חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הבית היהודי – ההחזרה בתשובה באמצעות הגרעינים התורניים

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 26.03.14 0:14

נפתלי בנט, שהקים את המנהלת לזהות יהודית, משתמש בה ככלי החזרה בתשובה של משפחות יהודיות לחיק הבית היהודי באמצעות גרעינים  תורניים, בנוסף למימון פעילים פוליטיים במפלגתו. שיתוף פעולה עם יו"ר המינהל לחינוך ממלכתי דתי  (חמ"ד) במשרד החינוך פותח את הדרך להחזרה בתשובה בדרך המלך, דרך משרד החינוך באגף הממלכתי דתי שלו

 נפתלי בנט הקים את מנהלת הזהות היהודית כדי להחזיר את עם ישראל בתשובה לחיק הבית היהודי. הפרויקט הראשון של המנהלת הוא מימון בסך 3.8 מיליון ₪ לעמותת  "הקרן להתחדשות קהילות בישראל", שהיא ארגון-הגג של כלל הגרעינים התורניים הפועלים בארץ. בראש העמותה עומד הרב ד"ר דניאל טרופר, יו"ר ועדת המפקד במפלגת הבית היהודי. התחקיר להלן באתר 61 מתאר את פעילות בנט  והבית היהודי, על היבטיה בתחום החינוך ובעניינים הכספיים. הרשומה השנייה מאתר nrg מראה את המשך התהליך. סגן שר החינוך אבי וורצמן, ודניאל טרופר חברו לרב אברהם ליפשיץ, ראש המינהל לחינוך ממלכתי דתי במשרד החינוך במטרה להחזיר בתשובה משפחות יהודיות. בכנס שנערך בקריית גת הצהיר על ליפשיץ ואמר כי

מטרת שיתוף הפעולה היא להגדיל את החינוך הממלכתי דתי בעזרת הגרעינים התורניים בערים ובישובים על-ידי התפתחות הגרעין, הבאת משפחות חדשות והצורך בעוד בתי ספר ובחינוך ממלכתי דתי.

המינהלת לזהות מפלגתית

עם כניסתו למשרד הדתות הקים בנט את המינהלת לזהות יהודית. תחקיר "שישים ואחת" חושף כי את המענק הראשון שלה, על סך 3.8 מיליון שקל, הוא בחר להעניק – מכל עשרות הארגונים החינוכיים הפועלים בארץ וללא כל מכרז – דווקא לעמותה של הרב דניאל טרופר, שהוא, לגמרי במקרה, ראש ועדת החוקה, המפקד והפריימריז של "הבית היהודי"

אחד התנאים של "הבית היהודי" לכניסה לממשלת נתניהו היה הקמה של "מינהלת לזהות היהודית". לכולם היה ברור כי אין כל צורך בהקמה של גוף כזה: למה לבזבז עשרות מיליונים על הקמת גוף חדש תחת משרד הדתות, כשמשרד החינוך עוסק כבר שנים במלאכה המורכבת של הוראת יהדות ומורשת ישראל?

גם התשובה לשאלה הזו הייתה ברורה: בנט מבקש להקים לעצמו גוף חינוכי – משוחרר מכל פיקוח מקצועי – שיוכל להיכנס לבתי-ספר, לתנועות נוער ולמתנ"סים ולהפיץ שם גישה דתית ספציפית ביותר כלפי היהדות בעלת ניחוח פוליטי ברור. הרב אביחי רונצקי, ראש ישיבת איתמר שמונה לעמוד בראש המינהלת, הבטיח כבר לפני שנה כי הגוף החדש יבהיר לתלמידים מהי "הזהות היהודית האמיתית".

עכשיו מתברר כי לשר הדתות, נפתלי בנט, צומחת תועלת נוספת מהקמת המינהלת – הזרמה של כספי ציבור היישר לכיסם של בעלי תפקידים בכירים במפלגה שלו.

בשבועות האחרונים החלה המינהלת להוציא לפועל את הפרויקטים הראשונים שלה. אחד מהם נקרא "קרוב ללב", והוא נועד להפגיש בין משפחות דתיות לחילוניות וללמד את האחרונות על חוקי הדת היהודית. על-פי התכנון, יקיף הפרויקט עשרת אלפים משפחות ב-20 ערים.

בנט בחר להפעיל את הפרויקט באמצעות שיטה הנקראת "מיזם משותף". למרבה הנוחות, השיטה הזאת מעניקה לשר בנט פטור ממכרז בהתקשרות עם עמותות. במלים אחרות: הוא יכול לבחור כל עמותה שעולה על רוחו ולעקוף בקלות את כאב הראש הכרוך בתהליך בחירה שקוף, שוויוני ומסודר. ואכן, הרבה מאוד ארגונים שיכולים היו להפעיל פרויקט כזה נדחו על הסף ולא זכו לפנייה מצד המינהלת.

איזו עמותה כן זכתה להפעיל את הפרויקט? כאן מתחיל הסיפור להסתבך.

מכל עשרות העמותות העוסקות בחינוך ליהדות, בחר בנט להעניק 3.8 מיליון שקל עבור הפעלת הפרויקט לעמותה בשם "קרן הקהילות" (או בשמה המלא "הקרן להתחדשות קהילות בישראל"). זהו ארגון-הגג של כלל הגרעינים התורניים הפועלים בארץ. בראש העמותה עומד הרב ד"ר דניאל טרופר.

טרופר הוא אדם רב-פעלים שמוכר לנפתלי בנט היטב – אבל לאו דווקא בזכות פעילותו החינוכית. טרופר משמש במגוון תפקידים בכירים ביותר במנגנון המפלגתי של "הבית היהודי". כך, למשל, הוא מכהן בתפקיד הרגיש של יו"ר ועדת המפקד במפלגה. כלומר, הוא האדם שמנהל את כל תהליך הפריימריז במפלגה: התפקדות,  תעמולה, קלפיות, משקיפים, רישום מועמדים, ספירת קולות. בנוסף, משמש טרופר בתפקיד מרכזי נוסף – יו"ר ועדת החוקה של המפלגה.

להמשך קריאה

ראש החמ“ד: ”אנחנו תנועת החזרה בתשובה הגדולה בארץ"

ראש המנהל לחינוך דתי, הרב אברהם ליפשיץ, אמר במפגש עם חברי גרעינים תורניים כי בתי הספר הדתיים בישראל הם ”תנועת החזרה בתשובה הגדולה בארץ“

בכנס שהתקיים השבוע בקריית גת אמר הרב אברהם ליפשיץ, יו“ר החמ“ד, כי ”החמ"ד זה הגרעינים התורניים, והגרעינים התורניים זה החמ"ד… החמ"ד זו תנועת החזרה בתשובה הגדולה בארץ! אנו שליחים של הקהילה, אמנם בתקשורת אוהבים לכנות זאת שיוויון בנטל אך אני רואה זאת כזכות לשרת, שיוויון בזכות“.

ליפשיץ אמר את הדברים במסגרת כנס שתכליתו התנעת שיתוף פעולה ראשון בין המנהל לחינוך דתי לבין ”קרן קהילות“ – ארגון הגג של הגרעינים התורניים בישראל. מטרת שיתוף הפעולה היא להגדיל את החינוך הממלכתי דתי בעזרת הגרעינים התורניים בערים ובישוביים על-ידי התפתחות הגרעין, הבאת משפחות חדשות והצורך בעוד בתי ספר ובחינוך ממלכתי דתי.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.