חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ניתוק המים לתושבי מזרח ירושלים – דיון חירום בכנסת

נושאים עלו ברשת, רווחה ושירותים חברתיים ב 16.03.14 0:17

ביום רביעי 19 במרץ 2014 תדון הוועדה לפניות הציבור בכנסת בניתוק המים לתושבי מזרח ירושלים. עמדתה של האגודה לזכויות האזרח היא שהזכות למים היא זכות יסוד, וחובתן של הרשויות להביא לחידוש המים באזור. להלן פירוט העמדה ונוסח המכתב ששלחה האגודה לשר התשתיות

Berez

עמדת  האגודה לזכויות האזרח: זה למעלה משבוע נחלש מאוד זרם המים בשכונות הירושלמיות ראס ח'מיס, ראס שחאדה, שכונת השלום ומחנה הפליטים שועפאט, השוכנות בתחומה המוניציפלי של עיריית ירושלים אך מעבר לגדר ההפרדה. מאז, לחלק מהתושבים אין מים בכלל, בחלק מהבתים הזרם חלש מאוד, ובאחרים יש מים רק לכמה שעות מדי פעם. פניותיה הדחופות של האגודה לגורמים הרלוונטיים – חברת הגיחון, עיריית ירושלים, שר התשתיות ורשות המים – לא הועילו.

הזכות למים היא זכות יסוד, ולהעדרם יש השלכה קשה על הזכות לחיים ולבריאות. חובתן של הרשויות להביא לחידוש המים לאזור, וכן למצוא פתרונות למצב תשתיות המים באזור, נוכח מצוקתם היומיומית הקשה של עשרות אלפי בני אדם. יש לציין כי אם כלל השכונות הפלסטיניות שבירושלים מתמודדות עם הזנחה חמורה מצד העירייה והרשויות הממשלתיות בכל תחומי השירותים – תשתיות, תברואה, חינוך, תכנון, דואר ועוד ועוד – הרי בשכונות שמעבר לגדר המצב חמור פי כמה.

מכתב האגודה לזכויות האזרח לשר התשתיות סילבן שלום:

דחוף

                                                                                                            6 במרץ 2014

 לכבוד

מר סילבן שלום
שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים

שלום רב,

הנדון: הפסקת אספקת המים לעשרות אלפי תושבי צפון-מזרח ירושלים
באזורים שמעבר לחומת ההפרדה

1. אנו פונים אליך בשם תושבי השכונות הירושלמיות ראס ח'מיס, ראס שחאדה, שכונת השלום ומחנה פליטים שועפאט, עשרות אלפי תושבים החיים בתחומה המוניציפאלי של עיריית ירושלים אך מעבר לגדר ההפרדה, בדרישה לחידוש אספקת המים לאזור לאלתר.

2. ביומיים האחרונים נפסק זרם המים כמעט בכל הבתים בשכונות הללו. לפי דיווחים של תושבי האזור, שאומתו בסיור שערכה האגודה לזכויות האזרח במקום בתאריך 5.3.2014, רק בבתים מועטים, באזורים גיאוגרפיים נמוכים יחסית, התקיימה אספקת המים. גם בבתים אלה מדווחות המשפחות על לחץ מים נמוך. לדברי תושבי האזור, בשבועיים האחרונים הם סבלו מלחץ מים נמוך, ובתאריכים 4-5.3.2014 נפסקה אספקת המים לחלוטין במרבית הבתים. הבוקר, 6.3.2014, דיווחו תושבים כי בחלק מהבתים חודשה אספקת המים.

3. לפי הערכות של אונרוו"א, במחנה הפליטים שעופאט מתגוררים למעלה מ-20,000 נפשות. בשלושת השכונות האחרות מתגוררים עשרות אלפי בני אדם נוספים. מספרם המדויק של  התושבים אינו ידוע לעיריית ירושלים ולרשויות בשל הזנחה מוחלטת של האזור לאחר שנבנתה חומת ההפרדה, אף שמרביתם תושבי קבע בישראל, המחזיקים בתעודת זהות ישראלית.

4. בשיחה שערכנו אתמול עם מר אלי כהן, סמנכ"ל הגיחון, תאגיד  המים האחראי על אספקת מים בירושלים, נאמר לנו  כי לא נצפתה כל בעיה במתקנים ומכשירי המדידה המנתרים את המים לאזור. אולם המציאות בעינה עומדת: עשרות אלפי בני אדם, בהם תינוקות, ילדים, נשים וחולים, נותרו ללא מים.נזכיר, כי הזכות למים הנה זכות יסוד, ולהעדרם יש השלכה קשה על הזכות לחיים ולבריאות.

5. תאגיד הגיחון ועיריית ירושלים טוענים, ובצדק, כי היקף ואופי תשתיות המים הקיימות באזור נועדו לתת מענה למספר מצומצם בהרבה של תושבים, מאלה החיים בו בפועל. ואכן, המצב המשברי החמור שנוצר עם גידול האוכלוסיה במקום בשנים האחרונות ונוכח ניתוק האזור באמצעות חומת הפרדה, דורש התערבות דחופה של משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים במציאת פתרון הן למצוקת המים האדירה בימים אלו ממש, והן ליצירת פתרון ארוך טווח לאספקת מים סדירה של עשרות אלפי תושבים.

6. בשנים האחרונות התקיימו פגישות בין הגיחון לבין נציגי תושבים, בניסיון למצוא פתרון שיביא לחיבורם למים של בתים באזור. באופן מצער, פתרונות טרם נמצאו והמצב רק החמיר. התערבותו של המשרד שבראשו אתה עומד, האחראי על הנושא, חייבת להיות הצעד הבא לעבר מציאת פתרונות ושמירה על זכויות התושבים.

7. נזכיר גם כי בהחלטת ממשלה 3873 מתאריך 10.7.2005 נקבע שעם אישור תוואי הגדר המנתקת שכונות בתוך ירושלים משאר חלקי העיר, נדרשת התגייסות של שורה ארוכה של משרדי ממשלה כדי ליצור פתרונות שמתאימים למציאות החדשה. מאז חלף כמעט עשור, ומעט מאוד נעשה.

8. נודה לטיפולכם המיידי בחידוש המים לאזור, ולמענה בנושא הערכות ארוכת הטווח ומציאת פתרונות למצב התשתיות באזור נוכח מצוקתם היומיומית הקשה והנמשכת של עשרות אלפי בני אדם.

בכבוד רב,

רונית סלע
מנהלת פרויקט זכויות אדם בירושלים המזרחית
האגודה לזכויות האזרח בישראל

העתקים:
מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מר הראל לוקר, בפקס 02-5605000
היועץ המשפטי לממשלה, מר ויהודה ויינשטיין, בפקס 02-6467001
האגף לארגונים בינלאומיים, משרד החוץ, בפקס 02-5303155
ראש עיריית ירושלים, מר ניר ברקת, בפקס 02-6296014
מנכ"ל תאגיד המים והביוב הגיחון, מר זהר ינון, בפקס 02-5651193
מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב יוסי פריינטי, בפקס 02-5391466

המידע המופיע באתר האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.