חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כפירה בעיקר, הבנק אוף אינגלנד נגד הכלכלה האורתודוקסית (מאמר ראשון בסדרה)

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 1.04.14 0:19

הבנק המרכזי של אנגליה יוצא כנגד הכלכלה האורתודוקסית, וזורק את הבסיס התיאורטי למדיניות של צנע. מאמר ראשון בסדרה, התמצית
מאת: אמנון פורטוגלי

 

מיכאל מקלי McLeay , אמאר רדיה Radia וריילנד תומאס מקבוצת האנליזה המוניטרית של הבנק המרכזי האנגלי פירסמו ב-14 למרץ, בעלון הרבעוני הראשון של 2014 מחקר שכותרתו "יצירת כסף בכלכלה המודרנית" היוצא כנגד התיאוריה הכלכלית האורתודוקסית.

בתמצית, הבנק המרכזי של אנגליה טוען כי כסף הוא שטר חוב, כי רוב הכסף בכלכלה המודרנית נוצר על ידי בנקים מסחריים פרטיים באמצעות הלוואות שהם נותנים, שהלוואות יוצרות פיקדונות, שבנקים יוצרים כסף ולא פשוט מלווים את פקדונות החוסכים, ושמושג 'מכפיל הכסף' בספרי הלימוד בכלכלה הינו מוטעה.
המחקר תוקף את אושיות התיאוריה הכלכלית המקובלת, מעלה ספקות על הנלמד ברוב ספרי הלימוד בכלכלה, על חלקים מהותיים של תחום הכלכלה המנוהלת על ידי כלכלנים שחונכו על בסיס אותם ספרי הלימוד, על המדיניות הכלכלית של רוב הממשלות, שתוכננה על ידי כלכלנים אלו, על חלק גדול מהפעילות של הבנק עצמו, שגם היא תוכננה על ידי אותם הכלכלנים, על כלכלנים מובילים ועל הועדה שמעניקה לכלכלנים אלו את פרס נובל.
מחברי המאמר טוענים כי בנקים לא פועלים פשוט כמתווכים  “banks do not act simply as intermediaries”. בכך הם למעשה דוחים את הטענה של כלכלני התפישה הכלכלית המקובלת הטוענים בדיוק זאת, כי בנקים הם מתווכים בלבד. הטענה ההפוכה כי הבנקים הם שיוצרים כסף, מאושרת עכשיו על ידי הבנק המרכזי של אנגליה.

להלן, בתרגום חופשי, עיקרי המחקר והסקירה שלו:

כסף הוא חיוני לפעולתו של משק מודרני, אך המהות של כסף השתנתה באופן משמעותי לאורך זמן, והיום כסף הוא סוג של שטר חוב. המאמר מסביר כיצד רוב הכסף בכלכלה המודרנית נוצר על ידי בנקים מסחריים באמצעות הלוואות שהם נותנים. יצירת רוב הכסף בפועל שונה מכמה תפיסות פופולריות מוטעות – בנקים אינם פועלים פשוט כמתווכים המלווים כספים מפיקדונות של חוסכים, וגם אינם מכפילים את כספי הבנק המרכזי כדי ליצור הלוואות והפקדות חדשות. בסופו של דבר, כמות הכסף שנוצרת במשק תלויה במדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי.  בימים כתיקונם, זה מתבצע על ידי קביעת שיעורי הריבית. הבנק המרכזי יכול גם להשפיע על כמות הכסף באופן ישיר באמצעות רכישת נכסים או ע"י 'הקלה כמותית'  ‘quantitative easing’ (QE).

במשק המודרני, רוב הכסף לובש צורה של פיקדונות בבנקים.  אבל, לעתים קרובות, הדרך בה פיקדונות אלו נוצרים אינה מובנת. הדרך העיקרית היא באמצעות בנקים מסחריים הנותנים הלוואות. בכל פעם שבנק נותן ההלוואה, הוא גם יוצר פיקדון תואם matching  בחשבון הבנק של הלווה, ובכך יוצר כסף חדש. תהליך יצירת הכסף כיום שונה מהתיאור שנמצא בכמה ספרי לימוד בכלכלה:

 • במקום בנקים המקבלים פיקדונות, כאשר משקי בית חוסכים, ולאחר מכן הבנקים מלווים כספים מפקדונות אלו,  הבנק נותן הלוואות ויוצר הפקדות.
 • במצב רגיל, הבנק המרכזי אינו קובע את כמות הכסף שבמחזור, וגם כספי הבנק המרכזי בבנקים המסחריים אינם 'מוכפלים' ליותר הלוואות ופיקדונות.

למרות שבנקים מסחריים יוצרים כסף באמצעות הלוואות, הם לא יכולים לעשות זאת באופן חופשי ללא הגבלה. בנקים מוגבלים בכמה הם יכולים להלוות אם ברצונם להישאר רווחיים במערכת בנקאית תחרותית. רגולציה זהירה פועלת כאילוץ על פעילות הבנקים על מנת לשמור על חוסנה של המערכת הפיננסית. גם משקי הבית והתאגידים המקבלים את הכסף שנוצר על ידי הלוואות חדשות עשויים לנקוט בפעולות המשפיעות על כמות הכסף, לדוגמה, הם יכולים במהירות 'להרוס' כסף על ידי השימוש בו כדי לפרוע את החוב הקיים שלהם.

מדיניות מוניטרית פועלת כגבול הסופי ליצירת כסף. מטרת הבנק המרכזי של אנגליה היא לוודא שכמות הכסף הנוצרת במשק באנגליה עולה בקנה אחד עם אינפלציה נמוכה ויציבה. במצב רגיל, הבנק המרכזי של אנגליה מיישם את המדיניות המוניטרית שלו על ידי קביעת שער הריבית שלו המשפיע על מגוון רחב של שיעורי ריבית במשק, כולל על הלוואות בנקאיות. בנסיבות חריגות , כאשר שערי הריבית נמצאים בגבול היעיל הנמוך שלהם, יצירת הכסף ורמת ההוצאות במשק עשויים להיות נמוכים מידי, ולא יגיעו לרמה התואמת את יעדי המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. במקרה זה, תגובה אפשרית אחת היא לבצע סדרה של רכישות נכסים, או 'הקלה כמותית'. הקלה כמותית נועדה להגדיל  את כמות הכסף במשק באופן ישיר על ידי רכישת נכסים, בעיקר מחברות פיננסיות שאינן בנקים. היא מגדילה תחילה את כמות הפיקדונות שחברות אלו מחזיקות בבנקים (במקום הנכסים שהן מוכרות). במצב זה, חברות אלו מבקשות לאזן מחדש את תיקי ההשקעות שלהן בנכסים על ידי רכישת נכסים הנותנים תשואה גבוהה יותר. רכישת נכסים אלו והעלאת מחירם יתנו תמריץ להוצאות במשק. כתוצר הלוואי של ההקלה הכמותית נוצרות רזרבות חדשות בבנק המרכזי. אבל רזבות אלו אינן חלק חשוב במנגנון תמסורת הכסף. המאמר מסביר כיצד, כמו בימים רגלים, רזרבות אלו אינן מוכפלות ליותר הלוואות ופיקדונות, ואיך רזרבות אלו אינן מייצגות 'כסף חינם' לבנקים.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר ומרצה במכללה החברתית-כלכלית

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

12 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מה החידוש שהמאמר מציג?

 2. הדר :

  מה שנלמד מספרי הלימוד ומה שרוב הציבור חושב הוא שהבנק המרכזי אחראי על יצור הכסף.
  מה שנלמד ומה שרוב הציבור חושב הוא כי הבנק מלווה כסף שיש לו מפקדונות של הציבור והוא מתפקד כמתווך
  המאמר אומר כי הבנקים עצמם הם אלו האחראים על ייצור הכסף מכלום(הוספת כסף חדש לחלוטין לסירקולציה)
  ולכן הבנק המרכזי הוא לא זה שמייצר את הכסף והבנקים הם לא מתווכים

 3. ק. טוכולסקי :

  הדר אני שואל כי אני ידעתי את זה וחשבתי לתומי שזה כבר ברור שכל בנק ממנף כל שקל אמיתי שיש לו ומייצר בעצמו עוד כמה מאות שקלים של אגרות חוב עליו.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "בכל פעם שבנק נותן הלוואה, הוא גם יוצר פיקדון תואם matching בחשבון הבנק של הלווה".

  אפשר לקבל הסבר להדיוטות?

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ??????????????
  אין הסבר?

 6. יש לי שאלת הבהרה. מישהו מוכן לענות? :

  ר' תגובה 4

 7. אמנון :

  הבהרה ל-4

  "בכל פעם שבנק נותן הלוואה, הוא גם יוצר פיקדון תואם matching בחשבון הבנק של הלווה".

  כאשר אתה מבקש בבנק הלוואה לרכישת רכב, לרכישת דירה או לכל מטרה שהיא, הבנק, ברגע שאישר את ההלוואה, יוצר כסף ורושם (מפקיד) אותו בחשבון שהוא פותח עבורך אצלו או בחשבונך אם כבר קיים כזה חשבון.
  מבחינה חשבונאית, ברגע מתן ההלוואה, מופיע במאזן שלך, כנכס סכום ההלוואה ובהתחייבויות שלך בסכום דומה. בספרי הבנק, הנכסים גדלו בסכום ההלוואה, ומולם גם ההתחייבויות. סך המאזן של הבנק גדל בגובה ההלוואה.
  כאשר מדובר בתאגידים המבקשים הלוואה לעיסקאות שלהם, מדובר על מיליוני ומאות מיליוני שקלים, אבל התהליך זהה. לדוגמה רכישת מגדל ע"י שלמה אליהו, הקמת תחנות הכח הפרטיות ועסקאות ענק אחרות שמומנו בהלוואות בנקאיות, שיצרו כסף חדש.
  בעיסקאות אלו הכסף, בדרך כלל, לא מעבר במזומן. הכסף שלווית מהבנק מעבר למוכר הרכב או הדירה בצורה אלקטרונית, וכמובן אתה רושם את הבטוחה המתאימה (שיעבוד) לבנק.

  הדגש הוא שזה לא שטרות כסף שישבו במרתפי הבנק וניתנו לך בהלוואה, אלא זה כסף שיוצר יש מאיין.
  זה שונה ממצב רגיל בו כמו שאני מלווה לך ספר, שבאותו הרגע הספר כבר לא ברשותי אלא אצלך. כאן הבנק לא נותן לך כסף שבאותו הרגע יחסר לו, או לא יהייה יותר בידיו, אלא מייצר כסף חדש יש מאיין. למעשה זו יצירה של אשראי, אבל זה נקרא הלוואה

  ומתוך המחקר:
  Commercial banks create money, in the form of bank deposits, by making new loans. When a bank makes a loan, for example to someone taking out a mortgage to buy a house, it does not
  typically do so by giving them thousands of pounds worth of banknotes. Instead, it credits their bank account with a bank deposit of the size of the mortgage. At that moment, new money is created. For this reason, some economists have referred to bank deposits as ‘fountain pen money’, created at the stroke of bankers’ pens when they approve loans.

  אמנון

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אמנו תודה.

  במילים אחרות זה בלוף שמבוסס על ההנחה
  שמלווים לך כסף שלא קיים (לא רשום), והוא יהפוך לכסף (רשום) יש מאין כאשר תחזיר אותו (ואף תוסיף ריבית)?

 9. אמנון :

  כסף שמתפקד ככסף

  הטיעון שלך "במילים אחרות זה בלוף שמבוסס על ההנחה שמלווים לך כסף שלא קיים (לא רשום), והוא יהפוך לכסף (רשום) יש מאין כאשר תחזיר אותו (ואף תוסיף ריבית)?" מתבסס ככל הנראה על תפיסת כסף כמשהו מוחשי אם זה זהב או מטבעות, או שטרות. אבל כיום זה לא כך, כסף בתפיסה המודרנית הוא חוב IOU,

  הבנק מלווה לך כסף, וכסף זה נוצר מרגע ההלוואה והוא חי וקיים מאותו רגע.
  העניין של רשום ולא רשום אינו ברור לי.

 10. לקסי :

  ל-8 ול-9

  פעולת הרישום במסמכי הבנק היא יצירת הכסף.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  סליחה על השאלות ההדיוטיות

  1. לזה בדיוק כיוונתי – לכסף שנוצר מהרישום.

  2. אבל מה פירוש "תפיסת כסף כמשהו מוחשי?"
  העובדה שהכסף נוצר יש מאין כתוצאה מרישום הענקת הלוואה לא משנה לפי הבנתי את העובדה ש"הכסף" הזה, או חלקו הופך למוחשי אחרי שנוצר.

  למשל, תמורת המשכנתא שעוברת לקבלן מקבל הלווה משהו מוחשי מאוד – דירה.
  או מטבח חדש, או כתרים בפה, שמגולגלים אחר כך ע"י רופא השיניים לאמצעי תשלום עבור הבשר שהוא קונה.

  והשאלה שלי לפיכך היא מה ההבדל בין יצירת כסף באמצעות רישום בנקאי לבין הדפסת כסף ע"י ממשלה?

  3. למה הכוונה ב"רכישת נכסים"? מאיזה סוג?

  4. איך משנה העובדה שהכסף הוא חוב ולא משהו מוחשי את נתוני הבנקים – הון עצמי, הפקדות הכנסות רווחים וכו' ובעצם את חישוב תנודות הון וערכו בעולם גלובלי? איך זה קשור, אם בכלל להצמדות למיניהן (לדולר לזהב?)

  5. ככל שיקטן היקף החובות נהייה עניים יותר, זה מה שיוצא?

  6. איך זה מתקשר לנתונים במאמר של צבי כסה
  http://on-the-left-side.org.il/תמונת-הפיננסים-בעולם

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דרך אגב, הפטנט של יצירת כסף באמצעות חוב הוא לא חדש.
  הכתובה היא שטר חוב שיוצר כסף לאישה.
  זוהי מהות הויכוח בין שמאי ה"סוציאליסט" המחמיר לבין הלל ה"ליבראל" המקל – על הבעל החייב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.