חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אגדת השוויון בנטל מסתירה את כובד העול על האזרחים

נושאים דעות, כלכלת בית ב 26.02.14 0:01

הממשלה אשמה, אך מטילה את האשמה על האחר. האזרחים ישלמו את מחיר הקריסה בהדסה, את מחדלי הטיפול בפשע המשתולל ברחובות. החקלאות והתעשייה הולכות ושוקעות, את הגז שהתגלה גונבים מהאזרחים. המדינה הולכת ונהרסת, וההסתה נגד החרדים בשוויון בנטל היא הכסות המסתירה את המציאות העגומה

מאת: קורט טוכולסקי

 על זיעה וצבא

כשהחרדים יתגייסו כולנו נזיע פחות, למה בדיוק? החרדים הולכים להפיץ קרירות בשטחי האימונים של צאלים או רמת הגולן? כשהחרדים יעבדו כולנו נזיע פחות, למה בדיוק? האם יותר אנשים שיגדילו את התחרות על כל מקום עבודה יגרמו לנו להתייאש יותר מהר? או אולי נכנע מהר יותר ונקבל בהכנעה יתרה ובלי מאמץ כל עבודה שתוצע לנו על ידי מעסיקים קפיטליסטיים תאבי בצע? האם זה מה שיגרום לנו להזיע פחות?

מצבו של השלטון לא טוב, לכן מדי שבוע יורים לכל הכיוונים. פעם ידענו שכשמסיתים נגד החרדים אז הם לבדם במוקד, אחר כך יסיתו נגד עובדים, אחר כך נגד ערבים, אחר כך נגד זרים וחוזר חלילה. ממשלת ביבי השלישית, הגרועה שבממשלות ישראל, כבר לא יכולה להתמקד ב"אויב" אחד. לא משנה אם מדובר באיום האיראני/הפלסטיני/הארגוני/הזר/החרדי (סמן והוסף ככל יכולתך) ממשלת ישראל כושלת ופושעת כנגד אזרחיה בכל כך הרבה חזיתות בעת ובעונה אחת שכבר אי אפשר להסתפק בהסתה ממוקדת. עכשיו יורים לכל הכיוונים.

וכך בשבוע אחד גילינו שלא הממשלה אשמה בקריסת בית החולים הדסה אלא העובדים, שלא הממשלה אשמה בגל הפשע הגואה ברחובות אלא השוטרים, שלא הממשלה אשמה בעוניים המחפיר של זקנים אלא העובדים הזרים, ושלא לדבר על כך שאין הממשלה אשמה במצב המידרדר והולך בשכונות העוני, אלא הזרים, וכמובן שהממשלה אינה אשמה בכך שמחזורי הגיוס הולכים ומידלדלים אלא החרדים. האחרים אשמים, כל מי שאינו נמנה על בעלי ההון ששוב קיבלו השבוע מתנות בהנחות מס מהמדינה אשמים.

הקיץ הגיע באמצע פברואר, ולכולנו חשוב יהיה בקרוב להזיע פחות. גם בזה מסתבר אפשר להאשים את החרדים. אגדת השוויון בנטל, כמו אגדות נוספות, הולכת להביא חורבן על קהילה בישראל. בקרוב נשלם את מחיר הקריסה בהדסה, אבל לא נקבל שליטה וכמו שזה נראה, אפילו לא נקבל מערכת בריאות ציבורית עם פחות שר"פ. גל ההתקפות בתקשורת על המשטרה לא מלמד על התפטרות קרובה של שר המשטרה והמפכ"ל הכושלים ורודפי המפגינים, אלא על האצת הליך ההפרטה של משטרת ישראל וסמכויותיה, באמצעות הרחבת משטרות עירוניות בהם שוטרי קבלן ישרתו בעלי תאגידים ואת האינטרסים שלהם.

ההסתה נגד החרדים לא תביא לשוויון בנטל כי אין כזה דבר. היא אפילו לא תגרום לכך שבכירי הפוליטיקאים החרדים יפסיקו לשבת על הגדר, כאילו הם לא כבר שנה באופוזיציה, יפנו עורף לימין שרודף אותם ויכרתו ברית עם השמאל. את זה הם לא יעשו. ההסתה נגד עובדים זרים שזכו השבוע לעוד כבלים שרק יכבידו את הנטל ההולך וגובר של זקנים אשר בעוניים המחריף והולך לא מסוגלים לשלם כחוק לעובדיהם והם הולכים וכלים. הכול הולך ומתפורר וממשלת ישראל עוסקת כל כולה בהסתה.

החקלאות והתעשייה שוקעות והולכות, בועת הנדל"ן והפיננסים מתפתחת לה בלא כיסוי, את הגז שלנו גונבים ו"נציג" המעמד הבינוני בממשלה רוצה לגייס בכפייה חרדים כאילו שזה העיקר. הלעג שלו ושל אנשיו לבוחרים בינתיים מוכיח את עצמו כמוצדק. אין אפילו צורך להתאמץ, בטח לא בשבילנו. אנחנו רואים את השלטים וזועקים חמאס באיזה סטטוס בפייסבוק, ואז חוזרים כל אחד לשאת בנטל מה שהמדינה הזו הפכה להיות.

הקיץ מתקרב, כבר באמצע פברואר, האם נתעורר מתרדמת החורף או שנמשיך לא לעשות דבר משותקים מאדישות ואכזבה, המדינה שלנו שאנחנו אוהבים הולכת ונהרסת, ובקרוב נזיע כולנו הרבה יותר, מיראה ופחד או מהגידול בנטל ועודף העומס שהממשלה הזו משיתה עלינו ללא חכמה, הבנה או חמלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  A LA GURRE COMME A LA GURRE

  לכן,
  או שאנשים עוד לא מרגישים שרע כל כך, או שהם כבר לא יודעים לאיזה מלחמה להצטרף כשהם קמים בבוקר. בכל מקרה הם לבד.

  מנהיגות אופוזיציונרית לוחמת – אין. יש אופוזיציה מנומסת, תרבותית מאוד, ולא כל כל כך סולידרית בתוך עצמה.

  כותבים בפייסבוק, מופיעים בתקשורת, מנהלים דיונים בוועדות, מציעים הצעות לסדר יום, מנסחים הצעות חוק, מקימים שדולות, מארגנים כנסים – שגרה דמוקרטית.

  אם מישהו "מעיז" להגיד שהמשבר בהדסה הוא עוד הזדמנות של נתניהו לחסל נניח עבודה מאורגנת ולכן לא היה לו עניין כשר הבריאות להתערב, אלא להיפך, לחכות שהמצב יחמיר – אומרים לו: "כתבת באומץ את מה שכולנו מרגישים".
  סליחה????????????????
  (מבלי לפגוע ).

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יאיר לפיד והמנטורים שלו ניצלו יפה את המחאה.

  מישהו כתב כאן לפני כמה ימים תגובה נגד "המורות העצלות" ושאר תארים מכלילים, ושבגלל זה "מגיע" להן ה"רן ארז".

  מעניין מאוד – פתאום עלה על דעתי שאולי 19 המנדטים של יש עתיד גם כן הגיעו מציבור המורות האלה.

  או שאולי להיפך.

 3. ק. טוכולסקי :

  המצב לא מזהיר, האופוזיציה בראשות הרצוג היא בדיחה, התקשורת שייכת למי שמרוויחים מהמצב אבל בסוף כל העסק יתפוצץ.

 4. ל רפי :

  הקוטרים מקטרים שוב

  בכי אף פעם לא פתר בעיות רצינות. ובתכניות ראליות, השמאל הרבה יותר גרוע מהימין.
  נכון שאין שיוויון בנטל, ומעולם לא היה. אז מה חדש בכך?!
  קחו נושא שקרוב ללבכם וקדמו אותו באופן רציני – תכנית, הסברה, גיוס תמיכה, צוות מקצועי מלווה, לוח זמנים, סדר עדיפויות לביצוע ועל חשבון מה ממשים, וקדימה – גייסו תמיכה ציבורית. מהבכיה על כתב המשוכנעים (במה?) לא יקרה דבר.
  עוד לא הבנתם את כללי המשחק?
  השחרת המדינה לא תעזור. אופוזיציה עקרה – לא תעזור. ודיבורים בעלמא – לא יעזרו.
  רק קונקרטיזציה.
  אבל האם באמת מעניין את הכותב והמגיבים מצבו של הציבור, או שמעהננין אותם רק לנגח את ביבי?…

 5. לל.רפי :

  קוקנרטי. מה אתה אומר על בעיית הדיור? האם הממשלה מטפלת בבעיה כראוי? מה יכולה האופוזיציה לעשות בעניין בעיית הדיור? אשמח לתגובתך.

 6. ק. טוכולסקי :

  הממשלה מנפחת את בועת הנדל"ן.זה לא יעזור כמה דוגמאות מתוך הטורים שפרסמתי פה בעבר על מה כן יכול לעזור:
  בנייה ציבורית, במכרזי מחיר למשתכן זה המענה, זה יבטיח לקבלנים מחיר ותמורה מה שיאפשר להם לקבל אשראי בנקאי ויבטיח לדיירים מחיר בר השגה לדירות. כמו כן יש להטיל פיקוח על מכירי השכירות של דירות באמצעות הטלת מס מעל דרגת הכנסה מסוימת על משכירים והגבלת האפשרות להעלות את שכר הדירה.
  יש עוד לא מעט דברם אתה מוזמן לקרוא מה שכבר כתבתי פה בטורים קודמים.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ל- ל.רפי
  ביבי, לפיד בנט וכו' – הם אף פעם לא הנושא – הם המראה שמבעדה משתקפת המציאות.
  ניפוץ המראה הזאת גם הוא לא מטרה בפני עצמה.

  לדעתי הבעיה היא באמת יכולת ההתגייסות והגיוס.

 8. ק. טוכולסקי :

  בתור אחד שמשרת כבר יותר ממחצית חייו אני מעדיף שיתנו למי שמשרת יותר ולא יכפו על כולם לשרת בכוח.
  אבל המטרה של השלטון הנוכחי אינה לתת אלא לקחת, כשמדובר ברובנו המוחלט, רק הטייקונים נועדו לקבל מהשלטון הנוכחי.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יכולת ההתגייסות והגיוס – אין הכוונה לשוויון נוסח בנט"ל (בנט+לפיד – חברה בע"מ להכבדת הנטל)

  אלא בתוך השמאל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.