחד עם כריית פוספטים.

אף כי מדובר בצפי לתמותה מזיהום בשולי ערד ברמות המגיעות עד פי 23 (!) מהסף העליון המקובל בעולם המערבי (ביישובי הבדואים הרמה גבוהה בהרבה ומגיעה עד 3600%), כי"ל אינה עומדת בהבטחתה, מציגה את החלטת גרמן כפופוליסטית, ומאיימת איומי סרק בסגירת רותם אמפרט. (מצ"ב מסמך השולל את טענות החברה אחת לאחת).

מטרתם העיקרית של בעלי כי"ל באישור כרייה באיזור הר בריר, אינה שמירה על פרנסתם של עובדי הנגב, אלא תוספת של נכס בשווי עשרות מילארדי דולרים לנכסי החברה אשר נמסר ללא תמורה וללא מכרז, זאת במסגרת הכוונה למכור את החברה לפוטאש הקנדית.

רוב רובן של המשרות ישמרו גם ללא כרייה בבקעת ערד

על פי אנשי רותם בערד, המכרה עצמו צפוי היה לספק בסך הכל 20 מקומות עבודה (בכרייה, הובלה, שמירה וניהול) שגם הם יועברו מהמכרות הקיימים. רוב רובם של עובדי רותם והקבלנים שלה (כ-1000 עובדים) מועסקים בייצור ולא בכרייה עצמה, ורוב המועסקים בכרייה עצמה ימשיכו ממילא להיות מועסקים במכרות הקיימים. כל אלה יכולים להמשיך ולהתפרנס גם על בסיס סלע פוספט קנוי. מדוע חיפה כימיקלים למשל, שגם לה מפעל דשנים במישור רותם, יכולה להתקיים על בסיס חומר גלם שהיא קונה במחירי השוק (מרותם, מירדן, מרוסיה) מבלי שאיש ידבר על סגירה או על פיטורין?

מפעלי הפוספטים של רותם כורים כיום כ-7 מיליון טון סלע פוספט לשנה, משתמשים בכ-5 מיליון טון ומוכרים החוצה כ-2 מיליון טון (בדיוק הכמות שביקשה החברה לכרות בבריר). אם יבטלו את הייצוא, ויגבילו את הכרייה ל-5 מיליון טון לשנה כולם לצריכה עצמית, מספר השנים שהרזרבות יספיקו להן יגדל מיידית בכ-40%. לו הייתה כיל דואגת כל-כך לעובדים – דבר ראשון שהייתה עושה היה להפסיק מכירת סלע פוספט ליצרנים חיצוניים, ולהשתמש בכל העתודות הקיימות שלה על מנת לשמר ולייצר מקומות עבודה בנגב.

ניפוח מספר העובדים

כאמור, איננו מקבלים את האיום בסגירת מפעל רותם כממשי, אך ראוי לעמוד על המניפולציה שבהצגת מספרי המפוטרים הפוטנציאליים. מספר העובדים המתפרנסים מפעילות הפוספטים מנופח ללא כל פרופורציות. טענת כיל שכל עובד ברותם אמפרט מייצר 7 משרות במשק, מסתמך על עבודה אקדמית שלא נעשתה כלל על רותם אמפרט, אלא על התאגיד כולו.  אך חמור מכך – רותם ממשיכה להסתיר את מספרם האמיתי של עובדיה, ורק משתמשת במונח "מועסקים ישירים", כשהיא

נוקבת במספר המשרות שהיא מכפילה. כך שלמשל, עובד קבלן הקייטרינג שעובד במטבח המפעל, מוצג כ"מועסק ישיר" שמייצר עוד אי אלו משרות. בעוד שהוא אמור להיות מחושב במוכפל ולא במכפיל, ומשרתו האחת נספרת כשמונה משרות.

ראוי לזכור כי אף שיש אי אלו עובדים ותיקים ומאוגדים, המרווחים משכורות גבוהות ביותר. רוב רובם של המועסקים ב"כלכלת המכרות" חיים משכר נמוך בהרבה מהשכר הממוצע, ורבים מהם (ובעיקר העובדים אצל קבלני משנה) חיים משכר מינימום.

כאן אולי המקום לציין כי סכום התמלוגים שמשלמת כי"ל למדינה עבור כריית פוספטים, נמוך מהבונוס שמקבלים חמשת בכירי החברה. (מצ"ב נתונים)

דיון אמיתי במשק הפוספטים הלאומי

הגיע הזמן שמדינת ישראל תעשה מה שטוב לכלל אזרחיה ולא מה שטוב לחברה פרטית זו או אחרת. יש לפתוח בדיון אמיתי על מדיניות כריית הפוספטים של ישראל.

שתי ועדות דנו עד כה בנושא משק הפוספטים הישראלי: ועדת העורכים של תמ"א  14ג',  והוועדה בין משרדית לבחינת משק הפוספטים בישראל. למצער, שתיהן סימנו את המסקנות מראש – כרייה בשדה בריר, או כרייה בשדה בריר.

עד כה, התעלמה המדינה מכך שהפוספטים הם משאב מתכלה, וקבעה לרותם מדיניות של "עסקים כרגיל". במקום שהיקף כריית הפוספטים בישראל (ובעיקר שיעור הייצוא) ייקבע על פי האינטרסים של המדינה, היקף הכרייה נקבע על ידי הכמות שמכרה כיל בשנים האחרונות מתוך שיקולי מיקסום הרווח. כמות זו מותירה אחוזים ספורים מהמשאב הלאומי לשימוש מקומי, בהפקירה את הדורות הבאים. מצ"ב נייר עמדה מפורט בנושא (אט"ד).

סוף דבר

לכרייה בבקעת ערד, השפעות הרות אסון על עשרות אלפי תושבי האיזור. בנוסף לעלייה משמעותית בתחלואה ובתמותה, ובחובה לפנות אלפי בני אדם מבתיהם, מדובר בהרס מוחלט של איזור הכפול בשטחו מרמת גן. כרייה בבקעת ערד משמעותה חיסול הפוטנציאל התיירותי של ערד וסביבתה, ומחיקת המוניטין של ערד כמקום עם האוויר הכי טוב בארץ. הכרייה טומנת בחובה גם פגיעה אנושה בערכי טבע ומורשת, בהם הרס דרך אדום המקראית, שיכולה להיות מנוע צמיחה חשוב לתיירות. בשדה בריר כמות פוספטים שרותם אמפרט כורה בפחות מעשור – שמירת המדבר סביב ערד יוכל לפרנס אותנו לדורי דורות.

"לי אין דילמה. חיי אדם מעל הכול. ולכן, ברגע שיבינו שיש כאן פגיעה בחיי אדם אתם לא תבצעו את הפיילוט ואת הכרייה. אנחנו רוצים להגביר את התעסוקה אבל אין כאן שום קשר למקומות  עבודה אלא רק לחיי אדם". ח"כ מירי רגב, יו"ר ועדת הפנים, דיון מיוחד בסוגיית כריית פוספטים בשדה בריר, 21 במאי 2013, י"ב בסיון תשע"ג

בברכה ,

גילי סופר,  אמנון פורטוגלי

רוצים לחיות בלי מכרות

לפרטים נוספים ולתיאומים,   נא ליצור קשר עם:

גילי סופר    soffer.gali@gmail.com

אמנון פורטוגלי   alefp7@gmail.com

ד"ר שרית עוקד   sarit@gmail.com

מסמכים מצורפים:

מירי רגב בדיון מיוחד בסוגיית כריית פוספטים בשדה בריר 21מאי13

לכל שאלה תשובה – מענה לטענות כיל 22אפר14

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  שימו לב לזה...

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4514526,00.html

  מנחם

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כי"ל בודקת לאן נושבת הרוח – לא בבקעת ערד אלא בחברה הישראלית כולה.

  וכי"ל מזהה שהרוח מסתחררת לכל הכיוונים והציבור רק כדי לשרוד מחפש פינות להתחבא ממנה לפני שתפיל אותו ארצה.

  רגע הוא מסתכל לכיוון עבאס, ומיד אח"כ לכיוון "הדסה" הקורסת (היום הודיעה השרה שהמדינה תשקיע מאות מליוני ש"ח בשיקום "הדסה" ו"שיהיה ברור" היא הדגישה, "לא באמצעות תקציב נוסף, אלא מתוך תקציב הבריאות").

  בפינה אחרת אלה הפליטים מסודן או עתודות הגז, או ר"מ בדימוס בדרך לכלא.

  עיתונים נסגרים, רשות השידור בדרך (לפעמים נראה שהרשות דואגת בעצמה לסגור את עצמה לדעת).

  אם הוועד נגד הכרייה בשדה בריר יצליח – מגיע לו בכל הרצינות – פרס ישראל.

 3. על ההצלחות האחרונות במאבקים סביבתיים ועל עוד כמה מאבקים שיוכרעו בקרוב | האתר של דב חנין :

  […] נוספת ופעילות: אתר ההתנגדות למכרה , נייר עמדה של התושבים, חתימה על העצומה, מצגת, תחקיר ערוץ […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.