חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק האי-שוויון בנטל

נושאים דעות ב 20.02.14 0:36

אמנון פורטוגלי מסביר מדוע חוק השוויון בנטל הפוך לחלוטין מרעיון השוויון בנטל, וגרוע מהמצב הקיים

מזמן לא קראתי מאמר פרופגנדה כמו המאמר של נפתלי בנט, "כך נקדם את הכלכלה הישראלית" (דהמרקר 18 פברואר). בנט מתגלה כאן במלוא קלונו, המאמר מלא בחצאי אמת, ומהווה ניוספיק במתכונת אורווליאינית – שוויון הוא אפלייה.

בנט מגדיר בעייה בחברה הישראלית: לגברים חרדים (ולנשים ערביות) שיעור השתתפות נמוך מאוד בכוח עבודה, ולכן פחות אזרחים נושאים בנטל "האלונקה הלאומית" (מה זה?) שהולך ונהיה כבד יותר.  הוא גם מסביר מדוע זה קורה: "אצל גברים חרדים הדבר נובע מהסירוב לשרת בצבא, ובמקום זה הם נרשמים ללימודי קודש בישיבות."

והפתרון של בנט, איך לא חשבנו על זה קודם, הוא לפטור למעשה את החרדים משרות צבאי. החרדים לא יצטרכו עוד לסרב לשרת בצבא שכן ינתן להם פטור מגיוס, ויוכלו במקום זה להרשם ללימודים בישיבות ובכוללים. ולפתרון הזה קוראים 'שיוויון בנטל'. הללויה.

בנט מציע כי במהלך ארבע השנים הבאות תינתן לחרדים "תקופת חסד להגשמת השאיפות האישיות שלהם. הם יורשו להמשיך ללמוד בישיבה, אם ירצו, או להתגייס לצבא ולהשתלב בשוק העבודה."  הבחירה להתגייס תהייה של  תלמיד הישיבה, ושלו בלבד, בשונה מכל אדם אחר.

בנט מצפה שהם יבחרו להתגייס לצבא ולהשתלב בשוק העבודה, כי יש להם התמריץ הטוב ביותר, הימנעות מעוני.  בנט מציע שהחרדים גם יקבלו הכשרה מקצועית וחינוך, אבל סותם ואינו מסביר מתי, אולי בזמן לימודיהם בישיבות, או בזמן השירות הצבאי.

המאמר של בנט מלא ושופע בחצאי אמת. נחמיה שטרסלר במאמר "הבלוף של לפיד" (הארץ 18 פברואר) חושף חלק מהן:

'תקופת החסד' של ארבע השנים משמעותה שכל החרדים ישוחררו משירות צבאי. אחר כך יוכל כל צעיר חרדי לדחות את גיוסו עד גיל 24, ואז לבחור בין שירות צבאי לשירות אזרחי.

אבל מה יעשה צה"ל עם גבר חרדי בגיל 24, עם אשה וילדים.  איזה אימונים ותרגילים הוא יעשה בגיל זה, אני לא חושב שהוא יעבור, כחיילי צה"ל אחרים, אימונים כמו 'מסע אלונקות' שבנט מתגאה בו.

בנט מצניע את האפשרות שהחרדי לא יצטרך להתגייס כלל, שהרי הוא יוכל לבחור בשירות אזרחי, בארץ או בקהילה יהודית או בבית חב"ד בחו"ל. יתכן ובנט חושב ששירות אזרחי כזה שווה ערך לשירות בצבא בקו הגבול או בשטחים.  ועוד לא דברנו על הרחבת ההגדרה של "חרדי" בחוק, המשאירה למעשה את האפשרות לחרדים להמשיך להשתמט באופן חוקי.  להם תהייה מסגרת 'תורתם אומנותם' שתכלול 1,800 חרדים.  לצעיר או צעירה חופשיים, חילוניים שרוצים ללמוד ספרות, היסטוריה, פילוסופיה, אלקטרוניקה, מחשבים, כלכלה או רפואה, אין מסגרת כזו. רק לחרדים שלומדים 'לימודי קודש'.  שוויון בנטל, כבר אמרתי.

ולקינוח, בנט לא מזכיר במאמרו את ההסדרים לישיבות ההסדר ולישיבות הציוניות הגבוהות (השייכות לציבור הדתי לאומי, אך אינן ישיבות הסדר), ולא בכדי.  בעוד שרוב הצעירים החילוניים בני 18 יתגייסו לשירות צבאי מלא בן 32 חודשים, תלמידי ישיבות ההסדר ימשיכו ליהנות ממסלול שירות מקוצר של 17 חודשים בלבד, שיאפשר להם גם ללמוד. גם תלמידי הישיבות הציוניות הגבוהות, כולל תלמידי ישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר, ייהנו מהטבות שהרוב לא נהנה מהן: דחיית שירות עד גיל 23 ורק לאחר מכן גיוס לשירות מלא, ובנוסף, 300 תלמידים בכל שנה יוכלו להינות מדחיית שירות עד גיל 26.  חצאי אמת כבר אמרתי.

החוק עליו מדבר בנט, שדנים עליו בוועדת שקד, וש'יש עתיד' תומכים בו, הפוך לחלוטין מרעיון השוויון בנטל, וגרוע מהמצב הקיים. זה חוק הנותן הטבות לחרדים, הנותן תנאים יחודיים לתלמידי ישיבות ההסדר, וזה חוק הדורש רק מהאזרחים החופשיים לשאת בנטל.  החוק הזה אינו שוויוני, להפך, הוא ממסד ומעמיק את האפליה בישראל. הצעיר ה"חרדי" יכול בגיל 18 לבחור לא להתגייס, יכול לבחור ללמוד, ויכול לצאת לעבוד, בהבדל מצעירי הכיפות הסרוגות והצעירים החופשיים.

על בנט, לפיד ושכמותם אמרו: 'הזהרו מן הצבועים שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס'. והאנשים האלו מכהנים כשרים בכירים בממשלת ישראל.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. ל רפי :

  דמגוגיה, זה דמגוגיה, זה דמגוגיה

  קודם כל מדוע מופנה המאמר לבנט? נושא השיוויון בנטל בתמתכונת שעוצבה ע"י וועדת פרי, הוא נושא הדגל של יאיר לפיד, לא של בנט. איתא המקרה ושקד היא זו שמונתה/ נבחרה לעמוד בראש הוועדה שעליה הוטל לדון בכנסת בחוק. מכאן ועד להלביש את לפיד בטלית של החוק, אין ולו מעט מן ההגינות והאמת.
  נכון, שתי המפלגות – יש עתיד והבית היהודי הסכימו ביניהם על שיתוף פעולה פוליטי, ובשיתוף פעולה פוליטי, גם פורטוגלי צריך לדעת שאף מפלגה מעולם לא יצאה ומלוא תאוותה בידה.

  המצב הקיים אינו מצב של שיוויון בנטל, ועולם לא היה כזה. השאלה היתה תמיד שאלה של מידה. הבעיה בשנים האחרונות היתה, של סטיה מנורמה שמתקבלת על השכל הישר, וסיסמאות של "פוליטיקאים בגרוש" שחיפשו נושאים "סקסיים" בכדי לעצבן באמצעותם את הציבור שאינו מבין במה באמת מדובר.

  פורטוגלי יודע היטב, שמעולם לא ניתה ישראל לכפות על כל אזרחיה לשאת בנטל השירות בצבא. גם הפעם כך, משום שלא ניתן לחייב בפועל עשרות אלפים לפעול בניגוד למה שהם מאמינים בו אמונה שלימה. יחד עם זאת, אפשר לבנות תמריצים כלכליים ואחרים, שמי שאינו מבקש להתחמק כמו הפוסטציונים של צפון ת"א ורמת השרון משרות צבאיידורבן להתיצב, והיה ויידרש לשרת לפי צרכי הצבא ולא לפי גחמות פוליטיות של גדמגוגים – ישרת ויפוצה על כך בהשוואה למי שאינו משרת – גם זו דרך להשתתפות בנטל. השרות אינו צריך להיות מכשלה לצבא במילוי תפקידו, אלא מקור לאמצעי החשוב ביותר – כוח אדם איכותי מובעל כישורים מתאימים.

  גם אילו יכלה ישראל לכפות על כולם שירות צבאי, לא היה בכך טעם מעשי, משום שהדבר היה יקר מדי, יעיל פחות מדי, ועל כן מיותר.

  החובה היחידה שניתן לכפותה (אולי) היא חובת ההתיצבות לרישום בלשכת הגיוס. מכאן בנוי הכל על מתן יכולת לצבא לגייס את מי שהוא צריך וחיוב האחרים שלרת שירות אזרחי או לצאת לעבודה, למעט חריגים מורשים עפ"י חוק, במספרים מוגבלים וקבועים. כך נעשה עם אומנים, שחקני כדורג ולהבדיל עם תלמידי חכמים, סטודנטים מוכשרים ועוד.

  אינני רואה מה טובהצומחת לנו מסיפורי בדיות בנושאי-מפתח. מוטב היה להבין את הסוגיה, להפנים את הצרכים ולהענות להם כפטריוטים על בסיס: א. התנהלות אחת לכולם (לא שיוויון בנטל אלא שיפוט אוביקטיבי של הצרכים וההתאמה להם); ב. פיצוי הולם למשרתים ותמריצים לכולם להשתלב במסגרת החברתית כלכלית הלאומית בהתאמה עם צורכי המדיה והכלכלה.

  אינני רואה שום אסון בחוק שהתקבל, הגם שאילו היה הדבר תלוי בי הייתי משנה בו כמה ניסוחים. ואינני מתרשם מחגיגות הניצחון של מוביליו – הם לא יצרו שיוויון בנטל, הסדירו חלק מהבעיות הפתוחות ולא מיצו את העניין עד תומו. אבל חוק שחוקק ע"י בני-אדם אינו קדוש, וניתן לתקנו. המבחן יהיה בשאלת היישום ובשאלה עד כמה המתנגדים הפוליטיים של מנסחי החוק, ינסו לחבל בו מכל וכל , כלומר גם בחלקיו הטובים וגם בחלקיו הפחות טובים, בבחינת "תמות נפשי עם פלשתים".

 2. מערכת עבודה שחורה :

  איציק שמולי בתגובה למסיבת העיתונאים של יש עתיד:

  "לעומת חוק טל המתווה הנוכחי מציג שיפור מסוים אבל הוא רחוק מאוד משוויון אמיתי בנטל. אסור להחליף הסדר מפלה אחד בהסדר מפלה אחר וגם כאן גודל הכיפה קובע את גודל הפטור ולזה לא נוכל להסכים. יש עוד זמן להכניס שיפורים במתווה שיביאו משהו אמיתי. לתת פטור לישיבות ההסדר כנגד הגברת הנטל על בנות והסתפקות ב-5200 מתגייסים חרדים מתוך 50,000 לא ישיגו שוויון בנטל אלא יקבעו הסדר מפלה חדש."

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מתוך הפייסבוק של "חדר המצב" https://www.facebook.com/j14live?fref=ts
  אני לא תמיד משתף סטטוסים של פוליטיקאים, אבל כשאני כן זה על שטיפת השכל והספינים שעושים לנו.

  | אלכס
  הם רוצים שנתווכח עכשיו על ״שוויון בנטל״ בזמן ששליחי הטייקונים בממשלה ממשיכים לאפשר תספורות ענק לכספי הפנסיה שלנו, לבזוז את משאבי הטבע שלנו, להרוס את מערכת הבריאות הציבורית, לזרוק לרחוב דיירי דיור ציבורי ולמנוע דיור בהישג יד, לדרדר את הביטחון האישי ברחובות, להזרים מיליארדים להתנחלויות.
  ״השוויון בנטל״ הוא בלוף. לא רק בגלל ההסתה שמלווה אותו, לא רק בגלל שכל מי שקורא את החוק מבין שהוא בטח לא יביא לגיוס החרדים, לא רק בגלל האפליות לטובת הבית היהודי – אלא בעיקר מכיוון שהיום הוא רק מסך עשן שימושי להסתרת הבעיות האמיתיות וההחלטות הרעות שהשלטון כאן מקבל יום יום.
  שתפו והפיצו.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תגובה 3 - דברים בסלע

  חבורת הבנט"ל עושה מאיתנו קרקס.

 5. אמנון :

  מדוע מופנה המאמר לבנט, תגובה ל-ל.רפי

  המשפט הראשון במאמר שלי מסביר מדוע מופנה המאמר לבנט: "מזמן לא קראתי מאמר פרופגנדה כמו המאמר של נפתלי בנט, "כך נקדם את הכלכלה הישראלית" (דהמרקר 18 פברואר). בנט מתגלה כאן במלוא קלונו, המאמר מלא בחצאי אמת, ומהווה ניוספיק במתכונת אורווליאינית – שוויון הוא אפלייה."

  איילת שקד התאומה הפוליטית של בנט מונתה/ נבחרה לעמוד בראש הוועדה שעליה הוטל לדון בכנסת בחוק. המינוי נעשה בכוונה תחילה ולא כפי שאתה מתמם כאילו איתרא המקרה והיא מונתה לוועדה.

  כללית אני מסכים להמשך תגובתך, החל מ"המצב הקיים אינו מצב של שיוויון בנטל, ומעולם לא היה כזה….לא נתתי כל מתכון למה צריך לדעתי לעשות, זה לא היה המקום לכך, וכאמור אני מסכים עם רוח רוב הדברים שכתבת.
  אלא שבין זה ובין מה שמעושה בנט ומה שהוא מציג לציבור יש פער גדול. ואני שונא תכמנים.
  אותו הדבר נכון גם ליאיר לפיד. ועל זה במשפט האחרון במאמרי "על בנט, לפיד ושכמותם אמרו: 'הזהרו מן הצבועים שעושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס'. והאנשים האלו מכהנים כשרים בכירים בממשלת ישראל."

  ולסיום, אצטט מהמאמר של יהודה שלזינגר מהיום:
  "החוק המנוסח בוועדת שקד הוא בלוף, שקר, לעג, אחיזת עיניים למושג "שוויון בנטל".
  בקרוב יקבלו יותר מ־35 אלף בחורי ישיבה פטור גורף מהשתתפות בזכות לשרת בצה"ל. כדי להרגיע את בג"ץ, סוכם כי בשנת 2017 צריכים להימצא 5,200 ש"יסכימו" לשרת בצה"ל כשכבר היום נמצאים כ־3,000 משרתים. גם נקבע שייכנסו לספירה מתנדבים מכל הבא ליד וגם שהממשלה העתידית – שסיכוי סביר שחרדים יהיו שותפים לה – תבחן אם החרדים עמדו במשימה.
  החוק המסתמן לא יגרום לשוויון. הוא מנסה לצמצם את אי השוויון ובעיקר לאפשר לחרדים להשתלב בתעסוקה – מטרה חשובה לא פחות, אך לא מכסה על הפצע הצבאי המבדיל בין דם לדם. החזרה הבלתי פוסקת על צמד המילים "סנקציות פליליות" היא לא מקרית. זה מה שלפיד רוצה שתזכרו, גם אם סנקציות כאלה בכלל לא יוטלו. זהו צמד המילים שגם החרדים רוצים שתזכרו, כדי להסתיר את שביעות רצונם מהחוק שסוף־סוף מוריד את הציבור מעל גבם. האזרחים צריכים לזכור שהוועדה פיספסה הזדמנות היסטורית. שוויון בנטל?!". (הדגשות שלי א.פ.)
  http://www.israelhayom.co.il/article/159789

  אמנון

 6. לקסי :

  תקשורתנים וסחרירנים

  העידן הנוכחי נעשה עידן הפוסט (ואין הכוונה לרדידות שלפיה המאמרים הם "פוסטים"), פוסט ציונות לדוגמה. כאן אעסוק בפוסט עיתונאות.
  העיתונות היא מטבעה מקור למנהיגות ולמנהיגים פוליטיים, סוקולוב הוא לא סתם בית ברחוב קפלן.
  לעיתונאות הרצינית נספחה כמעט תמיד הספחת הסחריראית (סחריר = ספין) שעניינה תמיד הסחת דעת הציבור אל עניין טפל כדי לעשות בצנעה מעשים לרעת אותו ציבור.
  לעיתונאים הכנים שבאו אל העשייה הפוליטית נסתפחו לאחרונה גם פוסט-עיתונאים שכל עניינם סחריראות לשמה.
  זה לא קרה סתם כך, אלה נחתו על ערימת הדשן שהכין רוש הממשלה המסחרר את ראשינו לאיראן כדי שיוכל לחלק את כל טוב הארץ למרעיו.
  האחים בנט"ל הם הזרזירים שהלכו אצל העורב.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מחר (שישי) יופיע קול קורא מיוחד בעיתונות החרדית בו מתייחסים חברי מועצת גדולי התורה לסוגיית הגיוס, להפסיק מיד להתגיית לצבא הטמאה, הגיור, השבת והדיור. הנה פרסום הראשון את נוסח הקול קורא מרבני ואדמורי אגודת ישראל:

  "לדאבוננו קיימת מגמה בין אנשי השלטון לשלב את החרדים לדבר ד' במקומות שבהם יש סכנה של פריקת עול מלכות שמים ולצורך כך מחוקקים חוקים שונים ומורים הוראות שונות נגד הציבור החרדי הסותרים את הוראות תורתנו הקדושה, ומצד שני מציעים פיתויים שונים כדי להשפיע על אורח החיים של הציבור החרדי בדברים שהם נגד תורתנו הקדושה ונגד המסורת המסורה לנו מדור דור. ולצורך זה גם מרבים להצר את צעדיו של הציבור החרדי ומוסדותיו על כל צעד ושעל. כשכל אלו מונחים על ידי גופים רפורמיים המנסים לעקור את התורה הדת והיהדות ולהרוס כל חלקה טובה בכרם בית ישראל.

  "לאור האמור, ולמען הצלת עולם התורה והיהדות החרדית בכלל, הננו מורים ודורשים כדלהלן: על השלטונות לבטל לאלתר את חוק גיוס בני ישיבות וכוללים בכפיה.

  "הננו מורים לכל בני הציבור החרדי לא לשתף פעולה עם כל תוכניות הצבא למיניהן, לא להתגייס לצבא, לא להשתלב בשח"ר, שרות אזרחי, תנועות נוער למיניהן ושאר התוכניות שהצבא מציע לציבור החרדי, בכל אופן וצורה שהיא. ולא להתפתות לפיתויים הכספיים המוצעים בכל אלה, בטענות של פרנסה וכיו"ב.

  "אנו קוראים ברגע האחרון לגורמים האחראיים לפעול בכל כוחם שלא לשנות את מערך הגיור בארה"ק ולא להביא למצב שהיהדות החרדית בעולם כולו תיאלץ לנהל רישום ספר יוחסין באופן עצמאי דבר שיביא לקרע ולפילוג עמוק בעם ישראל.

  "אנו קוראים לגורמים האחראיים לפעול בכל כוחם שלא לפרוץ את חומות השבת בערים שונות, באופן של הפעלת מקומות ציבוריים תוך חילולי שבת המוניים באופנים שלא נעשו עד כה. ומורים לכל בני הציבור החרדי ללחום נגד תופעה זו בכל הדרכים העומדים לרשותם.

  "אנו פונים בזה לממונים על נושא הדיור בארה"ק לדאוג לצרכי הדיור של הציבור החרדי, בתנאים שהציבור יוכל לעמוד בהם. ולשלבם בכל ההטבות הניתנות לציבור הכללי לצרכי דיור. ומקוים אי"ה למנות ועדת עסקנים נבחרים לצורך מציאת פתרונות לדיור הציבור החרדי".

  "הננו פונים לרבבות עמך בית ישראל בקריאה: "עם ד' חזקו ונתחזקה". לימוד התורה וקיום מצוותיה בקדושה ובטהרה, הם חומת המגן לעם ישראל בכל מקומות מושבותיו מפני כל צרה וצוקה, והם אשר יעמדו בזמנים קשים הפוקדים את בית ישראל בכל מקומות מושבותיהם לבטל מהם כל מיני גזרות קשות ורעות, ויש להתחזק עשרת מונים בצניעות בלימוד התורה וקיום מצוותיה בטהרה, וכל דקדוקי ההלכה.

  "ואנו בתפילה ובקשה להשי"ת שיחיש לגאלנו ולהוציאנו מצרה לרווחה ומאפילה לאור גדול ונזכה שכימי צאתנו מארץ מצרים יראנו נפלאות, בביאת משיח צדקנו בב"א"

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.