חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הסכם תע"ש – פיצויים ופנסיית גישור כתיקון להפרטה מופקרת

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 22.04.14 0:52

הסכם הפרישה של עובדי תע"ש נותן תקווה כי בתוך מציאות ההפרטות, הרעה כשלעצמה, לפחות יינתנו פיצויים הולמים לעובדים שנפגעו מהן, גם בהפרטות בעבר. המדינה צריכה לדעת שיש מחיר להתעללות  בעובדים חסרי ישע. 

מאת מיכאל לינדנבאום

חלקנו,מתנגד זה מכבר להפרטות שהורסות את המירקם החברתי בארץ,תוך הפיכת  העובדים המופרטים לקרבנות הפרטה (דהיינו – למובטלים, או לעובדי קבלן בגילאים צעירים יותר). בהפרטות אלה הצרכנים אף פעם לא יוצאים נשכרים יותר, ואילו המדינה מפסידה ביודעין מקורות הכנסה עצומים שהיו אמורים לכלכל את מדינת הרווחה. גרוע יותר, הנכסים הציבוריים  שהם "פרות מזומנים" הופכים לנכסים פרטיים של 10-20 משפחות  אשר זוכים בכוח כלכלי עצום, וכך הופכים גם פוליטית לאדוני הארץ .

הסכם ההפרטה האחרון עם עובדי תע"ש  פותח  שער לתקווה גדולה.  מייד אסייג דבריי ואומר שעדיף, כמובן, לולא היתה הפרטה ופתרון אחר היה נמצא לעובדי תע"ש במסגרת חברה ממשלתית עם בטחון תעסוקתי. ברם,  כקרבן הפרטה בעצמי (חברת "פז" הסופר רווחית כלכלית שבהכנסות העתק שלה נבנתה כל האימפריה הכלכלית של ה"זכיין" בינו צדיק,"פז" עתירת הנדל"ן בכל הארץ) אחד מתוך עשרות או מאות אלפי המפוטרים קורבנות ההפרטה בארץ, בחרתי להעלות לדיון את הסכם תע"ש עליו חתום ,בשם הממשלה,  אורי יוגב,יו"ר רשות החברות הממשלתיות.  ההסכם קובע בין היתר פנסיית גישור לעובדים מיום פרישתם ועד יציאתם לפנסיה ועלות פיצויי הפרישה הכוללת מוערכת ב- 1.2-1.3 מיליון שקל לעובד.

לגבי אלה שבעקבות ההפרטה איבדו שנים יקרות של צבירת פנסיה, אלה שנאלצו לאכול מחסכונותיהם ו/או לעבוד בעבודות זמניות/שעתיות בשכר מינימום, כשלעיתים  קרובות נמנעו מהם אפילו זכויות המינימום הקבועות בחוק, וזאת בהנחה שמצאו בכלל עבודות כאלה,  אלה שלא יוכלו לחזור לעבודה גם אם יולאם כל מה שהופרט, אלה שנמצאים היום בפנסיה זעומה עקב אבטלה כפוייה או עבודות חלקיות כמוזכר, ברור  שהיוון עדכני של הסכם הפרישה,  בנוסח ההסכם עם תע"ש   יהווה פיצוי הולם הן כלכלית והן נפשית, לעשרות שנות התנכרות מצד המדינה שזרקה אותנו לכלבים.

אני חוזר ואומר: אני מתנגד מובהק להפרטה מכל סוג שהוא ובעד הלאמה של מה שהופרט ונשדד. לפני שמפריטים את תע"ש יש לפצות את כל נפגעי הפרטות הקודמות.

עמדתי לא פעם בעבר על הצורך בפנסיית גישור ובשמירה על הפנסיה. בין השאר טענתי:"בסקנדינביה יש מספיק כוח לאיגודים המקצועיים כדי להגן על העבודה המאורגנת עד גיל פנסיה ומעבר לזה. בארץ זה לא קיים כלל ויש מאות אלפי אנשים  שלא עובדים ולא מקבלים פנסיית גישור מהממשלה שגרמה לאסונם ". והנה, זלזלו בדרישה הזאת כשהעליתי אותה בעבר, ועובדה, לפחות עובדים מיוחסים זוכים לכך עכשיו בגושפנקא של יוגב. הלקח הוא שמאבקים עקרוניים צודקים צריכים להתחיל גם כשנראה שהם "מופרכים" כביכול, והמדינה צריכה להפנים שכל עובד ידרוש את זה מעכשיו גם לאחור ושכדאי לחשוב היטב לפני שמפריטים לדעת כל מה שזז, כי יש מחיר להתעללות המדינה בחסרי ישע".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

23 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מאמר חשוב

  1. מיכאל זועק את זעקת "פנסיית הגישור" כבר זמן רב מעל לכל במה (כולל ע"ש), בנחישות ובעקשנות, גם כשלא זכה לכאורה להד חיובי.
  מסתבר שדווקא הוא ידע על מה הוא מדבר.

  2. המאבק הזה צריך להימשך בשני כיוונים
  א. פיצוי עובדים שנמכרו לכוחות השוק ובאחת איבדו את העבר, ההווה והעתיד שלהם (אנשים שאיבדו בית שחיו בו שנים כי לא יכלו להמשיך ולשלם משכנתא, שאיבדו את היכולת לפרנס את עצמם בכבוד בגיל מבוגר, ואיבדו את הפנסיה שלהם כשהגיעו לגמלאות) –
  והארץ לא רעדה!

  היה צריך משבר עולמי כדי שיתגלו כאן סימני התעוררות וגם הם בינתיים בערבון מוגבל.

  ב. מאבק אקטיבי יזום בהפרטה. דרישת הפיצוי הנזכרת כאן היא אחד האמצעים – חולמים על הפרטה? תכינו את הכסף – לכולם.

  3. אינני מחסידי המשפטיזציה של המאבק הפוליטי, אבל לפעמים שווה לבדוק את יעילות הכלי הזה.

  4. גם ההסתדרות צריכה להיות כתובת.

 2. ארטור :

  שימו לב הכיצד מירב ארלוזורוב כותבת על העניין

  פשוט לא להאמין איך עיתון רציני כמו הדה מרקר נותן פתחון פה לעיתונאית חד מימדית .

  למכאל תודה על המאמץ הרב שנתי בהגנה על העובדים המופרטים

  http://www.themarker.com/news/1. 2298419

 3. ארטור :

  ושוב הקישור

  http://www.themarker.com/news/1.2298419

 4. מיכאל לינדנבאום :

  תודה למערכת ע"ש שעזרה לי להציף את נושא קורבנות ההפרטה

  אי אפשר להגזים בחשיבות עזרה זאת באשר היא מובילה את זעקת קורבנות ההפרטה המושמדים כלכלית למרחבי הרשת וללב הדיון הציבורי שמעולם לא התקיים.
  אני חושב על עשרות חברי לגורל בחברת "פז" שמתו תוך שנים ספורות משיברון לב נוכח הבור השחור שהופלו לתוכו על ידי ממשלה אכזרית ומרושעת,והסתדרות שהפכה למשת"פית הפרטה תחת השם"הסתדרות חדשה" ,אחרי השתלטות עויינת של סוכני משטר ההפרטה של רבין ז"ל,הלא הם חיים רמון ועמיר פרץ מ"חיים חדשים בהסתדרות".

  משטר ההפרטה צמח תוך שיתוף פעולה מלא בין הליכוד והמערך,שיתוף ש"חנוכת הבית" שלו נעשתה באמצעות תוכנית ה"ייצוב הכלכלי" המרושעת מ 1985.

  הסכם תע"ש בכלכליסט ב 6.3.14 על ידי העיתונאי ליאור גוטמן ,אומר בין היתר:
  "בספטמבר האחרון הוסכם שפורשי תעש יקבלו פנסיית גישור עד לגיל הפרישה הקבוע בחוק, פנסיית השלמה לשכר האחרון ועוד 4–10 משכורות עבור הסתגלות,וכן מענק חתימה למי שיישאר בחברה . עלות החבילה לעובד תעש עמדה על כ־1.17 מיליון שקל בממוצע".
  חשוב לציין פעם נוספת,שיוגב,אויב העבודה המאורגנת ויו"ר החברות הממשלתיות חתם במו ידיו על הסכם שכולל שמירה על הפנסיה וכנראה שזה יהיה הסיכום המתגבש ב"רותם אמפרט" הסכם שאמור לשמש כמודל זוהר לקורבנות המגזר הפרטי אף הוא.

  אני מפוכח ולגמרי לא בטוח שאזכה בהעלאת אחוזי הפנסיה שלי או בפיצוי כספי נאות.
  אך,עצם הדיון מכניס למעגל גם מופרטים שאינם עובדי תע"ש "מיוחסים" ותוקע עוד מקל בגלגל ההפרטה.

 5. רועי :

  בטחון תעסוקתי - למה לעובדי המגזר הציבורי בלבד?

  אתם צריכים להבין שאין היום בישראל בטחון תעסוקתי ברמת מקום העבודה. הבטחון צריך להיות ברמת המשק כולו, ולתמוך בניוד עובדים לאיפה שצריך אותם יותר באותו זמן.

  כמי שתומך באחריות המדינה, אני מאמין שהמדינה יכולה לנהל ולהיות בעלים גם של עסק כלכלי בהצלחה. אבל זה מותנה בכך שתוכל גם לשחרר עובדים שאין בהן צורך, כמו חברה במגזר הפרטי, עם פיצויים סבירים אבל לא פנסיה מוקדמת. אם היא לא יכולה לעשות זאת, זה יקשה על המדינה לנהל עסק כלכלי ומחזק את הטענה שהמגזר הפרטי טוב יותר.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  "מגזר פרטי טוב יותר"- למי?

  לרועי החביב,
  כבר היום עובדים בגילאי 40+ "משוחררים" מעבודתם מסיבות שונות,ומתקשים למצוא עבודה עקב גילם ה"זקן".
  מה תעשה עם כל אלה שתתן להם פיצוייפ שיספיקו אולי לשנה-שנתיים אבל אין להם סיכוי להשתלב בשוק העבודה.
  בטחון תעסוקתי הוא מרכיב חשוב מאין כמוהו בחיי אדם.אם אין לו,מה יהיה עם משפחתו? עתידו?
  צריך לחשוב על זה גם,ידידי.

 7. רועי מימרן :

  תעסוקת מבוגרים

  אני לא יכול לקבל שעל עובדים במגזר הפרטי והציבורי יחולו כללים אחרים. המדינה צריכה לתת רשת בטחון לכלל המשק בצורת דמי אבטלה מכובדים לתקופה ממשית, והכשרה מקצועית כדי למצוא עבודה בתחום נדרש יותר בשלב הנוכחי. אבל אין שום הצדקה להשאיר עובדים מודבקים למקום העבודה הנוכחי שלהם, כשאין לזה צורך או הצדקה כלכליים.

  אגב, רוב האפליה של מבוגרים נובעת מדעות קדומות ולא מסיבה כלכלית. לאנשים מבוגרים יש יותר נסיון, הם לא צריכים ללמוד כל דבר מההתחלה ועושים פחות טעויות פזיזות.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "לשחרר עובדים שאין בהם צורך"...?

  רועי בטח לא התכוונת, אבל מיד אחרי פסח?

  1. עובדים הם לא עבדים, לא פושעים כלואים ואפילו לא חיילים בצבא הוד מלכותו.
  מתי שמעת ששחררו "מנהל שאין בו עוד צורך" ושלחו אותו לקבל דמי אבטלה?

  (חוץ מזה צא ולמד שגם במפאל רותם אמפרט חתמו על הסכם זה לעובדים שפוטרו )

  2. ויתכן שצריך פה חקיקה, כי תראה:

  מצד אחד רוצים להאריך את תקופת גיל העבודה ומצד שני מקצרים אותה לחצי! ממה שהיתה פעם (מי שנזרק בגיל 45 מפסיד עשרים שנות פרנסה בכבוד וצבירת פנסיה).

  3. בשיח הציבורי מוצבת הגמישות, כנוגדת את הביטחון התעסוקתי. מי אמר?

  אם חושבים על שחרור עובד בלתי נחוץ כעל גמישות, זה אולי סותר ביטחון תעסוקתי.

  אבל אם השוק גמיש לא צריכה להיות בעיה למעברי עובדים ממקומות עבודה תוך שמירה על יכולת ההשתכרות וצבירת פנסיה. בשוק גמיש ויעיל המעסיק יכול להבטיח לעצמו קופת שחרור עובדים.

  עולם נפלא שבו כל הקוביות נופלות בדיוק במקום.

  ואם זה לא בדיוק ככה? אז כולם ישלמו לא רק העובדים.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  במצב כזה, רבבות עובדים מבוגרים נאלצים לפרוץ את החיסכון הפנסיוני שלהם כדי להתקיים, ובכך מותירים לעצמם רק פנסיית רעב לגיל הפרישה

  ארטור,
  תודה על ההפנייה.
  ותנחשו מי כתב את זה, בהסכמה מלאה לדברי מיכאל:
  "לו עובדי תעש היו מועסקים במגזר הפרטי, קרוב לוודאי שהם היו מוצאים את עצמם, בגילם המתקדם, בלי עבודה, בלי אופק תעסוקתי ובלי אפשרות לפרנס את עצמם עד גיל הפרישה. במצב כזה, רבבות עובדים מבוגרים נאלצים לפרוץ את החיסכון הפנסיוני שלהם כדי להתקיים, ובכך מותירים לעצמם רק פנסיית רעב לגיל הפרישה".

  אבל מה מציע כותב השורות המצוטטות?
  כלום.
  רמז – להפוך את כל ה"מחוברים" למנותקים, שלא תהיה אפליה חלילה.

 10. מיכאל לינדנבאום :

  מירב ארלוזורוב-באה לקלל ויצאה מברכת

  בהמשך לדברים שנאמרו לפני,מירב מבקרת את תקדים תע"ש: "לא רק שתע"ש אינה מפורקת בבושת פנים, אלא שגם המדינה משקיעה בהצלת עובדיה".
  אנחנו עדים לפטריוטיזם מזן חדש:
  ככל שהעובדים המבוגרים יחיו ב"פנסיית רעב" ,כך ייטב ל"כלכלה" ול"מדינה" הנעשקים,נעבעך, על ידי עובדים חצופים….
  עם עיתונאים שונאי קהל הקוראים שלהם כמו ארלוזורוב,אנו נצעיד צעד גדול קדימה את האג'נדה הסוציאל-דמוקראטית.

  תודה לך! מירב ארלוזורוב……

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תגובה שנשלחה לדה-מרקר

  מה אמרו על מפלט הפטריוטיזם?

  והנה תגובה שנשלחה לכתבה ואין לדעת אם תפורסם שם:
  "לו עובדי תעש היו מועסקים במגזר הפרטי, קרוב לוודאי שהם היו מוצאים את עצמם, בגילם המתקדם, בלי עבודה, בלי אופק תעסוקתי ובלי אפשרות לפרנס את עצמם עד גיל הפרישה. במצב כזה, רבבות עובדים מבוגרים נאלצים לפרוץ את החיסכון הפנסיוני שלהם כדי להתקיים, ובכך מותירים לעצמם רק פנסיית רעב לגיל הפרישה", כך מתארת ארלוזורוב במדויק את מצב המפוטרים
  ומציעה: לדפוק כך את כולם.
  ובכן, יש תרופה למצב הכואב שאת מתארת כאן מירב — במקום מצנחי זהב למנהלים – לפטר אותם כשהחברה בקשיים ולא להוסיף להם בונוסים ובטח לא להצניח אותם במצנחי זהב. פיטורי עובדים – הכסף יבוא מאיפה שבא הכסף לבונוסים למנהלים כושלים ולמצנחי הזהב שלהם. כך יתאפשרו פיטורים במקרה שהצורך אמיתי, בלי להפוך את המפוטר לעני שתלוי על כתפי הרווחה. ותודה על האומץ בפרסום התגובה

 12. מנחם לוריא :

  נו,באמת...הפרטה זו הפרטה.

  מיכאל ושאר המגיבים:

  נכון שיש פה איזה שהוא תקדים שבארץ המפריטה עצמה לדעת יש בו זיק של הישג,ברם: הפרטה זו הפרטה ודווקא התעשיה הצבאית היא דוגמה מובהקת למה התהוללות ההפרטה של ממשלות ביבי חייבת,כבר,להיפסק.

  לפני שאמשיך שתי הערות מתודיות שחשוב לי להבהיר,להלן:

  הבהרה 1:
  אני חושב שהבזבוז המשוווע של מדינת ישראל בביטחון חייב להיפסק ובעשירית העלות,ובכמה הסכמים (לא ממש כואבים) עם השכנים שלנו אפשר להעביר את 90% המיותרים למשרד החינוך (ולמהר חברים המשרד הזה למכירה) ולמשרד הרווחה שכבר נמכר.

  הבהרה 2:
  כל המידע שאני הולך למסור כאן (בשינויים קלים לצורך תגובה למאמר ולא במאמר ראשי) פורסמו על ידי צה"ל באופן רשמי זה לא מכבר.

  קצת הסטוריה:

  בשנות ה 80 של המאה הקודמת פיתחה התע"ש את פגז החץ. פגז החץ הוא פגז שנורה מטנק והוא מסוג חודר שריון. לא נעסוק בטכנולוגיה שלו (מקוצר היריעה) אבל טכנולוגית הוא היה פורץ דרך ובמשך כמה עשורים לא היה טנק בזירה שלנו (כולל טנקי המרכבה עד לסימן 3) שיכול היה לעמוד בפני הפגז הזה. הנשק הזה נמכר למדינות זרות ולמרבה האירוניה הקליינט הראשון של החץ (אחרי צה"ל) היה צבא שווצריה.

  במאה ה 21 החץ הפך ללא רלוונטי הרבה "בגלל" הינדוס לאחור של עקרונות הפעולה המיוסמים בשריון האקטיבי של טנקי המרכבה (גם כאן עד לסימן 3 בלבד).

  במאה ה 21 פיתחה התע"ש משפחה של שלושה פגזי טנק חדשים:כלנית,חצב ורקפת.

  טכנולוגית פגז הכלנית הוא השיא,החצב מהווה שינמוך של הכלנית ופגזי הרקפת אינם רלוונטיים לצה"ל שכן הם נועדו לקני טנק של 105 מ"מ שאינם עוד בשימוש צה"ל.

  בשונה מהחץ שלושת פגזי הפרחים הנ"ל הם פגזים רב תכליתיים ובעת טעינתם ללוע התתוח של הטנק ניתן לשנות את יעודם שהתאם למטרה שעל הכוונות של הטנק. אין עוד צורך להחזיק בטנק כמה סוגים של פגזים אלא רק אחד שבמהירות ובקלות משנה את תכונותיו בהתאם למטרה אליה הוא נורה.

  כבר אמרתי שפגז החצב איננו רלוונטי לשריון של צבא השם לישראל (מה שהיה פעם צה"ל) ואתם,קוראי שהגעתם עד לפה,בוודאי תחשבו שבבטני המרכבות טמונים להם פגזי הכלנית….ובכן: ממש לא.

  לאחר שפותח פגז הכלנית משרד הבטחון סירב לקנות אותו בשל העלות הגבוהה ליחידה (כ 30 אלף ש"ח ליחידה) ולטובת צה"ל בוצע שינמוך לפגזי הכלנית וכך נולד החצב שבו צה"ל מצוייד בהמוניו. פגזי הכלנית נמצאים בשימוש מועט ביותר ואינם מהווים את הנשק התיקני בטנקי המרכבה.

  עכשיו תשובו לקרוא את הבהרה מספר אחת ותחשבו לעצמכם…

  ומה הקשר להפרטה?

  בואו נניח לרגע שהשלום הזול הוא אוטופיה. נשאלת השאלה: האם מ"י לא אמורה לספק לצבא שיגן עלינו מאוייב פוטנציאלי על הגדרות- את מיטב הטכנולוגיה שהיא לא רק פורצת דרך אלא פיתוח מקומי וייצור מקומי. אני חושב שכן ואין זה משנה כמה זה עולה מצידי,ואם אלה פני הדברים,שמהמיסים שלי יממנו את התע"ש ולא מרווחים על מכירת חלקים מהחברה לידיים פרטיות ולא ממכירת פגזי הכלנית בשוק החופשי,למי שיכול לשלם את העלות שלהם.

  ויותר ענינית: מכירת התע"ש היא עוד צעד של הממשלה להיפטר מחובותיה כלפינו- אזרחיה משלמי המיסים, והיא מפריטה את הבטחון שלנו למרות שהוא נתח עצום בעוגת הבזבוז הלאומית (מה שהיה פעם תקציב המדינה).

  והערה אחרונה,שנראית אולי צינית – אבל היא בכלל לא: האם יתכן שמי מהאויבים סביבנו ירכוש,בשוק החופשי,פגזי כלנית וירה אותם על טנקי המרכבה…שלנו? תיאורטית אין לכך כל מניעה,ואל יפלא איש אם פגז כלנית ימצא את דרכו לעבר טנק מרכבה ישראלי…אלה מה? פטנט אחר של התע"ש,שמו "צעיל רוח" מגן על המרכבות גם מאיום הכלנית – הוא עצמו – ומהי? מעיל רוח היה מבצעי כבר ב 2006 אלא שלא נרכש על ידי צה"ל שהמתין למכירתו בשוק החופשי,שאמור היה להוריד את מחיר עלות ההצטידות של צה"ל עצמו במערכת הזו. את התוצאות ראינו חווינו במו עינינו. נכון ל 2013 מעיל רוח מבצעי רק בחטיבות השריון המפעילות את טנקי מרכבה סימן 4 בגיזרת עזה ובחלק מטנקי המרכבה של של חטיבות המילואים. בשאר הארסנל של צה"ל מעיל רוח "טרם הושלמה ההצטידות בו" שוב משיקולים של מחיר ועלות שעדיף שיזרמו לקופת התע"ש,המדולדלת,מארצות שמעבר לים ולא ממיסי אזרחיה של ישראל שמשולמים על מנת להגן על מערך השריון הסדיר ובמילואים.

  …אז הפרטה,כמו זו של התע"ש,שהיא בעצם התנערות של המדינה מחובותיה לאזרחיה היא לא פחות מאשר בזוייה – אם משהו רוצה לראות בהסכמי הפרישה עם העובדים משהו חיובי שיהנה מהאוטופיה הזו – אין פה שום דבר חיובי אלא סתימת פיות לעובדים (שמאורגנים אגב) כדי שלא יעמדו ויטענו שמכירת התע"ש היא אסון לאומי.

  ומכירת התע"ש היא אסון לאומי ושום כסף,לא לאוצר המדינה ולא דמי לא יחרץ לעובדיה המאורגנים של התע"ש דבר – לא ישנה עובדה זו.

  תודה על הבמה.

  מנחם.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מנחם דברים כדרבונות

  לא נראה לי שמדובר בדמי לא יחרץ, כי עובד מפוטר זה עובד מפוטר.

  הבעיה היא ההסתדרות, אבל אם זו בדרך אירונית מייקרת את ההפרטה – עד כדי יצירת "תקדים מסוכן" כדברי ארלוזורוב, אין ספק שיש כאן עוד כלי להאטת מצעד ההפרטות.
  במלחמה כמו במלחמה – צריך להצטייד.

  השאלה כמובן – האם צבא העובדים רוצה להתגייס.
  כפי שראית במאמר אחר כאן, "הכל חינוך" השיגה את מטרותיה אחת לאחת, כשאחד האמצעים היה גיוס אנשי שמאל לשורותיה.

  מה עושים נגד התגייסות כזאת?
  אין לי מושג.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דרך אגב, באותה תקופה שמיכאל נלחם נגד הפרטת "פז", ללא עזרת ההסתדרות החדשה ובתנאים של תקשורת אילמת בנידון,
  ישבתי בפנוכו של הבפנוכו של משרד החינוך וראיתי איך נראים תקציבים שזולגים החוצה תוך הפרטת העובדים.

  היו לי ביד החוזים של העובדים האלה עם סעיף מפורש שבו הם "מוותרים על הגנת ההסתדרות".
  בגלל הערכתי האישית והפוליטית לרן כהן ולג'ומס, פניתי אליהם רק כדי לקבל תגובה אנמית ובעצם העדר תגובה.

  נ.ב. הם עצמם ישבו אז בקואליציה וח"כ מטעם מפלגתם היה שר החינוך, דהיינו אמנון רובינשטיין.

  עד היום שמורה עימי למזכרת דוגמת חוזה כזה.

 15. דליה :

  מיכאל
  היום הודיע יו"ר ועדת הכספים סלומיאנסקי שהוועדה אישרה את הפרטת תע"ש ב-6 מיליארד ש"ח. אם אתה רוצה להמשיך להחדיר את רעיונך הראוי לפיצוי כל המפוטרים, עליך לכתוב לו ולדרוש שחלק מה-6 מיליארד יוקצו להם.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  תודה דליה,
  איך אני מגיע לסלומיאנסקי ?

 17. מיכאל לינדנבאום :

  ממש מזימה ניאו-לבראלית

  למשתמש אנונימי 14 ,
  איך קצוות הקונספירציה מתחברים?!
  בידך מצוי מסמך של שר חינוך ניאו-ליבראלי ממרץ,אותה מפלגה שהיתה מרכיב חשוב בקואליציה הניאו-ליבראלית של "חיים חדשים בהסתדרות" ששלטה בהסתדרות תוך הפקרת העובדים.

  השר ממרצ ,החברה בקואליציה הניאו-ליבראלית של רבין בממשלה דרש מעובדי משרד החינוך "לוותר על הגנת ההסתדרות",
  ואילו חבריו בהסתדרות החדשה בראשות רמון ועמיר פרץ בכלל הפקירו את עובדי "פז".

  הם לא הגיבו על פיטורי אנשי הוועד ולא העמידו לרשותינו ,לא עורך דין ולא הגנה אירגונית.

  לא רק זאת ,אלא גם שכרו חברת חקירות פרטית ,כדי לגלות מי "מדליף" על בגידת ההסתדרות באנשי "פז".

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מיכאל
  א. למען הדיוק לא מדובר בכל עובדי משרד החינוך.

  ב. הגבתי לתגובה של מנחם לוריא כאן ובמאמר על הכל חינוך http://www.blacklabor.org/?p=54394

  ג. הטרגדיה היא שלא היתה קונספירציה. העובדים פשוט נרדמו בשחיה עם הזרם.
  למשל, מי שטרח לקרוא עיתון "דבר" היה יודע עוד בשנות השמונים למה נפרדו דרכיהם של נבון ושושני, שחזר למשרד החינוך עם שולמית אלוני ונשאר כמנכ"ל בתקופת רובינשטיין.
  אבל מי קרא "דבר"?

 19. דליה :

  מיכאל
  באתר הכנסת מופיעות כתובות הח"כים

 20. רועי מימרן :

  מחיר ההפרטה - בצורה לא שויונית

  בתגובות הקודמות כאן הוצג שזה טוב שיש "תג מחיר" יקר להפרטות, כדי להרתיע את המדינה מלהפריט. הבעיה שאת המחיר לא משלמים האדונים נתניהו, לפיד ויוגב, אלא כולנו משלמי המיסים.
  ומי נהנה ממנו? קבוצה מצומצמת יחסית של עובדים, שהובטחה להם קצבה על גיל הפרישה ופנסיה תקציבית דה-פאקטו. אלו עובדים שגם עבדו ברצף הרבה שנים, ללא תקופות אבטלה, וקיבלו תוספות ותק ודרגות, דווקא הם מקבלים את הטבות הפרישה.

  ומה לגבי אותם 200 איש שפוטרו ממארוול אתמול? הם לא מרוויחים כלום מזה, רק מממנים את זה דרך המיסים.

 21. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רועי

  1. "תג המחיר" לא יכול להיות האמצעי היחיד, נראה לי שזה ברור.
  2. ברור ש"התג הזה" צריך להיות דרישה בכל הפרטה, וזו הטענה במאמר הזה.

  3. בכל מקרה כולנו משלמים את מחיר ההפרטה. במקרה כזה עדיף לי שחלק מהתשלום ילך לעובדים ואין לי עניין לשחק לידיים של המסכסכים בין העובדים.

  4. בעיקרון – יש אסטרטגיה ויש צעדים טקטיים.

  לפעול נגד ההפרטה באמצעים תיאורטיים-הסברתיים בלבד נראה לי נון-אסטרטגיה.

  מרוב שאנחנו פועלים ביעילות כזו גדולה נגד הפרטה – אנחנו מבזבזים הזדמנויות טקטיות בפרקסיס שצריכות להיות חלק בלתי נפרד מהמאבק.

 22. לקסי :

  מיכאל,
  1. תודה – הרבה נאמר, אולי הכל, לא אוסיף.
  2. את סלומיאנסקי מוצאים דרך עבודה שחורה, בקלי-קלות.
  בדף הבית – איפה שרואים את כל המאמרים של היום – לוחצים על המעטפה (בראש הדף משמאל) ובדף שיפתח מחפשים (אפשר בעזרת ctrl+f ואפשר לחפש בקבוצת הח"כים של ישראל ביתנו) את ניסן סלומיאנסקי ומוצאים את זה: [email protected],[email protected]
  שזה מכתב לסלומיאנסקי והעתק אוטומטי למערכת עבודה שחורה.
  בהצלחה

 23. מיכאל לינדנבאום :

  על סלומיאנסקי ומכתב לעורך התורן

  בהכירי את "נפשו הזכה" של סלומניאנסקי,פניתי למי שאני באמת יכול לסמוך עליו,והיא הח"כית הנהדרת סתיו שפיר שעושה את כל שביכולתה בוועדת הכספים,ואני מקווה שה"ישועה" תבוא ממנה.
  מענין לענין באותו ענין פניתי לעורך התורן בבקשה לשנות את כותרת הפוסט שלי כדי שהנושא יהיה זמין יותר בסולם גוגל והרי אני מעוניין להגיע לקהל הרחב.
  הכותרת המנצחת(וגם לא מתלהמת כדרכי) לדעתי:" הפרטת תע"ש – פנסיית גישור+השלמה לפנסייה כפיתרון ראוי להפרטות ככלל".
  כל טוב

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.