נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע) – האם מינוי יהודה בר-און למנכ"ל יאושר?

יהודה בר-און נבחר על ידי דירקטוריון נת"ע למנכ"לה והוא מחליף את יצחק זוכמן בתפקיד. המינוי אמור להיות מאושר ברשות החברות הממשלתיות ומאושר על ידי שרי האוצר והתחבורה. ארגון נוסעי התחבורה הציבורית חשף אזכורים חמורים בדו"חות מבקר המדינה על יהודה בר-און בתפקידים קודמים. כמו כן, הוא חשף תומכים פיקטיביים במינויו ברשת החברתית. האם הגילויים בתחקיר הארגון ימנעו את מינויו למנכ"ל?

"חברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) הוקמה בשנת 1997 כדי ללוות את פרויקט הסעת ההמונים בגוש דן שיכלול שמונה קווים שחלקם יתפקדו כרכבת קלה (עם קטעים מתחת לאדמה) וחלקם כאוטובוסים רבי-קיבולת. ברוב שנותיה היו בחברה עשרות עובדים בודדים בלבד אך בשנת 2010 הולאם הפרויקט עקב קשיים של קבלני המיזם לגייס את הכסף המתאים. כתוצאה מכך הפכה נת"ע לקבלנית הביצוע של הפרויקט, מספר עובדיה גדל באופן חד והיא הפכה לחברה ענקית שבה למנכ"ל השפעה רבה ותקציבים שמתקרבים ל- 50 מיליארד ש"ח (לכלל הקווים בפרויקט). על רקע פרישתו של המנכ"ל הקודם, יצחק זוכמן, הפכה המשרה הפנויה לאחת המשרות הפנויות הנחשקות. על רקע זה הגיע מינויו של יהודה בר און למנכ"ל שעורר סערה בקרב גורמים מקצועיים." (לקוח מפה)

 דירקטוריון חברת נת"ע בחר ביום רביעי 12 בפברואר את יהודה בר-און למנכ"ל החדש לחברה. הוא ייכנס לתפקידו לאחר שמינויו יאושר על ידי ועדת ברנר ברשות החברות הממשלתיות ועל ידי שר האוצר יאיר לפיד ושר התחבורה ישראל כץ. האם המינוי יאושר לאחר התחקיר הזה החושף את התנהלותו הלא ראויה?

ארגון נוסעי התחבורה הציבורית הוא ארגון צרכני הפועל לשקיפות ומנהל תקין בכל הקשור למינויים שקשורים לתפקידים הקשורים לתחבורה הציבורית שהשפעה ותקציבים בצידם. הארגון רואה בחומרה את הניסיון למנות את יהודה בר-און למנכ"ל נת"ע כשמאחוריו אזכורים חמורים בשלושה מדו"חות מבקר המדינה. מעבר למינוי הבעייתי האיש גם לא בוחל באמצעים ושלח צבא "תומכים" פיקטיבי המורכב מפרופילים מזויפים והודעות שנשלחות מכתובות IP בחו"ל שמזוהות ככתובות ספאם. דני קומיסר, סמנכ"ל הארגון כתב את התחקיר:

" מי הוא אותו יהודה בר- און שעורר סערה? אדון בר און מקושר לאנשים הנכונים ורוצה לסלול את דרכו לאחרת המשרות הנחשקות בשירות הציבורי, מנכ"ל החברה הממשלתית נת"ע אשר אחראית להקמת הרכבת הקלה בת"א (חכו ל 2021 לכל הפחות לפני שתוכלו לנסוע בה) ומערכת הסעת ההמונים באזור ת"א.

מה לעשות ואותו אדון מסובך ב-3 דוחות של מבקר המדינה, ונדרשת הערכות תקשורתית להצנחתו לתפקיד המנכ"ל, על מנת שהציבור הזועם לא יסכל את המינוי לכורסת עור הצבי?

חשבנו שהגורמים העוסקים ביחסי ציבור וניהל משברים כבר למדו את הלקח מפרשיות קודמות  אבל נראה שהם חושבים שהגולשים הינם מטומטמים…

אחד (מתוך 3) דוחות מבקר המדינה שעוסקות במר בראון הוא דו"ח שפורסם באוקטובר 2013 (דוח 64 א'). הדוח עוסק בתהליך הארגון מחדש של התחבורה הציבורית במטרופולין ת"א ומותח ביקורת קשה על חברת נתיבי איילון בשל התקשרותה ללא מכרז עם חברה בבעלותו של יהודה בראון שקיבלה 3.4 מיליון ₪ (476% מההתקשרות המקורית)  (לקריאה לחץ כאן).

ביום ד' בערב (12.2.14) פרסם העיתונאי עידן יוסף כתבה נרחבת באתר  NEWS1 אודות הפרשיות של יהודה בראון והכתם סביב מינויו לתפקיד מנכ"ל."

לקריאת התחקיר במלואו

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

One Response to “נתיבי תחבורה עירוניים (נת"×¢) – האם מינוי יהודה בר-און למנכ"ל יאושר?”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  יהודה בר-און נמצא ראוי לתפקיד מנכ"ל נתיבי תחבורה עירוניים
  ארגוני תחבורה ציבורית: המינוי שערורייתי ואין לחתום עליו

  ועדת ברנר למינוי בכירים בשירות הציבורי אישרה (יום ג', 18.3.14) את מועמדותו של יהודה בר-און לתפקיד מנכ"ל חברת נ.ת.ע (נתיבי תחבורה עירוניים), הבונה את פרויקט הרכבת הקלה בגוש-דן.

  בר-און היה תקופה קצרה מנכ"ל חברת דן ומשנה למנכ"ל חברת החברה הלאומית לדרכים. כמו-כן, שימש כיועץ במגזר הפרטי. המינוי טעון אישור של שר האוצר יאיר לפיד ושל שר התחבורה ישראל כ"ץ.

  בארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל ובארגון הנוסעים הירושלמי 15 דקות אומרים שמדובר במינוי שערורייתי ודורשים מן השרים שלא לאשרו.

  בהודעה משותפת של ראשי הארגונים סטלה אבידן וגיל יעקב נכתב: "ההחלטה עושה צחוק ממוסד מבקר המדינה לאור האזכורים והחמורים של בר-און בדוחות המבקר. לא ייתכן שהדבר נסתר מעיניהם של חברי הוועדה, כמשל שלושת הקופים – לא ראינו, לא שמענו, לא דיברנו, לאחר שהועברה לידם בקשה משותפת על-ידי הארגונים לעיכוב המינוי". הפונים ביקשו מהמבקר לחוות את דעתו בעניין.
  פורסם ב- http://www.news1.co.il/Archive/001-D-346146-00.html

Leave a Reply