postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הכנסת דנה במחדלים מול זכייני הגז, הממשלה מסתירה את תנאי הזכיינות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכנסת דנה במחדלים מול זכייני הגז, הממשלה מסתירה את תנאי הזכיינות

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 31.03.14 0:56

 בישיבת הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה ב-27 במרץ 2014 ועסקה בנושא מאגרי הגז נכחו שני חברי כנסת, אמנון כהן ושלי יחימוביץ. נעדרו: אורית סטרוק, באסל גטאס, גילה גמליאל, מיקי רוזנטל, עפו אגבאריה, פנינה תמנו-שטה, צחי הנגבי, רוברט אילטוב, רות קלדרון, שמעון אוחיון

מאת: חובב ינאי

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה לדיון על דוח המבקר בנוגע לניהול הממשלתי הכושל של משק הגז בעשור האחרון בתחום הסדרת הרישיונות, רגולציה ותכנון. נציגי הממשלה התחמקו משאלות, חברי הכנסת כלל לא הגיעו – אז מה הפלא שהמדינה חוזרת על אותם כשלים כבר ביום למחרת?

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה אתמול (ד') לדיון בדוח מבקר המדינה בנושא אי הספקת גז לישראל. הדיון בדוח נערך על רקע שטר החזקה על מאגר לוויתן, שהמדינה צפויה למסור היום לזכייני המאגר דלק ונובל אנרג'י. נוסח השטר ותנאי המיסוי, שסוללים את דרכה של חברת וודסייד האוסטרלית לרכישת רבע מהמאגר תמורת 2.7 מיליארד דולר, עדיין לא גלויים, ויש חשש שתנאי העסקה והמיסוי לא ישרתו את האינטרס הציבורי.

האוסטרלים חששו לרכוש את הגז של "לווייתן" – איך ולמה משרד האנרגיה שכנע אותם?

בפתח הדיון נציגי מבקר המדינה הציגו את עיקרי הדוח, שעוסקים בהיעדר רגולציה והסדרה חוקית של חיפוש, הפקה והובלת הגז מהמאגרים בים לשימוש המשק הישראלי בתעשייה ובהפקת אנרגיה. בנושא היעדר הרגולציה מצא המבקר שלמרות שעברו 14 שנים ממועד גילוי תגלית הגז הראשונה במים הכלכליים של ישראל ב- 1998 ועד תום הביקורת בדצמבר 2012 לא הוסדרה בחקיקה קבלת האישורים לחיפוש והפקה של גז בים. נוסף על כך אין אף רגולטור שמרכז את הנושא. כך כל רגולטור במשרד מסוים מגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה לפתחו של רגולטור ממשרד אחר – והסדרה אין.

 הדוח מנתח גם את המשבר במשק האנרגיה הישראלי בשנת 2012, לאחר הפסקת אספקת הגז ממצרים והידלדלות המאגרים הישראלים, ולפני פיתוח מאגר "תמר". המשבר עלה למדינה מיליארדים עקב הצורך של חברת החשמל להשתמש לדלקים יקרים ומזהמים כמו מזוט, ובעיכוב זרימת הגז למפעלי התעשייה. בעניין זה קרא המבקר למשרד האנרגיה "להפעיל את סמכותו ולחייב את הזכיינים למצות בפרק הזמן המוגדר בחוק את מלוא הפוטנציאל של מאגרי הגז הנמצאים בחזקתם". יש לציין בהקשר זה שבמהלך הסערה הציבורית סביב החלטת הממשלה לייצא את הגז הטבעי, האשים שר האוצר, יאיר לפיד (יש עתיד), את חברי האופוזיציה בעיכוב פיתוח שדות הגז. המבקר, לעומת זאת, תולה את הסיבות לעיכוב בפיתוח תשתיות הגז והנגשתו לתעשייה הישראלית בסיבות אחרות לחלוטין.

להמשך קריאה באתר המשמר החברתי

עסקת וודסייד שנכשלה ב"סדר יום" של קרן נויבך

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.