חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצוא הגז מ"לוויתן" – האם הממשלה תיכנע ללחץ התאגידים הזרים?

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 16.03.14 23:11

על ממשלת ישראל להגן על האינטרס הציבורי, כמו שעושה ממשלת נורבגיה הסוציאל דמוקרטית, ולעמוד נגד הלחץ של תאגידים בינלאומיים המבקשים להתיר יצוא גז מ"לוויתן". אך ממשלת ישראל אינה ממשלת נורבגיה, והיא תיכנע ללחץ התאגידים

מאת: קורט טוכולסקי

הלחץ הזה דווקא הולך לעבוד

לחץ בינלאומי על ישראל להתיר יצוא גז מלוויתן. לחץ בינלאומי לא של מדינות אלא של תאגידים. לחץ בינלאומי של חברה אמריקאית וחברה אוסטרלית, הלחץ הזה קוראות וקוראים נכבדים הולך לכופף את ממשלת ישראל כמו כלום. כן כן את ממשלתנו הבלתי לחיצה

מסתבר שבמשרד האוצר גיבשו בטעות רעיון לפיו תאגידי הענק ויצחק תשובה כן צריכים לתת משהו למדינה לפני שהם מתחילים להבריח את הגז הרחק מכאן. רק שבניגריה שלנו שלחוף הים התיכון, די ברור שהשריר הזה שכנראה הופעל ברפלקס לא רצוני של משרד האוצר. זה לא באמת יקרה, תאגידי האנרגיה הבינלאומיים שלא נתקלו מעולם במדינה כל כך צפונית לקו המשווה שמאפשרת להם לשדוד אותה בכזאת סבילות לא יוותרו לנצל את העובדה שממשלת ישראל הנוכחית היא ממשלה שחותרת תחת יסודות הקיום של המדינה ויפעילו את הלחץ שלהן עד שממשלת ישראל תתרצה.

חברות הגז מאיימות לא לפתח את מאגר לוויתן ולא לייצא גז טבעי מישראל ואנחנו אמורים להיבהל. במדינה נורמאלית ולא משנה אם שמה של המדינה הוא ארצות הברית, קנדה, נורבגיה או בריטניה, חברה שמודיעה לממשלה שהיא לא תפתח שדה גז/נפט מקבלת בדרך כלל הודעה על סיום הזיכיון שלה. במדינת ישראל זה כמובן עובד כמו במדינות נורמאליות מסוג אחר, כמו ניגריה או קונגו. פה טייקונים מקומיים ותאגידים בינלאומיים מכתיבים לממשלה מה היא תעשה אחרת אוי ואבוי.

וודסייד לא רוצה לקדוח פה גז, למה אנחנו צריכים להתרגש? תשובה לא רוצה להפקיד ערבויות, למה אנחנו חייבים לו משהו? נובל אנרג'י לא מתכוונת לפתח, שיהיה לה לבריאות, הרי אחרים יבואו. בעולם כולו הולכת וגוברת התחרות על משאבי אנרגיה הולכים ומתכלים. ורק אנחנו צריכים לשחרר עוד ועוד הטבות לטייקונים ותאגידים ספציפיים, שקיבלו זיכיון בפרוטות, אם בכלל שלמו משהו ומאז רק מקבלים מאתנו מתנות? במדינה נורמאלית זה לא היה קורה.

נובל אנרג'י קודחת בנורבגיה היא משלמת שם תמלוגים נקיים בלי התחכמויות בגובה 87%. היא לא מאיימת על אף אחד ולא מחזיקה שדות נפט וגז לא מפותחים. אבל בנורבגיה אין שר תשתיות שנקרא סילבן שלום, אין שר אוצר שנקרא יאיר לפיד ואין ראש ממשלה שנקרא בנימין נתניהו. לא רק השמות שונים, בנורבגיה ממשלות שמאל וימין כאחד, מסתכלות על האינטרסים של הציבור הנורבגי תוצאה של מסורת סוציאל-דמוקרטית עמוקה ואיתנה. אצלנו שלטון הימין בפרט וכל ממשלות העידן הניאו ליברלי בכלל מאז 1977 ועד היום עוסקות כאן בהרס. האינטרס של הציבור לא מעניין את שליטי המדינה, לא את השליט הסמלי הריקני והנבוב שאירח ביום הולדתו ה-90 את פגישות הסחטנות של ביל קלינטון, הלוביסט של נובל אנרג'י, ולא את השליטים בעלי הכוח האמתי בממשלה שמופעלים בידי תשובה ושכמותו כמו מריונטות על חוט.

לכן הלחץ הבינלאומי הזה הולך לעבוד. שרי ממשלת ישראל שרגילים ללעוג לרצונם של ה"גויים" עומדים כולם בחיל ורעדה לפני מנכ"לי תאגידים וטייקונים נכונים רק לשרת ולרצות. הערבויות שהממשלה מבקשת יבוטלו או שתמורת העמדתן תיתן הממשלה עוד הטבות הנחות מס ומתנות לתאגידים וטייקונים שיהיו שווים עשרות מונים מהערבויות. כל זה כמובן תמורת הזכות לשדוד לנו את הגז ולהבריחו מכאן במחיר נמוך וכמה שיותר מהר. הבריונים בנט, ביבי וליברמן לא יעשו שום דבר נגד לחץ של תאגידים ושום דבר למען האינטרס הלאומי של מדינת ישראל, כרגיל.

הממשלה שלנו היא ממשלה רעה. שנה לכהונתה והיא כבר הרעה בממשלות ישראל לדורותיהן והיא עוד לא הפגינה את מלוא עוצמת רשעותה. את הגז גונבים לנו ואתו את היכולת להבטיח עצמאות אנרגטית ואנרגיה ירוקה יותר לשנים למדינת ישראל. זה השלטון שהבאנו על עצמנו, מיאיר לפיד ועד אורי אריאל, מעמיר פרץ ועד גלעד ארדן, מביבי נתניהו ועד אורלי לוי אבקסיס, מעמרם מצנע ועד פאינה קירשנבאום, מסילבן שלום ועד יעל גרמן, מנפתלי בנט ועד גדעון סער, משרתי הון חסרי בושה ומצפון שמוכנים למכור אותנו ואת האינטרסים שלנו פעם אחר פעם לכל טייקון ותאגיד. לכן הפעם במקרה הזה שהוא במובהק לרעתנו ולא לחץ בינלאומי לטובתנו כמו במקרה של הלחץ נגד המשך הכיבוש, במקרה הזה הלחץ דווקא הולך לעבוד.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי, האם אתה בטוח במאה אחוז שהממשלה תיכנע ללחץ התאגידים ולא תגן על זכויות האזרחים? למה דווקא הלחץ הזה הולך לעבוד? לא ברור. העניין מוצג כגזירת גורל. האם אין מקום ללחץ ציבורי נגדי? האם לחץ ציבורי נגדי לא יעזור? הכל חתום וסגור?

 2. ק. טוכולסקי :

  הממשלה הזו תכנע אולי להפגנוץ של עשרות אלפים ברחובות מדי שבוע וגם אז היא תכנע רק חלקית. תראה מה עשו לששינסקי, יצרו מערכת של מראית עין תשלום מס גם כן לא ממש הוגן ומרוקנים אותו מתוכן. אני מקווה שדברים ישתנו אבל האג'נדה של הממשלה הזו היא לטובת בעלי הון ותאגידים ולא לטובת קיומה של ישראל בטווח הארוך או טובת האזרחים.

 3. נטע :

  האח הגדול הגיע לשלטון. והדלת המסתובבת של העבודה המאורגנת.

  איפה יש עשרות אלפי מפגינים?
  באופן אירוני ןפרדוכסאלי,
  המחאה של 2011 סרסה את החברה הישראלית.

  המחאה הזאת הובילה לעלייה דרמטית במפלס הציניות של נבחרי הציבור שמרכיבים את הממשלה.

  לעלייה דרמטית בבוטות ובתעמולה נוסח 1984 (האח הגדול).

  זה נושא מחקר לסוציולוגים ולפסיכולוגים חברתיים.

  אמנם יותר עובדים מתאגדים, אבל גם אם נתעלם מהעובדה שחלק מהתאגדויות האלה הן יותר על הנייר מאשר במציאות – אף אחד לא סופר כמה עובדים ממשיכים להיזרק בפועל אל מחוץ לעבודה המאורגנת.
  (העובדים כסחורה המקרה של הוט
  http://www.blacklabor.org/?p=52488 )

  המקרה של המכרז לכתיבת חוזרי מנכ"ל הוא רק דוגמית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.