postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם הממשלה תאמץ את הצעת החוק של מירי רגב להגבלת חופש הביטוי של העמותות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם הממשלה תאמץ את הצעת החוק של מירי רגב להגבלת חופש הביטוי של העמותות

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 23.02.14 0:15

ביום ראשון 23 תדון ועדת השרים לענייני חקיקה בהצעת החוק של ח"כ מירי רגב להגבלת חופש ההתאגדות של עמותה שאחת ממטרותיה סותרת את הגדרת המדינה כיהודית ודמוקרטית. מכתב של "האגודה לזכויות האזרח" לשרת המשפטים ולוועדת השרים לענייני חקיקה מסביר את הבעיות בהצעת החוק

ח"כ מירי רגב (הליכוד ביתנו) יזמה הצעת חוק לפיה ניתן יהיה למנוע התאגדות של עמותה שאחת ממטרותיה סותרת את הגדרת המדינה כיהודית ודמוקרטית. ביום ראשון 23 בפברואר תדון בהצעה ועדת השרים לענייני חקיקה, ובה תיקבע עמדת הממשלה.

במצב הקיים היום, החוק אוסר על התאגדות עמותה הפועלת נגד קיומה של המדינה או שוללת את אופייה הדמוקרטי.

במכתב ששלחה "האגודה לזכויות האזרח" לשרת המשפטים ציפי לבני ולוועדת השרים לענייני חקיקה, היא מציגה את הבעיות שמעוררת הצעת החוק. המונחים "יהודית ודמוקרטית" ניתנים לפרשנויות שונות בהתאם להשקפת עולם. הצעת החוק היא בעייתית כי היא מבקשת לפעול על סמך התייחסות למונח אידיאולוגי.

הצעת החוק אם תתקבל תפגע בחופש ההתאגדות ובחופש הביטוי. קשת רחבה של פעילויות תיאסר: ביקורת, מחאה, הגנה על חופש מדת, קידום פלורליזם דתי או אחר, מאבק לשוויון זכויות אזרחי, הגנה על זכויות אדם של מיעוטים – כל אלו עלולים יהיו להיחשב לפעילויות ששוללות את אופייה היהודי של מדינת ישראל.

הצעת החוק מעלה חשש שהיא מהווה ניסיון לרדוף קבוצות פוליטיות מסוימות, ולהדיר כל מי שהשקפתו אינה עולה בקנה אחד עם השקפת הרוב הפוליטי כיום.

הצעת החוק פוגעת בחופש ההתאגדות, שהיא זכות יסוד חוקתית. הפגיעה בחופש ההתאגדות בשל השקפה אידיאולוגית מהווה גם פגיעה בזכות היסוד של חופש הביטוי. הצעת החוק פוגעת בדמוקרטיה, שכן תנאי להיותה של מדינה דמוקרטית הוא קיום של חופש ביטוי והתאגדות ופלורליזם של דעות, מחשבות ופעילויות. אם הצעת החוק תתקבל, ישראל תצטרף לרשימה המפוקפקת של מדינות שאין בהן אפשרות לחופש פעולה של ארגוני חברה אזרחית.

לקריאת המכתב ששלחה האגודה לזכויות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. הגבלת חופש ההתאגדות של עמותות השוללות את ישראל כמדינה יהודית :

  הצעת החוק של ח"כ מירי רגב היא הצעת חוק שבעצמה אינה מתיישבת עם ישראל כמדינה דמוקרטית וכדמוקרטיה ליבראלית ועם חופש ההתאגדות כזכות יסוד וחלק מזכויות האדם.

  הגבלת התאגדות של עמותה כאשר מטרת העמותה שוללת את ישראל כמדינה דמוקרטית היא הגבלה ראויה.

  המשטר הדמוקרטי אינו סוגיה שבעצמה נתונה להכרעה דמוקרטית היות ואם אפשר באמצעות הכרעת הרוב הדמוקרטי לבטל את המשטר הדמוקרטי, אז נוצר פרדוקס שכונה בספרות במדע המדינה "הפרדוקס הדמוקרטי".

  אם הכרעת רוב דמוקרטית יכולה לבטל את הדמוקרטיה עצמה אז מצד אחד תומכים בפרוצדורה של הכרעת הרוב ומצד שני ההכרעה גופא מביסה את עצמה [self defeating] כי היא שוללת את השיטה והמתודה שבה היא בעצמה נוקטת על מנת להכריע.

  כך גישה כזאת היא גישה שמכילה בתוכה סתירה פנימית והבסה עצמית.

  לכן, עצם הדמוקרטיה צריך להיות נתון חוקתי [נתון קונסטיטוציוני] שהוא עיקרון-על. הוא עצמו לא יכול לעמוד להצבעה אלא הוא עומד בבסיס השיטה שבתוכה מתקימות הצבעות לפי הכרעת הרוב.

  לכן, אין לאפשר ייסוד עמותה המתנגדת לדמוקרטיה.

  אבל עמותה המתנגדת לישראל כמדינה יהודית זה כבר סיפור אחר.

  מבחינת זכויות האדם הליבראליות זכותו של כל אדם להחליט מהי הזהות הלאומית שלו. הזכות לתרבות, חופש הדת וחופש המצפון מאפשרים לאדם חופש עם איזה לאום הוא רוצה להזדהות, עם איזו תרבות לאומית, עם איזו דת.

  כמו כן, הזכות לחופש ביטוי אומרת שזכותו של כל אדם לנסות לשכנע אחרים להמיר את זהותם הלאומית בזהות אחרת, להמיר את דתם לדת אחרת. מוצדק לשכנע בדרכי נועם יהודים להפסיק להיות יהודים.

  אם יצליחו לשכנע מספיק יהודים להפסיק להיות יהודים או שיהודים בעצמם יחליטו שהם לא יהודים עוד, אז ישראל תפסיק להיות מדינה יהודית מעצם העובדה שלא יהיו בה יהודים או לא יהיו בה מספר מספיק של יהודים.

  זכותם של יהודים להפסיק להיות יהודים כחלק מזכויות האדם להכריע בזהותו הלאומית או הדתית.

  לכן, עמותה שרוצה לשכנע יהודים להפסיק להיות יהודים ובכך ישראל תפסיק להיות מדינה יהודית, היא בעיני עמותה לגיטימית. כל עוד היא עושה זאת בדרכים שלא עומדות בסתירה לדמוקרטיה ליבראלית.

  בנוסף, יש מחלוקת בין פילוסופים פוליטים איך צריך לבטא את ההגדרה העצמית הלאומית. יש הטוענים שהגדרה עצמית לאומית צריכה להיות ע"י חלוקת העולם למדינות לאום. לפי גישה זאת מוצדק שישראל תהיה מדינת לאום של יהודים.

  אבל יש גם גישה שהזכות להגדרה עצמית לאומית תתפרש לא באופן מדינתי אלא תת מדינתי. כלומר מדינות לא תהיינה מדינות לאום אלא מדינות רב לאומיות או דו לאומיות.

  במצב כזה ההגדרה העצמית הלאומית תקבל ביטוי ע"י אוטונומיה בתוך המדינה אבל לא באמצעות שליטה לאומית על כל המדינה.

  לפי גישה זאת לעם היהודי יש לתת הגדרה עצמית לאומית בבתור אוטונומיה במדינת ישראל אבל ישראל כולה לא תהיה מדינה יהודית.

  הגישה הזאת היא גישה לגיטימית ויש חופש ביטוי לנסות לטעון לה ולשכנע בצדקתה. זהו חלק משוק רעיונות לגיטימי בו בני אדם מחליפים דעות ורעיונות. אין הצדקה לאסור על דעה כזאת מלהתפרסם [להגביל את חופש הביטוי שלה] ואין גם הצדקה לאסור על הקמת עמותה שרוצה לקדם רעיון זה.

 2. ירמיהו :

  תגובה 1 נכתבה על ידי – ירמיהו.

 3. מערכת עבודה שחורה :

  לירמיהו
  אתה מוזמן לשלוח מאמר מסודר בנושא למערכת עבודה שחורה. אנו נפרסם.blacklabor@gmail.com‬

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.