מפלגת העבודה – לקידום דמוקרטיה פנים מפלגתית

בכנס החוג לדמוקרטיה במפלגת העבודה, שנערך ביום רביעי 2 באפריל 2014  השתתפו כ-50 חברי מפלגה. הכנס דן בהצעה לרפורמה במבנה מפלגת העבודה ובדרכים לביצועה. היו"ר יצחק הרצוג הבטיח לקדם בפריימריס נושאים אלה. הגיעה העת לעשות

מאת: אור קשת

מחברים את מפלגת העבודה לדמוקרטיה בנוסח המאה ×”-21 –
תודה ל-50 החברות והחברים שהשתתפו בכנס של החוג בנושא "מפלגת העבודה: שינוי מבני כהזדמנות לעתיד". שמחנו לגלות קבוצה הולכת וגדלה, רב-דורית ומגוונת, שיודעת לנהל שיח מכובד וענייני על דרכה של המפלגה.

במהלך הכנס הצגנו את הצעת החוג לרפורמה במבנה המפלגה, החלפנו דעות, וגם קיבלנו (באהבה) ביקורות.
בשורה התחתונה, אם ננסה לסכם את הלך הרוח, ניתן לצאת עם כמה תובנות עיקריות:

מפלגת העבודה בשלה לעלות מדרגה; להעביר את הפוקוס מעיסוק-יתר בבחירות פנימיות ותפקידים – לקיום הוויה דמוקרטית במובן המהותי והרחב של המילה.

ואיך עושים את זה?

1. ראשית – שקיפות. בכל מקום, בכל זמן ובכל רמה: מהסניף ועד הסיעה והיו"ר. בלי החלטות שמתבשלות בחדרי חדרים, בלי לחשושים, בלי קומבינות. הכלל הוא מאוד פשוט – מה שלא ×™×”×™×” חשוף בפנינו – פשוט לא ×™×”×™×”. הסיעה שלנו מנהלת קרבות עיקשים וצודקים בכנסת על שקיפות בתקציב המדינה ובוועדות הכנסת. בואו נפגין דוגמא אישית ונתחיל כבר עכשיו אצלנו בתוך הבית.

2. שנית – משתפים את הציבור – בסדרי היום שלנו, בהתלבטויות שלנו, בהחלטות שלנו ובכל נושא ציבורי שעומד על הפרק. עם הכלים הטכנולוגיים כיום ניתן בקלות לרשת את תומכי, פעילי ונבחרי המפלגה ולהגיע לשיאים חדשים של החלפת מידע, שיתופי פעולה ותיאום מהלכים. לא לצעוד עם הקידמה ×–×” פשוט פספוס של הזדמנות פז למצב ולמתג את עצמנו כמפלגה אוונגרדית וחדשנית. והרי מישהו אחר במוקדם או במאוחר יעשה זאת במקומנו ויותיר אותנו משתרכים מאחור.

3. שלישית – מחזקים את מוסדות המפלגה כמוסדות נבחרים, ייצוגיים, רציניים, יעילים ודעתניים – ולא חותמות גופי מנופחות, מסורבלות, ממונות מטעם וריקות מתוכן. מפלגת העבודה היא לא "יש עתיד" ולא "ישראל ביתנו" – וטוב שכך. מפלגת העבודה היא קהילה דמוקרטית גדולה של אזרחים ואזרחיות מדן ועד אילת. זאת כנראה הסיבה המרכזית שהיא מצליחה לשרוד משברים ותהפוכות ולצלוח את מבחן הזמן בניגוד למפלגות שלד אחרות. את התכונה היפה והייחודית הזאת שלנו צריך להשקות ולטפח, ולא לסרס באמצעות חזרה רפלקסיבית על פרקטיקות ישנות ומאוסות שהורגלנו בהן במרוצת השנים.

בסופו של דבר, כדי לקדם את האג'נדה האלמנטרית הזאת צריך לגלות קצת חזון, מעט אומץ פוליטי ובעיקר – הרבה מנהיגות.

יצחק הרצוג – אתה היו"ר החדש. במצע שלך לקראת הפריימריס התחייבת לקדם את הנושאים האלה ולהכניס רוח רעננה ודמוקרטית יותר למפלגה. ההחלטות הללו כעת מונחות לפתחך. גלה מנהיגות והצעד את המפלגה אל עבר העתיד. ×–×” תלוי בך.

נסיים באמירת תודה שוב לכל המשתתפים והמשתתפות. העליתם\ן נושאים רבים וחשובים שבוודאי יזכו לדיון בהמשך (אופן בחירת נציגינו לכנסת, הקשר של המפלגה לגופים חוץ-מפלגתיים, הרחבת האלקטורט של המפלגה, ועוד). מוזמנים ומוזמנות ליצור קשר וליזום יחד איתנו מהלכים שקשורים לדמוקרטיה בכל זירה – מפלגתית, מקומית וארצית.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply