postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אולמרט הורשע – השחיתות התמסדה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אולמרט הורשע – השחיתות התמסדה

נושאים דעות, משפט ופלילים ב 1.04.14 0:26

השחיתות של אולמרט היא השחיתות של האתמול. השחיתות היום מובנית בתוך רפורמות שמקנות לשחיתות מעמד של חוק. בנימין נתניהו גורם יותר נזק מאולמרט, ונזק זה קשה יהיה לשרש, אלא בשינוי השיטה הפוליטית כולה

מאת: קורט טוכולסקי

הרשעת אולמרט התבקשה מזה זמן, היה די ברור שהשחיתות של האיש הזה חורגת מהממדים המקובלים על מנהיגנו בעבר. עם זאת מעבר לשמחה הסמלית, אין לנו יותר מדי מה לחגוג. מעטים הם ראשי השלטון שעוד עובדים בשיטות שאלדד יניב מתאר מניסיונו האישי. השחיתות היום מובנית ולא צריך להעביר מעטפות של כסף למנהיגי ישראל, גם לא לקנות אותם. שלטון ההון פשוט בונה אותם, מעצב אותם ומריץ אותם להנהיג אותנו.

עכשיו כשהאבק מתפוגג ולאור העובדה שהעיתונאים ברובם ידעו את מה שהשופט גילה עוד לפני שנים וכהרגלם שתקו, מדהים לחשוב שמעצבי דעת קהל כמו העיתונים "ידיעות" ו"הארץ" ראו באולמרט איש ימין שורשי ומובהק, קפיטליסט מושחת ומאבות ההפרטה בישראל, מנהיג ראוי למחנה המרכז ואפילו השמאל מרכז. איש שאפשר לקנות, זה משהו שבעלי כלי התקשורת אוהבים, הם קונים עיתונאי ופוליטיקאי חצר. לאולמרט שבראשית שנות ה-80 חצב להבות כחבר כנסת ניצי נגד התבוסתנות השמאלנית של שלום עכשיו לא הייתה שום בעיה תמורת מחיר נכון לשנות דעות ועמדות.

אבל אולמרט הוא איש האתמול, פוליטיקאי לשעבר שהשחיתות שלו יותר משהיא מסמלת את הפוליטיקה הישראלית של היום, היא מסמלת את זו של האתמול. אולמרט הצעיר עצמו היה לוחם בשחיתות ולאט לאט נגרר לתוכה. פוליטיקאים ועובדי ציבור נקנים היום אחרת. כמו ביבי, לפיד, ליברמן ולבני הם ממומנים מצעירותם בידי בעלי הון, ועוד בתחילת תהליך ההתלמדות הפוליטית שלהם הם כבר משרתי הון מסורים, שיודעים לשרת היטב תאגידים וטייקונים. הם לא יקבלו מעטפה מלאה מזומנים, אלא יסדרו לעצמם תרומות שיובילו אותם לעמדות מפתח פוליטיות, הם ישרתו את ההון משם לא מזומנים בעת כהונתם, אלא בשביל משרות ועבודות מזדמנות ומכניסות כמו הרצאות של בכירים אחרי כהונתם.

השחיתות היום ממוסדת, לא עוד בוחטה של שטרות מיזם נדל"ן, אלא רפורמות שמקנות לשחיתות מעמד של חוק. הפרטות ענק, העסקת עבדי קבלן, עצירת חקיקה מתקדמת שתמנע זיהום בידי תאגידים, הענקת נכסי הלאום ומחצבי הארץ במתנה. כך עובדת השחיתות היום ואת הפרסים על שיתוף הפעולה קוצרים כמה שנים אחרי.

זה טוב שאולמרט הולך לכלא, אבל ביבי גורם יותר נזק ממה שאולמרט אי פעם גרם. בלי לקחת מעטפות לכיסיו הוא פשוט מוכר את האינטרס תמורת פרסום אוהד בחינמון ותרומות חוקיות לצרכיו הפוליטיים. האמריקניזציה של הפוליטיקה הישראלית גרמה לכך שהמושחתים של היום, מושחתים מיומם הראשון בפוליטיקה והציניות שלהם טבעית לחלוטין. מהרצוג במפלגת העבודה דרך יש עתיד, הליכוד-ביתנו, התנועה והבית היהודי השחיתות של היום ממוסדת לחלוטין. השוחד שניתן היום תמורת הפרטות חוקי לחלוטין, הזוהמה שמשחיתה את חיינו הולבנה בבתי משפט. כדי לשנות את זה נצטרך יותר מאשר פסק דין נדיר של צדק כלפי עוולות של חזקים, נצטרך לשנות את השיטה הפוליטית כולה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הבעיה היא שהאזרחים אינם מבינים את השפה המכובסת: שינוי מבני, רפורמה. כל תחום שהשלטון שם עליו יד, הוא מבצע רפורמה, (שינוי מבני) ומאפשר את השחיתות באופן מבני בתוכה. פשוט על ידי אי הצגת מגבלות חוקיות, מה שנקרא דה-רגולציה. וכך מתאפשרת השחיתות המבנית, שקשה יהיה לעקר אותה.

 2. ק. טוכולסקי :

  מה האזרחים יכולים לעשות? אותם מעצבי דעת קהל שתמכו עד אתמול באולמרט לשלטון לדוגמא: ידיעות והארץ גם מכבסים את השפה.

 3. מיכאל לינדנבאום :

  מחכים בשקט לשחיטה ,כמו כבשים

  "מה האזרחים יכולים לעשות?"
  כנראה הם לא רוצים לעשות ולא רוצים להפעיל את העיניים והראש.
  בבוא השמדתם הכלכלית ,אם על ידי הפרטה,או הפיכה לעובדי קבלן,או בהופכם לקבצנים בזיקנתם,ולחולים במסדרון,אז,רק אז,הם יבינו מה משמעות משטר ההפרטה.
  לפעמים השכל בא דרך הרגליים.כבר אמרו את זה לפני….

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.