postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יולי תמיר ותהליך קבלת החלטות החפוז אופק חדש

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יולי תמיר ותהליך קבלת החלטות החפוז אופק חדש

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 1.12.08 9:16

בדבריה לחברי מפלגתה לקראת הפריימריס, יולי תמיר מציינת בגאווה את הפעלת "אופק חדש" כהישג משמעותי שלה. אך תהליך קבלת ההחלטות מראה שלא "אני מאמין חינוכי" ולא תוכנית סדורה מראש, אלא הצורך לנצל את הרגע והכסף שהציעו פקידי האוצר, הם שהיו הכוחות המניעים להפעלתה החפוזה של הרפורמה

מאת: שושי פולטין

תהליך קבלת ההחלטות במשרד החינוך

נדמה שנושא תהליך קבלת ההחלטות במשרד החינוך (ואולי גם בממשלה) מחייב התערבות של מבקר המדינה.  מדובר בהחלטות הקובעות את פני מערכת החינוך במדינה, בכלל זה  הנהגת הרפורמה 'אופק חדש' .

בגיליון האחרון  של קו לחינוך (27.11.08) מובאים דבריו של המדען הראשי לשעבר של משרד החינוך, פרופ' סידני שטראוס,  לפיהם קבלת ההחלטות של השרה יולי תמיר והמנכ"לית אינה מבוססת על ידע מחקרי מהארץ ומהעולם  "עיקר העבודה של הנהלת המשרד הייתה כיבוי שרפות".

 כאילו לחזק את הדברים אמרה  מנכ"לית משרד החינוך "…פעמים רבות צריכים ראשי המשרד לנצל חלון הזדמנויות שנפתח, ולקבל החלטה מהיום למחר. כך, למשל, הועמדה בפני שרת החינוך, יולי תמיר, האפשרות לקבל תקציב גדול מאוד מהממשלה תמורת הרפורמה בחינוך. עמיחי הוסיפה, כי שרת החינוך הייתה צריכה להחליט תוך שלושה ימים, ולכן הסתמכה על הידע שהיה לה לגבי בעיה מרכזית של מערכת החינוך שצריך לתקן – המחסור בשעות אישיות שמורה יכול להקדיש לתלמיד. לטענת עמיחי, אם שרת החינוך לא הייתה מנצלת במהירות את ההזדמנות, היה משרד ממשלתי אחר זוכה בתקציב".

כך התקבלה ההחלטה לגבי רפורמת "אופק חדש". מנכ"לית משרד החינוך וגם השרה, כנראה לא רואות בכך פסול, המוטיב הזה חוזר על עצמו שוב ושוב בדברי השרה ונציגיה.

כבר בעבר העליתי  תהיות ותמיהות  בנושא:

 • o בחודש פברואר 2008 תהיתי על מהות תשובתו של מר ציון שבת, מנהל אגף בכיר לכוח אדם בהוראה, שכתב לי מכתב ( 4 חודשים לאחר פנייתי לפרופ' יולי תמיר) בנושא "אופק חדש": "בעובדה אנחנו כבר אחרי התנסות של מספר חודשים בהן הרפורמה מופעלת הלכה למעשה התגובות וההתרשמויות הינן חיוביות ביותר אופטימיות ביותר וישנה תחושה שאכן מתרחש דבר מה חדש בחדר המורים, בכיתת הלימוד בהפסקות. ביחסים בין מורים לתלמידים ועוד."

 כבר אז שאלתי "מעניין איזה סקר שביעות רצון ערך מר שבת שכתב את הדברים?!  כנראה שום סקר .

 • o בחודש יולי צוטטו הדברים הבאים של פרופ' תמיר "קפצנו למים מאוד מהר, ולא חיכינו. ברגע שקיבלנו את הכסף התחלנו", משפט שאמרה במהלך מסע הפרסום להאדרת הרפורמה "אופק חדש"

מה למעשה הביעה שרת החינוך כשאמרה את הדברים?

 • שהיינו פזיזים?
 • שקפצנו למים הקרים?
 • שלא חשבנו?
 • שלא תכננו?
 • שלא ערכנו מחקר מקדים?
 • שלא נעזרנו בסטטיסטיקות מתבקשות ?
 • שלא בדקנו מהימנות מסקנותינו?
 • שלא התייעצנו?
 • שלא ראינו שמדובר בהסכם שכר בלבד?
 • שלא שמנו לב שלא מדובר ברפורמה בחינוך?
 • שזה עלול להיות מסוכן,
 • שאנחנו עלולים להתרסק ,

 (אני מאוד מקווה שלא , כי מדובר על החינוך שלנו, על העתיד שלנו…!!!)

 • שחשבנו על חיינו הקצרים בממשלה?
 • שהמשפט הזה משקף את התנהלות הדברים במדינה…
 • והאם אנחנו בכלל יודעים לשחות ב"מים" האלה?
 • או – מה יקרה אם נגלה שאין "מים" בבריכה?….

הדברים של המדען הראשי ושל המנכ"לית אומרים שאכן לא הייתה כל חשיבה מוקדמת לגבי הרפורמה "אופק חדש" אבל הסקת מסקנות חפוזה, אכן הייתה !

 פרופ' יולי תמיר  דוגלת בשיטה של "נותנים – תיקחו" , ולא חשוב אם ההסכם הוא טוב , רע או הרע במיעוטו..

וכך פנתה  לרן ארז ולחברי ארגון המורים " צריך להבין: במדינה הזו הכול חולף, אין דבר שהוא יציב, אז עכשיו קחו את זה כי זה מה שיש וזה עלול להתפוגג".

לא האני מאמין החינוכי ,גם לא תוכנית סדורה ומובנית מראש אלא הכסף (המסנוור?..) ,הצורך לנצל את הרגע . אפילו את הטענות כנגד התוכנית  ראתה פרופ' תמיר באור חיובי: "…. זה מעורר תסיסה במערכת, תסיסה שמלמדת על חיות של מערכת…."

כדי להצדיק את ההחלטה החפוזה מיהרה, פרופ' תמיר ליישם אותה. בדברים ששלחה לאחרונה לחברי מפלגת העבודה, לקראת הפריימריז, כותבת פרופ' תמיר "בשותפות היסטורית עם מר יוסי וסרמן העומד בראשות הסתדרות המורים, ארגון המורים היציג הגדול בישראל, הובלתי את רפורמת "אופק חדש" בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. הרפורמה פועלת היום ב 813  בתי ספר והפכה חלק בלתי נפרד ממערכת החינוך הישראלית.."

כמובן עולה גם השאלה איך קרה שיו"ר ארגון עובדים חותם על 'שותפות היסטורית' עם השר הממונה על הסקטור אותו הוא מייצג? יותר מזה – ארגון העובדים האחר , ארגון המורים שהתנגד לרפורמה, למעשה נמחק באחת. הוא לא קיים. זה שחברים בו 40,000 מורים כנראה לא נחשב. ומי שאשם בכך הוא יו"ר הארגון שלא קפץ למים יחד עם השרה.

גם לא נחשבת העובדה שקרוב ל 30% מהמורים חתמו על התנגדות להסכם , שלא לדבר על הדיווחים על כפיית אופק חדש.

 למרות שרפורמת "אופק חדש" החלה לפעול  במערכת החינוך לפני שנה בלבד, מיהרו להחיל אותה על כל מערכת החינוך, לאחר פיילוט קצרצר וללא מחקרים מסודרים. ביוזמת שרת החינוך, יולי תמיר, אימצה הממשלה את רפורמת "אופק חדש" כ"תוכנית הלאומית לקידום החינוך" וביטלה החלטת ממשלה קודמת, ולפיה "דו"ח דברת" הוא הבסיס לתוכנית החינוך הלאומית."

רק לך תדע מה יהיו השלכותיה….

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

25 תגובות

 1. ש.לוי :

  התייחסות "לשותפות ההיסורית" בין ווסרמן לשרה.
  מורים המאוגדים בהסתדרות המורים, משלמים את מחיר הידידות המופלאה הזו.
  המורים שילמו בכניסה לרפורמה הלא ברורה והרעה, המכונה בטעות "אופק חדש". השם נפלא, המציאות פחות.
  המורים משלמים גם על פירסומים ומודעות ענק בשבחה של הרפורמה והשרה, המתפרסמות היום ובכלל. (לא ברור, מדוע צריך לשווק רפורמה אם היא כל כך מוצלחת?).
  ואף אחד לא שאל את המורים…

 2. ש.לוי :

  תיקון,
  שותפות היסטורית כמובן,
  אך בהחלט גורמת ליסורים.

 3. דליה :

  יולי תמיר מפעילה במשרדה מדיניות ניאו ליברלית. היא מפריטה את כל האגפים שהגדירה כמעטפת (כולל האולפנים), ומשאירה באחריות המשרד את הליבה (האוכלוסייה עד גיל 18). האם מי שמגדיר עצמו
  סוציאל דמוקרט יצביע בעדה בפריימריס?
  תהליך קבלת ההחלטות אופק חדש מעיד על חוסר רצינות ורצון להטביע חותם בלי לקחת בחשבון את הנזקים שייגרמו למערכת החינוך. מערכת החינוך אחרי יולי תמיר נמצאת במדרגת הידרדרות נוספת אחרי מדיניות ליבנת נתניהו.

 4. גליה :

  הטענה החוזרת ונשמעת, היא שממשלות מתחלפות חדשות לבקרים, ורפורמות בעקבותיהן. בהמשך לתמה שהועלתה כאן בפוסטים קודמים אופק חדש הוא הסכם השכר שנתווה ברפורמת דוברת. כלומר, הטענה אמורה להיות שונה – יולי תמיר המשיכה את מדיניותה של לימור לבנת (בדרך שונה- היא גייסה "שותף"). תהליך הבדיקה והסקת המסקנות נעשה בתקופת לבנת, התקציב לרפורמה תוכנן בקפידה בתקופת לבנת (5 מיליאד ש"ח לשנה לתקופת המעבר !) לא הייתה כאן נחפזות אלא המשכיות במסווה של "נחפזות" .

  תזכורת: בשנים האחרונות מי שמנהל את מדיניות הממשלה הוא האוצר. ראו התנהלות פקידיו בימים אלו.

 5. ש.לוי :

  גליה,
  שרה המבקשת לחנך לחשיבה וביקורתיות, צריכה היתה להוות דוגמה מאלפת לעם ישראל ולא להיגרר או להמשיך את מדיניות קודמיה.
  כל הטענות שהעלית, מעצימות את השערוריה.
  לצערי, השרה יולי תמיר באמת מאכזבת אם לנקוט בלשון המעטה.
  לשמחת השרה, אין לי כל השפעה על הבחירות המקדימות במפלגת העבודה, אך בבחירות הכלליות אזכור את כל מי שנתן יד לעושק החלש.

 6. צ :

  יולי תמיר בשיתוף הסתדרות המורים מפרסמת מודעות תמיכה בה בעתונות לקראת הפריימריס. מחיר פרסום לעמוד שלם בידיעות אחרונות הוא 60000 ש"ח. שישים אלף שקלים חדשים. במקום להשקיע בחינוך מסייעת תמיר לוסרמן להשקיע בפרסום עצמי. היא מהצעת שינוי מבני במשרד החינוך בנימוקים של התיעלות אך מבזבזת תקציבים להאדרה אישית. י

 7. צ :

  תיקון
  היא מבצעת שינוי מבני במשרדה מנימוקי יעול….

 8. צחי :

  יולי תמיר לא מתאימה להיות שרה במפלגת העבודה,ובכלל לא מתאימה להיות בכנסת.
  היא פגעה במורים, הפרידה בין אירגוני המורים וסכסכה בינהם.
  אופק גרוע, פוגע בשכר המורים לשעה, פוגע במורים הוותיקים, פוגע בגמולי השתלמות.

 9. פרי :

  יולי תמיר אשר שיקרה במצח נחושה לחברי כנסת ואשר כינתה את חברת הכנסת תירוש בועדת החינוך "חתיכת חרא" ואשר מסלפת את האמת בנושא הרפורמה, ממשיכה להשתמש בשיטות הבזויות והשפלות ביותר בכדי לאלץ מורים לחתום על הצטרפות לרפורמה אשר תוצאתה חיסול מערכת החינוך הציבורית בישראל.

 10. רונה :

  יולי תמיר פשוט נוראית! היא חושבת שכל מה שהיא מציעה טוב ותורם למורים. היא לא רואה כמה זה פוגע וגורם נזק

 11. רלי :

  פרופסור תמיר משקרת לכל העולם, והיא עוד בטוחה שכולם בולעים את השקרים שלה אך בסוף כולנו נקיא עליה ועל הרפורמה שלה

 12. דורי :

  גאווה על האופק החדש??? היא חייה במדינה הזאת בכלל? אינספור של מורים נפגעים, כמובן שגם התלמידים, הזכויות נפגעות וכספים מתבזבזים על ימין ועל שמאל בגלל הרפורמה הזאת

 13. אלי :

  אני מקווה שהיא הבינה שגם היא תחלוף מהכיסא שלה מהר מאוד ושבפברואר היא עפה קיבינימט

 14. עודד :

  הפוליטיקה של יולי תמיר ושל וסרמן פשוט מחליאה אותי

 15. אידית :

  כמה כסף יולי תמי מבזבזת ולחינם – בקרוב היא הולכת הביתה!

 16. גלעד :

  יולי תלכי את והאופק שלך רחוק לעבר האופק.
  איך סכסכת בין וסרמן לרן ארז ,את פוליטיקאית מלוכלת ביותר.

 17. יוני :

  יולי תמיר קברה את אירגון המורים ולא התביישה למחוק אותו כאירגון בלתי יציג, בלימודי אזרחות היא נכשלה, לא מכבדת חוקים והסכמים.

 18. לינדנבאום מיכאל :

  המורים חברי מפלגת העבודה יכולים להשפיע מחר בפריימריס על גורלם.לזרוק את יולי תמיר ולתמוך בכל כוחם בשלי יחימוביץ!!

 19. ענת שניידר :

  שושי,
  דבריך לא הפתיעו אותי. תודה על חשיפתם.

  כידוע היום הוא יום חשוב בפוליטיקה של מפלגת העבודה האבודה. הפריימריס במפלגה.

  אחד הגורמים החשובים לנפילתה של מפלגת העבודה בסקרים הוא החינוך, בראשותה של יולי תמיר.
  זה הזמן שמורים וכל מי שהחינוך חשוב לו החברים במפלגה יצביעו כולם, ידאגו שיולי תמיר לא תתברג במקומות הראשונים של המפלגה.

  אם יולי תמיר לא תיבחר בפריימריס, מפלגת העבודה תוכל לעלות במספר מנדטים לא מבוטל.
  בלי יולי תמיר יחזרו להאמין במפלגה אלפי מורים ובני משפחתם.

  יולי תמיר בתפקידה הראתה שבמעשיה היא לא סוציאל דמוקרטית.
  בתקופתה של יולי הגענו למצב אבסורדי, מורים העדיפו את לימור ליבנת כיון שהיא לפחות היתה גלויה בכוונותיה, ודבריה היו אמת לתקשורת ולמורים. אלפי מורים רואים ביולי תמיר ממשיכת דרכה של לימור ליבנת.

  האמינות של יולי תמיר בעיני מורים רבים היתה נמוכה בלשון המעטה. משרד החינוך בראשותה של יולי תמיר הוביל מהלך של פגיעה במורים, של דיסאינפורמציה, מהלך של כפיית האופק באיומים בלחצי פיטורים העברות ייזומות ובהמשך כפיית האופק ללא אפשרות בחירה לגמרי. יולי תמיר הובילה קמפיין תקשורתי, בעלות של מליוני שקלים, לפרסום האופק החדש על חשבון משרד החינוך ועל חשבון החינוך המשווע לתקציבים. שלפה מהמותן עפ"י עדויות הכתובות כאן רפורמה שאין בה רפורמה הדרושה כמו אוויר לנשימה לחינוך.

  יולי חברה לאיגוד המקצועי הסתדרות המורים כשותפה, במטרה ליצור רפורמה מדומה. המורים נותרו ללא איגוד מקצועי שיגן עליהם. כיון שהאיגוד המקצועי הסתדרות המורים והמעסיק משרד החינוך-יולי תמיר, חברו נגד המורים המסרבים להיכנס לאופק החדש.

  האופק החדש הינו הסכם תעסוקה חדש ורע למורים לתלמידים ולחינוך בישראל. הסכם תעסוקה אך לא רפורמה בחינוך. אין פלא כיון שנעשה במהירות…

  האופק החדש הוביל פגיעה במעמד המורה. מורים רבים פרשו מההוראה בגלל האופק החדש, ורבים מתכננים כבר בשנה הקרובה לעזוב את מקצוע ההוראה. בתקופת יולי תמיר המחסור במורים העצים. מורים רבים העדיפו לצאת לחופשה ללא תשלום או לעזוב לגמרי את ההוראה, רק כדי לא להיכנס לרפורמה המדומה. המחסור במורים יעצים בשנתיים הקרובות למימדים מסוכנים שיביא להרס החינוך הציבורי.

  אסור לשכוח שבתקופת כהונתה של יולי תמיר בגלל האופק החדש החל המהלך של הפגיעה באולפנים והפרטתם, זוהי פגיעה בציונות ללא מחשבה.

  בתקופתה לראשונה בישראל לא כובדו הסכמים שנחתמו עם ארגון המורים העל יסודיים לאחר שביתת המורים הגדולה. לא יתכן שהסכמים שנחתמו ע"י שרת החינוך, שר האוצר, ממשלת ישראל עם התחייבות שלטונית לא יכובדו. לא כיבדו את ההסכמים עליהם חתמו בהוראה של משרד החינוך.
  מטרת אי כיבוד ההסכמים היתה לכפות על כל המורים את האופק החדש ההרסני למערכת החינוך.

  היום המצביעים בפריימריס של מפלגת העבודה יאמרו את דברם האם אנחנו מדינת חוק המכבדת הסכמים?
  האם פגיעה באיגוד מקצועי היא דרכם של הסוציאל דמוקרטים?
  האם זו דרכה של מדינת רווחה שבירת העובדים והאיגוד המקצועי שלהם?

 20. ש.לוי :

  שושי,

  נדמה היה לשרה, יולי תמיר, שהחלטותיה ומחשבתה הם דברי אלוהים חיים…("נעשה ונשמע"- על כל מה שמשתמע מכך.)
  כדאי לספר מה מתרחש בלא מעט בתי ספר, כל זה קורה, כי לא חשבו מספיק, מיהרו… הדברים דווחו לי ממורות שסרבו להחשף או להתראיין בשמן.
  1. נרכשו מאות שעוני נוכחות. השעונים אינם מופעלים עדיין, אולי זה פרט קטן ושולי, אך יש כאן יד מכוונת. יש רצון לעגל ולהחליק פינות, על מנת שמורים לא יגלו התנגדויות.
  המורים איתם שוחחתי הודיעו כי ביום בו יופעלו השעונים, הם יעזבו את מערכת החינוך.
  מנהלים קיבלו הנחיות מפורשות שלא להכביד את ידם, לא להקפיד על שעות שהייה של מורים בבית הספר (זה נאמר בריש גלי בשני כנסי מנהלים, כשמנהלים וסגינהם התחלקו לצוותים.) גם זה, על מנת ליצור מצג שווא של שביעות רצון.
  מורים מדווחים על שעות פרטניות שלא ביצעו, דבר נורא בעיניי.
  שעות פרטניות ממשיכות להינתן כשעות רוחב, דהיינו תלמיד מפסיד שיעור אחד ויוצא ל"העשרה" בשיעור אחר.
  יש בעיה חמורה עם התכנים בשעות הפרטניות. בכנס המנהלים התבקשו המנהלים לספר על אופן ניצול השעות, מסתבר שכל הסיפור אינו אפקטיבי.
  מורים, שמתאמצים ומקפידים למלא את הנחיות הרפורמה, מעידים על עייפות נוראית וחוסר יכולת להשלים את כל המטלות המונחתות עליהם.
  אותם מורים מספרים, כי הם מכלים את שעות השהייה במלוי ערמות טפסים אין סופיות (כסת"חים).
  מורה אחת סיפרה שמידי שבוע היא דואגת לאישור רפואי, כי היא אינה יכולה לעמוד בנטל ההוראה בעיקבות אופק חדש.
  השתלמויות מורים, רק במרכזי פיסגה, מצומצמות ומשמימות.
  המורים, הסקטור המשתלם ביותר במדינה, מוגבל ל60 שעות שנתיות… אם ילמדו יותר לא יוכרו השעות לצורך קידום – אבסורד נוראי!
  ועדיין לא כתבתי מילה על שכר המורים, הפנסיה, מעמד המורים, מחסור המורים ועוד…
  לצערי, הרפורמה אינה אפקטיבית, ולכן משאבי המדינה מבוזבזים על נסיון סרק.

 21. אילנה :

  אופק גרוע.
  צדק רן ארז שהתנגד.
  וסרמן מכר את המורים כדי להתחבר לשרת החינוך ולבכירי המשרד.

 22. עמי :

  יולי תמיר תקבור את מפלגת העבודה.
  30000 מורים לא יצביעו עבודה.

 23. עבודה שחורה » אינטגריטי ואורך רוח :

  […] יולי תמיר ותהליך קבלת החלטות החפוז אופק חדש  22 עמי, אילנה, ש.לוי, ענת שניידר, לינדנבאום מיכאל, יוני […] […]

 24. אינטגריטי ואורך רוח עם מבט לעתיד - TheMarker Cafe :

  […] קודם סקרתי את מהלך קבלת ההחלטות החפוז בדרך ל'אופק חדש', (פוסט שהופץ בקרב כל מורי הארגון  על ידי ארגון […]

 25. עבודה שחורה » אופק חדש - החסרונות עולים על היתרונות :

  […] התקבלה בחופזה ומבוצעת בחופזה ועלולה להיות בכייה לדורות. נערך על ידי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.