חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בג"צ המאגר הביומטרי – חובת המדינה להזהיר את הציבור

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 23.02.14 0:14

הרשות הביומטרית הפיצה פרסומים המעודדים אנשים להצטרף למאגר בלי ליידע אותם על הסיכונים. בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ בעתירה של התנועה לזכויות דיגיטליות חייב את המדינה לתקן את פרסומי המאגר ולכלול בתוכם אזהרה לציבור

ביום רביעי 19 בפברואר 2014 דן בית המשפט העליון, בשבתו כבג"צ בעתירת התנועה לזכויות דיגיטליות נגד שר הפנים, רשות השידור והרשות השנייה, המבקשת לחייב את הרשות לניהול המאגר הביומטרי לפרסם מידע אמיתי אודות הסיכונים והסכנות במאגר הביומטרי ולהפסיק את פרסום התעמולה המעודדת אנשים להצטרף למאגר בלי ליידע אותם על הסיכונים. את העתירה הגישו  עוה"ד אוריה ירקוני ויהונתן קלינגר, לאחר שמכתב שנשלח בעניין לא גרם להורדת הפרסום. הדיון התקיים בפני כבוד השופטים: מרים נאור, יצחק  עמית ודפנה ברק ארז.

עם הגשת הבג"צ בחודש אוקטובר 2013, הפרסום אכן הורד, אך המשיך להיות משודר במלואו בלשכות האוכלוסין השונות, בלי ליידע את הציבור בסכנות הגלומות לפרטיותם ולביטחונם. התנועה לזכויות דיגיטליות ביקשה להפסיק לחלוטין את הפרסום, או לחלופין, להוסיף לו אזהרות מתאימות.

בית המשפט העליון חייב את המדינה לתקן את כלל פרסומי המאגר ולכלול בתוכם אזהרה לציבור, המודיעה כי הכניסה למאגר הינה התנדבותית, בתקופת ניסוי וכי זכויותיו של אדם לא ישללו בשל סירוב להצטרפות למאגר הביומטרי. 

השופטת מרים נאור אמרה בדיון כי: "…שצפיתי באופן אישי בטלוויזיה בתשדיר הזה, אמרתי בליבי, למה לא אומרים שזה פיילוט ואין חובה?…"

עוה"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי לתנועה לזכויות דיגיטליות: "אני מצר על כך שנדרשה עתירה לבית המשפט העליון לחייב את משרד הפנים להזהיר את הציבור מפני סכנות המאגר הביומטרי ולידע אותו על זכותו שלא להשתתף בניסוי".

פרופ' קרין נהון, מהעותרים לבג"ץ, אמרה כי: "ביהמ"ש הוכיח שהוא אינו קונה את ההטעיות של משרד הפנים, בכל הקשור בניסוי המאגר הביומטרי, האדם הסביר שהולך ללשכת האוכלוסין ומוציא תעודת זהות לא אמור להכיר את כל הסכנות והכשלים בניסוי. מן הראוי, במצב שהמדינה אפילו לא החליטה אם להקים מאגר ביומטרי או לא, שהאזרחים ילכו בעיניים פקוחות ולא יוטעו להיכנס למאגר הביומטרי.

במסגרת מאבקה של התנועה  לזכויות דיגיטליות נגד המאגר הביומטרי, היא הגיבה לדו"ח שהגישה הרשות הביומטרית לכנסת: הדו"ח לא עסק בשאלה האם המאגר הביומטרי באמת נחוץ למדינת ישראל, או שמא די בחלופה של תעודות זהות חכמות ותשאול על מנת למנוע גניבת זהות". נתוני הניסוי הביומטרי, כפי שהוצגו בדו"ח, מראים על סירובו של הציבור לקחת חלק בניסוי הביומטרי: למרות מסע הפרסום הכבד שהפעיל משרד הפנים כ- 50% מהציבור מסרב להצטרף לניסוי וכרבע ממבקשי תעודות הזהות החכמות כלל לא מגיעים לרשות על מנת לאסוף אותן. עוד קובע הדו"ח כי 44% מצילומי הפנים שנלקחו מאזרחים אינם תקינים.

התנועה לזכויות דיגיטליות פרסמה שני סרטונים הממחישים את הסכנות בהצטרפות למאגר הביומטרי:

סרטון "למה אנטי?":  http://youtu.be/tihtM2R9mrs

הסרטון בכיכובה של עדי גילת: http://youtu.be/8lV9er6Zz6Y

המידע לקוח מתוך הודעות לעיתונות של דובר התנועה לזכויות דיגיטליות ניר הירשמן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    חבל מאוד שצריך להגיש בגצ כדי לשמור על זכויות בסיסיות של אזרחי המדינה.

  2. לקסי :

    אידיאולוגיה

    במדינת "שומר הלילה" הליברטריאנית בג"צ הוא אחרון השומרים על דמוקרטיה אנושית.
    אין זה פלא שמערכת המשפט נעשתה היעד להתקפותיהם של שוחרי "היעילות הממשלית", שהיא – במלים אחרות – דיקטטורה קונסטיטוציונית.

  3. מנחם לוריא :

    לקסי תגובה #2

    …בד"כ דבריך הם מן הצדק – הפעם לא.

    קודם כל נעשה קצת סדר: אין חולק ואין מתנגד לתעודת הזיהוי הביומטרית. יש חולק ויש מתנגדים,ולא מעט,למאגר הביומטרי. לא אככחיש אני אחד מהם.

    בחוק שהתקבל הושגה מעין "פשרה" שלפיה בתום הניסוי אחת האופציות היא למחוק את המאגר הביומטרי ולהשמידו ולהשאיר את התעודה הביומטרית.

    כשעלו התשדירים לאוויר פנו למשרד הפנים וביקשו שיובהר שמדובר בהצטרפות וולנטארית. לא נענו בכלל. כמו כן,פנו לרשות השנייה וביקשו להבהיר כאמור ונתקלו בסירוב.

    לכן,הפעם,בג"צ היה הצעד והדרך הנכונים. בג"צ,הפעם,לא הרעיד את שבט שלטונו את שם את לשון החוק בפרונט והכריח את משרד הפנים לסייג עצמו כפי שהחוק עמו מסייג עצמו.

    בלי קשר לתמיכה שלי במחיקת המאגר הביומטרי ורצוי אתמול,כאשר מתקבל חוק בכנסת (חוק המאגר הביומטרי או חוק התקציב – למשל),הממשלה עצמה חייבים להוריד את הכובע ולפעול לפיו. זה לא קרה בראשון ולא קורה,והרבה מאוד,באחרון.

    לממשלה יש פררוגטיבה לחוקק חוקים,גם כאלה שאני לא אוהב,אבל אין לה פררוגטיבה להפר את החוקים שהיא עצמה חוקקה.

    מבחינה זו יקוב הדין את ההר.

    מנחם

  4. מערכת עבודה שחורה :

    גורמי המודיעין הישראלים – השב"כ והמוסד – אוסרים על אנשיהם באופן גורף הצטרפות לפיילוט המאגר הביומטרי ככל הנראה חוששים במערכת הביטחון מפני דליפת המידע
    גופי המודיעין הישראלים אוסרים על המשרתים בהם להצטרף לפיילוט המאגר הביומטרי. כך פרסם העיתונאי דרור גלוברמן. מדובר בהוראה גורפת שהופצה בקרב עובדי שירות הביטחון הכללי והמוסד ובקרב גופים צה"ליים, אשר אוסרת עליהם למסור טביעות אצבעות לצורך הוצאת תעודת זהות 'חכמה'.

    במהלך השנה האחרונה, כל אזרח ישראלי המבקש לחדש את תעודת הזהות שלו או להנפיק תעודת זהות חדשה יכול לבחור האם להנפיק תעודה רגילה או תעודה חכמה שכוללת את הנתונים הביומטריים שלו. הנתונים שמורים על שבב המצוי בתוך התעודה ומאפשרים לוודא את ההתאמה בין התעודה לבין נושאה.

    הקמת המאגר הביומטרי מלווה בביקורת קשה מצד גורמים החוששים לדליפת הנתונים הביומטריים מן המאגר וזליגתם לידי עבריינים או גורמים עוינים. בשנים האחרונות נפרצו מאגרי מידע ממשלתיים רבים ובהם מאגר אגרון עם כלל המידע על האזרחים ממשרד הפנים.

    ההנחיה של מערכת הביטחון לאנשיה עשויה להעיד על חששות שיש בקרב ראשי המערכת מפני האפשרות של דליפת המידע הביומטרי באופן שיסכן את פעולות שירות הביטחון הכללי והמוסד ובשל כך – את ביטחון ישראל. ייתכן גם שמערכת הביטחון, שכבר עשתה בעבר שימוש בתעודות מזויפות של מדינות ידידותיות, מעוניינת למנוע את האפשרות של זליגת המידע על-אודות סוכניה לידי גורמי הביטחון של אותן מדינות.

    כך או כך – הרי שהחשש הזה מצטרף לחששות של הגורמים האזרחיים המעוניינים למנוע את האפשרות של זליגת המידע הביומטרי בשל הפרת הפרטיות הקשה.

    מדובר צה"ל לא נמסרה תגובה ולא ניתן הסבר להנחייה שניתנה לגופי המודיעין
    .
    http://www.news1.co.il/Archive/001-D-345241-00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.