postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פמיניזציה של העוני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פמיניזציה של העוני

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 6.04.14 1:10

לקראת דו"ח ועדת אלאלוף למלחמה בעוני שאמור להתפרסם בחודש הבא, עו"ס אפרת כץ כותבת על פערי ההכנסה בין נשים לגברים, שבעשור האחרון לא צומצמו ומתקיימים בכל משלחי היד, בכל קבוצות הגיל ובכל רמות ההשכלה. איך יתכן שלמרות שנשים רבות עובדות ומשתתפות בפרנסת המשפחה, עדיין הן משתכרות פחות מגברים?

הפמיניזציה של העוני מתארת שיעורי עוני גבוהים יותר אצל נשים בהשוואה לשיעורי העוני אצל גברים. נתונים עדכניים של הלמ"ס והמוסד לביטוח לאומי מראים כי נשים בישראל עניות יותר מגברים וכי הן מרוויחות כ- 70% ממשכורתם של גברים. כאשר מתייחסים לשכר הכולל, המביא בחשבון גם את ההפרשים במספר השעות המושקעות, מגיע ההפרש בין שכר הגברים לשכר הנשים ליותר מ-50% ב-2010. בעשור האחרון לא צומצמו הפערים בין נשים לגברים והם מתקיימים בכל משלחי היד, בכל קבוצות הגיל ובכל רמות ההשכלה. נשאלת השאלה איך יתכן שלמרות שנשים רבות עובדות ומשתתפות בפרנסת המשפחה, עדיין הן משתכרות פחות מגברים?

אחד הגורמים המרכזיים לפמיניזציה של העוני נובע מההבדלים המגדריים בשוק העבודה. מקצועות "נשיים" "טיפוליים" כמורה, גננת ועובדת סוציאלית הכנסתם נמוכה בהשוואה למקצועות "גבריים" כמנהל השקעות, מהנדס או חבר כנסת. לשם הדגמה, בין 13 נשיאי האוניברסיטה העברית, האוניברסיטה הותיקה בארץ, לא היתה אף לא נשיאה אחת. ומתוך 120 חברי הכנסת הנוכחית מכהנות 27 נשים בלבד (22%). תקרת הזכוכית באה לידי ביטוי הן בגובה ההכנסה והן בעלייה בסולם התפקידים השמורים לגברים.

הבדלים מגדריים במבנה משק הבית תורמים לפמיניזציה של העוני גם הם. ברוב המשפחות כיום גם כאשר נשים יוצאות לעבודה, האישה הינה עדיין המטפלת העיקרית בילדים ובבית. אין פלא כי כאשר זוג הורים לילדים קטנים עומד בפני הבחירה מי מהם ישאר לטפל בילדים, או יצמצם את עבודתו למשרה חלקית, שיקולי עלות תועלת מעודדים את הישארות האישה בבית.

הריון, לידה וטיפול בילדים משפיעים על יכולתן של נשים לפתח את "ההון האנושי" שלהן. כך מונצח שיעור ההשתתפות הנמוך של נשים בשוק העבודה, קריירה מקוטעת, האטה בהתקדמות במסלול המקצועי ואף בצבירת ותק וזכויות פנסיוניות.

העובדה כי נשים עומדות בראש רוב משקי הבית של משפחות יחידניות מוסיפה לפמיניזציה של העוני. אם יחידנית תתקשה מאד לעמוד בכל הוצאות הקיום של משפחתה ולמנוע מילדיה חיי עוני. ההיסטוריון הכלכלי גרגורי קלארק כותב בספרו החדש ״The Son Also Rises״ כי הניידות החברתית במדינות העולם כיום אינה גדולה יותר מאשר באנגליה הפיאודלית. לדבריו רמת ההכנסה של ההורים מנבאת בדייקנות את רמת ההכנסה העתידית של דור ההמשך. כלומר, סיכויי ההיחלצות ממעגל העוני עבור הילדים נמוכים.

הועדה של משרד ראש הממשלה והראשות לקידום מעמד האישה שבחנה ב-2010 את הנושא "מקום עבודה תומך משפחה", העלתה הצעות רבות להבטחת קידום שיוויון מגדרי. הוועדה המליצה בין השאר על שעות עבודה גמישות, הרחבת רשת המעונות והגנים, קייטנות לילדים במקומות העבודה, הבטחת יצוג נשים שיוויוני בעמדות בכירות ועוד. בדומה לכך, פרופסור וייס-גל מאוניברסיטת תל אביב טוענת כי בכוחה של מדיניות חברתית רגישת מגדר לצמצם את העוני, ולהגביר שיוויון מגדרי. פרופסור יוסף זעירא מהאוניברסיטה העברית בירושלים מדבר על הקשר ההכרחי בין הקטנת אי השיוויון הכלכלי ובין צימצום העוני בישראל, בנוסף הוא קורא להגדלת היקף התמיכה הממשלתית בשירותים החברתיים.

הצעת החוק ל"שכר שווה לעובד ולעובדת" שהובאה בפברואר השנה לאישור הכנסת הינה צעד לכיוון השגת שיוויון מגדרי ונקיטת פעולה אקטיבית לצמצום העוני בקרב נשים. במקביל דאגה ועדת אלאלוף למלחמה בעוני להזמין לדיוניה נשים כדי שקולן של נשים עניות בישראל ישמע. יש לקוות כי וועדה זו שעומדת להגיש את מסקנותיה בימים אלה, תאמץ מדיניות חברתית וכלכלית שתוביל לצימצום תופעת הפמיניזציה של העוני והעוני בארץ בכלל.

עו"ס אפרת כץ היא מסטרנטית בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת ת"א

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.