postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להחזיר את הבורגנות לשמאל ואת השמאל לבורגנות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להחזיר את הבורגנות לשמאל ואת השמאל לבורגנות

נושאים דעות, פוליטי ב 24.04.14 2:16

הקליפ שהפיצה "שלום עכשיו" לכבוד פורים "איזה כיף להיות ימני" יתכן ומצביע על שינוי אסטרטגיה נואש, באמצעות שימוש בטרמינולוגיה ישנה ומוכרת, שהשמאל לא השתמש בה בצורה כה בוטה כבר שנים. האם זוהי הוכחה לכך שכן חוזרים על טעות פעמיים או שיש פה סיכוי אמיתי לחזור ולהנהיג את הציבור שהיה אחרון על החומה וגם הוא כבר נטש אותה לפני יותר מעשור?

מאת ראם שמואלביץ

 השמאל, מאז אוסלו ובשל שלא הצליח להציע לחברה הישראלית אלטרנטיבה ברורה וטובה יותר לנוכח האינתיפאדה (ואולי לא באשמתו), עובר תהליך מואץ של שחיקת מעמדו בתודעה הישראלית.

למען האמת כבר בשנות השבעים (ולמעשה עוד לפני) הוא התחיל לקצץ את רגליו בכך שלא זיהה באופן ברור את החזקת ה"שטחים" ככיבוש, ויותר מכך, שהפקיר את הציבורים המוחלשים בתוך החברה הישראלית, כשהוא נותן לדגלו האדום להחוויר אל מול הג'נטלמן הניאו-ליברלי. אך חרף טעויות אלו, עד רצח רבין, השמאל, שהיה שרוי כבר אז בפרדוקס של מחנה שלום – שוחר מלחמת אחים כלכלית, היה עדין נחלתו הכמעט בלתי מעורערת של הציבור הבורגני-אשכנזי- הגמוני (דאז).

משנה לשנה מזה 18 וחצי שנים גם הבורגנות מתנערת ממנו והוא מתהלך בסמטאות העיר נזוף וחבול כשהסתה אגרסיבית וגלויה פוקדת אותו בוקר וערב.

 האמת שמאוד קל להלין על ה"שמאל". זהו שכרו ובעיקר עונשו: מבחוץ ומבית כולנו נהנים להאשים את השמאל בבגידה- בין אם זה בעם היהודי כולו ובין אם זה בנדכאת העם. כמובן שהשנייה יותר מוצדקת. אך כשהגליוטינה נוחתת, אין תועלת בלומר: "אבל לא התכוונתי לערוף את הראש, אלא רק להזהיר. אני בכלל בצד שלו". בכל מקרה הוא ננטש. גם אם על עוול בכפו. ומשקרה הדבר כולנו הופקרנו אל פרדיגמה אחת הדוגלת הן במלחמת לאומים פונדמנטליסטית והן במלחמת הישרדות ובצע.

 מאז תמו ימי הזהר שלו, השמאל מתנצל. הוא מתנצל על שהיה אשכנזי. הוא מתנצל שהיה הסתדרותי, הוא מתנצל שהיה מעסיק נצלן, הוא מתנצל שלא היה לאומי בפני אלו מימין ומתנצל שהיה לאומי מדי בפני אלו משמאל, הוא כמעט מתנצל על העשן מהמנגלים ביום העצמאות.

שלום עכשיו מודיעים בסרטון בראש מורם: "תמו ימי ההתנצלות"!
לעצב את המסר הזה דרך אמירה שהשמאל מוסרי או הומאני יותר, זה כמו לנסות לנסוע בעזרת דחיפת מקלות לגלגלים. בחברה בה מוסריות או הומניזם הם חולשה "יפת נפש" ומנותקת מצרכי הקיום, השמאל חייב להציע אלטרנטיבה שיש בה כח. בנקודה זו בוחרים שלום עכשיו לחזור לטרמינולוגיה של שנות התשעים המוקדמות, בה מי שימני הוא כנראה טיפש במקרה הרע, או פשוט נולד לסביבה פרימיטיבית במקרה המצער.

 אחרי שכמעט 20 שנה השמאל עושה צעדים רבים כדי להתרחק מהדימוי הלבן, האליטיסטי והבורגני, אנו חוזים בפניית פרסה בסרטון הנוטף בורגנות (על אף שראוי לציין שיש ניסיון לא מבוטל, לשלב את הסמלים המזרחיים של מפלגת העבודה). האמירה ברורה ונובעת ממציאות עגומה: אחרי שניסינו (ושלי יחימוביץ' הפליגה בניסיונותיה) להתחבר אל המעמדות הנמוכים והלא אשכנזיים ואיבדנו את כולם, מוטב לנו לפחות להסתפק בלהחזיר עטרה ליושנה. בלהיות מסוגלים לצעוק שוב שהימין הם צ'חצ'חים ולהיות קרחים רק מצד אחד.

 המעמד הבורגני בארץ נהיה נמוך יותר ורחב יותר בעשרים שנה האחרונות. לפני עשרים שנה ובניגוד להיום, הציבור הבורגני היה כמעט כולו אשכנזי. היום מעמד הבורגנות הוא סנטימטר אחד בלבד מעל מעמד הישרדותי וגם זה על שכבת קרח דקה של חוסר ביטחון תעסוקתי ואפס מנגנוני רווחה. אך על אף זאת, רבים ישייכו את עצמם מבחינה תרבותית למעמד זה. בפועל, מבחינה כלכלית, מעמד הביניים מצומצם מאוד (לפיד הגדיר אותו לפני הכנסותיו של העשירונים 8,9) , אך מבחינה תרבותית ובדימוי של אנשים על עצמם, הוא הרבה יותר רחב. (לראייה: יש עתיד).

 שלום עכשיו מרגישים שהשמאל מפסיד במערכה וכדאי לפחות שינצח בקרב. אם לא תמיכת כל העם, עדיף לפחות להוות איזושהי משקולת פוליטית. הם פונים חזרה אל עבר מעמד הביניים התרבותי, התופס עצמו ערכי והומאני (הקהל שבינתיים נדד ליאיר לפיד) בתקווה שהיום הוא כבר לא רק אשכנזי ועשיר. הטקסט שמנסה לחשוף את ערוותו של הימין ושובר את הפציפיזם שהיה נהוג בהורדת הראש אל מול הסתותיו, מכיל סב-טקסט של: "בורגנים חזרו הביתה".

בנוגע להשארת הסוציאליזם בארון- חבל שחוזרים על טעות פעמיים. לנוכח נכחדות השמאל- כבר קשה להחליט מה עדיף. לתקוות "שלום עכשיו", אולי כשמעמד הביניים ישוב להזדהות, ושוב יהיה מחנה שמאל, אולי יהיה אפשר להתחיל ולבנות מחדש.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  שלום עגשו מעולם לא היו סוציאליסטים או התיימרו. הפיסנקיות של חסידי הנאו ליברליזם באה לידי ביטויה המושלם בשלום עכשיו ומחנה השלום שהפרידו בין השאיםה המסורתית של השמאל לאחוות עמים והסוציאליזם.
  אין מה להתרגש.
  הבורגות או לפחות הזעיר בורגנות יחזרו לשמאל כי המצב שלהם בקנטים אם השמאל יעבוד נכון.
  כשם ש-30 ש"ח שכר מינימום לשעה זה מסר נכון להמוני העובדים-עבדים שגם הם לא מצביעים לשמאל, צריך למצוא גם את הדרך הסוציאליסטית לדבר על ליבה של הבורגנות: למשל: חינוך ובריאות חינם לכולם.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יש עוד "שלום עכשיו"?

 3. מיכאל לינדנבאום :

  יש הפתעות בחיים

  הייתי לפני מספר שבועות באסיפת שלום עכשיו בהשתתפות תמר זנדברג וסתיו שפיר שלנו,ולהפתעתי מספר הפיסניקים היה גדול,אפילו גדול יותר ממספר הסוציאל-דמוקרטיים שאני מכיר בתור שכאלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.