הביטוח הסיעודי הקבוצתי – הצעת חוק להאריכו בשנה

המפקח על הביטוח ביטל בשנה שעברה את הביטוח הסיעודי הקבוצתי בנימוק שלחברות הביטוח אין כיסוי אמיתי לביטוח מהסוג הזה. התעלמות המפקח מצרכי הקשישים ששילמו את פרמיית הביטוח במשך שנים הובילה את ח"כ איציק שמולי  (העבודה) ליוזמה חקיקתית שתגן על הנזקקים לביטוח סיעודי מבין המבוטחים הללו. לפי הצעתו, הביטוח יוארך בשנה ובפרק זמן יושג הסדר חלופי עם חברות הביטוח

המפקח על הביטוח ביטל כבר בשנה שעברה את הביטוח הסיעודי הקבוצתי, והתיר לחברות הביטוח לא להעניק יותר ביטוח סיעודי קבוצתי לחברות ולארגונים. הנימוק הוא שאין מאחורי ביטוח זה כיסוי כספי אמיתי. הביטול נכנס לתוקף בראשית שנת 2014 והותיר קשישים וניצולי שואה, ששילמו שנים רבות את הפרמיה הנדרשת במצב של חוסר אפשרות לממש את הביטוח הסיעודי למרות שנזקקו לו.

עמידתו של המפקח על הביטוח מאחורי חברות הביטוח והתעלמותו מן המבוטחים הובילו את ח"כ איציק שמולי (העבודה) ליוזמת חקיקה שתאפשר לקשישים הנזקקים לסיעוד לקבל את הביטוח הסיעודי למשך שנה. לדברי שמולי:

 "למה שעשו חברות הביטוח במשך שנים קוראים בעברית ״הטעיה״, וזו בלשון המעטה. וגם הרגולטור לא היה שם בזמן כדי למנוע את זה. במשך שנים מכרו לאנשים ביטוח סיעודי שלא היה מאחוריו כיסוי אמיתי. העובדה שחברות הביטוח השאירו עשרות אלפי קשישים וניצולי שואה ששילמו במשך שנים את דמי הביטוח- ללא כיסוי, זו פשוט הטעייה".

התיקון להצעת החוק לפיקוח על השירותים הפיננסיים, שיזם ח"כ שמולי,  קובעת כי למשך תקופה של 12 חודשים יאפשרו חברות הביטוח למי שהיו מבוטחים על-ידן בביטוח סיעודי קבוצתי להמשיך את הפוליסה בתנאים הקיימים. 

על פי הצעת החוק הוראת שעה, למשך תקופה של 12 חודשים יאפשרו חברות הביטוח למי שהיו מבוטחים על-ידן בביטוח סיעודי קבוצתי לפני יום ההודעה הראשונה ועד ליום 1.3.14 להמשיך את הפוליסה בתנאים הקיימים. בנוסף, קובעת ההצעה כי חברות הביטוח יחדשו למי שהיו מבוטחים על-ידן בביטוח זה והוא פקע במהלך תקופה זו באותם התנאים שהתקיימו לפני יום ההודעה הראשונה.

המטרה של הצעת החוק היא לחייב את חברות הביטוח להמשיך את הסדר הביטוח הסיעודי הקבוצתי לתקופה מוגבלת של 12 חודשים, באותם תנאים שעל פי חישוביהם בעבר היו מתאימים להם ,במהלכה תוכל המפקחת על הביטוח להגיע להסדר חלופי עם חברות הביטוח, ובעלויות שציבור המבוטחים יכול לעמוד בהן.

לדברי ח"כ שמולי, "הצעת החוק מחייבת את חברות הביטוח להמשיך ולתת למבוטחים את אותו הכיסוי באותו המחיר ובאותם התנאים במקום לשלוח אותם לממן ביטוחים פרטיים שעולים אלפי שקלים מקצבאות הזקנה שלהם. האוצר חייב לתמוך בהצעה, זה המינימום הנדרש לאחר שנרדמו שם בשמירה״

עתה, מה שנותר הוא לעקוב האם הכנסת תתחשב בצרכי הנזקקים לביטוח הסיעודי הקבוצתי ותאשר את הצעת החוק.

הצעת חוק פיקוח על שירותים פיננסיים (הוראת שעה), התשע"ד-2014 (1)

הפרטים רשומה זו הם מתוך מידע ששלח אייל בסון, העוזר הפרלמנטרי של ח"כ איציק שמולי

Tags: , , ,

2 Responses to “הביטוח הסיעודי הקבוצתי – הצעת חוק להאריכו בשנה”

  1. מיכל שפי הגיב:

    תודה ענקית לח"כ שמולי על התערבותו בנושא השערוריתי של הבטוח הסיעודי. בדיוק ב1.2.14 ביום הולדת ה96 הופסק לאימי הביטוח הסיעודי של גמלאי אגד בחברת כלל לאחר ששילמה כל חודש למעלה מ20 שנה.מתי ואיך נוכל לדעת אם הצעתך תצליח?
    תודה גדולה ובהצלחה לכולנו מיכל

  2. דניאל הגיב:

    כל אחד שעובד בתחום יודע שעלום ביטוח סיעודי עולה משנה לשנה בעשרות אחוזים. אם מחייבים חברת ביטוח להמשיך באותו מחיר זה סתם לכפות עליהם הפסדים.

    בסוף כשחברות הביטוח יתחילו לפשוט את הרגל. מי יחלץ אותן ואת אלפי העובדים בהן? שמולי??

Leave a Reply