postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מערכת החינוך, חוזר תשלומי הורים – ההפרטה העמוקה של שי פירון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מערכת החינוך, חוזר תשלומי הורים – ההפרטה העמוקה של שי פירון

נושאים חדשות, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 27.03.14 0:16

חוזר משרד החינוך על תשלומי ההורים שפורסם השבוע הוא האירוע החשוב ביותר בתחום החינוך. הוא מעיד על עומק ההפרטה שיוזם שר החינוך במערכת החינוך. מעתה יממנו ההורים בסכומים גבוהים את  השכלת ילדיהם ותשכחו משוויון הזדמנויות. מי שאין לו כסף, ילדיו יקופחו בהשכלתם

מאת: יוסי דהאן

 המהפכה האמתית של שי פירון – חיסול פורמאלי של עקרון "חינוך חינם"

מזמן לא היה כאן שר תזזיתי כל כך, כל יומיים הצהרה על יוזמה חדשה כל שבועיים הכרזה על מהפיכה חינוכית אחרת. בעוד אתה מנסה להבין מהי "למידה משמעותית", כבר מכריז השר פירון על שינוי רדיקלי בזמני לוח השנה של שנת הלימודים, או מינוי יועצים רוחניים לבתי ספר וקייטנות בקיץ. לחלק מהיוזמות/המהפכות הללו אין שום משמעות מעשית ותוחלת חייהן היא כתוחלת חייהן של כותרות עיתונים. אולם השבוע בדממה תקשורתית לא אופיינית לשר התפרסם מסמך, חוזר מנכ"ל, שאמור לחולל את המהפכה החינוכית המשמעותיות ביותר של השר עד עתה.

על פי המסמך, החל מהשנה הבאה יידרשו הורים בבתי ספר תיכוניים לשלם עבור לימודי ילדיהם את מקצועות הליבה. אם עד עתה תשלומי הורים עבור תכנית לימודים נוספת היו רק עבור לימודי העשרה ולא מקצועות חובה, הרי מעתה יידרשו הורים לממן גם לימודי מקצועות חובה. בקיצור, הזדמנות חינוכית תהפוך להיות מותנית בכסף. ילדים שהוריהם יוכלו לממן מקצועות לימוד לבגרות ברמה מוגברת יזכו ביתרון על פי ילדים שהוריהם לא יוכלו לממן לימודים כאלו.

על פי חוזר המנכ"ל, חוזרי מנכ"ל הם מסמכים הכתובים בכתב צופן, ויש אומרים שלא במקרה, שרק יודעי ח"ן מסוגלים לפענחם, מהשנה הבאה תממן המדינה רק שני מקצועות בגרות ברמה מוגברת, מי שירצה ללמוד מקצוע בגרות מוגבר נוסף יצטרך לשלם למעלה מאלף שקלים עבור הלימודים הללו. לילדים שילמדו את מקצוע הבגרות הנוסף יהיה כמובן יתרון בקבלה לאוניברסיטה על פני התלמידים שהוריהם לא יכלו לשלם עבור התגבור הנוסף.

על פי המסמך, בבתי ספר ייחודיים ששם מתיר השר לגבות מההורים הרבה יותר כסף על תכנית לימודים נוספת, ההורים יוכלו לקנות לימודי תגבור בשלשה מקצועות. די ברור שההנחיה הזו תביא לנהירה של הורים מבוססים שרוצים להעניק יתרון לילדיהם מבתי הספר הממלכתיים הרגילים לבתי הספר הייחודיים. הנה דרך נוספת לפגוע בבתי הספר הממלכתיים.

על פי חישוב שערכה עו"ד יעל כפרי, סך התשלומים שישלמו למשל הורים לתלמיד בכיתה יב' בבית ספר ממלכתי יגיעו לכ 4000 שקלים לשנה, הורים לתלמיד בכיתה יב' בבית ספר ייחודי ישלמו 6,900 שקלים לשנה והורים לתלמיד בכיתה יב' בבית ספר ייחודי תורני ישלמו 8,800 שקלים לשנה.

אני לא יודע מי המשפטן במשרד החינוך שעבר על המסמך הזה, אבל כפי שמציינת עורכת דין יעל כפרי, אחת היחידות המתמצאת בנבכי חקיקת החינוך הישראלית החסרה, הסותרת והאנכרוניסיטית, ההוראות של השר שוחר שוויון ההזדמנויות, סותרות סעיפים מרכזיים בחוק לימוד חובה וחוק זכויות התלמיד האוסרים על המדינה לגבות שכר לימוד מתלמידי תיכון ואוסרים על הפלייה על רק כלכלי.

בנוסף לכך המסמך גם מאפשר לבתי ספר תיכוניים לגבות סכום נוסף של עד 1500 שקלים ללימודי העשרה שאף הם יוקדשו כנראה לתגבור מקצועות לבגרות. עד עתה הכספים ששולמו עברו תכנית לימוד נוספת הוקדשו ללמידה ופעילויות בתחומי העשרה מגוונים שאינם קשורים למקצועות הלימוד, ההסדר הזה מחסל בעצם את עניין ההעשרה ו"הלמידה המשמעותית" הקרובה כל כך לליבו של השר, מעתה כולם יתמקדו בתגבור והעשרה של מקצועות שבהם הם נבחנים בבחינות הבגרות.

אני מכיר את שי פירון עוד בתקופת כהונתו כמנכ"ל הכל חינוך, יצא לי להשתתף יחד איתו בכמה פאנלים שעסקו בנושא החינוך ולשמוע את דבריו הנוקבים על מה שלדבריו נתפס כליקוי המרכזי של מערכת החינוך הישראלית, הפרה בוטה של עקרון שוויון ההזדמנויות , על הפער הבלתי נסבל הקיים בין שירותי החינוך שלהם זוכים ילדיהם של בעלי אמצעים לבין שירותי החינוך הירודים שמקבלים ילדים ממשפחות מחוסרות אמצעים, תמיד מוזר ומפתיע לצפות במהפך האישי והאידיאולוגי שעובר על חלק מפעילי החברה האזרחית ההופכים לפוליטיקאים בעלי סמכות. בכל מקרה, המהפכה החשאית הזו של פירון השר, שקיים ספק על עצם חוקיותה, היא הפרה בוטה של עקרון שוויון ההזדמנויות והסרת אחריות של המדינה מאספקת שירותי חינוך לילדיה.

פורסם לראשונה בפייסבוק של יוסי דהן

פורסם גם ב"העוקץ"

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  חוזר המנכ"ל הזה שפורסם משנה סדרי עולם בתשלומי הורים. הורים ישלמו על שיעורים שמשרד החינוך הפסיק לתקצב. אם היום תלמידים למדו 3 4 מקצועות מתוגברים ב-5 יחידות לימוד, בעקבות חוזר זה, משרד החינוך יתקצב רק שני מקצועות מתוגברים. אם ההורים רוצים שילדיהם ילמדו עוד מקצועות מתוגברים, הם יצטרכו לשלם על כך. זהו חידוש אחד מתוך כלל חידושי התשלום שמטיל שר החינוך על ההורים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דווקא כאן בעבודה שחורה, הזהירו עוד לפני שהשר עבר לכאורה מהפך אישי

  "תמיד מוזר ומפתיע לצפות במהפך האישי והאידיאולוגי שעובר על חלק מפעילי החברה האזרחית ההופכים לפוליטיקאים בעלי סמכות".

  http://www.blacklabor.org/?p=25375

  http://www.blacklabor.org/?p=17890

  http://www.blacklabor.org/?p=2664

  http://www.blacklabor.org/?p=53720

  ועוד ועוד

 3. אופק :

  נדמה לי שיש פה טעות. תעזרו לי להבין.

  קראתי את החוזר והנה ציטוט:
  "משרד החינוך נושא בעלותו של שכר הלימוד של מקצועות החובה ושל 2 מקצועות בחירה ברמה מוגברת בשלב החטיבה העליונה (כיתות י'-י"ב או ט'-י"ב) במוסדות החינוך העל-יסודיים, ומתקצב את הדרישות הלימודיות בתכניות אלו.

  תקצוב המדינה מאפשר למוסד החינוך להעמיד לתלמידיו מגוון של מקצועות בחירה ברמה מוגברת. עם זאת, יש מוסדות חינוך המבקשים להוסיף על המגוון הקיים והמתוקצב. ההוראות להלן באות להסדיר את אופן הגבייה עבור תוספות אלה".

  להבדיל מכותב המאמר אני מבין מהחוזר שלא יהיה צורך לשלם עבור לימודי הליבה ולא עבור לימודי חובה ואפילו לא עבור שני מקצועות מתוגברים, אלא אך ורק על מה שמעבר לכך, אבל אולי לא הבנתי נכון.

  מישהו יכול לעזור לי? נגיד שאני רוצה ללמוד ארבעה מקצועות חובה ברמה של 5 יחידות, האם אצטרך לשלם על כך? אם כן אז זו בעיה אבל אם מדובר רק בתגבור של מקצועות בחירה (החל מהשלישי) אז זה לא נורא.

 4. דליה :

  בית ספר לעשירים, בית ספר לעניים: "נוח לנו להפריד"

  בארץ |
  עודכן 22:23 24/05/2014

  דב גיל-הר
  כשנכנס לתפקידו, שר החינוך התנגד נמרצות לבתי הספר הייחודיים. לאחרונה אישר פירון לגבות מהורים לתלמידים בבתי ספר אלה תשלומים של עד 900 שקלים. התוצאה: חומה מפרידה בבית ספר בנס ציונה והדרת תלמידים בנס ציונה. ואלה רק שני מקרים. האם זה יכול להיות אחרת?
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1058097

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.