חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד התמ"ת, נחוץ סיוע להורים עובדים באמצעות צהרונים במתכונת חלקית

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים ב 13.03.14 2:24

הורים לילדים קטנים הרוצים לעבוד יכולים להיעזר בצהרונים בהם ישהו הילדים לאחר שעות גן הילדים. אך מסתבר שמשרד התמ"ת מאפשר קיום מתכונת מלאה של צהרונים ולא מתכונת חלקית. משפחה הנזקקת למתכונת חלקית תוהה מדוע אין מאפשרים לה מתכונת חלקית
פורסם ב-3 במרס 2014 בדף הפייסבוק של שיר גולדנברג

tsaharon

כל הורה יודע שילדים הם דרך מצויינת לעודד צריכה,
משרד הכלכלה (התמ"ת) החליט לאמץ את הגישה הזו, כדי לגרום לנו להוציא יותר
מי אמר גידול בצמיחה ולא קיבל?

שמי שיר גולדנברג, אמא לשלושה ילדים, נשואה לאיזי וגרה בראשון לציון, לפני מספר ימים, קיבלתי מיחידת הצהרונים שבראשון לציון מכתב הגורס כי מתכונת של צהרון במסגרת חלקית אינה אפשרית עוד עבורי, ועומדות בפני 2 אופציות, הראשונה להוציא את הילדה ממסגרת (מה שאינו אפשרי כי איני יכולה להשאיר את הילדה, בת 5 ללא פתרון), או לחלופין להעביר אותה למסגרת מלאה- 5 ימים בשבוע.

לפני כשנה, עם להצטרפות הילד השלישי למשפחה, לקחתי החלטה לצמצם את שעות העבודה שלי ושאת כדי שאוכל להיות נוכחת בחיי ילדיי , עזבתי את עבודתי במשרה מלאה והתחלתי עבודה חדשה במשרה חלקית. בעקבות כך, רשמתי את הילדה לצהרון בהתאם לשעות העבודה החדשות מה שנותן מענה הן לצורכי העבודה והן לרצון שלי להיות נוכחת בחיי ילדיי. כמובן שלבחירה הזו יש מחיר כלכלי שהרי מי שעובד פחות משתכר פחות. מחיר שאני שמחה לשלם כי לעת עתה שמתי את הילדים במרכז. כעת בעקבות הדרישה הדורסנית, כדי שביתי תוכל להיות בצהרון אאלץ לשלם על הצהרון תעריף מלא גם אם איני צריכה ו/ או צורכת את השירות. בראשון לציון יש כ-350 הורים שרשמו את הילד/ה למסגרת חלקית ויש עוד הורים רבים בערים אחרות שהיו מעוניינים לעשות זאת אך מפעילי הצהרונים, אך דרישת התמ"ת כופה אותה על מפעילי הצהרונים לרשום למסגרת מלאה, צהרונים שאפשרו מסגרת חלקית, כמו במקרה של יחידת הצהרונים בראשון לציון, מקבלים איום כי הם יפסיקו את ההכרה (והתקציבים) ולכן מפעילי הצהרונים בעל כורחם מגלגלים את הדרישה אילנו וזאת כדי שלא יאבדו את ההכרה בהם

יש הורים רבים המעוניינים במסגרת חלקית אם משום שעות העבודה שלהם המאפשרות להם להגדיל את הנוכחות הביתית שלהם, ואם משום שיקולים כלכליים, ליומים- שלושה יש להם פתרון חינמי (סבתא, דודה, שכנה) והם מעוניינים לשלם רק עבור הימים בהם אין להם פתרון ולחסוך את ההפרשים. פניתי למשרד התמ"מ בנושא, בתשובתם ענו כי אלו התקנות המופיעות במסמכים וכי מפעילי הצהרון, כשאפשרו רישום חלקי פעלו בניגוד לתקנות. צירפתי את שני המסמכים (נוהל הכרה בצהרון ומבחן למתן תמיכה להורה), נראה שיש לשלוח את מדרד הכלכלה לשיעור בהבנת הנקרא, המסמכים מדברים על כך כי כדי שהצהרון יהיה מוכר עליו לעבוד 5 ימים בשבוע, הם אינם אומרים שהילד צריך להיות רשום לחמישה ימים בשבוע! המסמך השני (מבחן למתן תמיכה) מדבר על זכאות אישית לסבסוד (הכרה בדרגה), מיותר לציין שאיני זכאית לסבסוד כך שגם נוהל זה אינו רלוונטי, הניסיון להשתמש במסמכים מסוג אחד כדי לתת תשובה על נושא אחר הם בבחינת "עירוב מין שאינו במינו". במקרה דנן, עלות צהרון מסגרת מלאה (5 ימים) בראשון לציון עומדת על כ-960 ₪, לעומת 250 ₪ ליום * מספר הימים המבוקשים.

יוצא איפה שמשפחה שאינה צורכת מסגרת צהרון במתכונת מלאה, נאלצת לשלם בעל כורחה על מסגרת מלאה וכך ההוצאה שלה גדלה שלא לצורך במקום לשלם עבור החלק היחסי בהם הילדים בצהרון, הם משלמים תעריף מלא, מדובר במאות שקלים בחודה ואלפי שקלים בשנה בכך שהממשלה מונעת מנשים (או הורים) לרשום את ילדם לצהרון בהתאם לדרוש להם, היא מאלצת אותנו להגדיל את הצריכה של המשפחה שלא לצורך, סכומים שיכולים להיות מנותבים לצרכים אחרים או כדי להבטיח את הביטחון הכלכלי העתידי שלה, בימים בהם יוקר המחייה הופך לנטל גדול יותר ויותר, הדרישה הזו מקוממת אינה במקומה ואינה הוגנת.

תגובת משרד התמ"ת:

"שיר שלום,
אנו מודעים לכך שבניגוד לנוהל הברור עליו חתם סמנכ"ל החברה העירונית ראשון לציון, המאפשר רישום ל-5 ימי צהרון בלבד, נקלטו לצהרון גם ילדים שנרשמו למסגרת חלקית.

החלטת הממשלה לסייע לנשים עובדות, בסיוע כספי של המדינה, מסדירה גם מסגרות מפוקחות, עם סדר יום מובנה, חינוכי, פדגוגי, תוך פיקוח על הבטיחות ואיכות הטיפול – המחייב נוכחות צוות מיומן ומוכשר. לא ניתן לספק את כל השירותים הללו באופן חלקי, שכן התפעול מצריך העסקת צוות במשרה מלאה בהתאם למספר הילדים, ביטוח הילדים, פעילות ממומנת ועוד. בישראל עשרות אלפי צהרונים ולאלו שבפיקוח משרד הכלכלה, כ-2370 במספר ישנו נוהל ברור ואנו מצרים על כך שהוא הופר ומקווים שהענין יוסדר בין החברה העירונית להורים באופן רגיש ובהתאם לנהלים.

לא נוכל להשיב בשם החברה העירונית על הנושא."

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    ערן הילדסהיים בבלוגו "הכלכלה האמיתית" בדק את הנושא וביקש ממשרד התמ"ת את הנוהל לפיו אפשר לרשום לצהרון מלא ולא חלקי, ומתברר שבתמ"ת אין נוהל כזה. ראו פה: https://mail.google.com/mail/u/0/?tab=wm#inbox/144de4c5b21e05c1 . בינתיים מאפשרים לשיר לקלוט את בתה באופן חלקי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.